Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

bambulik
22. črc 2012

já mám čtyřletou dceru Kateřinu, to jméno jsem chtěla celý život a jsem s ním moc spokojená 😲
mám pocit že se s ní hodí a říkáme jí hodně podobama a je to super... kluk by byl tenkrát Jan po tátovi, líbil se mi Matyáš, ale trh je přesycen:(
jinak u druhého dítě bych dala kluka asi Marka.....
a holku asi - Inna nebo Liliana, co vy na to?

kazy
22. črc 2012

@bambulik Teda to je kouzelný. Já jsem Kateřina, taky jsem s tím jménem celý život moc spokojená a mám Jana bratra, manžela i syna🙂 ale chtěla jsem Matyáše, manželovi to ale nešlo přes pusu, tak máme druhýho Františka (to je pro změnu můj děda a táta, druhý bratr i manželův děda🙂 vždycky mi hned padnou do oka lidi, co se jim líbí stejná jména jako mě, takže zdravíme Káčulu🙂 takhle mi říká mamka a občas manžel, to je na pěst, když mi je skoro třicet. Jinak naše další holčička by mohla být Anna nebo Amálie, Amálek myslím moc není (Aniček ano) A kluk? Willibald🙂

ined77
22. črc 2012

@bambulik ...lilianu má kamarádka...nejdřív jsem se na to jméno osobně moc netvářila, ale když se pak malá narodila, nějak to k ní prostě pasuje 😉 ....a dnes už se mi jméno líbí hodně 🙂 .

nunacek
23. črc 2012

@bambulik Inna zní hezky 😉

sailes
24. črc 2012

ja mám doma 2 synov Armand a Arnold

soopy
26. črc 2012

Ahojte...my máme Mikuláše, Dominika a Vendelína....U Mikyho jsem ještě tehdy zvažovala nad Matyášem, ale teď jsme moc rádi, že máme Mikyho, poněvadž ve školce je to samý Matyáš a nejen ve školce 😀
Vendelína hodně lidí nemůže rozdýchat, ale to je jejich problém 😎
Každé jméno je krásné a každému se líbí něco jiného...Vždycky jde jen o to, aby dané jméno bylo říkané s láskou... 😵
Iritují mě lidi typu to je hnusné jméno, to je strašné, chudák děcko apod. Mluví to jen o jejich primitivnosti 😔

bambulik
28. črc 2012

@kazy: Káčula je super.... koukám máme podobný vkus... fakt a Fandy taky můžu...
@ined77 ... Mě říkají lidi Lilo neb miluju fialovou a malá Lili je roztomilý myslím a jde o to že se to líbí nám...
a nebo Innu bych dala... nebo jsem Jiřina a Ina je to rusky... ale zdá se mi to super...

bambulik
28. črc 2012

a znám paní co má Evelínu a Vendelína aje to super

nunacek
28. črc 2012

@bambulik Evelína je hezké 🙂

zamilovanadonej
8. srp 2012

@andin Co vím, tak se v čechách jedině používalo Stella s dvěma L. To až za komančů začali vytlačovat zdvojená písmena. Stella Zázvorková byla taky s dvěma L

magimary
10. srp 2012

spýtam sa aj tu:
dievčatá máte nejaký nápad na dievčenské a chlapčenské (zaujímavé, i bežné, ak také ešte sú) na písmeno "T"? 😅
my už máme doma Tobiáša, Tomáša, Tadeáša a teraz budeme hľadať meno "do partie"...
máte nejaké nápady?

dosa
10. srp 2012

@magimary Teodor, Timotej, Trevor 😉

magimary
10. srp 2012

@dosa dík 😉
Teo(dor) je v úzkom výbere 😉
ešte sa nám páči aj Timmy a Timon keďže
Timoteja máme tiež (aj keď s nami už nebýva, ale meno sme mu dávali my)
a Trevor mi zneje moc "ALFovsky" 😅

dosa
10. srp 2012

@magimary moj muz chcel teodora, ale s th... no nepreslo mu to, ma oskara 😀

aadrika
15. srp 2012

my budeme mat tiez Teodora a bez th... 🙂 hrozne sa mi paci zdrobnelina mena " Teusko" 🙂
este sa nam pacilo na T aj meno Timur...

syslica
15. srp 2012

@magimary Timur... ale to znie príliš GAJDARovsky 😉 a nie všetkým sa páči... a v knihe Meno pre vaše dieťa je napríklad aj Torben (čo má zrejme byť slovenská podoba severského Torbjorn).

blanblan
16. srp 2012

obcas sem nakuknem a pokrutim hlavou...
@soopy tvoje deti zial budu cely zivot obklopene tymi "primitivnymi" ludmi a byt sam proti kope primitivov nie je lahke to snad uznas sama. Su proste mena ktore sa nosia tazsie ako ine, bez ohladu na to s akou laskou ho vyslovuju rodicia dietata.

