Otravné dítě. Co dělat?

21. kvě 2023

Potřebuju poradit nebo se vyzpovídat, nevím. Ve vedlejší bytovce bydlí jedna 5 letá holka, a ta pořád courá po celém okolí. Leze na zahrady k našim sousedům (je to jiná bytovka) a pořád otravuje. Posledně u sousedky vedle nás vydržela asi půl hodiny a pořád jí něco říkala a pořád se vyptávala. Bylo slyšet že sousedka toho měla plný zuby podle tónu hlasu, protože jí rušila u práce. No a holka už začala i u nás. Myslela jsem že by naše tříleťačka mohla mít kamarádku, ale s touhle holkou to prostě nepůjde. Nejen že pokládá úplně blbý otázky (jakto že naše dcera nemluví (mluví ale teprve se rozpovídává), proč věším venku prádlo, a jestli tam bude pověšený přes noc, proč máme tohle a tamto atd. Taky říkala že k nám přijde na pískoviště, že si otevře branku, a nechápala že bez dovolení prostě nesmí. Pořád leze k našemu plotu, někdy i s jinými dětmi, věší se na plot a načuhují k nám. Je mi to dost nepříjemný, navíc čekám kdy plot spadne. Když jsem je vyháněla tak to stejně nepomohlo. Teď večer, holka přišla k plotu a začala se zase vykecávat, zase milion otázek. A ptala se na naší dceru kde je. Tak jsem řekla že doma, že se musí vykoupat a jít spinkat, že ven už nepůjde. A ona že proč, že ona je taky venku. Tak jsem jí řekla že ona by měla už taky jít domů, že je pozdě. A ona začala že může být venku, že máma stejně není doma, že pracuje až pozdě do večera. To nemá nikoho kdo ji hlídá? A naplánovala že zítra přijde dopoledne ještě s kamarády a půjdou na naše pískoviště si hrát. Jsem udivená tou drzostí, ještě mi tyká 🤦‍♀️ jak se jí prostě slušně ale účinně zbavit aby sem už nelezla?

veronikav31
22. kvě 2023

@l_ asi jsme hrozné matky. Zažila jsem situaci,kdy "děti" si šli vyřizovat řidičák a vse za ně museli vyřídit rodiče, protože děti ani nepozdravili,ani neuměli nic říct a jako řidiče je doufám nikdy nepotkam.

autor
22. kvě 2023

@l_ Vy se proberte, mluvíme tady stále o malých dětech nebo školou povinných? To je sakra rozdíl.

l_
22. kvě 2023

Predskolacka 🤔 bejt narozena trosku driv, tak uz skolacka.. a probirat se ja teda nemusim.. mam skvele, samostatne a na ten vek zodpovedne dite 🤷🏻‍♀️ vi co muze a co ne, na co si dat pozor.. nemusim ji v davu drzet za rucicku, nemusim ji stat za zadkem u kazdy aktivity.. na carodky se ke me chodila jen napit, jinak netusim kde a co presne delala (hele a bylo nas tam takovych rodicu 90% 🤫).. verime si, domluvene plati.. to je dulezite, hlavne do budoucna..

veronikav31
22. kvě 2023

No, vzhledem k tomu,že máme dvě děti -skolkou a školou povinné,tak mluvím o obou.od září bude syn(nyní 5 let) předškolák, dcera je nyní v 1.tride(je jí 7 let).a syn opravdu byl poprvé sám doma ve 4,5 letech,tahat ho do školky s neštovicemi nejde, babičky do nemocí netaham.takze teď do mě,že se něco mohlo stát.vi co může a co ne,od malinka jsou tak učený.a teď si představ,že jezdíme přes silnice-syn na odrážedle,já na koloběžce a nedržím ho za ruku,takhle jezdíme oba i s dcerou,když řeknu že budou stát u červeného auta,tak tam stojí.pojem vzájemná důvěra je pro mě důležitá.na hřišti,na akcích o nich vím jen když chtějí pít nebo jíst

autor
22. kvě 2023

@veronikav31 OK, tvoje volba, tvoje výchova, tvůj případný průser. Teď mě tady neberte úplně za slovo, jako že bych přirovnávala dítě k psovi. Ale každý má svoje metody. Někdo vychovává dítě volněji, někdo si zase dítě všude hlídá. To samé někdo má venku psa pouze na vodítku, někdo vodítko ani nezná a psovi 100% věří. Každého věc, ale každý má povinnost zabezpečit dítě i toho psa, aby prostě neobtěžoval ostatní. A tím bych tuto diskuzi ukončila.

