Nechodíme s dítětem na žádný kurz. Jsem divná?

aurecon
22. únor 2010

Toto téma zakládám pro ty, které se svým dítětem nechodí a nechodily na žádný kurz.

V mém okolí se často setkávám s reakcí dost udivující. Když se mě kamarádky nebo známé zeptají kam chodím a já řeknu, že nikam, tak zírají s otevřenou pusou. Taky se ptají proč a že se musím nudit a co teprve dítě a mám z jejich řečí dojem, že své dítě zanedbávám, nechci mu nic dopřát, že jsem divná, když nikam nechodím apod. Ale já si zase myslím, že moje dítě se nemusí učit znakovat, nemusí chodit na angličtinu, když ještě ani pořádně nemluví, nemusí chodit do Yamahy, když mohu zpívat sama doma, nemusí chodit plavat na předražený kurz (na co je plavání několikaměsíčnímu dítěti), když později mohu zajít na bazén?

S jakými reakcemi se setkáváte vy? Jak odpovídáte?

Přiznám se, že mě to celkem štve. Opravdu mi kurzy připadají zbytečné.

Ještě upozorňuji, že nemám nic proti těm, které na kurzy chodí. Ale vadí mi, že mi vyčítají, že já na kurzy nechodím.

aurecon
autor
23. únor 2010

Jé, to jsem ráda, že nás je víc nechodících na kurzy. Už si nepřipadám jako nějaký debil 😀

kacka.va
23. únor 2010

legrace je, že si pak maminy dost často stěžují, jak je drahé mít dítě, když měsíčně utratí za různé tyhle akce několik tisíc korun 🙂

kacka.va
23. únor 2010

jo a bylo tady kdysi v jedné diskuzi - maminka chodila s dítětem na plavání, ale na druhou stranu řešila, že chce nechat naočkovat Prevenarem, ale nemůže, protože na to nemá. No, asi je to o tom, co člověk pro dítě považuje za důležitější 😉.

gabinaf
23. únor 2010

holky, vykašlete se na to, co vám říkají jiné aktivní maminy 😉 . Každý to má jinak. Já mám dobrou kamarádku, která s malým nikam nechodí a ani nikdy nebude. Prostě jí to nic neříká (malýmu je to jedno, je mu zatím jen 6 měsíců). Jenom proto, že to nedělá jako já není špatná máma a já osobně si nemyslím, že bych jí do toho měla mluvit. Je to její dítě a ona ví, co mu nejvíc vyhovuje.
já chodím s malým do dětského centra, kde za 16 vstupů platím 980,- a to my drahé nepřijde, ale pravdou je to, že pokud nemám na to, co ze zdravotního hlediska považuju za nutné pro své dítě, pak asi budu muset omezit aktivity, které nutné nejsou. 😝

kubaka
23. únor 2010

o izolaci jsem vůbec nemluvila, neznamená to být s dvouletým batoletem jen doma s matkou - to snad nedělá nikdo, týká se to kojenců... mezi děti se na hřištích a pískovištích dostane vždycky každý bohatě - takže že by neznaly děti nehrozí. Potřebuje vidět ostatní okolo sebe, ale vyloženě kolektiv dětí nepotřebuje, nic mu to nedává - stejně si s nimi neumí hrát a nechce. To je normální. Tahle potřeba začne tak od těch 2,5 let a pak je zase chyba nedat ho do školky.
A hlavně mám na mysli vyváženost - klid, zábava, klid, zábava, hra o samotě, s ostatními atd.

ygreen to vysvětlila - rozrušovat roztěkané dítě ještě kroužkami je zbytečné - ale malování je přesně to zklidňování. není problém. Když se cítí dobře...
toto téma nemá být vůbec o tom, JAK se obhájit před okolím. Prostě se nikdo nemusí obhajovat před nikým. Stačí když si to ustojím sama v sobě. Ostatní o tom přesvědčovat nemusím. není žádný argument, jak obhájit své rozhodnutí, které nenarušuje práva někoho jiného - neexistuje způsob, protože není třeba. Hájit se mohu jen pokud jsem obviněná - jinak neé.
Recept na hyperaktivní děti nemám 😉 To asi ví každá sama, v čem se její dítě zklidní a co je dobré.
zadavatelka se ptala, je-li divná - není, není nijak nutné s dětmi chodit, pokud třeba "sokol" sami nevyžadují - záleží to na jejich vyspělosti.

