Nevychované dítě a laxní přístup rodičů

bureska
21. dub 2016

Ahoj holky, moc prosím o váš názor. Popíšu vám situaci, která se stala včera odpoledne. Syn měl narozeniny a měli jsme s jeho tátou a jeho synkem z druhého manželství sraz v hospůdce. Chtěli jsme to společně oslavit, syn se těšil na taťku a brášku. Chtěl mu ukázat letadlo, které dostal od strejdy. Vše probíhalo v pohodě, kluci si s tím letadlem hráli, pak se šli houpat a na kolotoč. Syn to letadlo všude tahal s sebou. Za chvíli přiběhl, se slzami v očích a to letadlo mělo ulámaná křídla! Syn říkal, že mu to ulomil jeden chlapeček, který tam byl s rodiči. Tak jsem za tím klukem šla a ptám se ho, zda to udělal on, on se šel schovat k mámě. Tak jdu za rodičema a říkám jim, že jejich syn rozbil našemu letadlo. A rodiče? Řekli Hm. Maminka pak řekla, Matyášku, běž se chlapečkovi omluvit. A já říkám, prosím? On rozbil letadlo a vy řeknete tohle? A už to nekomentovali, já tam stála, oni pili pivo...a já říkám a jak to budeme řešit, to letadlo bylo nové. A už dělali že tam nejsem. Co byste dělali??? Byla jsem z toho jak opařená! Kdyby pak k nám přišli ke stolu a omluvili se, nebo koupili synovi zmrzlinu, nic!!!! Toho kluka nechali, nemusel se jít omluvit, nic!!!! Přijde to nenormální jen mně???? Syn to teda dost obrečel...děkuji moc za reakce

bureska
autor
21. dub 2016

Ten kluk měl tak cca 3-4 roky

mrskato
21. dub 2016

To je mi moc líto, umím si tu situaci představit, hlavně to, jak byl syn smutný ☹ Někteří rodiče jsou prostě ..!!!!!... nenapadá mě slušné slovo. Každý normální člověk by se zachoval tak, jak popisuješ, tedy se minimálně omluvit, koupit zmrzku a nejlépe poskytnout náhradu. Absolutně netušim, jak bych se zachovala na tvém místě já, jestli bych se rozječela na ty rodiče, jestli si ze mě nedělaj prdel nebo tiše stáhla půlky a nadávala jim v soukromí...ani jedno není správné, ale když to bylo z jejich strany bez reakce, asi bych v záchvatu zvolila tu první možnost...hrozný fakt ☹

bureska
autor
21. dub 2016

@mrskato já jsem tam stála jak opařená! Otec pil pivo a matka si vzala kluka na klín a toto mu řekla...pak už se se mnou vůbec nebavili a já a jak to budete řešit, myslíte, že omluva stačí, to letadlo bylo nové a oni NIC!!!! Ten otec - shodou náhod se mnou v dětství bydlel v jednom paneláku - byl blbec od mala - pak chodil s tím klukem kolem našeho stolu a houpal malýho, na skluzavce a strašně se snažil, aby na nás ani nekoukl! Tohle jsem ještě nezažila!!!! Takovou výchovu. Jak já pak mám synovi říkat, že musí být slušný, když ostatní děti nejsou???? Fakt je mi smutno z některých rodičů!!!

banitram
21. dub 2016

Boží mlýny melou ... nebojte se, tahle "výchova" se jednou obrátí proti nim a to už pak nepůjde jen o rozbitou hračku ...

bureska
autor
21. dub 2016

@banitram to jsem si taky říkala, že se jim tento laxní přístup vrátí - ten chlapec nebude mít žádné hranice a bude mít pocit, že ať udělá cokoli, nic se mu nestane. Kdyby to udělal můj syn, tak se půjde omluvit a donese minimálně tu zmrzlinu nebo nanuka...ale oni vážně neudělali nic a přišlo mi, že to mají víte kde...

mrskato
21. dub 2016

@bureska úplně to chápu, ale nejde mi do hlavy, jak to mohli takhle přejít, vždyť je to trapné neřešit to, neomluvit se, nekompenzovat to...

bureska
autor
21. dub 2016

@mrskato já to taky nechápu a fakt mě to bylo líto, já tam stála jako idiot a oni nic...pak jsem odešla, když jsem od nich neměla zpětnou vazbu. Já se jich ptala jak to budou řešit a oni byli zticha...bylo to trapné. To dítě si tam dovolovalo i na jiné děti a oni ho neusměrili, když na něho ale hukli maminky těch dětí, hned se rozbrečelo a utíkalo se schovat k mamince a ta ho chlácholila

mrskato
21. dub 2016

@bureska já bych z toho nespala, jak bych byla vytočená. Ten přístup rodičů je někdy hrozný, já to vidím u nás ve školce, dva chlapečci tam neustále dětem ubližují, jedny rodiče znám osobně (sousedi) a vím, že se s tim nedá nic moc dělat, protože oba jsou totálně vymaštěný a člověk i kdyby se rozkrájel, tak z toho nic nebude. No a ten druhej chlapec je opravdu "speciál", několikrát jim byla doporučena poradna, ale oni tam s ním nepujdou, protože oni jsou vysokoškoláci a sami řekli,že si nepřipouští, že by s malým byl problém - tohle je masakr a je jedno, že bije, strká, shazuje, prostě těm dětem ubližuje.

