Naše vzpomínky na dětství. Přidejte nějakou
Holky, vzpomenete si na něco, co jste měli rády/nerady ve svém dětství, na co si občas zavzpomínáte a dnes už to nikde není...nebo je vše jinak...
např.: hračky, knížky, oblečení, potraviny, pořady...atd...
já jsem třeba nedávno objevila, že se dají sehnat ještě Igráčci 😵
pak jsem měla moc ráda růžové Pedro, sbírala jsem obrázky ze žvýkačky BaJo
nosila jsem ty úžasné béžové punčocháče a kamaše (-hrozný slovo)
......
Stručné shrnutí
- Mnohé retro hračky a sběratelské předměty z 80.–90. let jsou stále dohledatelné; v diskuzi byly konkrétně zmíněny Igráčci, Mončičáci, Barbie a žvýkačky Pedro či BaJo.
- Vzpomínky často odkazují na archivní televizní pořady a moderátory; v diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion a Studio Rosa a moderátoři jako Jančařík a Rosák.
- Sběratelské zájmy zahrnují samolepky, obrázky ze žvýkaček, fosforové pomůcky (Šmoulí abeceda), vinylové desky a staré jízdenky; tyto předměty se mezi lidmi vyměňovaly a objevují se i v secondhandech a sběratelských nabídkách.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dnes dají sehnat retro hračky jako Igráčci nebo Mončičáci?
A: V diskusi uživatelé potvrdili, že Igráčci se stále dají sehnat a Mončičáci jsou zmiňováni jako běžné sběratelské plyšáky v různých barevných variantách; hledání probíhá přes sběratelské skupiny, bazary a secondhandy (konkrétní prodejní místa v diskuzi neuvedena).
Q: Kde se v minulosti kupovaly originální Barbie v Česku?
A: V diskuzi je výslovně zmíněn „Mattel krám v Kotvě“ jako místo, kde se dříve kupovaly Barbie, a také Tuzex jako zdroj západoních značek v dobách před rokem 1990.
Q: Jaké televizní pořady z 80.–90. let si lidé nejčastěji pamatují?
A: V diskuzi byly jmenovány pořady Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Cvičme v rytme, Bedna Edna a večerníčky jako Čáryfuk či klasické večerníčky (konkrétní vysílací časy v diskuzi: Vega v úterý, Magion ve čtvrtek).
Q: Jaké sběratelské drobnosti a bonbony byly oblíbené?
A: Jako sběratelské se v diskuzi uváděly samolepky Barbie, obrázky ze žvýkačky BaJo, fosforová Šmoulí abeceda, „céčka“, frkačky, ledňáčky a staré jízdenky či vinylové desky.
Q: Jaké hry a venkovní aktivity byly typické pro děti té doby?
A: Běžně se hrála „guma“, „boudo budko“, skákání přes gumu, stavění bunkrů z dek, hra na prodavačky nebo „skákací míčky“ a četné improvizované hry u pískovišť a na stromech.
Q: Jaké kusy oblečení byly typické a často kritizované v dětství?
A: V diskuzi se opakovaně objevují vytahané punčocháče, kamaše, elasťáky, šusťákové soupravy, jarmilky a farmářky jako typické kousky oblečení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Punčocháče a kamaše byly v dětství široce rozšířené a často zmiňované jako výrazná součást dětské módy.
- Retro hračky a sběratelské předměty (Igráčci, Mončičáci, samolepky, obrázky ze žvýkaček) jsou centrem nostalgie a lidé je dodnes vyhledávají nebo vyměňují.
Sporné názory
- Názory na pionýrské/masové oslavy a společenské ceremonie se liší; někteří je vzpomínají jako běžnou součást dětství, jiní si pamatují tresty a povinnosti spojené s těmito akcemi.
- Školní strava vyvolává protichůdné vzpomínky; někteří chválí rýžový nákyp či kaše, jiní kritizují školní polévky a nucené dojídání.
Otevřené otázky
- Kde přesně dnes najít kompletní nebo autentické repliky konkrétních retro hraček a sběratelských alb (cenově dostupné zdroje nejsou v diskuzi upřesněny)?
- Které archivní televizní pořady zmiňované v diskuzi jsou dostupné v oficiálních televizních archivech nebo online?
Zmíněné značky a firmy
Igráčci, Mončičáci, Pedro, BaJo, Mattel, Kotva, Tuzex, Vega, Magion, Studio Rosa, Triangel, Studio Kamarád, Bravíčko, Bravo Girl, Populár, Kamarát, DDM
Zmíněné produkty a metody
Igráček, Mončičák, Barbie, Pedro žvýkačky, BaJo obrázky, Šmoulí abeceda (fosforové barvy), céčka, frkačky, vinylové desky, Rubikova kostka, rybí tuk, menstruační tampony, nitroděložní tělísko (IUD), Rohypnol, Encyklopedie pohlavního života pro děti, Kamasutra
Místa a osoby
Kotva, Nové Mlýny, Pohořelice, Litomyšl, Vyšehrad, Strahov, Šumava (Koutě na Šumavě), Lenka Lanzová, Standa Rudolf, Dalibor Janda, Dáda Patrasová, Pavel Horňák, Axl Rose, Michal Penka, Jančařík, Rosák, Petra Nagy
Alci 😀 😀 😀
-puncochace vedou, mama me do nich vzdy soukala tak hodinu
- krupicna kase, sezrala jsem ji snad vagoooon, a to umeni to jist od kraje a zasadne nemichat
- nemocnice - mesic v Litomysli se zloutenkou, musela jsem tam pak nechat vsechno, pac infekce
-vsechny moje tety, u kterych jsem spavala atd...
