Není zatajování vazektomie důvod k anulaci manželství?
ahoj všem,
nevím jak začít - mám nejlepšího přítele (už od dětství), vím o něm "téměř" vše, když začal chodit s mojí mladší (o 4roky) sestrou, byla jsem spokojená, je to hodný, spolehlivý člověk (- neměl to v životě jednoduché - matka ho vychovávala sama, měl spoustu náhradních tatínků, kteří občas pili, občas uhodili .....atp.) takže vím, že cca v 18-ti letech podstoupil vasektomii (nevím jestli jsem to správně napsala) - nechěl by prý jednou zklamat jako rodič....vím to, myslelal jsem, že to ví i má sestra, nikdy jsme se v tom nepitvali ani jsme o tom nemluvili - před 4 roky se vzali - a od tý doby sem tam někdo nadhodí, kdyže bude miminko a takový ty kecy, ségra vždycky odpověď zahrála do autu, jako že má spoustu zvířat, který jí stačí , nebo že si půjčí děti moje, nebo že má ještě spoustu času....atp.
Nedávno mi při vaření povídá, že by příští rok chtěla vysadit antikoncepci a že by se začali pokoušet s manželem o mimi - byla jsem jak v jiříkově vidění, ona nic neví, neví, že její manžel nemůže mít děti (aspoň si teda myslím, že tento zákrok je nevratný...), já to vím a co teď....mám jí to říct, nebo ne, jsem strašně zmatená, přítel a sestry manžel se o tom se mnou odmítl bavit, ale potvrdil mi, že ona to neví....Není to třeba taky na anulování manželství - zatajení zdravotního stavu ???
Stručné shrnutí
- Zatajení sterilizace (vasektomie) manželem obvykle není v ČR důvodem k anulaci (neplatnosti) manželství; právně se v diskutovaném vlákne odkazovalo na § 15a zákona o rodině a na to, že běžně se řeší rozvod a majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti mít biologické potomky (rekonstrukce chámovodů, MESA, TESE a oplodnění ICSI), ale úspěšnost není stoprocentní a zákrok nemusí být vždy možný.
- Doporučený praktický postup uváděný ve vlákně: požádat partnera o písemné lékařské potvrzení, případně sdělit informaci partnerce sama, a konzultovat právníka pokud hrozí rozvod nebo snaha o prohlášení neplatnosti manželství.
Nejčastější otázky
Q: Lze v České republice anulovat (prohlásit za neplatné) manželství kvůli tomu, že jeden z manželů zatajil, že podstoupil vasektomii?
A: Podle citovaného § 15a zákona o rodině je manželství neplatné jen v případě bezprávné výhrůžky nebo omylu týkajícího se totožnosti nebo povahy právního úkonu; právo navrhnout neplatnost zaniká uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti manžel dozvěděl, a v praxi odborníci ve vlákně tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu obvykle nevede k úspěšné anulaci.
Q: Jaký je rozdíl mezi anulací (neplatností) manželství a rozvodem v právním a majetkovém smyslu?
A: Anulace znamená prohlášení, že manželství nikdy právně neexistovalo; rozvod je rozvázání platného manželství a při rozvodu obvykle dochází k majetkovému vypořádání, které se diskuzně snaží někteří řešit právě volbou mezi žalobou o neplatnost a běžným rozvodem.
Q: Je vasektomie v Česku prováděna „na žádost“ a za jakých podmínek?
A: Ve vlákně bylo uvedeno, že zákon povoluje sterilizaci za velmi přísných podmínek; žadatel musí splnit určitý věk a případně určitý počet dětí a zákrok často podléhá schválení komise lékařů a doložení gynekologického potvrzení o nevyhovující jiné metodě antikoncepce.
Q: Jaké metody umožňují otěhotnění po vasektomii?
A: Ve vlákně byly jmenovány metody: rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), microsurgical epididymal sperm aspiration (MESA), testicular sperm extraction (TESE) a následné intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI); bylo také zmíněno, že úspěšnost návratu plodnosti není 100 %.
Q: Co mám udělat, když partner odmítá přiznat, že podstoupil vasektomii?
A: Doporučené kroky diskutující uváděli: požadovat písemné lékařské potvrzení o zákroku (rok, kdo zákrok provedl), upozornit, že obvodní lékař by o zákroku měl být vyrozuměn, a v krajním případě konzultovat advokáta; v praxi byla zmíněna ukázka, kdy manžel přinesl lékařské potvrzení a partnerka si nechala sepsat dokumenty u advokáta.
Q: Jaká je právní šance na úspěch žaloby o neplatnost manželství kvůli zamlčení zdravotního stavu?
A: Názory se ve vlákně lišily: někteří diskutující tvrdili, že by se to dalo argumentovat jako omyl ohledně povahy právního úkonu, zatímco právní komentáře a citace zákona uváděly, že zamlčení zdravotního stavu takovéto uplatnění neplatnosti obvykle nepodpoří; tedy výsledek je sporný a závisí na konkrétních okolnostech.
Závěry z diskuze
Shoda
- Manžel má povinnost sdělit partnerce zásadní informace týkající se plodnosti; zatajení této informace se považuje v diskuzi za vážné porušení důvěry.