lv
21. dub 2016

chudáček synáček, toto se stát mým holkám, tak pláčou, nezapomenou to velmi dlouho..
hajzlík malej, ono se to rodičům fakt vrátí a budou si říkat, kde udělali chybu..

bureska
autor
21. dub 2016

@mrskato no já nespala ☹ mám doteď před očima, jak šel syn ke mně s tím zlomeným letadlem, v očích děs a maminko dívej. Chce se mi z toho uplně brečet!!!
Takové děti taky znám! Které ubližují jiným a rodiče to až tolik neřeší...je to hrůza. Chudáci ty děti, nevím co z nich bude...jestli budou i později ve škole řešit problémy se spolužáky pěstmi. u vás je to jasné, ten jeden pár, když jsou prostě hloupý a nedochází jim to a třeba to to dítě vidí i doma...a ten druhý, ten si to nepřipustí, oni jsou přece VŠ vzdělaní a nemají problémové dítě - ale údajně když je dítě takové a rodič není důsledný, může to vést až k ADHD

bureska
autor
21. dub 2016

@lv mám tady s těmi rodiči společnou známou, tak jsem ji už psala jaký ten malý je...přišlo mi, že oni moc dobře věděli, že on je toho schopný, ani je to nepřekvapilo...jen se ho ptali, jestli to rozbil a on ne a maminka si ho vzala do klína a řekla at se jde omluvit...ale neodtáhla ho za ruku

Jenže mně přijde, že takových dětí bez hranic je dnes čím dál víc!!!! Ta free výchova je fakt s prominutím na hovno!!!

mrskato
21. dub 2016

@bureska taky nejsem zastánce podobný výchovy. Neříkám děti mlátit, ale vše má své meze a dítě si musí uvědomit, že rodič nebo dospělý (třeba paní učitelka ve školce, škole) je autorita. Dítě by mělo být vychovávané tak, aby si uvědomovalo hodnoty. Je mi jasné, že se tohle kolikrát lehko řekne, žádné dítě asi není svatoušek, ani to mé, ale proto je tu rodič, aby mu ukázal, co je dobré a co špatné, to dítě si to nevycucá z prstu, že...

pavlina212
21. dub 2016

Fakt je, že nikdo z dospělých neviděl, jak to vlastně bylo.

bureska
autor
21. dub 2016

@mrskato jasně že jo! taky neříkám, že můj syn je andílek, to ne. Ale ve 4 letech už snad ví, kde má hranice a že když je překročí, přijde trest - adekvátní tomu, co udělal. A ano, někdy i dostane po zadku, třeba když mi řekne slovem, které slyší ve školce. To mu tolerovat nebudu. Někdy stačí pohrozit, počítat do tří anebo něco zakazát....většinou se sklidní, ale zákaz mu trvá.
Taky máme v okolí jednoho chlapečka, který mého syna ustavičně bije, maminka sice řekne, ať to nedělá, ale on pokračuje, maminka hrozí, že mu dá na zadek, ale nedá...takže kluk má pocit, že co maminka řekne, neplatí. A nakonec ještě řekne, že už je její kluk dost velký a kamarády si vybírá sám (má 4), a můj syn mu nesedí...ty děti si právě z toho berou to, co by neměly, než to co by měly

bureska
autor
21. dub 2016

@pavlina212 jiná maminka právě viděla a řekla mi, kdo to rozbil...takže to dospělý víděl

bureska
autor
21. dub 2016

@pavlina212 a navíc z chování toho malého bylo fakt více než jasné, že to byl on

ivular
21. dub 2016

@bureska Ty jsi žena, z té si nikdo nic dělat nebude. Měla jsi tam poslat chlapa - aby, když už nic, ty rodiče aspoň seřval na celou hospodu.
Proti tomu chlapečkovi bych to neobracela. V tomto věku nemusí být vyzrálý natolik, aby mu docházel rozdíl mezi rozšlápnutou bábovičkou z písku a rozbitým drahým letadlem. Důležitější, než požadování omluvy od toho dítěte (jejíž význam taky nemusí tak zcela chápat) je následné vysvětlení, co vlastně udělal, resp. proč toto dělat nesmíme. Ale to je samozřejmě jen na jeho rodičích..
A jen na okraj ADHD není otázkou výchovy.