gabinaf
23. únor 2010

souhlasím s Kubaka - proč se obhajovat za něco, v co věřím a vím, že je dobře pro mě a mé dítě. Nikomu do toho nic není. Já mám ale pocit, že u nás se nosí starat se víc o cizí než o vlastní a z toho pramení i přehnaná péče o děti jiných ženských 😅

dagina
23. únor 2010

Asi zakladatelka tématu o něčem pochybuje, jinak by toto téma neměla potřebu zakládat. Ale pokud jí stačí říct "ne, nejsi divná, já také nikam nechodím", tak není co řešit. A také předpokládám že nemá kojence....

llllucka
23. únor 2010

S malých chodíme do cvičeníček a plavat.Na jednu stranu chápu,že některé maminky nemají potřebu někam chodit,ale sama jsem se přesvědčila,že styk pouze s kamarády nestačí.Malej se mi chová ve větším kolektivu a hlavně s cizíma dětma jinak než doma nebo u návštěv (i když máme kamarádů hodně).

f.miracle
23. únor 2010

Je to asi týden, viděla jsem na čétédvojce dokument Dítě jako bůh, nebo tak nějak. Doporučuju shlédnout... maminky tam samy otevřeně přiznávají, že tam chodí spíš kvůli sobě, protože tam "proberou všechno možné, jaké používáme plíny, kosmetiku, co naše dítě umí nebo neumí" atd. My osobně taky nikam nedocházíme; jednak mi nesedí organizovaný druh zábavy, slepičárny taky nejsou zrovna nic pro mně a myslím,že ani malý by z toho nebyl zrovna odvázaný; snažím se řídit zlatou střední cestou, takže trávíme část dne sami, hrajeme si, učím ho věci úměrné jeho věku (žádné učení se angličtiny, když ještě neumí víc než pět slov česky), zajdeme na návštěvu nebo přijde návštěva k nám a malý se vyvíjí naprosto normálně. Vrátím se ještě ke zmiňovanému dokumentu, jedna maminka tam řekla, že dnes je mateřství takový plánovaný zážitek - všechno si nastudovat a teď si to užít a zase plánovat a organizovat 😒 A socioložka Šiklová řekla taky jednu pravdivou věc, a sice, že dnešní maminky odmítají být v té roli "vzadu", prostě nechat svému dítěti vlastní prostor a čekat, až co bude chtít ono samo... Taktéž zazněl názor pediatra, který radil "všeho s mírou" a vyjádřil se konkrétně k plavání v tom smyslu, že v USA proběhl výzkum, který ukázal, že děti, které odmalička navštěvovaly kurzy plavání pak častěji trpěly na onemocnění dýchacích cest, různá nachlazení, atd. Nejsem proti vývoji věcí kupředu, ale na druhé straně my jsme do plavání od půl roku nechodili a plavat umíme, jazyky jsme se taky neučili od jednoho roku a třeba já se dneska živím jako překladatelka, takže ono to opravdu chce používat hlavně zdravý rozum a netlačit na pilu. Jak s oblibou říkám, povinností si malý v životě ještě užije ažaž...