- nase Rychla Rota - byla jsem Gedzitka
- vypravy na cizi zahradky a zrani vseho,co se tam dalo ukrast....
Téda, těch vzpomínek by bylo 😀 Ale ty punčochy vedou asi u všech a hlavně ještě, když mi přes to rvala máma kamaše, modrý a dole se ještě ohrnuly, páč mi byly velký 😀
Dodnes si pamatuju na hrůzný zážitek z roku 90, kdy mně, co by 8leté, brali nosní mandli, tři dny v nemocnici, no hnus, je to pořád jak živé ☹ ☹
Ve školce, když jsem nechtěla jíst maso a házela ho pod stůl 😀 A jeden kluk zase miloval škraloup na mlíce, tak jsme mu ho všichni dávali 😀 A když bylo hezky, tak jsme se chodili koupat do bazénku, nahatý, ve školce 😀
Ve škole jsme zase hrávali pořád "céčka", to bylo dobrý...
Mončičáky jsem taky měla a taky si strkaly prst do pusy 😀
A taky mám pěknou vzpomínku, když jsem s našima byla na dovče(než jsem šla do první třídy) na Nových Mlýnech, bydleli jsme v Pohořelicích a tak...k snídani jsem jedla super palačinky a u N.M. jsme si dávali rizoto, se až divím, že si to všechno pamatuju. A to jsme byli na výletě v jeskyních v Krasu a jeli jsme na lodičkách a oni tam zhasli, jsem řvala jak kdyby mi chtěli zavraždit 😀
A na vesnici u rodičů jsme taky chodili krást na cizí zahrádky jahody a večer jsme chodili zvonit na zvonky, a schovávali se, aby nás nikdo neviděl 😀
Vzpomínek je určitě hodně, ale ne a ne si teď na všechny vzpomenout, ale to přijde 😀
Holky, to je srandy kopec, ja uz mam zas svy rezavy vlasky a nudli u nosu 😵 😅 😀 😀
♥Jeste si pamatuju jak jsem vylezla u babci na desne, ale desne vysokej orech a apk uz jsem neslezla a volala jsem o pomoc, ale zahrada byla velika, strom nejdal a ja se mohla uvolat k smrti a kazdej se na me tak akorat vysrala a ybla jsem tam az do tmy, dokavad me nezachrnil az deda a jak jsem na nej skakala, tak jsem se zahakla a rozthla jsem si teplaky(modry, s gumou dole) 😀 A byla mi videt prdel 😀
♥Pak jsem se jednou prezrala srdcovek(tresne) a pak jsem se zeblila a zsrala uplne z podoby 😀 😀
♥A lezla jsem na pudu, po zebriku a nahore jsem se otocila, takze jsem nebxla zebriku celem, ale zady a dzuchla jsem, asi ze 2 metru, pac se ten zebrik jak v pohadce naklonil a padal a ja triskla primo na dlane a rvala jsem, ze jsem asi ochrnutaaaa 😀 😀
♥A moje prvni navsteva Prahy, s nasima, o prazdninach pred 1. tridou, skakala jsem po "koni" a furt jsem se chtela fotit 😀 A pak jsem se chtela fotit i u kazdyho znamyho hrobu na Vysehrade 😀
A metro, to bylo opravdu neco 😀 😀
♥A skraloupy jsem Vencovi Mastilovy ve skolce taky vytahovala, on byl desny prase 😀
♥A Mikulas ,kterej byl ve skolce, to byl peknej smejd, asi nekdo zaloval, musela jsem pred vsema detma(3 oddeleni)rikat nejakou stupído basnicku a rict, ze uz budu hodna, az ja zjistim, kdo bonzoval, bude mazec, to totiz jeste neni doreseny, todlecto 😀
♥A vinilova deska Dalibora Jandy, desetibarevka v ruce, nahrazujici mikrofon a moje arie 😀
♥A holky z nasi skolky v Bota jmenem Melichar, pak jsem si predstavovala, ze jsem taky jolana a taky me tak nekdo bude milovat a bude to velka laska trebas s devatakem 😀
♥A olympiada v hodu kryketakem, ve skolce, trenovala jsem tydny a rano pred soutezi jsem se mminecce sverovala, ze jako nevim, jak vylezu na ten stupen vitezu 😅 (nakonec jsem byla treti 😵 😀 )
♥A pak ta libezna vune u babicky, kdyz chystala zradlo prasatum, mne ten srot s horkou vodou a repou proste desne vonel 😀
♥A sbirala jsem takovy ty hnedy, tvrdy obdelnickovy, puvodni jizdenky na vlak 😀
♥♥♥♥