shine2015
21. dub 2016

@bureska jedna vec je ta ze syn si svuj darek cilene neznici a druha vec je ale ta,ze vy nemuzete diktovat jinym jak se maji chovat. Ja bych to resila tak,ze bych to resila tak ze jako prvni se zepram sveho ditete jak se to stalo a jak na to reagoval chlapecek zda se omluvil. Pokud by rekl, ze je zlomil,zeptala bych se zda na letadlo spadl nebo jak se to stalo. Pikud by to bylo tak ze to udelal schvalne vysvetlila bych mu ze je zly a at si s nim nehraje ze se to nedela....ze je to ostuda. Kdyby to neudelalo naschval zeptala se zda se omluvil popripade rekla ze se omluvit mel. ucila bych svoje dite co je spravne. Ne cizi lidi. Synovi bych slibila ze letadlo opravime nebo koupime nove a tak bych udelala....

evulina77
21. dub 2016

@bureska no jejich reakce mi přišla šílená, nevím, jak bych zareagovala. Pokud to bylo v zápalu hry, tak bych to brala, pokud schválně požadovala bych asi náhradu. Omluva je jasná a to bych požadovala, protože takhle syn viděl, že zametli i s tebou... Ale, váš syn si neměl to letadýlko vůbec brát s sebou do hospůdky na hřiště. Asi to bude ponaučení pro něho i pro vás, že na hřiště mezi cizí děti se hračky neberou, max na písek...

bureska
autor
21. dub 2016

@shine2015 měl tam jít chlap, jenže můj exmanžel je na toto slaboch. On nepůjde k cizím lidem a nebude se hádat a už vůbec se nebude zastávat vlastního syna - ale to je téma na jinou diskuzi 🙂
Já jsem to právě chtěla řešit s rodiči, oni neměli zájem - je mi jasné, že malé dítě nemá tolik toho rozumu, ale mělo by být doma vedeno k tomu, aby neničilo cizí hračky ne? Co jsem pak slyšela - seděli asi dva stoly od nás, tak tomu chlapci vůbec nevyhubovali, nepadlo na toto téma ani slovo...

K tomu ADHD, kamarádka má psychologii a právě mi řekla, že se tato porucha může v nižší míře objevit i tehdy, když dítko nemá doma stanovené hranice

bureska
autor
21. dub 2016

@evulina77 máte pravdu, chyba byla i ta, že ho vzal - jenže ho chtěl ukázat bráchovi...celou dobu jsem ho měla na očích a pak chvilka nepozornosti a bylo to...ano, příště si už nic nevezme...

shine2015
21. dub 2016

@bureska ty si ale musis uvedomit ze jednak s tim nic nezmuzes a jednak nemuzes vychovavat cizi deti....
Ano kdyby za mnou prisel kdokoliv a zacal mi vykladat co budeme delat ze nekomu moje dite rozbilo hracku tak ve vsi ucte bych rekla jako chcete resit??? Zeptala bych se sveho ditete a rekla ze se musi omluvit ale nic ve zlem matka ale i otec by me prisli na hlavu....resi rozbitou hracku...rozhodne bych ale necekala ze by po me nekdo chtel koupit zmrzlinu....
Rozumim ale jak to myslis....jenze ty druhe nemas sanci ovlivnit.....
Neco jineho je kdyby moje dite nekdo bil apod to bych samozrejme resila ja i manzel....

Jak jsem psala - resila bych svoje dite a to abych mu vysvetlila co je a neni spravne.....cizi deti ani rodice nezmenite....a mezi nami bych ani nenutila kvuli hracce mehho muze aby sel za cizimi lidmi a resil s nimi jak budou resit rozbitou hracku meho ditete.....prislo by mi to nesmyslne...

evulina77
21. dub 2016

@bureska já řešila něco podobného, ale tam chlapeček kousl do zad naši nejmenší, měla tehdy rok, byla v herničce pro děti od 0-3 let se starší sestrou, nsadšená, já jsem byla koousek od nich. Přiběhl chlapeček, prďolka mu zavazela na prolézačce a tak ji odsunul, to jsem viděla já, pak byl šílený řev a při utěšování jsem zjistila, že je malá pokousaná, fakt hnusně (viditelné to bylo i skoro po měsíci) . Klukovi byly 4 roky. Šla jsem za maminkou a ona, že jsou to děti a že se nic nestalo. Tak jsem jí to ukázala, na to tvářila, že o nic nejde a začala ublíženě křičet, že co s ním má jako udělat, že to dělají všechny děti apod. No chlapeček se musel omluvit, brečel u toho a jeho maminka mi dávala jasně najevo, že jsem já kráva a že jí týrám dítě. Malé to byla samoržejmě jedno, ale já na tom fakt trvala. Ale příště jsem viděla tuhle maminku, jak s chlapečkem chvatně odchází, protože zase pokousal další a to starší dítko a byla z toho docela mela a obsluha se přidala, že ubližuje dětem a že by paní měla na něho více dohlížet a paní začala brečet a vzala kluka a šla. Ale myslím, že musel mít problémy i ve školce a všude. Od té doby jsem jí na hřišti neviděla...