berenika39
23. únor 2010

aurecon, tak za mě - ne, nejsi divná. a ani nejsou divný ty, co někam choděj. mě osobně je to totiž úplně jedno🙂)), kromě létání miminek, který mi jedno není 😝 . Sama víš, jak je vám s prckem nejlíp a to je jediný kriterium. I tady, stejně jako je to s jídlem, hračkama, oblékáním - jsem pro nějakou zlatou střední...každý mrněje jiný - některej rarach neposedí vteřinu a je jak duracellka, tak proč ho nenechat někde vybláznit v bazenu nebo v herně. Jiný dítě má rádo řád, klídek, svoje soukromí, třeba je bázlivý - tak proč ho do něčeho nutit? moc nejsem zastáncem toho předbíhání - "učení" dětí něčeho...takový ty kursy, kde se čeká od batolete pozornost,soustředění,spolupráce - tím myslím h.doron,yamahu a spol. Ale ty volné herny, kde se potkají s dětma, najdou jiný hračky, proč ne...
A každej extrem je na škodu. My s petou znakujem, ted přes zimu byly dny tak stráááášně dlouhý, našla jsem hernu, kde se scházely znakující děti, paráda. Jednou týdně jsme tam zapadli, strávili příjemný odpoledne, přišli vysmátý a spokojený. A tam chodila mamča, s holčinou, byla nejmenší, jen asi 11 měsíců, a ta malá pořád kňourinka, nespokojená, roztěkaná...mamča jí pořád říkala "seď a poslouchej", nelítej,udělej to a to...pak ji i sprdla, že zlobí. Nakonec z nich vylezlo, že jezdí i plavat,na angličtinu a dokonce i na tu yamahu. Bazén jim vycházel před znak.hernou, jídlo jí dávala cestou v autě a spala taky po cestě. Takže to je teda barbarství....

Pěkně alibistickej příspěvek jsem napsala, ale prostě - všeho s mírou a můj názor je ten, že malý děti do dvou let potřebují nejvíc ze všeho domov,zázemí,klid, mámu, zbytek rodiny,mazlení,hraní a trpělivost. To jim žádný kursy nenahraděj.

dagina
23. únor 2010

Hm.
Když bylo malé cca půl roku ( v té době jsme teda ještě do žádného MC ani nikam jinam nechodili), tak mě jedna moje kolegyně koukala do kočáru, malá začala natahovat na brečení..., kolegyně mě vztekle řekla - že není vůbec zvyklá na lidi, když takhle reaguje, co to jako má znamenat, že "támhleté" se dítě jenom řehtá, když někoho vidí. U tak malého dítěte to je tedy spíše vrozené?!

shaula
23. únor 2010

f.miracle - pokud to bereš jako povinnost, tak je opravdu lepší nikam nechodit. Ale já i moje děti navštěvování nějakých aktivit bereme jako bezvadnou zábavu 😉

Dagi - jo, podobné reakce mě taky vytáčejí. Mě takhle naštvala ségra, jednou když kluci začli plakat, jak k nám přišla na návštěvu, tak prohlásila "vidíš, to máš z toho, že jsou pořád jen s tebou, pak nejsou zvyklí na nikoho jiného. Měla bys je nechávat i s někým jiným." 🙄 Hm, a s kým asi, když manža je přes den v práci, babičky ani dědečky nemáme a ona nemá zájem s nimi být - je jim rok a půl a za tu dobu ani jedinkrát netlačila kočár, natož aby je vzala sama na procházku 😠

kalo
23. únor 2010

F.miracle: pěkně si to napsala. Mimochodem ten dokument jsem taky viděla a je naprosto trefný, co se týče postoje dnešních rodičů ke svým dětem. Prostě v dnešní době se každá máma vymetá různé /mnohdy nesmyslné/ kroužky, snaží se do nich nacpat maximum, aby bylo za každou cenu nejlepší, už takto od malinka. Jsem učitelka a vím, že do 3 let dítě žádné řízené činnosti v kolektivu nepotřebuje. V tomto věku, než jde do školky mu může nejvíc dát rodina. Tyto návštěvy kroužků jsou dány, bohužel, dobou...Dřív děti byli s několika lidmi, které na ně působili, rozvíjeli je- babičky, tety, členové rodiny. Dnes je dítě celé dny jen s mámou, v nejhorším případě v bytě ve městě, tak ten rozvoj a působení jsou na nule a tyto kroužky jsou mnohdy jedinými sociálními kontakty...

brumdinka
23. únor 2010

ahojte no nevim proč bys měla bejt divná 😀 😀

mýmu malýmu je už 6 let a na jedinej kurz, kterej sme kdy chodili bylo setkávání s ostatníma maminkama a dětma jednou za tejden v mateřskym centru tak 2 hodinky (a to nebyl kurz spíš větší drbárna 😀) a to sem tam chodila a to přiznám za prvé kvůli sobě, abych furt nesmrděla doma 🙂 a za 2.) kvůli malýmu, aby byl mezi dětma, když ještě nechodil do školky, občas sme byli i v bazénu. Od tý doby co chodí do školky, tak tam nechodíme. Od září půjde do školy a nevim, možná na nějakej kroužek jednou za tejden, ale jen na něco co ho opravdu bude bavit.

