icon

Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou

avatar
lendy1
23. led 2008

Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...

např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...

já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 919 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
  • Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
  • Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.


Nejčastější otázky

Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).

Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.

Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).

Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.

Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.

Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
  • Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.


Sporné názory

  • Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
  • Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.


Otevřené otázky

  • Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
  • Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?


Zmíněné značky a firmy

Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM

Zmíněné produkty a metody

Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra

Místa a osoby

Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy

avatar
berus
12. únor 2008

A vzpomínáte na bonbónky v plastovým Calimeru a Sisinky? Mňam!

avatar
andrysek2
12. únor 2008

jo sisinky nam a slavie 😀

avatar
temma
3. bře 2008

Slibuji před svými druhy, že budu pracovat, učit se a žít podle pionýrských zákonů, abych byl dobrým občanem své milované vlasti, československé socialistické republiky a svým jednáním chránil čest pionýrské organizace socialistického svazu mládeže.

Ahoj, jsem tady nová. Četla jsem zatím jenom témata, co mě zajímají a slib pionýrů zná můj manžel dokonale, tak tady ho máte.

avatar
ina.b
2. kvě 2008

Obnovuji toto téma, protože dnes jsem si koupila modrou indulonu (kterou jsem už spousty let nepoužívala) a ta její vůně mi fakt připomněla dětství 😵 Taky když si vzpomrnu na dětství, tak si vybavuju oplatku Zoretku, tu jsem milovala (byla to taková trubička plněná např. vajčnym krémem) 😨

avatar
ina.b
2. kvě 2008

Jo a poslouchala jsem Ivetu Bartošovou a Horňáka 😀

avatar
maart
2. kvě 2008

....no jo Zoretka...jojo, uplne jsem na ni zapomnela, byla dobra...ja si zase porad zive vybavuji polotucne mleko v modrem igelitovem pytliku a plnotucne v cervenem. Mamca kupovala polotucne (to plnotucne mne ale chutnalo lip 😉 ) a vzdycky to svarovala v takovem tom mlecnem piskacim hrnci.

.... 😀 pytliky vymyvala a pouzivali jsme je na vsechno mozne.... 😀 ....ja jsem do nich obcas dostala i svacinu do skoly nebo se sikli pri brannem cviceni ve skole, kdyz jsme je museli mit narvane na rukach a nohach....HUMUUUUUSSSS 😀 ...Smarja, doufam, ze je tady jeste par "staresin", ktere si tohle pamatuji!!! 😀

avatar
aknela75
2. kvě 2008

Jo, to si pamatuju, ty pytlíky. Taky jsme to vymývaly s mámou a používaly na zdobení koláčů. A běda, když se zapomněl vymýt, tak to páchlo. Fuuuuj. To vymývání pytlíků má máma dodnes. 😀

avatar
maart
2. kvě 2008

...no jejda, to byl pak smrad...muselo se kvalitne vymyvat horkou vodou se saponatem.... 😀

avatar
maart
2. kvě 2008

.....proboha, ted koukam na tu silenou hrubky....pytliky se sikly....ne sikli...no jo no, je patek, jsem unavena.... 😉

avatar
mikula
2. kvě 2008

Ve školce jsem vždycky měla strach,že dostanu kakao se škraloupem 😀 😀

jo a svačiny jsem schovávala do skříně do kabatů🙂

pamatujete na "Štěstíčko"?Modrá krabička a v ní vždycky nějaké překvapení..prstýnek atd 😀 😵

jo a žvýkačka Pedro za korunu 😀 😅

a milovala jsem šmouly 😀

ježíš toho je tolik 😀 😀 😵 😀

avatar
schwarzovka
2. kvě 2008

já jsem si vybavila dětství, když jsem koupila modrej avril na malýho...hned jsem si vzpomněla, jak byla ségra malá a máma jí tím mazala..a ty pytlíky jsou nesmrtelný...úplně to cejtim

avatar
andrysek2
2. kvě 2008

ahojik jo zvykacky pedro ty byli fajny a smouly a ceckaaa 😀 😀 😀 jo a hornaka taky a michala davidaa 😀 😀

avatar
lenkabu
2. kvě 2008

Máma pytlíky vyhazovala 😀 😀 😀 Ale škraloup...ve školce....bleju z něj doteď..a z tlustýho masa..muselo se všechno sníst.A já teď vykrajuju i kuře a ve všem vidí tlustý blány 😅

avatar
ina.b
2. kvě 2008

No a taky ty džusy v pixle nebo Olympus - džus v takovém kelímku jako od jogurtu, to jsme dostávali ve škole. Taky malý mlíčka jsme dostávali ve škole, dávali jsme je do takovýho kalíšku plastovýho 😀

