Neobvyklá jména pro miminka. Máte tipy?

lion
7. říj 2005

Ahoj holky, myslím, že bysme tady mohly rozjet debatu na téma "jméno pro miminko". Nemáte někdy pocit, že většina jmen v kalendáři je nudná? Máte nějaké tipy na hezká dívčí nebo chlapecká jména? Klidně i neobvyklá? 😉 Tak pište, pište. Koukala jsem, že dost z vás už je těhotných, tak sem s inspirací. 🙂

babanci
17. črc 2016

@triskova88 Moc pěkné jméno. Dcera naší paní uklízečky taky dala svojí dceři a když to řekla babičce,ta z toho málem zešílela. Oni si nakonec zvyknou.

zanetkamaresova
25. črc 2016

Kluk: Jonáš, Matyáš, Matouš, Tadeáš
Holka: Beáta, Valentina/Valentýna, Deana, Adina, Madaléna

hejsa
30. črc 2016

Mně se líbí pro holčičku Olenka a pro chlapečka Sven.Bohužel,muž nesouhlasil,tak máme Martina a Petra,ale i to jsou krásná jména. 😵

kacasv
3. srp 2016

My máme vybrané pro holčičku Viktorie a pro kluka Viliam po tatínkovi 🙂

kacasv
3. srp 2016

@babanci O Violce jsem také přemýšlela. Viola se mi líbí ,ale nakonec vyhrála Viktorie,takže když to bude holčička tak Viktorka 🙂

sam_carter
4. zář 2016

Přináším nějaká neobvyklá jména na září:

Vácslav – Slovanské jméno (Veceslav) znamenající „více slavný“. Další podobou je Boleslav i Vendula.
Je patron Čech, Moravy, míru a sládků.

Ludmila – Slovanské jméno znamenající „lidu milá“. Patronka Čech; babiček, matek, křesťanských vychovatelů.

Brianna – Možná název je odvozen ze starého keltského slova, které znamená „vysoký“ či „ušlechtilý“. Je to význam i pro „kopec“

Paloma – Latinské slovo pro holuba.
Regina - Latinské jméno znamenající "královna"

Jiljí – Z řeckého původu (Aegidius) „záštita“, „ochrana“, „štítonoš“ - česká podoba vznikla patrně z 2. pádu latinské varianty – Gilii – gi čteno ji. Další podoby Giles a Gilies. Patron Korutan, Štýrska, Třeboně, myslivců, pastevců a proti falešnému studu při svaté zpovědi, u nás byl uváděn i jako patron kolonistů.

Rosalie – Italské jméno latinského původu (rosa(ria) „růže“, „růženec“. Další podobou je Rosarie a Růže. Další podobou je Rosarie, Rosa i Růže.

Emmeram – Německé jméno (Heimerean), rozšířený prostřednictvím latiny. Vykládá se jako „havran“. Česky Jimram.

Gerard – Germánské jméno (Gerwald) značí „kopiník“, popř. „ten, kdo vládne oštěpem“. Svatý Gerard je patron těhotných žen, matek, vzýván ženami, které touží po dítěti.

Jeronym – Řecké jméno (Hieronymos) značící „svaté jméno“. Patron Dalmácie, Lyonu, teologů, učenců, archeologů, žáků, překladatelů, universit, vědeckých spolků, asketů, proti očním nemocem.

Melinda – toto moderní jméno je kombinací „Mel“ s příponou „-inda“. Mel může být odvozena ze jmen jako Melanie „tmavá“,
„černá“ či od jména Melissa „včela“ v řečtině. Též může souviset s řeckým slovem měli „med“ a s Lindou znamenající jemná“ v germánských jazyku.

Muriel – jméno pochází z keltského jazyka a je složeno ze slova „moře“ a „záře“. Gaelskou podobou je Muirgeal.

Henrieta, Harriet – jméno pochází z germánského Haimric (německy Heinrich), která je sloučenina slov prvků haim „domov“ a ric „síla“, „vládce“. Další podobou je Jindřiška.

Adela - pochází z germánského jména Adalheid znamenající „ušlechtilá bytost“. Další podobou je Heidi, Alis, Adalais.

Irma – pochází z germánského slova irmin znamenající „svět“.

Ariadné – řecké jméno pocházející z krétsko-řeckého slova ari „největší“ a odnos „svatá“ – tedy znamená „nejsvětější“. Dcera krála Mínoa a královny Pasifaë, paní Labyrintu. Její sourozenci se jmenovali Faidra, Katreos, Deukalion, Glaukos a Androgeos.

