Očkování dětí proti prasečí chřipce. I v Čechách?
Nevím, zda v ČR taky plánují očkovat děti od 6ti měsíců do 4 let. Tady v NL jo. A já nevím, zda do toho jít. Navíc máme mimino, kterému ještě půl roku není a tak bychom se měli dát očkovat s manželem taky. Včetně 2,5 leté dcery. Co si myslíte? Jak se na tohle očkování koukáte? Já se do toho bojím jít, nebo to je podle mě málo testované a kdo ví, co to udělá s člověkem za pár let, ne-li měsíců....
Stručné shrnutí
- Některé země plánovaly očkování malých dětí proti prasečí chřipce (zmíněno Nizozemsko pro děti od 6 měsíců do 4 let); v diskusi byla pro ČR dostupnost očkování pro tyto věkové skupiny nejasná.
- Antivirotikum Tamiflu (oseltamivir) bylo v diskusi uváděno jako běžná léčba prasečí chřipky a někteří lékaři ho předepisovali i kojícím matkám a malým dětem; zároveň v diskuzi zaznívaly informace o omezeních věku a o vedlejších účincích.
- Nepříznivci očkování v diskusi preferovali nefarmakologická opatření: časté mytí rukou, vyhýbání se kolektivům, používání roušek, kloktání teplou slanou vodou 2x denně a čištění nosních dírek solným roztokem; obavy o bezpečnost vakcíny (zmínky o rtuťi a hypotetické souvislosti s autismem) byly v diskusi výrazné, přičemž tyto vazby nebyly v diskuzi prezentovány jako vědecky potvrzené.
Q: Budou v Česku očkovat malé děti proti prasečí chřipce?
A: V diskuzi byla uvedena informace, že Nizozemsko plánuje očkování dětí od 6 měsíců do 4 let, ale o konkrétních plánech ČR pro tyto věkové skupiny v diskusi jasné oficiální potvrzení nebylo.
Q: Kdo by měl mít přednost při očkování proti H1N1?
A: V diskuzi se uvádělo, že prioritní jsou rizikové skupiny: osoby nad 60 let, lidé s vážným onemocněním, těhotné ženy a zdravotníci; některé příspěvky konkrétně zmínily těhotné v období 4.–9. měsíce těhotenství.
Q: Je vakcína proti prasečí chřipce bezpečná v těhotenství?
A: V diskusi panoval nesouhlas: někteří uváděli, že očkování těhotných plánovali nebo doporučovali (zmíněno 4.–9. měsíc), jiní diskutující radili očkování v těhotenství odmítnout; v tématu byla také zmíněna obava z vedlejších účinků, přičemž tyto názory byly v diskusi protichůdné.
Q: Je Tamiflu (oseltamivir) bezpečný při kojení a pro malé děti?
A: V diskuzi byla konkrétní praxe smíšená: některé lékařky předepsaly Tamiflu kojícím matkám a tvrzení se objevilo, že Tamiflu bylo v některých případech považováno za nezávadné i pro děti mladší 1 roku; jiní účastníci (zdravotníci) uváděli, že v jejich zemích se Tamiflu nesmí předepisovat dětem do 10 let a považuje se za bezpečnější až od cca 15 let — informace jsou protichůdné a vyžadují konzultaci s ošetřujícím lékařem.
Q: Jak rychle lze v praxi získat výsledky testů na H1N1?
A: Jeden příspěvek uváděl, že výtěry byly odebírány ráno a odpoledne ve 16:00 volali výsledky potvrzující přítomnost viru; v diskusi tedy byly zmíněny výsledky dostupné v řádu hodin téhož dne.
Q: Jaká domácí preventivní opatření pomáhají proti šíření H1N1?
A: V diskuzi i v kopírovaných doporučeních byly uvedeny konkrétní postupy: časté mytí rukou, "ruce pryč z obličeje", kloktání 2x denně teplou slanou vodou nebo Listerinem, čištění nosních dírek teplou slanou vodou alespoň 1x denně, zvýšení příjmu vitaminu C se zinkem, pití teplých nápojů a vyhýbání se větším uzavřeným kolektivům.