avatar
schwarzovka
2. kvě 2008

fuj škraloupy...bleeee 😝
taky si vzpomínám, jak letělo Bravíčko a byl tam takovej jako seriál o sexu a byli tam vždycky nahatej kluk a holka...vím, že vycházelo (tenkrát) v úterý a máma mi ho koupila, ale vytrhla z toho tu stránku a já se strašně divila, proč je tak tenkej a vypadávaj z něj stránky a máma mi tvrdila, že se jí to pomuchlalo v kabelce a já jí věřila. Po nějaký době jsme s kamarádkou projížděli starý čísla ( u ní doma) a já na to přišla!!! 😀 pak máma dostala céres 😉

avatar
barke
2. kvě 2008

Ahoj, to je dobrý téma 🙂 🙂
taky vzpomínám na všechno, co tady už zaznělo.
Ten džus v kelímku, jak od jogurtu se jmenoval Pompela a mě stráášně chutnal 😀 , a štěstíčko, jak psala Mikula, na to si vzpomínám jen matně, ale pamatuju si, jak jsem byla vždycky hrozně napnutá 🙂

a škraloupy na kakau mi připoměly mou nenáviděnou školku. Vždycky to tam bylo cítit směsí kakaa a vařícím se obědem, ještě teď, když podobný smrad ucítím, tak se je mi úzko 😝 😝 😅

Pedro bylo úplně nejlepší, kam se hrabou dnešní žvejky 😀

avatar
lenkabu
2. kvě 2008

Ta dvojstrana v Bravíčku se jmenovala Láska,sex a něžnosti 😀 😀 😀 Tam byly dobrý dotazy...je mi 13 a jsem panna,je to normální? 😀 😀 😀 😀

avatar
berynka
2. kvě 2008

Tak mne se mimo jiné vybavují céčka, kterých jsem měla celé pytle, spartakiádní úbory, které se nosily i normálně, lyže s kocourem (stejné jako měla Dášenka ve filmu S tebou mě baví svět), síťovka (taška) 🙂 , kolo skládačka, na kterém šlapat byl nadlidský výkon a snové BMX, které měli ovšem jen kluci ☹ a hity Michala Davida.

avatar
tvarohacek
2. kvě 2008

pytlík na boty přivázanej na aktovce
inkoustový pera na bombičky a zmizík
🙂

avatar
ina.b
2. kvě 2008

JJ, taky mi cenzurovali rodiče Bravíčko. Láska, sex a něžnosti jsem si četla u kamarádky, jelikož z mého Bravíčka se mi to jaksi vypařilo 😀

avatar
emjee
13. črc 2008

mirka414 • 1d • Včera o 21:44
napriklad oblubene serialy ako diskopribeh,chlapci a chlapi...dnesnej maldezi by to asi uz nic nehovorilo 😀 spomeniete si obcas???ake boli vase oblubene,a pozreli by ste si ich znovu??kto bol vas princ na bielom koni??

lendy1 • 1d • Včera o 21:51
mirka, kuk sem, už jsem toto podobné téma zakládala 😉 :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

sylverka • 2d • Dnes o 00:42
No ja som mala rada Darinku Rolincovú a nosila štucne chocila neskôr na koncerty Oceánu v PKOa v Dubravke bolo to fajn a rada na to myslim

maca793 • 3d • Dnes o 00:45
dovolenka pri mori 2x za sebou počas 2 rokov ach jaj 😵 😵 😵

darina77 • Dnes o 08:34
Mne sa páčil Pavel Horňák český spevák, úplne sa po ňom zľahla zem. Mal pekné pesničky: S tebou i bez tebe budu to já, s tebou však zvládnu víc jak se mi zdá.......

vesi • 2d • Dnes o 08:37
Michal David a Dalibor Janda - stopangin 😀

sasenka • 2d • Dnes o 08:45
Darinka toto???
Toho si aj ja pamätám 😀

https://www.youtube.com/watch?v=dFtZHONNk2A

vesi • 2d • Dnes o 08:50
ježiš tie rifle 😀 😀 a ešte som si spomenula na kriklavé šnúrky do topánok, každá iná 😀 😀

vesi • 2d • Dnes o 08:52
ja som mala rada toto
😀

https://www.youtube.com/watch?v=JqpzWUA-UWs

k.a.t.k.a. • 1d • Dnes o 10:11

https://www.youtube.com/watch?v=FpP-O8EzLwA

😀

http://tany.blog.cz/0605/pojd-si-zavzpominat 🙂 ten sunar a céčka ma dostali 😀

k.a.t.k.a. • 1d • Dnes o 10:14
a ešte trochu http://socializmus.sme.sk/showall.php 😀 😀