soopy
21. srp 2012

@blanblan
Aha, takže když budu třeba příště vybírat jméno pro své dítě, mám se nejprve podívat na statistiky jmen a vybrat jedno z těch, které se dává nejčastěji, jo? To by pak mohlo dopadnout tak, že postupem času bude co druhá holka Tereza, a kluk Jan a v kalendáři se může zrušit polovina jmen...Já totiž nějak nechápu, podle čeho rozlišuješ jména, které se nosí "lehce a těžce"? Víš, jestli si myslíš, že "normální" jméno je zárukou toho, že se mu třeba nebude nikdo posmívat, nebo že nenarazí na blbce, který mu řekne, že má hnusné jméno, tak promiň, ale to je podle mne dost naivní. Já se jmenuji Kateřina, a když někdo chtěl, tak ho uměl taky dost zhanlivět. Na moji spolužačku zas učitelka posměvavě volala Vladimíro - Bludimíro...a to byla prosím učitelka. 😔 Jak se říká, kdo chce psa bíti, vždycky si hůl najde a je úplně jedno jak se jmenuje. Ja děti vychovávám v úctě k ostatním lidem, ať už se jakkoli jmenují, jakkoli jsou oblečení a vůbec jakkoli se odlišují, protože "jiné" neznamená divné či špatné! Ba právě naopak, odlišnost se vždy snažím přeměnit v přednost, ne v handicap.
A jestli se někomu jeho jméno nosí těžce a je pro něj právě tím handicapem, tak mi je jich akorát líto. Chyba je zřejmě v rodičích, moje děti totiž ví, proč jsme jim dali takové jméno a kdo je také nositelem jejich jména, až už jsou to jejich předkové, nebo svatí patroni. A ten náš nejstarší, který tomu už rozumí je na své jméno hrdý, takže myslím, že na náražky těch "primitivních" lidí je dost vybaven. 😎
Jo a jestli máš problémy s krční páteří, tak sem raděj nechoď 😀

beta007
25. srp 2012

No a pak děti stráví život vysvětlováním, že je to vůbec jméno 😀 Záhy budou konfrontováni s tím, že kolem nich jsou samí primitivové a vyrostou z nich agresivní ranaři, kteří se oboří na každého, kdo je "nepochopí". Jen jedna z možných variant...
Neobvyklá jména se mi líbí a sama jedno mám, ale tohoto jsem si vědoma.

mariankas
25. srp 2012

@soopy Súhlasím, každé meno je pekné, keď sa pekne povie 🙂
Môj stareček bol Vendelín, no dnes je to už nezvyčajné meno, ako mnoho ďalších, ktoré sa z nášho života vytratili.
No zvolila by som radšej pôvodné mená, trebárs menej často používané už dnes, pokiaľ rodičia nepochádzajú zo zahraničia. Napríklad Vojtech, Vendelín, Štefánia, Apolónia (obľúbené meno mojej dcéry), či Jozefína - mená starých rodičov 😉

laylai
29. srp 2012

Ahoj...Jsem těhotná a čekám dvojčata...dva kluky...já sama mám neobvyklé jméno (Layla) takže kluci se budou jmenovat Justin a Liam 🙂

karina1
3. zář 2012

@blanblan @soopy blanblan - mena ako Mikuláš, Dominik a Vendelín su nezvycajne a "nosia sa tazko"?? 😕 co sa clovek nedozvie 😕 poznam hrozne vela Mikulasov od miminiek, cez 30-rocnych vzdelanych spoluziakov a kamosov az po dochodkovy vek - nikdy v zivote mi nenapadlo, ze je to nejake strasne nezvycajne meno, za kt. sa nositel musi z dovodnu "nezvycajnosti" hanbit.. 😀 detto meno Dominik. A Vendelín - ako slovenka vendelínov nepoznám na mraky, ale rozhodne mi to nesmrdí nehoraznou (ev. dokonca trendy zahranicnou) nezvycajnostou 😀 Naopak znie mi normalne cesky a paci sa mi ;)

blanblan
3. zář 2012

@karina1
@soopy ja nevravim ze sa mi tie mena nepacia, mne je to jedno, len viem zo skusenosti ze ked niekto vybocuje zo "standardu" ludia sa nad nim pozastavia a vacsinou s blbimi poznamkami. (btw Mikulas je aj moj brat a otec) ale to je jedno, trvam na tom ze keby boli dvaja rovnako pekni a inteligentni ludia z ktorych jeden by mal meno ako dalsich 100 v meste a druhy by mal nejake nezvycajne meno, urcite ten s nezvycajnym menom by si vypocul debilnych poznamok na adresu svojho mena viac ako ten co ma meno na ktore su ludia "zvyknuti" A ked sa ludia uskrnaju koli niecomu co nevies ovplyvnit a zaco nemozes (aspon ako dieta nie) vie to pekne podrypnut sebavedomie. Ale to zrejme nie je pripad deti soopy takze fain. Pokial su vsetci spokojni nie je co riesit. Ale su aj taki co nie su spokojni (myslim so svojim menom, nie s menom inych)....

