icon

Nekojím. Mám výčitky

avatar
intacta
23. kvě 2014

Zdravím zvláště maminky nekojených dětí.Mám doma 5týdenní dceru a po měsíci snahy o kojení jsem přešla na UM.Malá málo pila, usínala u prsa,pak plakala.Každé kojení byl boj,zpocené jsme byly obě.Ze začátku jsem jen dokrmovala Nutrilonem,ale postupně jsem přešla plně na UM.Prostě jsem psychicky nezvládala ten kolotoč přiložení k prsu,přendávání z jedné strany na druhou následně přípravu dokrmu, mytí lahvičky s vidinou, že za dvě až tři hodiny se to bude opakovat.Prostě jsem to nedávala a byla z toho vystresovaná.Občas to na mne padne a mám výčitky, že svému dítěti nedávám to nejlepší, ale fakt jsem to nezvládala.Mamči, měla jste to některá podobně?Prosím o povzbuzení 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 63 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kojení může být fyzicky i psychicky náročné; pokud dítě u prsu často usíná, pije málo nebo ubývá na váze, doporučená řešení jsou konzultace s pediatrem a laktační poradkyní, odsávání nebo přechod na umělé mléko (UM) jako Nutrilon nebo Sunar.
  • Metody ke zvýšení laktace zmíněné v praxi zahrnují odsávačku, suplementor, kloboučky, laktační poradkyni, bylinky, homeopatii a kojomasáž, ale řada rodičů uvedla, že ani tyto zásahy dlouhodobě nezajistily dostatek mléka.
  • Psychický tlak okolí a postupy v některých porodnicích (budit dítě každé 2 hodiny, trvalý nátlak na kojení) byly popsány jako zdroj stresu; priority mnoha rodičů byly: spokojená, vyspaná a nestresovaná matka = spokojené dítě.


Nejčastější otázky

Q: Jak poznám, že mám málo mléka a že je potřeba přejít na UM?
A: Známky nedostatku jsou opakované usínání u prsu, že dítě pije velmi málo, ubývání na váze nebo neprospívání; v takových případech pediatr často doporučí dokrm nebo přechod na UM a v diskusi rodiče uváděli pozitivní zkušenosti po přechodu na Nutrilon nebo Sunar.

Q: Jaké metody lze zkusit pro zvýšení produkce mléka?
A: Běžné metody jsou odsávání (odsávačka), suplementor, použití kloboučků, konzultace s laktační poradkyní, kojomasáže, bylinky a homeopatie; mnoho rodičů ale uvedlo, že tyto metody někdy nepřinesly trvalý efekt.

Q: Kdy vyhledat laktační poradkyni nebo lékaře?
A: Kontaktujte pediatra nebo laktační poradkyni pokud dítě opakovaně ubývá na váze, odmítá sát, má ragády či zánět prsu, nebo pokud matka trpí výrazným psychickým nebo fyzickým vyčerpáním; několik maminek v diskuzi uvedlo, že pediatr doporučil přechod na UM, když se stav nelepšil.

Q: Jaké značky UM rodiče nejčastěji zmiňovali?
A: V diskuzi byly nejčastěji zmiňovány Nutrilon a Sunar; jedna účastnice zmiňovala také „mléko 1+“ jako variantu po prvním roce a jeden odhad měsíčních nákladů na UM byl přibližně 2 000 Kč.

Q: Jak se vyrovnat s výčitkami svědomí a tlakem okolí kvůli nekojeni?
A: Doporučovaná opatření zahrnují hledat podporu u partnera, poradit se s pediatrem, zaměřit se na duševní zdraví matky a připomenout si, že přechod na UM je z praktických i medicínských důvodů v pořádku; v diskuzi pediatrička konstatovala, že „když to nepůjde, tak to nepůjde“.