ty brďo, boudo budko-to si pamatuju, guma, svačiny... 😀
mončičáka jsem taky měla -žlutého, malého hnědého a duhového 😵
vlk a zajíc - tý jo, to ještě někde mám 😀
a pamatujete v úterý a ve čtvrtek dávali Vegu a Magion (magický oko) , jsem měla ráda Čáryfuka a zlou TV Ednu
a taky jsem musela mít šmoulí abecedu s fosforovýma barvama na penálu, sešitech... 😀
mela jsem triposchodovy penal, hec 😀
vega v utery, magion ve ctvrtek - vega Jancarik, magion nevim 😀
jj, lutru😀 a pak taky něco podobnýho s obrázkama Barbie a Kena nebo Beverly Hills 90210 😀 😀 😀
hele a o čem byla Bedna Edna? já si totiž pamatuju jen: jsem zlá bedna Edna 😀 😀 😀 a nikdo kolem mě si to nepamatuje 😅 myslela jsem, že jsem blázen, ale asi to dávali, když si to pamatujete taky 😀 😀 😀
-šmoulové na všem a všude, album samolepek Barbie, kdo je neměl byl blb a kdo měl stejný, ještě větší, takže se kšeftovalo, tátův obří sněhulák s prsama, parukou a babiččinou zástěrou postavený směrem k silnici 😀 pak sněhule hnusný sněhule s vložkou, gumový, do kterých nešlo normálně vlízt, natož chodit, takže brácha cestou do školy šmajdal půl metru za mnou, dále každovečerní vysypávání tašky a svačiny v žákovský značně zmaštěný, každovečerní otázka, jak bylo ve škole. Noční psaní úkolu, kdy jsem si ve 3 ráno vzpomněla na úkol z matematiky, psal tatínek po půlhodinovým snažení mě probrat. Mončičák 😀 😀 vzpomínka na bratra, kterej si vystavyl mončičáky, řadu na peřiňák, když byl nemocnej a vedle postele měl kýbl, no a v noci blinkal a mončičáci mu tam napadali, joo od těch dob jsou všechny plyšáci blitkové. Legíny, děsná moda legíny a dlouhej svetr, kdo byl malej vypadal jak skřet, ale byl super důležitej. Pavel Horňák láska největší 😉 pak přišel Axel Rose a mamka šílela, že tu umečenou kozu nebude poslouchat, tak jsme si s tátou pustili Black Sabath 😀 Sbírání bylin, na který v pubertě chodila místo mě moje prababička, já vyhrála knížku a pak jí z ní předčítala, to musela mít radost 😀 Cihličky, hra, která nás ovládla i na WC jsme stavěli zeď.
Jako, v Edne mmam taky mezery 😅
A moje prvni pusa a pak kdyz jsem porve sahla klukovi na pero, pak jsem netrpelive cekala 14 dni asi, jestli nejsem tehotna 😀 Na to pero jsem sahla pres obleceni 😀
školka, vylívání mlíka do šuplíčků, následně šuplíčky oddělali a my hnojili květinky, stejně tak pomazánkou a ostatním 😀 manžel nosil domů maso v tepláčkách, rožvejkaný 😀 ači? Jak vznikla Nelinka? 😀 😀

Lendy, skvely tema 😵 😵 😵
♥Pamatuju si na hnusny bezovy puncochace, ktery mely vytahany kolena a slapky jsem tahala za sebou 😀
♥Mela jsem 3 moncicaky-ruzovyho, bilyho a ruzovyho, ruzovej si dokazal strcit palec do huby 😀
♥Kdyz mi bylo tak 5, jezdila jsem nahata na hromade pisku u babicky a pak me vecer, kdyz me maminka sprchovala, palila pipina 😀
♥pak jsem milovala snidane u babicky-hrnek mleka s krajicem namazanym maslem 😵
♥Rukavice na gume, ktera se vytahala a rukavice se souraly po zemi 😀
♥moje dlouhy nazrzly vlasky , denne spletane do francouzkeho copu 😵
♥maminka mi obcas nalakovala malicky 😵 😵
♥spolecne koupani ve vane s mladsi sestrou 😵
♥guma - hra, se kterou jsem travila vsechny prestavky
♥pytlik na papuce a v nem me plesnive schovane svaciny 😅
♥kazdy vecer nam maminka cetla pohadku 😵
♥Tatinkovi mini snehulaci na parapetu okna 😵
♥privazovani pytliku se strouhankou na strom pro ptacky 😵
♥dusena mrkev a moje poblinkani 😅
♥besidky ve skolce, hrala jsem mysku v "boudo budko" 😀
a spousty spousty krasnych vzpominek 😵 😵