Nemůžeme se shodnout na holčičím jménu
Ahoj holky, sice ještě nevíme jestli čekáme holčičku či chlapečka, ale já jsem tak nějak vnitřně přesvědčená, že to je holčička. Vybíráme jména a líbí se nám jméno Nina, Elena, Soňa, Terezka - všechny jsou pěkná, ale žádné není TO ONO. Příjmení by bylo Markvartová, tudíž nemůžeme dát nic děsně dlouhého a ani vyloženě cizí jméno... Mě se ještě hodně líbí Adina, Stela a Hana, ale na to už muž neslyší a jemu se líbí ještě Renata a Simona - což už se zas až tolik nelíbí mě 😖 Co byste navrhovaly vy? Můžou být i jiná jména než jsem uváděla, ale prosím žádnou Ameriku 😉
Stručné shrnutí
- U tvrdého příjmení Markvartová se doporučuje volit krátká a „měkčí“ jména, například Nina, Ela, Ema, Lea, Lada nebo Stela.
- Postupy pro rozhodnutí zahrnují vzájemné sepsání seznamu top 10 jmen a výběr průniku, stanovení konkrétního termínu (ultimátum) pro dohodu nebo odložení volby do druhé poloviny těhotenství.
- Mezi často navrhovaná kompromisní jména patří Nina, Adina, Elena, Stela a Hana.
Nejčastější otázky
Q: Jak vybrat dívčí jméno k tvrdému příjmení?
A: Doporučuje se volit krátké a měkké tvary bez zbytečně dlouhých koncovek; konkrétní příklady uvedené v diskuzi jsou Nina, Ela, Ema, Lea, Lada a Stela.
Q: Co dělat, když se rodiče nemohou dohodnout na jménu?
A: Praktické postupy jsou, aby každý partner sepsal 10 favoritů a vybíral se průnik, stanovení ultimáta s konkrétním datem pro rozhodnutí, nebo odložit volbu až na pozdější období těhotenství; v jednom příkladu bylo jméno Magdalena vybráno asi 5 hodin před uplynutím termínu.
Q: Kdy je vhodné definitivně vybrat jméno během těhotenství?
A: Mnozí rodiče uvedli, že v 13. týdnu často nejdou mít jasno a že „to ono“ přišlo až ve druhé polovině těhotenství, takže odložení rozhodnutí do 2. poloviny je běžná strategie.
Q: Jaké zdrobněliny a přezdívky se používají u jmen Adina či Nina?
A: Mozné zdrobněliny pro Adina jsou Áďo nebo Adi; pro Ninu se zmiňovaly Ninuš, Ninuško nebo Ninule, přičemž některé varianty jako „Ninunko“ mohou působit nevhodně podle osobního vkusu.
Q: Která jména bývají kompromisem mezi originálním a klasickým výběrem?
A: V diskuzi se jako kompromisní opakovaně objevila jména Nina, Adina, Elena, Stela, Hana, Lenka, Nela, Lea, Lucie, Lada, Amálie, Anna, Adéla a Ema.
Q: Jak zohlednit riziko, že rodina „komolí“ jméno nebo vytvoří nechtěné zdrobněliny?
A: Doporučuje se vyzkoušet navrhované zdrobněliny nahlas a představit si, jak bude jméno voláno členy rodiny; v diskuzi někoho odradila představa zdrobněliny „Ninunko“.
Závěry z diskuze
Shoda
- Preferuje se volit ke jménu vhodný tvar vzhledem k „tvrdému“ příjmení, tedy krátké a měkčí jméno.
- Nina se v diskuzi opakovaně objevila jako často doporučované kompromisní jméno.
- Řada rodičů doporučuje počkat s definitivním výběrem do pozdějšího období těhotenství nebo použít termín/ultimátum pro rozhodnutí.
Sporné názory
- Někteří preferují méně obvyklé jméno Adina jako originální volbu, zatímco jiní (typicky partneři) považují Adinu za „divné“ a preferují známější jména.
- Někteří preferují klasická jména jako Hana, Tereza nebo Veronika, zatímco jiní volí kratší modernější varianty jako Nina nebo Stela.
- Někteří radí nespěchat a nechat jméno „vyzrát“, jiní doporučují stanovit pevný termín pro rozhodnutí.
Otevřené otázky
- Jak nejefektivněji přesvědčit partnera, aby přijal méně běžné jméno jako Adina?
- Kdy je ideální kompromis mezi osobním vkusem obou rodičů a názory širší rodiny?
- Jak zaručit, že zvolená zdrobnělina nebo „komolení“ jména nebude nepříjemné v rodinném užívání?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
sepísat každý 10 top jmen a vybrat průnik, stanovit ultimátum/datum pro rozhodnutí, odložit volbu do druhé poloviny těhotenství, kompromis mezi partnery, testovat zdrobněliny a přezdívky nahlas
Místa a osoby
žádné
Máme doma Ninu a Nelu, taky mám tvrdé příjmení, ještě se mi líbí, Nikol, Lola,Lili, Julie, Olivie, a pak i třeba Laura, která mi zní dobře i k tvrdému příjmení..
Nině, říkáme různě, Ninuš, Ninuško, někdy i Ninule 🙂 Ninunko ne 🙂
Také jsme se s manželem nemohli dohodnout, pak přišel náhlý trošku předčasný porod, manžel chtěl Ester a já Viktorii a jak jsem si tak rodila, tak mi bylo všechno jedno, manžel napsal Ester a najednou to na to malé miminko sedí, jako by k ní to jméno patřilo vždycky, máme tvrdé příjmení a R tam je taky, takže rozhodnutí na poslední chvíli je to nejlepší
Nina je hezká, Adina ještě hezčí. Mému manželovi teda bylo jméno úplně fuk :D
Jinak Renata a Simona se mi nelíbí vůbec, Renata je takový už staromodní mi přijde a Simča je každá druhá.
Krásné je Elena, tu máme doma a také Stela je fajn. Tu jsem také měla jako jednu z možností. 😀
Ahoj, jestli také můžu hodit něco do placu, tak třeba Anna, Anežka nebo Ela či Ema 🙂
Tak mně se ve spojení s vaším příjmením líbí Anna, Dita, Dana, Stela, Beata a Pavla.
Mě se líbí Hana Markvartová 🙂 Amálky, Adinky i Elenky jsou krásná jména pro malé holčičky, ale jednou z nich vyrostou dospělé ženy . . . . . .
tak holky ať o tom přemýšlím jak přemýšlím moje favoritka je Adina a teď mi řekněte jak zlomit tvrdohlavýho mužskýho aby souhlasil. Pořád remcá, že to jméno není slyšet, nikdo ho nemá a že je divný. Nedokážu mu vysvětlit to, že když to jméno není slyšet tak tím je vlastně tak krásné 😒
Ze jmen co uvádíte bych k příjmení volila Elenku nebo Ninu. Jinak my máme Terezku 😍 Hanu bych nedala, to jsem já a přijde mi to v základní tvaru hodně tvrde, ale zase na krásné varianty zdrobnělin.

Holky fakt nevím, budu trvat na Adině a zkusím se s manželem domluvit. Když ne tak Nina je kompromisem nás obou a Elena taky (u ní se mi líbí, že jde říct i nějaká zdrobnělina Eli, Elinka - jelikož babička bude komolit a když si představím, že Nině říká Ninunko tak mám husí kůži). Ještě, že máme čas do ledna, to to snad rozseknem. Jinak kdo má ještě nějaké návrhy tak uvítám. Jinak kdo tu zmiňoval Ladu tak to vůbec není špatné - zkusím hodit do placu 😉