jinak proboha co je to kroužek Yamaha - já si teda vybavim motorku 😀 😀

kubaka
23. únor 2010

brumdi - yamaha - obávám se, že je to nějaké hustění hudebního vzdělání do batolat - raději jsem to ani nezkoumala 😀
kalu psala co já, to se mi líbí a je učitelka. 🙂

fmiracle - jo, tyhle typy dokumentů jsem viděla už hodněkrát a vždycky z toho vyšlo to stejné, co jsi psala. důležité je nechat dítěti prostor poznávat samo a po svém - povinnosti a řízená zábava stačí k tomu třetímu roku

beren - to s tou holčičkou je fakt maso - jestli vy jdete jednou týdně někam, tak to je přesně príma vzrůšo - všeho s mírou

dagi - je úplný nesmysl, aby někdo o kojenci řekl, že brečí, protože není zvyklý na cizí. To je úplně normální vývojová fáze. Některé se usmívá na každého, některé si vybírá a v období separační úzkosti hodně dětí na mamince visí a nesnesou nikoho cizího. Je bezpodmínečně nutné téhle dočasné fixaci vyhovět a nesnažit se ho násilím nutit do "zvykání". Přejde to úplně samo, je to normální fáze - u někoho více, i někoho méně viditelná. Širší rodina je ale fajn, když je - člověk je tvor tlupový, máme to v genech. Takže klídek, je to přirozené a pokud ti někdo něco takového předhodil, tak je sto let za opicí. 😉

dagina
23. únor 2010

Kubaka, jj, ta kolegyně je skoro v důchodovém věku 😅

kubaka
23. únor 2010

dagi - no vidíš, tak to mluví za vše - taky by se tě mohla za chvíli ptát, jestli už chodí Lucinka na nočníček 😝

lenkabu
23. únor 2010

yamaha je vyloženě hustění hudebního vzdělání 😀 😀 😀 říkanky,písničky,tanečky,kreslení,lepení,uv šeho asistuje "kamarád" plyšovej tuleň nebo chobotnice,opravdu týrání 😀 😀 😀

martimarti
23. únor 2010

Nemůžu se zbavit pocitu, že z některých...opakuji některých...příspěvků jakoby vyplývalo, že matka, která chodí se svým dítětem na nějakou aktivitu, je pasována do pozice slepice 😠 , která vláčí své dítko nebohé do pro něj zbytečných aktivit, jen aby se tam mohla vykecávat.

Ještě před rokem bych se postavila na stranu těch, kteří tvrdí, že chodit do cvičení, herny, karneval, yamahu atp. je pro dítě zbytečné. Teď ovšem měním názor, a to pouze pod vlivem své dcery, u které prostě pozoruji, že děti má ráda, chce se s nimi stýkat a baví jí to. Je to asi exot, když prý děti do tří let si hrají samy, ale moje dcera prostě taková je. Také si v kolektivu hraje sama, ale je evidentní, že je tzo úplně něco jiného, než když je sama doma s maminkou. V kolektivu dětí ožije a je radost jí pozorovat.

Jak to mají ostatní se svými dětmi je mi celkem fuk, ale tak jako jsem napsala zakladatelce, že není divná, když nikam nechodí, tak plně respektuji a i chápu maminky, když chodí 😉 Asi to prospívá jejich dětičkám tak, jako mojí dceři 😉 🙂