l_
22. kvě 2023

😁 tak zrovna psa pustim malokdy, dite kdykoliv 🤔🤣 pristup k oboum bych rekla stejne nedusledny 🙈

zelenaesmolda
22. kvě 2023

@l_
Tak snad dite jednou nekoho nepokouse,u nedusledne vychovy se to muze stat 😂

l_
22. kvě 2023

@zelenaesmolda a pes odejde s cizim, za 'bonbonek' 🙈🤣 nj, ja to risknu 🤷🏻‍♀️

ajja87
22. kvě 2023

Ja teda nevim,ale ja kdyz zacala chodit do první tridy,tak me nasi ráno otevřeli dvere,dali pusu a ja mazala na autobus(druhy den ve škole),max nasi byli domluvení s ostatními dětmi,aby na nas dohlidly(coz pochybuju, že někdo dělal),pres silnici,pul kilometru k zastávce,od autobusu temer po celou dobu kilometr po silnici do školy...v 6 letech... nechápu,ze jsem prezila a že naši nezavřeli 🤦🫣😉😄

veronikav31
22. kvě 2023

@ajja87 vidíš to a v dnešní době by tě zavřeli ne-li poslali ospod...já se divím,že naše děti vůbec ještě žijou,když jsme hrozný rodiče

eviicka
22. kvě 2023

@ajja87 no tak to je zase trochu druhý extrém. Jsem ročník 80. chodila jsem na základku v okrajové části většího města a v první třídě naprostou většinu z nás (všichni, co si vybavuju, včetně mě) do školy i ze školy na začátku první třídy někdo doprovázel.

cherie24
22. kvě 2023

Ženy, je sice fajn, že svým dětem takto věříte, ale pořád to jsou děti. Rozum ani reakce prostě nemají takové. 5 i 6 leté dítě je pořád malé dítě. Moje nejlepší kamarádka třeba přišla o nohu v první třídě. Taky chodila domů sama, na vesnici a věděla moc dobře, jak se má chovat. Akorát že pak se ze zatáčky vyřítil idiot, který 50 nejel a ona jakožto malé dítě zazmatkovala a ještě mu pod auto vběhla. Málem přišla o obě nohy, nakonec po XXX operacích jí aspoň jednu zachránili. Tohle je loterie, malé dítě nemá zkušenosti, aby si dokázalo zhodnotit situaci. Partnerův spolužák ve 2. třídě se oběsil na zahradě na houpačce, pár centimetrů nad zemí. Je dokázáno, že se dítě dokáže utopit i na břehu vody. Tohle nám říkal známý u policie, který několik výjezdu k dětem v jezírku zažil. Bohužel, reakce zmatkujícího dítěte nerovnájí se vaším. 😉 Je to stejné jako říkat, že dřív nebyly žádné autosedačky a jezdili jsme ve sto dvacítce bez pásu a airbagu a taky jsme přežili. Jo přežili, ale to neznamená, že takhle budu vozit i svoje děti žejo.

zlorenka
22. kvě 2023

Jezis ja si na vas dneska vzpomnela!!! Taky znam jednu takovou otravnou petiletou, furt se tu coura, nikdo ji nehlida, furt si chce povidat a pta se na milion blbosti az mi to leze na nervy. Tak poucena ze zdejsi diskuse se ptam, kde se tu jako vzala... Predstavte si, ze mi taky tykala, dokonce protocila oci v sloup a ze prej co to mas za blby otazky, mami 🤦 S tou mladezi to jde od desiti k peti 😂

l_
23. kvě 2023

@cherie24 prirovnani k autum mi neprijde ok.. driv jich jezdilo o dost min, pomaleji a plechy neco vydrzeli..
A tragedie se muze stat i s rodicem.za prdeli.. tohle pro me.nejsou duvody, proc tu holku nepustit 'z voditka'.. ono v nacti, az nekde pujde zamilovana se sluchatkama v usich, tak to taky bude o hubu a fakt ji nebudu delat doprovod.. kazda situace ma.svoje riziko 🤷🏻‍♀️ vzdycky by se nasel duvod, proc ji stat za zadkem.. ale nebudu to delat.. nedelala jsem to ani kdyz se ucila chodit, nechytala jsem ji... A nebudu to delat ani ted.. dulezitejsi mi prijde to, ze se po kruckach osamostatnuje.. tuhle jde domu sama zkratkou, tamhle jde sama na krouzek, sama si nakraji jahody nebo banan ke kasi.. vse ma svoje riziko.. ale dulezity je, aby to riziko znala, vedela jak mu predejit.. ne ji pred tim chranit v bublinkovy folii..

veronikav31
23. kvě 2023

@cherie24 ale pochopte že rodiče vodí za ručičky i děti v 7,8.tride.vozi je až před vchod školy,aby chudáci nemuseli jít 200m od parkoviště.krom toho byste jim musela být za za.kem pořád -TikTok i spolužáci mají výzvy....děti běžně chodí se sluchatkami, neslyší nic.a podle mě jedno zda je dítěti 5 nebo 15,pro rodiče jsou to vždy děti.na diskotéky, zábavy jim budete taky stát za za.kem aby náhodou nesedli do auta někomu opilemu?už od malička se učí,že nesmí s nikým cizim chodit,ani si od něj nic brát a přesto jsou tyto případy...vím o klukovi co se v 16 letech utopil na koupališti plného lidí,byl tam sám -stalo se to loni.s dětmi mluvím upřímně,syn nemá jednu ledvinu-nikfo za to nemůže,z toho plynou určitá rizika,ale nechávám ho užít si dětství, kamarády, školku,strach tam je,ale nemůžu ho na celý život zavřít doma,učím ho na co si dát pozor,když spadne musíme to vědět, pitný režim hlídám já.nebude hrát fotbal,hokej,nebude voják,policista.oba se mnou připravují jídlo, krájí ostrým nožem-riziko říznutí je,zalepim a jede se dál