Q: Může očkování proti sezónní chřipce ovlivnit riziko prasečí chřipky?
A: V diskusi se objevily odkazy na články a tvrzení, že očkování proti sezónní chřipce může měnit riziko onemocnění H1N1 (odkazy na novinky.cz a eurozpravy.cz byly citovány), ale v rámci diskuse se jednalo o sporné a nejednoznačné informace.
Závěry z diskuze
Shoda
- Základní protichřipková opatření jako časté mytí rukou, vyhýbání se kolektivům a izolace nemocných jsou vnímána jako užitečná.
- Rizikové skupiny (senioři, chronicky nemocní, těhotné, zdravotníci) by měly mít prioritu v ochraně.
- Antivirotikum Tamiflu bylo v praxi používáno a někteří pacienti hlásili rychlé zlepšení po jeho nasazení.
Sporné názory
- Možnost plošného očkování malých dětí vs. odmítnutí očkování kvůli obavám o bezpečnost vakcíny.
- Tvrzení o nežádoucích účincích vakcín včetně údajné souvislosti s autismem nebo neurologickými následky vs. názor, že tyto souvislosti nejsou vědecky potvrzené.
- Bezpečnost Tamiflu pro kojence a malé děti: někteří lékaři ho předepisovali i kojícím matkám vs. tvrzení, že v některých zemích není doporučen pro děti do 10 let.
Otevřené otázky
- Budou české zdravotnické autority plošně nabízet očkování dětí od 6 měsíců do 4 let?
- Jaké jsou dlouhodobé bezpečnostní údaje pro vakcíny proti H1N1 u malých dětí a těhotných?
- Jaká je oficiální doporučení pro použití Tamiflu u kojících matek a u dětí pod 10 let v ČR?
Zmíněné značky a firmy
Listerin, Tamiflu, Avent, Novinky.cz, eurozpravy.cz, Osel.cz, Ischia Salus, Oxford Research Institute of Immunology, Královská lékařská společnost Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Snídaně s Novou, LF UK
Zmíněné produkty a metody
Tamiflu (oseltamivir), Hexavakcína, sezónní vakcína proti chřipce, kloktání teplou slanou vodou, Listerin, čištění nosních dírek solným roztokem, roušky, mytí rukou, vitamin C, zinek, betaglukany, odsávačka mléka (odsávací přístroj), Brufen, virová vyšetření/výtěry
Místa a osoby
MUDr. Jan Šula, Dr. Vinay Goyal, Jaroslav KŇAP, Prof. Felix Kaufmann, Neapol, Itálie, Anglie, Švýcarsko, Kanada, USA, Oxford, LF UK, Nizozemsko (NL), Ukrajina, Hradec Králové
no tak je to oficiální, mám prasečí chřipku..celé městečko to má...tak aspon nemusíme řešit jestli očkovat nebo ne..jinak dík za tipy holky..
Meleri, já jsem to asi špatně pochopila, ale malej to Tamiflu bere taky? To bys přece pak kojit mohla.
A můžu se zeptat odkud jsi? Každopádně ať se z toho brzo dostanete.
Samso
jo bere a právě sem se dozvěděla že kamarádka co bydlí stejně jak my to má taky.. a má taky tamiflu a taky kojí.. 😖 že jí naopak řekli že tento lék nedávno prokázali jako nezávadný i pro děti mladší jednoho roku. ona ale chodí k jiné doktorce..ale mi už je fakt dobře...
No tak to pak jooo a napis jakpak to snasi malej, ja o tech mensich detech moc neslycham, no normalne bych se toho u malyho nebala, ale prece jen je po zapalu plic, tak u nej se bojim a MM je astmatik, tak taky nic moc, ale trosku se zacinam obavat, co je zas za svinstvo ten zmutovanej typ.☹
Meleri, tak to je fajn, ze muzes kojit. 🙂 A napis prosim, jak to probihalo, tez me to zajima.