Jolana – maďarské jméno znamenající „dobrá dívka“
Jolantha – řecké jméno znamenající „květ fialky“

Darina – slovansko-keltské jméno. V keltštině znamená „štědrá“, „plodná“. V pověsti Daireann [Darón], krásná mladá žena zamilovaná do Finn mac Coola, muže s mnoha manželkami. Ve slovanských jazycích to znamená „dar“.

Bertha – Pochází z germánského slova beraht „jasný“, „zářící“. Nejznamější germánská bohyně Berchta. Staročeskou podobou jest Perchta.

Damian – Odvozeno z řeckého slova damazo „dobýt“, „překonat“, „zkrotit“, v podobě damao.

Linda – Germánsko-španělské jméno znamenající "Krásná Lípa".

Aurelie – Pochází z latinského rodinného jména Aurelius, který je odvozen ze slova aureus „zlatý“. Jméno s pravděpodobným významem je Oriana i slovanský překlad je Zlata.

Zita – Zdrobnělina italského jména Felicita „znamenající „štěstí“.
Felicitas je římská bohyně štěstí a úspěchu.

Denys – Řecké jméno znamenající „zasvěcený bohu vína Dionysovi“.
Dionysos je bohem vína a nespoutaného veselí. Původně byl i bohem úrody a plodnosti. Syn nejvyššího boha Dia a Semelé, dcery thébského krále.

Bronislav(a), Branislav - Slovanské jméno: "slavný bojem"
Branimír - Slovanské jméno: "bojující za mír (svět)"
Oleg - Germánské jméno "svatý"
Jaromír - Slovanské jméno: "bujný světem"
Naděje, Radka

P.S.: A nezapomeňte oslavit keltský svátek Mabon a slovanskou Mokoš 😉

hejsa
4. zář 2016

@sam_carteraupřímně,neumím si představit některá ta jména dát svým dětem - např.Mabon,Mokoš...zní to jako příjmení. 😨

babanci
4. zář 2016

Právě jsem si vzpomněla,že se kdysi líbilo dívčí jméno Babeta. Žádnou vlastně neznám.

hejsa
4. zář 2016

@babanci Já jezdila na Babetě - moped a byl super! 😀

babanci
4. zář 2016

@hejsa Já to znám z písničky... Babeta šla do světa a krk na to dám,že ta Babeta je popleta...nebo tak nêjak to bylo.

janina1492
13. říj 2016

Mi čekáme klucinu a jméno Alex

madlam
14. říj 2016

Ahoj, co si myslíte o jménu Natálie Anabel?

shine2015
14. říj 2016

@madlam me se nelibi...prijde mi,ze staci jedno pekne jmeno...a urcite vybirat k prijmeni...pokud zijete v cr,vybrala bych dle prijmeni...klidne si napsala pscim i tiskacim vic variant a rozmyslela se ;)

janina1492
14. říj 2016

Mi jsme ho chtěli ponevac je neobvikli navíc je to zkráceně Alexandr a u nás v ČR ho maji dvě slavné osobnosti jeden je herec a druhy moderator

janina1492
14. říj 2016

@madlam pekne může používat oboje buď ana nebo bela

trolik
16. říj 2016

Ahoj,my máme Františka po tatínkovi,po dědečkovi,po pradědečkovi po prapra...je to u nich tradice.Já sem s tim nesouhlasila ale pak sem rezignovala,že je mi to jedno hlavně že bude zdravej tak ať má duše pokoj a já budu vybírat holčičku...Líbí se Ema(už tady zaznělo)Nebo Evelínka.Nebráním se ani Dáše,Katce nebo Karolínce.
A když jsme u těch staročeských tak kámoška má Josefínku-za začátku se to nikomu moc nelíbilo ale také sme si na Pepču zvykli a ve třídě ve škole,školce bude asi originál

petrulinqa
24. říj 2016

My máme Tobiáška a taky teď přemýšlím jaké jméno pro druhé :D

anelamates
25. říj 2016

Tobiáš a Barnabáš

peagasis1017
19. lis 2016

Ahojda. My máme doma klučíka Sebastiana, holčinku Vanessu a teď očekáváme klučinu a jména budou boj. Chtěla bych nejvíce Tobiase (ladí mi k prvním jménům dětí) nebo pak Alexandra. V uvažování je i Samuel, Saimon.

babanci
19. lis 2016

@peagasis1017 Nepíše se to takto -Simon,čteno anglicky 'Saimon"?

markyzka84
20. lis 2016

@peagasis1017 ja mela nataniela,sebastiena, simona,damiena ;)nakonec mame klasiku Michaela ;)

krasnymimn
7. led 2017

@papavlapa03 já mám syna Lokiho, takže to jde...svátek slavíme 4.4 a schválili nám jméno v roce 2014 takže už by dát mohl kdokoli...🙂 a jak ste se nakonec rozhodla vy?

kristelka13
21. únor 2017

Mám dva dotazy:
1. Kdo máte syna se dvěma jmény - ,litujete/nelitujete? Používate obě?