autor
23. kvě 2023

@veronikav31 Ale je rozdíl 12/13 leté dítě, nebo 5 leté. Znám jednoho klučinu (kolem 5 let) který taky věděl přesně co a jak. Rodiče ho v klidu nechávali samotného u domu na hřišti. Když si ale s klukama kopali míčem, všechno šlo stranou, a za balónem klidně vlítnul i do silnice.
Pořád jsou tragické zprávy jak nějaké malé dítě umřelo, nebylo dostatečně hlídané. Pokud to někdo chce riskovat, tak prosím.

veronikav31
23. kvě 2023

když jim sedíte za za.kem jako kvočny místo upozorňování. jsou to děti,ale taky i děti ví co se stane,nemůžete u nich stále stát, nebo s nimi jezdíte i na výlety se školkou,aby se jim náhodou něco nestalo,když jsou tam ostatní děti?stokrát jim můžete říct že něco pálí a stejně půjdou a sáhnou si,protože je to láká,láká je to zkusit to.bude to znít drsně a někdo mě odsoudí,ale na youtubu jsou z besipu natočená profesionály videa jak to vypadá po nehodě,spolupracují se školami,školkami-ve školce jsou besedy se záchranáři,policisty,hasiči.choíme i na různé akce kde vyprošťují aut zraněné.a ano,dávno jsem dceři video pustila.a taky jsme dělali doma pokus-bydlíme ve 4.patře,balonek napuštěný vodou,vajíčko,rajče jsem pustila z okna(simulace vypadnutí z okna)=výsledek viděli pak na zemi,vysvětlila jsem to jak to dopadne,když se budou vyklánět z okna-již se nevyklonili.mluvím s nimi upřímně a když se mě na něco zeptají,tak jim to vysvětlím(v rámci věku).

zelenaesmolda
23. kvě 2023
lvl16
23. kvě 2023

Chování holčičky mi přijde úplně normální, otázky úměrné věku, tykání bych neřešila vůbec. Ale štvala by mě teda taky :D. Já působím na děti hrozně přístupně, takže se na mě na hřištích a v bazénech furt nějaké lepí a já pak dělám zábavu celé partě, zatímco jejich rodiče si povídají opodál 🤦🏼‍♀️.
Sehnala bych si kontakt na maminku a řešila to s ní. Zjisti od holčičky, ve kterém bytě bydlí/jak se maminka jmenuje/možná by si už mohla pamatovat i telefonní číslo. Takhle malé dítě ještě potřebuje dozor, nechápu, že ho rodiče nechávají bezprizorní :(.

lilian2111
23. kvě 2023

Fakt řešíš že ti pětiletý dítě nevyká???! 😅 no a co? To bych řešila jako poslední, zkusila bych ji prostě říct ať jde pryč že tam být nemůže atd. Pak jedině možná přes ospod.

sarihy
23. kvě 2023

Koukám, že to nabírá úplně jiný směr...Porovnávat si tady samostatnost velkých dětí je trochu mimo...

irmamala
23. kvě 2023

Chápu tě. Nesnáším tyhle vlezlé hučáky a bylo by mi úplně ukradený, jak to má doma. Holt nejsem Matka Tereza jako většina zdejších 🙂 Když si holka z tvých zákazů nic nedělá, chytla bych jí za prdítko a udělala pořádný bububu, že sem už chodit nebude. Jestli na to nemáš, ať na ní houkne tvůj chlap. Kamarádka řeší něco podobného, nedokáže se ozvat a už je tak vytikaná, že už radši sedí v baráku, aby jí na zahradě neviděla.

autor
23. kvě 2023

@irmamala Na manžela v tomto směru není spoleh, on neumí houknout na nikoho, jen na mě. Až se tu objeví tak na ni houknu a hotovo. Mamka tohle zažívala se sousedkou, pořád k ní lezla a neuměla se ozvat, tak se pak radši doma zamykala a dělala že není doma. Tohle já nikdy nechci zažít 😣

jijulka
28. kvě 2023

autorko, ja te chapu, jen si představím takový decko, tak mam osypky. Taky jsem měla zkusenost s takto otravnym dítětem.
Ale ty se ptáš jak se takovyho ditete zbavit. Všechny tady ti poradily, at to holce reknes, at si jdes promluvit s matkou. Jinak to totiz nevyresis. ja takovymu diteti taky rekla ze k nam nebude chodit, ze mi to vadi. A kdyz prislo, poslala jsem pryc. Taky mam rada na zahrade soukromi a klid.