Ahojky, držím palce, ať se z toho v poho dostanete. Já si myslím, že obyčejná chřipka dokáže pořádně potrápit. Lidi si ji často pletou s nachlazením nebo záněty nosohltanu, ale pravou chřipku třeba nikdy neměli, i když říkají, že mají chřipku. Normální chřipka trvá i několik týdnů a pokud nejsou u člověka jiné komplikace (myslím tím nějaká chronická onemocnění), tak má pracečí chřipka hodně obdobný průběh.
Co se týká očkování, tak já bych se naočkovat nedala, stačilo mi před pár lety očkování na běžnou chřipku (nechal nás naočkovat zaměstnavatel vzhledem ke zvýšenému riziku), po očkování mi zduřela a pak následně praskla uzlina v podpaží, měsíc jsem s rukou nepohnula a pak jsem ještě musela po půl roce na speciální vyšetření, zda se mi všechen obsah uzliny vztřebal, jinak mi hrozili chirurgickým zákrokem. Fakt super zážitek. A patřím mezi ty šťastlivce, kterým se nemoci dost vyhýbají.
Jinak manžel patří do rizikové skupiny a měl by být očkovaný, ale nenechá se. Malýho bych v žádném případě oočkovat nenechala. A co se týká toho, že bych se měla nechat naočkovat jako těhotná, tak to na sto pro ne, protože to mi v žádném případě nedoporučoval lékař proti běžné chřipce v době těhotenství - vlastně vyloučil jakákoli očkování a já s ním plně souhlasím.
Všem držím palce. Taky mám trochu strach, ale myslím, že těch zmutovaných chřipek bude čím dál víc. ☹
meleri, nechcem strašiť, ale Tamiflu je strašný liek, s množstvom vedľajších účinkov. U nás sa nesmie predpisovať deťom do 10 rokov a nad 10 rokov len vo veľmi vážnych a komplikovaných prípadoch. Ako "bezpečný" je od cca 15 rokov! Všetko o tej bezpečnosti je len mediálna kampaň a masáž farmaceutickej firmy, ktorá sa potrebuje zbaviť zásob a má na sklade nové 😝 .... A Tvoj malý tiež užíva Tamiflu? Ak áno, tak už kojením fakt nemáš čo skomplikovať. Ak nie, tak vydrž, až kým ho nedoberieš........
Souhlasím s musko. 😒 Mediální kampaň je prospěšná hlavně farmaceutickým firmám vyrábějícím Tamiflu a spornou vakcínu proti chřipce. Rozhodně neprospěje pacientům. Na sezóní chřipku taky ročně zemřou stovky lidí a při autonehodách ještě víc. Selský rozum jde stranou. 😠 😠 ( A taky se napakuje firma na výrobu setů na stanovení viru v krvi a samozřejmě i laborky, které stanovení provádějí. Výsledek se k pacientovi dostane, až když je zdravý. To mu asi nepomůže. Ale pojišťovna to uhradí.)
kubinkov-nemáš pravdu v tom ,že výsledek se dostane k pacientovi,až když je zdravý-za prvé se to z krve vůbec nepozná,tedy pokud se jedná o H1N1 a odběry jsou hotové za pár hodin,my jsme byli včera ráno na výtěrech v HK,a odpoledne ve čtyři hodiny nám volali výsledky,virus se nám potv rdil,takže jsme dostali Tamiflu,ne teda my,ale naše nejstarší dcera.
Radko, tak držím pěsti, ať se z toho dcera brzo dostane a ať to nechytíte vy.