martimarti
23. únor 2010

Lenkabu...v pátek začínáme chodit do yamahy 😀 😀 ...no nazdar 😀

shaula
23. únor 2010

Martimarti - taky tak na mě některé příspěvky působí 😠

Kalo - to, že mámy "vymetají" kroužky rozhodně není kvůli tomu, aby jejich dítě bylo nejlepší (tedy alespoň u většiny z nich 😀 ), ale proto, že to jí i dítěti vyhovuje. S klukama chodím do herny prostě proto, že si tam vyhrají s jinými hračkami než doma - doma nemám prostor na to, abych měla bazén s balónky, klouzačku, trampolínu, houpačky, prolézací tunel a podobné věci.
Takže ty kroužky a MC jsou podle mě hodně prospěšné v tom, že jak píšeš, dnes už nejsou obvyklé ty "širší" rodiny, takže suplují sociální kontakty s jinými dětmi. A ty podle mě dítě potřebuje podstatně dřív než ve 3 letech, to už je trochu pozdě, poznat fungování kolektivu až ve školce 😉
Respektuji ty, které nikam nechodí, protože jim to tak vyhovuje. Pokud to vyhovuje i jejich dítěti, tak je to OK. Ale nedá se šmahem říct, že dítě kolektiv nepotřebuje a matky kroužky "vymetají" kvůli sobě, takové jednostranné odsuzování není na místě 😠 Kamarádka mojí holčičky se naopak v kolektivu viditelně rozzáří, známe se asi od 3 měsíců dětí a bylo to na ní vidět už v době, kdy začala trošku více vnímat okolí. 😎

aureliaaa
23. únor 2010

Holky martimarti a shaula. Nenašla jsem jediný příspěvek ve kterém by některá napsala, že dítě nepotřebuje kolektiv. Všechny holky se shodují, že kolektiv ano, ale každá podle svého. Jediné co se tu probírá je jestli organizovaná zábava nebo volná. Myslím, že každá máme chce pro svý dítě to nejlepší a je vcelku jedno kudy se k tomu dostane. Plavání - dobrý. Mě naučil plavat otec ve 4 letech. Hraní v herně - taky dobrý. Hřiště ve vsi s dalšíma dětma je taky fajn. A tak by se dallo pokračovat. Prostě když máma nikam nechodí a nechce vyhazovat peníze neznamená, že ty aktivity nedokáže dát dítěti jinak. Možná to bude znít namyšleně, ale zatím toto moc nepotřebuji. Cvičit můžeme doma i před domem, plavat taky naučím, kreslení, modelování a jiný hraní taky zvládne každá máma. Až si nebudu vědět rady nastoupí kroužky. Třeba s počítačem jí neporadím. A jestli bude malá hluchá jak já tak nějakou hudební školu rovnou vynecháme.

kubaka
23. únor 2010

shaulo - ale na jedné straně je objektivní a prokázaný fakt dětskými psychology, že prostě do těch 2,5-3 let dítě opravdu kolektiv nijak zásadně nepotřebuje. Na straně druhé jsou děti, ktterým se to líbí, nijak jim to neubližuje a je to fajn, ale je to pořád o tomtéž. -ale kojenec prostě do kolektivu nemusí vůbec. Poznat mechanismy v kolektivu je dítě právě schopno vůbec akceptovat a respektovat od těch třech let- dříve není schopno spolupracoat, poslouchat, chápat spolupráci atd. Sociálně se začíná rozvíjet právě v tomto mezníkovém období. První je do1 roka, druhé do 3 let, třetí fáze zakládání osobnosti je do 6-7 let. Pak je dítě prakticky "hotové": naprogramované na celý život.