- Rozvod je reálnou a běžnou právní cestou řešení rozbití manželství; rozvod obvykle znamená i majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti získat spermie (MESA, TESE) a použít metodu ICSI, ale úspěšnost není stoprocentní.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávali názor, že zamlčení vasektomie může být důvodem k prohlášení manželství za neplatné; jiní (odkazující na § 15a zákona o rodině) tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu k neplatnosti nevede.
- Někteří považovali provedení vasektomie osmnáctiletému muži za reálné a možné (včetně úplatků či „na černo“), zatímco jiní tomu důvěřovali málo a označovali to za nepravděpodobné.
Otevřené otázky
- V jakých konkrétních případech by soud v reálné praxi uznal neplatnost manželství z důvodu zamlčení plodnost omezujících skutečností?
- Jaká je konkrétní procentuální úspěšnost rekonstrukce po vasektomii a jaké jsou finanční náklady dostupných metod (vasectomy reversal, MESA, TESE + ICSI) v ČR?
- Jaké administrativní a věkové podmínky přesně platí pro provedení sterilizace v ČR včetně role komisí a potřebných potvrzení?
Zmíněné značky a firmy
Tiscali, Gyncentrum
Zmíněné produkty a metody
vasektomie, sterilizace, rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration (MESA), Testicular Sperm Extraction (TESE), intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI), hymenoplastika, neplatnost manželství (anulace), rozvod, majetkové vypořádání
Místa a osoby
žádné
to je právě to, co nechápu - proč by se na něj vyprdla, když dítě nechtěl ani jeden z nich....
já nevím, a nebudu řešit proč nemůže mít děti -jestli kvůli tomu, že je nemocnej nebo že je blbej a nechal si udělat ten zákrok - mě jde o to, jestli mám něco říct ségře nebo jak nebo jestl mám lidově řečeno držet hubu....
jab - ale ona ho ted chce a najednou po 4 letech manzelstvi zjisti ze jeji chlap nemuze a bude chtit vedet proc
ja js nejdriv chtela napsat at drzis hubu ze ti je prd po tom, ale kdyz tak uvazuju a kdyby segra neco takoveho vedela o mem manzelovi tak bych chtela aby mi to rekla 😉 i ja bych ji rekla 😉
no jo jenže to je podobný jak píšeš - "nechtít" je něco jinýho než "nemoct mít"
hronka - no to je právě dost podstatný, protože jen tak si ho nechat udělat asi vážně nemohl.....takže pokud si to vymyslel, tak máš držet hubu 😉
proste ji rekni pravdu at si to prebere 😉 , jako neco o jeho zdravotni stavu snad vi
kitty - no něco by snad vědět měla - teď tak přemýšlím v čem dalším by mohl třeba ještě lhát 😠
no asi to neni tak svaty panacek jak na prvni pohled vypadal 😉
ty ja si fakt myslim ze tou havarkou nejak prisel o plodnost a proste si vymyslel story 😨 , kdyz u toho ukapne slzu az to bude segre vykladat tak bude vse ok 😉
kitty - no jasně, já jen prostě nechápu proč jí to neřekl v době, kdy byla i ona přesvědčená, že dítě nikdy....
jabber proste tak jak pise gedren veril ze proste nebudou mit dite tak se proste asi neobtezoval ji to rict 😅
hronka - no to právě nevím, no... 😒
kitty - to pochybuju, že bude vše ok, protože tohle prostě tajit NEMĚL!
nemel ale kdyz to poda v nalezitem duchu tak se segra slituje a vezme ho na milost, zenske maji rady chudacky , to je ten matersky instinkt, ochranovat slabe 😉
kitty ..no co na to mám říct, kdyby měl nějaký dětičky, tak bych to pochopil --ale takto .. no nebudu sprostý
pokud tam nebyl jiný problém ... po fyzický stránce, tvorbě spermií, váčky, no nebudem to pitvat ...pokud byl fyzicky v pořádku, tak je to sobec
Já bych to asi ségře řekla. Jako ať si každej dělá se svým tělem, co chce, ale tohle se zrovna týká obou, takže jí to myslím, měl před svatbou říct. To by bylo férový.
jasný
ale mám pocit, že u nás je to provádí jen kvůli zdravotním důvodům
no to je jedno, to ho neomlouvá
a navíc pokud to věděli jiní .........
no škoda slov
kitty - tak já bych ho na milost teda nevzala....a chlapi chudáčci mě taky neberou 😀 , ještě abych musela ochraňovat chlapa, to by mi tak chybělo 😕 😀
nobody - jo, ale má slepý náboje 😉
😀 😀 😀 to je ochranka navzájem
no slepý náboje jsou někdy ve výhodě .... sakra, třeba to chutná jinak, co já vím 😀
tak pravil nobody
ja furt myslela ze musis rict na urade pred svatbou ze jste informovani o svem zdravotnim stavu

hronka - jenže nechat si udělat zákrok a nemít děti je něco jinýho než bejt nemocnej a nemít děti....v tom zas hraje roli mužská ješitnost, si myslím