Holky, k tomu Tamiflu, já myslím, že je lepší ho brát než pak dostat virový zápal plic. Myslím, že to Tamiflu je rozhodně menší zlo. Chřipka není legrace, já ji měla jen jednou v životě a tak blbě mi nikdy nebylo. Ono si hodně lidí plete chřipku s jinýma virózama. Já chytnu pravidelně jednou za rok virózu s kašlem, smrkám, ale většinou bez teplot nebo do 37,5. Ale tenkrát ta chřipka byla něco úplně jiného, nemohla jsem vstát z postele. Takže já se toho bojím a nechtěla bych to chytit, zvlášť né teď, když jsem těhotná.
Ono s tím Tamiflu je to těžké = má stejně jako vakcína nežádoucí účinky a děti měly z Tamiflu noční děsy,byly neklidné...je to prostě sajrajt jako všechno...
Já bych byla spíš pro stimulaci imunity,než prov virostatika....
samasa, ja som mala chrípku na začiatku tohoto roka ako tehule - no, bolo nám fakt blbo - sme to s mužom dostali naraz, ale pri chrípke to chce juedné - ostať v posteli, v kľude doma, piť čaje, vody, jesť vitamíny, ovo-zel, odpočívať - a to je to, z toho sú tie komplikácie - lebo sa ľudia napchajú Brufenom, dajú si kávu a šup do práce/školy - a už to ide.... Jednak si to skomplikujú sami, jednak to roznášajú...... Takže som, ako jablu - za poslnenie imunity a keď už, kľud na ložku.....
jak už sem to psala jinde, jako všecko má vedlejší účinky i pitomé živočišné uhlí všecko je prostě svinstvo ale jak se říká u nás svinstvo se svinstvem zahání.. 😀 a zase doktoři říkají že přechození chřipky i obyčejné je špatné, později můžeš mít problémy se srdcem...
Radko,
tak jestli máte to tamiflu tak to rychle s chřipkou zatočí.. 🙂
teda já nevím já sem za to tamiflu fakt vděčná..kdyby toho nebylo tak se trápím bůhví jak dlouho a nedej bože to přecházet a potom dostat zápal plic!
kutcher,
byli jsme dneska u doktorky a říkala že má zvětšené uzliny, ale že jak bere to tamiflu tak by měl být v pohodě..má trochu rýmu a pokašlává.. já jsem už zdravá, akorát trochu unavená, mám to brát ještě do pondělka. problém je že do něho to tamiflu nemůžu moc dostat, prostě je to hořké ...
Jezis, chudak broucek malickej, deti by takovy hnusny nemoci dostavat fakt nemely!
meleri, ak to berieš aj Ty aj on, tak normálne koj ďalej! Tam fakt nemáš čo pokaziť, navyše, ak to nemožeš do neho dostať - tak to dostane od Teba! A mal vobec malý tú chrípku? Nebolo to niečo iné?
kutcher,
já vím, ale myslím že to malý vůbec nemá. doktorka nám včera nakonec ani krevní testy nedělala, říkala že je v pořádku tak na co ho trápit s krví. akorát tedy kašle, ale dávám mu syrup.
tu odsávačku nakonec nemám, manžel na to zapomněl..on ale ten tamiflu odmítá, dneska to zase pořádně nesnědl, takže ho kojím a myslím že tím nic nezkazím.
Musko
ne podle mě to nemá. jo kojím dál..ono to ani nejde přestat, a jak píšeš aspon to dostane v mlíku.. 🙂 ne malému to začlo až včera ten kašel, ale myslímže s tím tamiflu to bude dobrý..
meleri, fakt si myslím, že je to od Vašej pani doktorky ( pri všetkej úcte) riziko...... Neoverený H1N1 u dieťaťa len ročného!!! a liečba Tamiflu - tam riziko vedľ účinkov lieku prevyšuje riziko z ochorenia, pretože poa - Ty kojíš, dávaš mu protilátky, po b - deti sa mi prepnú na nízky výkonnostný režim - neprepínajú a odpočívajú, poc - určite s ním nikde netrajdáš po nákupných centrách a pod......... Úprimne Ti poviem, že by som to svojmu synovi nedala
( som zdravotník).