švagrová zrovna dodělává doktorát z psychologie, je i v psychoterapeutickém výcviku, hodně se jí vyptávám, povídáme si. Někdy jen kulím oči. Při výzkumu v terénu pracovala se školáky a přesně o tomhle "zahlcování" dětí vnějšími vjemy byla část její práce. Zjistila, že je to horší, než si myslela - a to pracovala se staršími dětmi, které ještě ani nebyly podrobeny kroužkování v kojeneckém a batolecím věku. Když jim prostě v tom batolecím věku nabízíte příliš mnoho a často a vůbec - tak se navyknou těkat po povrchu, nehloubají nad detaily do hloubky, jsou jako roztěkané a chybí jim uzemněnost. Je to jakési úplně základní naprogramování, které se pak projevuje naprosto ve všem, ovlivňuje vůbec vztah k sobě a ke světu (nevědí či jsu, co se sebou, neumějí být vklidu a zabavit se, nedokáží dešifrovat, co se na ně valí a jak se tomu bránit) - je to složité najít ty příčiny a správně zanalyzovat ten mechanismus, proto se tyto věci podceňují - no co, dítěti se to líbí, řekne se. Jenže ta organizovaná zábava je už jemná manipulace - dítěti něco nabízíte, ono si to ale nevybere samo. Právě ta svoboda při rozhodování, samostatné nacházení v batolecím věku je důležité, je to kořenění v zákadních věcech člověka. V jazyce, v zázemi rodiny, babiček atd. To, co dětem chybí hlavně a především je kontakt s přírodou, s hlínou. S klidnou, tichou zemí.
Chodím s malým v létě hlavně na naši zahrádku, já pracuju, on buď asistuje nebo je schopen pozorovat a honit mravence v pískovišti, přenášet je lopatkou, brouky v hlíně, třídit hodiny kamínky, otrhávat lístky od sedmikrásky a házet je do sudu a dloubat do hroudy hlíny, uchutnat ji a je tím úplně fascinovaný. Má tam svobodu, dělá si co chce a vždycky přijde na nějakou věc, která by mě ani vesnu nenapadla: otrhával kvítka a pak je sázel znovu do hlíny a zaléval, až to všechno vyplavil. Nadšeně hulákal, že mu roste "kyka".

Takže on ten kontext je opravdu hodně široký a má mnoho podob... 🙂

aureliaaa
23. únor 2010

A vůbec to není o tom co chce matka. I kdyby si máma chtěla kdovíjak pokecat tak do herny kvůli sobě nepůjde pokud se to dítěti nelíbí a radši zůstane doma nebo jinde kde je dítě spokojený.

aureliaaa
23. únor 2010

Kubaka to co píšeš je hrozně zajímavý. Díky za ifo do sbírky.

artuse
23. únor 2010

kubaka, fakt zajímavé 🙂 s tou hlínou jsi mě potěšila, my jak jsme na vesnici, tak jsme na jaře, v létě taky pořád na zahradě, malá se rýpe lopatkou v hlíně, přelívá vodu, hraje si s kamínkama, pozoruje berušku🙂 pro někoho třeba trochu nuda, ale jí to vážně zabaví 🙂 když mám říct upřímně, tak kdybych žila ve města, tak bych s dcerou asi 1x týdně do kroužku chodila, ale tím, že tu kroužky nemáme nebo respektive máme je daleko, takže jsem se zatím na to vyprdla, ale uvažuji, že od těch 2,5 let občas někam zajede, i když nám to zabere víc než půl dne 😝 jinak to, jak se tvrdí, že ty kroužky jsou jakoby víc pro maminky, tak ono to taky není nic tak špatného, i máma musí zůstat v dobré psychické kondici a někdy fakt pokecání s jinýma matka a vypadnutí z domu pomáhá, úplná izolace není dobrá nikdy 🙂 ale taky si myslím, že do toho jednoho roku jsou kroužky pro dítě zbytečné, podle mě ideálně tak od těch dvou let 😉 a taky si nemyslím, že dítě, které např. nechodilo vůbec do tří let kroužků se bude nějak hůř adaptovat ve školce...

dagina
23. únor 2010

A co si mám vůbec představit pod pojmem "kroužek" cca pro roční dítě????

artuse
23. únor 2010

dagina, např. moje kamarádka chodila do yamahy s holčičkou už od 9. měsíců😕 yamahu považuji za kroužek, ale asi máš pravdu, každý si asi představuje pod pojmem kroužek něco jiného 😀 já si pod pojmem kroužek představuji organizovanou zábavu - tj. yamaha, organizované cvičení, tančení, atd., někdy jsou i hodně organizované aktivity v mc, jindy je to jenom hraní...plavání nevím, kam zařadit, ale řekla bych, že je to taky kroužek nebo ne? 😅 hm nevím...