ena • 2d • Dnes o 15:02
darina77: tu mas nieco o Hornakovi 🙂 http://hornak.webzdarma.cz/cv.htm

dadulka19 • 2d • Dnes o 20:06
Láska z pasáže 🙂 🙂 🙂 ...a Vaculíkove nohy do O

avatar
najjulinka
13. črc 2008

Takže mňa zaujíma: Kde sa ešte dajú kúpiť Igráčikovia a kolko stoja??? Alebo aspon link na nejakú igračikovu www stránku... Prosíííííííííííííííííííííííííííííííím...

Punčocháče: Nás mamka utriasala do punčocháči... My sme si ich obliekli ako sa dalo a chytila ich hore a tahala... Bolo to fajne, ked sme tak vyseli v punčocháčoch a ona nás do nich utriasla 😀 😀 😀 Sme to lúúúúbili...

avatar
lendy1
autor
13. črc 2008

najjulnka, ty Igráčci se dají koupit třeba tady:

http://www.starehracky.cz/katalog_detail.php?PH...

http://www.e-hracky.cz/plechovehracky/obchod/in...

nebo zkus zadat do vyhledávače IGRA (to je firma, co to vyrábí) a vyjede ti, kde se dají i jinde koupit 😉

avatar
margaretka11
13. črc 2008

ja si spomínam na svoj prvý walkman, doniesol mi ho ocino z Norimbergu zo služobnej cesty. Bol krásny ružový, žral 4 baterky a ja som počúvala Jacksona 😀 . U nás na ulici som bola prvá, čo mala také čudo takže deti si ma obzerali ako UFO 😀

Julinka s Igráčikmi som strávila krásne časy, naozaj super hračka, škoda, že už to nepredávajú 😝

avatar
emjee
13. črc 2008

najjulinka igracika ti neporadim, ale ak niekto zhanate merkur, tak ten maju v int. obchode mravenisko 😉

avatar
emjee
13. črc 2008

najjulinka takze na stranke tej firmy igra si ich mozes objednat 😉

avatar
sasenka
13. črc 2008

Punčocháče 😀 😀 😀 A ešte kamašle, a vreckovka za gumou v páse, tak napoly prevesená 😀 😀 😀

No a:
1. zub som si vytrhla v školke počas spania 😵
1. hit, na ktorý si pamätám : Zalúbil sa chalpec od Elánu 🤐
žuvačka Pedro 😅
nanuky Eskimo 😝
Vaculíkov úsmev 😀 a Toffiho vlasy 😎
céčka ma moc nebrali, zato rubikova kocka áno 😉

avatar
emjee
13. črc 2008

monchichi 😉

avatar
najjulinka
13. črc 2008

Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem...
Ani to nie su také pálky... Som čakala doslova zberatelské ceny........ 😉 😀 😀 😀 😀
Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem...

avatar
nikes
13. led 2009

kristo, škoda, že si to téma uzavřela, páč tam se psaly zážitky ze 70-80 let, kdežto tady není doba blíže definovaná. Holky a jaké filmy nebo pořady Vás v dětství bavily. Já se ráda koukala na Spadla z oblakov ,milovala jsem pohádky, které se točily v letech 70-80 a třeba i ty jednoduché studiové. Dnešní pohádky mi připadají až moc moderní. Vůbec se mi nelíbí. Možná je to i těmi herci. Takový Menšík, Sovák, Filipovský aj. ,ty už asi nikdo nenahradí. Milovala jsem Silvestrovské pořady, to bylo něco. Spartakiáda byla taky skvělá věc. Cvičila jsem za nejml. žáky a za starší žáky.Moc mě to tenkrát bavilo. Moc jsem se těšila na Vánoce, páč to jsme měli banány, pomeranče, mandarinky, hodně cukroví aj. dobrotek. Na Vánoce jsme s bráchou dostali každý nanejvýš po 3 dárcích a byli jsme štastni, jak blechy a musím říct, že jsme si ty dárky hodně opatrovali . Paní Bohdalová kdysi v TV říkala, že dnešní děti dostávají na Vánoce až moc dárků a že si je pak moc neváží. Musím se přiznat, že dělám taky tu chybu a malá dostala na Vánoce až moc dárků a samo , že největší radost měla z obyčejného balonků a ostatních dárků si ani moc nevšímala. Příště se budu snažit to moc nepřehánět a dám ji jenom drobnosti. Asi těm našim prckům proto kupujeme kupu dárků, páč jsme to my sami v dětství neměli

Strana