Kuk sem: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku...
ahoj, chtěla bych se vám svěřit jak mi nahnala strach naše dětská lékařka.
V pátek jsem u ní byla s malou (2,5 let), protože má rýmu a dost silný kašel. No nic nám na to nedala, ale to nechci řešit. Spíš mě úplně dostala se svýma předpověďma o pandemii.
Mě (jsem v 18 týdnu těho) téměř už poslala do hrobu, těhotný jsem nejohroženější skupinou (po chronicky nemocných), dcerka když to chytne, tak to prý bude hodně špatný, atd. Její rady: těhotný a děti nikam nechodit, max. do přírody - sami, žádné návštěvy doma, žádné chození po doktorech a jiný nemocničních zařízení, žádné nákupy, prostě nikam, kde je více lidí. Manžel po příchodu z práce, z nákupu hned do sprchy, převléct, nejlépe vydesinfikovat.
Jsem z toho dost špatná. Naštěstí nebydlíme ve městě, takže chodíme většinou do přírody, nakupovat nechodím, ani nikam s dcerkou cvičit.
Nemocná většinou nebývám, ale teď se stalo, že jsem od manžela chytila angínu, dokonce jsem musela brát ATB (měla jsem vysoké CRP - 75), teď to asi má dcerka.
Začínám uvažovat o očkování. A mám vážně strach.
Hanule, myslím, že to tvoje paní doktorka vážně hooooodně přehání... 😕 A taky mě zaráží jedna věc - proč se za epidemii označuje stav, kdy je nemocných 2000 na 100 000? 😒 Proboha, vždyť to jsou 2 (slovy DVĚ) procenta... Kdyby vám někdo dal třeba dvě procenta slevu, tak to vůbec nepoznáte 😀 😀 😀
hanule, to nerieš. Pani dr Ťa vydesila, ale myslím, že to nemyslela až tak, ako to nakoniec vyznelo...... A to, že namáte chodiť, kd eje viac ľudí viete, to Vám netreba hovoriť. A v sterilnom prostredí sa žiť nedá, že? Dodržiavaj normálne hygienické normy, jedz veľa vitamínov, hodne pi tekutiny, kloktaj slanou vodou a do nosa preventívne morskú vodu, veľa do prírody a očkovanie vobec nerieš...... Je to vakcína ušitá horúcou ihlou, nik netuší, čo to urobí. Ak sa bojíš, napíš mi IP. 😉
musko,
nevím proč nám ty testy nedělali, řekl že je to nastopro prasečí chřipka. že lidi co měli stejné příznaky jako já tak to měli. je fakt že třeba nikdy se mi z chřipky nechtělo zvracet nebo sem neměla závratě... ale máš pravdu ty testy udělat měl. :( jenže mi bylo tak špatně (měla sem skoro čtyřicet, tak asi už mě nechtěl víc trápit..)
jinak malý to odmítá takže plnou dávku dostal jenom jednou, byl pobledlý unavený, tedkom je zase ok, jenom kašle, myslím teda doufám že je to za námi! on to dal malému jenom jako prevenci, protože jsme se fakt báli že to chytne ode mě (já to chytla asi po dvouhodinovém pobytu s nakaženou osobou), jenže jak říkám, on to prostě nechce kamufluju to jídlem ale on to pozná...
Hanule,
tak to chápu, zvlášt když ti toto řekne doktor člověk má hned strach. no a nemůžeš se ještě poradit někde jinde? já bych asi jako těhotná do toho očkování nešla, dřív když jsem byla těhotná tak mi radili ať se nechám naočkovat (proti obyčejné chřipce, ale nějak mi to přišlo proti srsti)....přeju ti ať jsi v pořádku, ty i dcerka i manžel.

melery: Rocni dite uz je macek, nebude zadna tragedie, kdyz prestanes kojit. Naopak v dobe, kdy beres leky mu to muze uskodit. Pokud nebudes mit odsavacku, zkus odstrikat klasickou cestou - nase babicky na to taky nemely pristroje 😉