kubaka
23. únor 2010

jasně, i my potřebujeme rozptýlit - o tom není pochyb - je to duševní hygiena. Takže jakýkoliv způsob se vítá. Ale nemaskovat to za něco jiného. Já prostě oznámím, že mámvečer dovolenou, nechám syna doma a jedu do kina, s kámoškou na kafe, chodím tancovat orientální tance, vyjedu si zalyžovat na odpoledne kus od Prahy s kamarádkou. Navcí, teď jde malý do školky, takže vyjedu hned ráno a v poledne se pro něho z lyží rovnou vrátím.

dagi - představ si, jsou angličtiny od 3 měsíců (Helen Doron a někdo si to ohromně chváli)- vyjdou tě na pár stovek 😀 za hodinu a za 13000 za kurz. Dobrý ne, pro kojence? A ty kurzy yamaha jsou taky od 4 měsíců - (do 6 let - což už je normálka). Teď jsem na to jukla. No, nechat hrát písničky kojenci za 100,- Kč na hodinu je taky docela žůžo. 😅 Ale zase ... je to pro někoho odřezaného od světa hodina ve skupině lidí se stejnými starostmi, se kterými je můžu sdílet. Pokud to někdo z nouze bere takto, tak pak je tam oboustranný užitek.

Je to ale i o věku: já v 25 cítila tu izolaci, žádné MC nebyla, jen pískoviště, kde jsem trávila 2 roky téměř denně a pořád s někým mluvila. Te´d je mi 40 a tyhle sleziny naprosto nevyhledávám, nemám potřebu. Na písku se bavím jen sporadicky, ty řeči mě nebaví. Kdyby mi tohle někdo řekl před 14 lety, tak bych mu nevěřila ani za mák. 😝 Mám své záliby, které byly před dítětem a jsou i teď, svůj život, necítím se izolovaná. Navíc, jak jsem zmínila, mám živnost, takže práce dost. Nenudím se. Jednou jsem vlezla do toho MC - a psala jsem, jaký to byl zážitek. Nějak na to prostě nemám nervy 😀 Ale před těmi 14 lety bych byla bezpochyby nadšená a blažená 😀

artuse - no právě že pro ně je beruška co umí lítat neuvěřitelný objev, žádná nuda. 😅 My už to známe. Ony tu objevují takhle zákonitosti světa a sbírají zkušenost. My už to máme za sebou, oni před sebou. V zemi je vyrovnanost, neměnný klid a síla-navzdory chaosu okolo. To je pro mě zásadní, tak to nějak cítím - potřebuji to i já. Všechno se hemží, křičí, šílí, bliká, mění se... ale strom stojí tiše, pevně ukotvený v zemi navzdory všemu, celé staletí. Je pořád tady, na jednom místě, pevný a odolný. V koleběhu kvetení, zrání, opadávání je jistota, zázemí... 😵 .

shaula
23. únor 2010

Aureliaa - citace z příspěvku Kubaky včera ve 22.05: "BAtole do třech let nepotřebuje nutně kolektiv" - to je jen jeden příklad za všechny.

Kubako, omlouvám se, že jsem vybrala zrovna tvůj příspěvek, ale ten jsem našla jako první 😅 Holt v tomhle se neshodneme 😔 Ale přesvědčovat Vás nikoho nechci ani nebudu - Vám vyhovuje nikam nechodit, nám vyhovuje nebýt stále jen doma.
Když máte vlastní zahrádku, tak to je něco jiného. To by se mi taky líbilo vyběhnout jen před barák a hodinu pozorovat třeba mravenečka. Ne všichni ale máme to štěstí a sídliště bohužel vypadá tak, jak vypadá, tak hledáme aktivity jiné. Není to o nudě, doma se rozhodně s klukama nenudím, ale naopak o tom trávit čas i jinde než doma a s jinými neokoukanými hračkami.
A to já jinak nemám potřebu se nějak sdružovat, nejlépe je mi právě doma, kámošku mám ve vedlejším baráku a nebyla jsem ji navštívit několik měsíců 😀

Dagi - "kroužek" se tu začalo používat spíš pro zjednodušení 😀 V mém případě to znamená: plavání, cvičení (formou her s písničkami a říkankami) a volná herna v MC. Ty "pravé kroužky" typu hudebka, angličtina apod. to taky není nic pro mě.