Q: Co dělat, když porodnice tlačí na kojení a neposkytuje dostatek podpory?
A: Rodiče v diskusi radili vyžádat si konzultaci laktační poradkyně, požádat pediatra o doporučení k dokrmu/UM nebo prosadit přechod na UM; některé zkušenosti zmiňovaly nepříjemné praktiky (budit dítě každé 2 hodiny) a doporučovaly prosazovat potřeby matky a dítěte.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Spokojená, vyspaná a nestresovaná matka = spokojené dítě.
  • Pokud kojení nefunguje a ohrožuje zdraví nebo psychiku matky či dítěte, přechod na UM (Nutrilon, Sunar) je běžné a akceptovatelné řešení.
  • Odsávačka, laktační poradkyně a další intervence se často zkoušejí, ale nejsou zaručeně účinné u všech rodiček.


Sporné názory

  • Kojení zlepšuje imunitu dítěte versus v diskuzi bylo více rodičů, kteří uváděli, že jejich nekojené děti (na UM) prospívají a jsou zdravé, takže vliv na zdraví není v diskuzi jednoznačně shledán.


Otevřené otázky

  • Jak dlouho se vyplatí vytrvat v pokusech o přirozené kojení, než přejít trvale na UM?
  • Do jaké míry je nízká laktace způsobena psychikou versus biologickými faktory u konkrétní matky?
  • Jak velký reálný přínos má včasná intervence laktační poradkyně v porodnici pro dlouhodobé kojení?


Zmíněné značky a firmy

Nutrilon, Sunar, Nanny, porodnice v Jičíně, fakultní nemocnice

Zmíněné produkty a metody

UM, Nutrilon, Sunar, odsávačka, odsávání/odstříkávání, suplementor, kloboučky, laktační poradkyně, kojomasáž, bylinky, homeopatie, ragády, zánět prsu, reflux, sekce (císařský řez)

Místa a osoby

Jičín, fakultní nemocnice

Strana
z3
avatar
1renca
31. led 2015

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi. Teprve se budeme začínat snažit o první, takže s kojením nemám žádnou zkušenost. Ale napíšu to z druhé strany - moje mamka chytla brzy po mém porodu horečky a ztratila mléko, takže jsem kojená minimálně. Imunitu mám dobrou, po celý život skoro nejsem nemocná, vážné zdravotní problémy žádné, bez alergií, vystudovala jsem VŠ ("prý" kojení ovlivňuje i inteligenci) a žádné trauma z toho taky nemám (a mamka taky ne 🙂 ) 🙂 Výčitky ničemu nepomůžou, někdy prostě věci nejdou tak, jak by člověk chtěl 🙂 A na tomhle spokojené miminko "nestojí" 🙂

avatar
hvezdnenebe
12. únor 2015

taky jsem nečetla celou diskuzi a předpokládám, že si to už dávno zakladatelka vyřešila. chci jen přidat svou zkušenost. kojila jsem čtyři měsíce, pak jsem přišla o mléko. přešlo se na umělou výživu a nic zásadního se nestalo. dcera je zdravá, dokonce neprodělala ani dětské nemoci jako neštovice, příušnice a spol. tak silnou má imunitu.... oproti tomu do dvou let kojená neteř má celou sbírku alergií a navrch astma. podle mě celé to hnutí za kojení vymyslel chlap, který v životě u prsu dítě nedržel 🙂 maminky kojící i nekojící - hlavní je vaše vnitřní pohoda a pak je spokojené i miminko.

avatar
tak2014
12. únor 2015

Já mám nedonošenou holčičku, jsou jí teprve necelé tři týdny...protože nemá dost síly na sání, tak odstříkávám a a dávám z lahvičky. Je to časově náročnější, než kojení přímo z prsu a doufám, že se nám to kojení časem přeci jenom zadaří...jsem ochotná obětovat všechen čas ( a že ho skutečně moc není, krmím po třech hodinách, půl hodiny odstříkávám, cca 20 minut krmíme a půl hodiny odříhává, aby to nevyblinkala), ale stojí mi to za to, protože vím, že jí dávám a chci dávat to nejlepší...ale je to každého věc, nesoudím

Strana
z3