bureska
autor
21. dub 2016

@shine2015 to jsem právě ani řešit nechtěla...jen mě zajímal názor, zda se vám zdá chování rodičů normání. Já žádné cizí dítě vychovávat nehodlám...a ani jsem to nedělala, jen jsem se jeho zeptala, zda to fakt rozbil...a rodičům jsem to šla říct. Nic víc, nic míň. Zarazila mě jejich reakce - proto jsem se ptala, zda to holkám tady přijde normální.
O zmrzlině jsem psala, že bych to třeba očekávala, že bych to tak zkrátka udělala já....nebo nevím, možná bych se omluvila, jenže od nich nepadlo ani to slovo nezlobte se.

ivular
21. dub 2016

@shine2015 Je fakt, že mě by taky nenapadlo, že někdo očekává, že "na oplátku" koupím zmrzlinu. Ale zase bych se snažila dát na jeho, že mi opravdu není jedno, co se stalo. A pokud by se mě někdo ptal, jak to chci řešit, asi bych se zeptala, co má třeba na mysli.
Pravda je ale i ta, že jakmile dám dítěti s sebou ven nějakou hračku, vždy musím počítat s tím, že se rozbije☹

bureska
autor
21. dub 2016

@evulina77 tak maminky většinou ví co mají doma, jen si to nepřiznají...jak už tu padlo, bohužel jiné rodiče ani děti nevychováme...mně jen přijde líto, že vy se snažíte vychovávat své dítě slušně a pak přijde jiné, otrkanější, agresivnější, bez jasných domácích pravidel a z toho vašeho slušňáka si udělá boxovací pytel

bureska
autor
21. dub 2016

@ivular tak já taky neočekávala, že něco na oplátku bude (to bych udělala já), ale přece když vím, že to dítě to rozbilo a vím, kdo jsou jeho rodiče, tak jim to půjdu říct. Oni neřekli ani Ň. Ani na to, jak by to chtěli řešit, nic - kdyby třeba řekli, my se omlouváme, OK...ale oni prostě nic, já tam stála jak tutan a oni si mě ani nevšímali...a bylo jim to vlastně uplně putna.

shine2015
21. dub 2016

@bureska omluva zaznit mela...to ano. Ale pssala jsi ze manzel tam jit nechtel....
Takovych deti je podle me vic....nema smysl to nejak hrotit. Vychovavejte sveho syna k tomu aby vedel co je spravne a jak se ma chovat on. Klidne bych mu vysvetlila,ze tohle se nedela....a bud mu opravila letadlo nebo koupila nove.
S chlapeckem at si nehraje....
Nekdy i dost pomuze kdyz prijdes a pred ditetem co zlobi nebo nejak ublizilo (nemyslim fyzicky) reknes a ktery chlapecek to byl a syn. Ti ukaze a ty reknes synovi pred nim tak si s nim nehraj. To se nedela. A podivas se na to dite. Aby to zlobive dite pochopilo ze tvoje dite ma zastani.

A nekaz si tim jinak den.

shine2015
21. dub 2016

@bureska heled a co chces resit s rodicema??? Kluci si hrali a jeden druhemu rozbil hracku...ano dite se melo omluvit. Ale nehrotila bych to skrze rodice.

Tak synovi reknu ze se to nedela...a ze se mel omluvit. My opravime nebo koupime nove letadlo a vyreseno. 😉

bureska
autor
21. dub 2016

@shine2015 mého exmanžela by to popravdě ani nenapadlo, on se syna před cizími lidmi nezastane. V tomto je fakt poseroutka 🙂
Kluci si spolu právě ani nehráli, ten chlapeček tam jiným dětem házel do očí písek a kamínky a jeho rodiče to aky neřešili, ani když se jiné maminky ptaly, čí je to kluk a ať to nedělá - nehlásili se k němu.
Můj syn si vzal to letadýlko k písku a asi pak někam odběhl, ten malý na to prý šlápl - co vím od té druhé maminky...
Bylo to jen letadlo, jsou horší věci...kdyby se to stalo tvému dítěti, ty bys se rodičů nešla zeptat nebo jim to aspoň říct? Myslím že jo 😉
Šlo mi spíš o to, abych se ujistila, že můj náhled na tu věc není nenormální a že by toto chování přišlo divné i jiným maminkám - tak jsem ráda, že mě ujistily, že by je to taky zarazilo.
Rodiče vychovávat nebudu a ani to dítě, ale svůj názor na ně mám