2. Kdo jste si nechaval zpracovat posudek od Knappové, jak dlouho to trvalo??

Díky předem za reakce 🙂

krasnymimn
21. únor 2017

kristelka13 nám posudek dělala paní Knappová a už si to moc nepamatuji ale netrvalo to dlouho myslím 2-3týdny

babanci
22. únor 2017

@krasnymimn Moc pěkné. Jak Vás napadlo? Hledali jste v cizích kalendářích nebo prostě tak nějak vklouzlo do hlavy? Mám kamarádku a ta dala dceři jméno ze svojí oblíbené knihy - Allienne.

krasnymimn
23. únor 2017

babanci ani nevím , je to bůh ze severské mytologie který se objevil v několika filmech - poprvé sem ho slyšela ve filmu Maska s Jimem Carreym kdy říkali že maska byla zasvěcena nočnímu bohu Lokimu a pak pozdějí v nových filmech od Marvela...🙂 a líbilo se mi že nikdo neřekne Pepa jo znám toho a toho a je takový a takový,znám Petra,Pavla ,Vaška,Kubu........🙂 náš je originál...:D

anelamates
23. únor 2017

@konekokira Víte, neznáte mé příjmení a nebojte, vybíráme s partnerem jména podle našeho nejlepšího přesvědčení a dokonce ani neodsuzujeme maminky, které dítě pojmenovaly Pepa 😉 ne, děti jsou takové, jaké je vychovali rodiče 😉

Je to starý příspěvek, ale řeknu jedno - děti prostě jsou kruté, nebo spíš ani ne kruté, ony jsou prostě upřímné.
A co se týče jména Pepa, to je špatné dát typické české jméno v české kotlině? nebo proč by se měli tito rodiče odsuzovat? To mi nějak rozum nebere. myslím si, že jméno Josef je jméno české, tradiční, je to jméno svatého a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že dřív snad nebylo rodiny, kde by Josefa neměli.
Je to hezké, že vybíráte jména podle svého nejlepšího přesvědčení, ale myslím, že by to chtělo i určitou dávku soucitu pro ty děti.

babanci
23. únor 2017

@anelamates Dneska se to u nás říká o Kubovi, protože všichni moji kolegové je mají. Z legrace říkáme...Kubu do každé rodiny.

anelamates
23. únor 2017

Taky máme - Anče, Kubu, jen ten hajný chybí.

anelamates
23. únor 2017

Loki
Loki
Loki se objevuje pouze ve skandinávských zdrojích. Nepatří ani tak do rodiny bohů, je to spíše obr, se kterým Ódin uzavřel přísahu pokrevního bratrství. Je synem obra Fárbautiho a obryně Laufey, za manželku má bohyni Sigyn, s níž má děti Nárfiho a Váliho. S obryní Angrbodou zplodil bohyni podsvětí Hel, obrovského hada Jörmunganda a vlka Fenriho. Loki také porodil osminohého koně Sleipniho, kterého počal v podobě kobyly s hřebcem Svadilfarim.

Tradičně je chápán jako bytost ohně – ztělesnění elementu, který je, stejně jako Loki, nespolehlivý služebník, smrtící pán, ale nepostradatelný společník. Říká se, že je to právě Loki, kdo v podobě Lódura společně s Ódinem a jeho bratrem Hoenim, dali život lidstvu. Lódurovými dary jsou fyzický vzhled a životní teplo, přičemž sám Loki je popisován jako pohledný a hezký muž. Jako bytost ohně by pak celkem přirozeně právě on měl být dárcem životního tepla. Podle Snorriho byly Lódurovými dary vzhled, řeč, sluch a zrak – tělesné smysly.

Mýty Lokiho popisují jako lstivého a nedůvěryhodného. Téměř neustále dostává bohy do nějakých potíží, hraje přitom roli dvojitého agenta mezi bohy a obry a vždy jednu ze stran zradí. Vyžívá se ve zlomyslných žertících a v dávání klamných rad. Když je ale přinucen k nápravě, tak je zdrojem mnoha z nejlepších pokladů bohů – Ódinova koně Sleipniho a prstenu Draupniho, Thórova kladiva, Freyjova kance a lodi. V každém případě představuje sílu změny – někdy k lepšímu, jindy k horšímu.

Loki má také ještě temnější a zlověstnější stránku. Je otcem bytostí, které budou stát u Ragnaröku proti bohům, a je nepřímým viníkem Balderovy smrti. Bohové jej za trest přikovají ke skále a nechají na něj kapat hadí jed. Před Ragnarökem se ale Loki osvobodí a povede válku proti Ásgardu.