andrejka1974
3. zář 2012

ja mam u chlapcov obvykle mena Jurko, Simonko, Matusko ale dievcatka mam Sindy a Riana

blondii
5. zář 2012

Ahojky my se sice o mimčo začneme pořádně snažit asi až příští rok, doufám že se nám to nejpozději do 3 let povede 🙂 ale jména už máme vymyšlené... teda máme jich víc... příjmení bude mít dětátko 100% po příteli, takže Kurečka/Kurečková...pro holku máme vybrané: Sofie, Beata, Amélie nebo Vanessa a pro kluka Rafael, Samuel, Oliver... Jelikož máme v rodině dvojčata (sestra je má) tak je teoreticky možné že je budeme mít i my... sice jak už jsem psala úplně aktuální to ještě není ale přesto by mě zajímal Váš názor.... 🙂

soopy
6. zář 2012

@mariankas jj, je to škoda, že se tradiční česká jména už vytrácejí a nahrazují se dost často zahraničníma...
Moje sestřenka má právě Apolénku a Rozálii, Dorotu a teď se jim narodila Justýna. Ty první tři se mi hrozně líbí, ale víc než Justýna se mi líbí Celestýna, ale favoritem je u nás Mariana 🙂 Pak má ještě jedna mamina Anastázii, Bartoloměje a Jenovéfu a teď čekají další, tak jsem zvědavá.. 🙂

soopy
6. zář 2012

@karina1 děkuji za podporu 😉
@blanblan jo, to máš pravdu, jakmile někdo vybočuje ze standartu, tak je ve většině případů terčem nějakých blbých připomínek, ne-li dokonce posměšků a nejde jen o jména 😠 Sama jsem toho příkladem, ale i to mi nezabraní v tom, že budu konat jinak než co je v dnešní době "in". Holt, jak říká můj muž: Jdem proti proudu. A tímhle přístupem aspoň učíme ty "primitivní" lidi respektu 😉

tarra27
6. zář 2012

marianka se zase začíná hodně dávat...

podle mě záleží i na rodine...já si pamatuji, jak k nám do školy chodil hošík jemnoval se John a ještě měl takové příjmení - rodina sociálně slabá, nevěnovala se dětem vůbec, málem to bylo na sociálku....bylo mi ho strašně líto....děti se mu posmívali...

a taky podle přijmení by se mělo jméno vybrat a melo by se líbit hlavně rodičům....

my máme danielku a druhá bude dianka....zní nám oběma krásně....a nechci dávat samé ted hodne dávané jména, aby pak byly ve třídě tři klárky, adélky, karolíny....nádherná jména, ale když je pak hodně dětí, není to ono...

a líbí se mi ještě Vanda....a Jůlie 🙂

blanblan
6. zář 2012

@soopy nieco na tom bude (o tom uceni respektu) 🙂
@blondii Rafael sa mi velmi paci (vzdy sa mi pritom vybavi sexi hlas jedneho spevaka, tak asi preto 😀), mozna ak sa mi nahodou raz pritrafi chlapec....😉

mariankas
6. zář 2012

@tarra27 No, dnes už je to viac vidieť, ktoré mená sa častejšie opakujú, ja som pred 15 rokmi nevedela, že Patrik je tak obľúbené meno, mne sa dlho páčilo a v mojom okolí som sa s ním tak často nestretávala a teraz v 1. ročníku na SŠ sú z 30 žiakov šiesti Patrikovia 😒 . A mladší syn je Martin a tu na dedine sú dvaja s rovnakým priezviskom (ročný vekový rozdiel - chlapček má meno po otcovi), možno keby som vedela, že tu už taký niekto je, vybrala by som iné, neviem. No nepochádzam odtiaľto. Bude to nepraktické...

A Júlia mohla byť moja dcéra po mojej maminke, nakoniec sme ale nedali, manželovi sa páčila Lenka a hoci si to v poslednej chvíli rozmyslel, už mi to nestihol povedať. Neskôr sestra dala toto meno, malý ju volal dlho Lúlinka 🙂

No a ešte nejaké pre mňa netypické - Alžbeta, Žofia, Valér, Ervín, našlo by sa ich veľa....