Plíseň v podnájmu

marcelina14
15. kvě 2018

Moc prosím o radu, jestli má třeba někdo podobnou zkušenost 🙏🏻 Bydlíme v podnájmu už asi čtvrtým rokem. Asi před rokem a půl se v bytě začala objevovat v kuchyni okolo oken plíseň. Jinak je byt krásný, světlý a udržovaný. Bylo to z tofo důvodu, že byl problém na venkovní fasádě a do bytu zatékalo. Dceři je teď 20 měsíců (celou dobu v tom vlastně vyrůstá) a v noci se nám teď začíná budit s kašlem, tak se jen modlím, ať to není z toho... 😢 Po x měsících dohadování a proseb (mezi majitelem námi a sdružením vlastníků) byla venkovní závada vyřešena, do bytu tedy nezatéká. Ale s plísní se nic neděje, do toho se začíná objevovat nesnesitelná vlhkost až zatuchlina v koupelně, když člověk přijde do bytu zvenku, tak opravdu dostane facku. A opravdu větrám, stříkám Savem - což je taky super, buď smrad plísně nebo Sava 😢 Majitel nám dokonce řekl, ať s tím nic neděláme dokud to neuplatní na pojišťovnu a že si odstranění plísně a malování máme hradit ze svého... Platíme nájem pomalu 16 tisíc (byt 2+1 v Praze) a byt mi majitel předal nevymalovaný a neuklizený, před námi tady bydlel kuřák a bylo to opravdu dost znát. Nevíte jak je to třeba ze zákona? Kdo tyhle věci hradí? Majitel nebo nájemník? Když přijdeme s nějakým problémem, tak nás pomalu pošle do háje, že by mu x lidí za tu cenu podnájmu líbalo zadek a jestli se nám to nelíbí, tak ať jdeme jinam... Jenže zase shánět něco při mateřské a 1 příjmu... 2 nájmy dopředu, kauce... 😢
Budu moc ráda za každou radu a poznatek... Už mi z toho začíná harašit... Příteli se malování realizovat a platit nechce, je denně od rána do večera v práci a 16 tisíc za podnájem zase tak málo není...

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@hojda moc děkuji 🙏🏻

hojda
15. kvě 2018

Tady je víc k tomu malování:

Už od 1. 1. 2014 definuje občanský zákoník v § 2257, že pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání a nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu. Celé dva roky však nebylo definováno, co konkrétně do drobných oprav spadá a co už nikoli. Od počátku roku 2016 je však v platnosti nařízení vlády č. 308/2015 Sb., které tyto pojmy opět definuje a usnadňuje tak dohodu mezi nájemcem a pronajímatelem.


Běžná údržba bytu

Pararaf 2 výše zmíněného nařízení definuje běžnou údržbu jako udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení bytu, které se provádí obvykle při delším užívání bytu. Jde zejména o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených vodovodních odpadů až ke svislým rozvodům. Dále se běžnou údržbou rozumí udržování zařízení bytu ve funkčním stavu, pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených v § 4 písm. g) a h), kontrola funkčnosti termostatických hlavic s elektronickým řízením, kontrola funkčnosti hlásiče kouře včetně výměny zdroje, kontrola a údržba vodovodních baterií s elektronickým řízením.

Drobné opravy bytu

Drobné opravy bytu definuje nařízení vlády v paragrafech 3-5. Jedná se o opravy bytu a vnitřního vybavení, které je součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele.

Drobné opravy jsou vymezeny jednak věcně (tj. konkrétním výčtem – §4) a také výší nákladů (§5 a §6)

Výčet drobných oprav hrazených nájemcem

pro zobrazení jednotlivých oprav klikněte na “+“









drobné opravy dle věcného vymezení










Maximální náklady na drobné opravy

Paragraf 5 a 6 uvedeného nařízení vlády stanovuje následující finanční limity, kdy ještě hradí drobné opravy nájemce. Pokud jsou náklady vyšší, musí je již uhradit pronajímatel.

Jednorázový limit na jednu opravu je 1 000,- Kč. Za jednu opravu se přitom počítá i pokud na dané věci měníte více součástek. Např. pokud měníte u kotle ventil a třeba řídicí jednotku.

Roční limit se pak odvíjí od celkové výměry podlahové plochy. Do této plochy se započítávají všechn místnosti bytu i ostatních užívaných prostor, přičemž plochy u sklepů, balkonů, lodžií a teras se počítá pouze s polovinou jejich plochy. Roční limit je pak 100,- Kč na čtvereční metr výše definované plochy. U bytu s plochou 60 m² to tedy bude maximálně 6 000,- Kč/ročně.

vendes
15. kvě 2018

Tohle by vám možná odpovědělo na Vaše otázky, pokud jste to již nečetla https://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chce...
My v pronajatém bytě také plíseň máme přes zimu za postelí a knihovnou. S tím naši domácí nic neudělají, dokud se dům nezateplí. Stříkali jsme asi třikrát Savem. Kdybychom tu plánovali zůstat déle, tak to řešíme, ale v červnu se stěhujeme.

letadylkokane
15. kvě 2018

@marcelina14 jaka je to budova, je cihlova nebo panelova? A jaka ma okna? Stare cinzaky, ktere dostanou od majitelu plastova okna, casto plesnivi. Zrusi se totiz cirkulace vzduchu, ktera fungovala se spaletovymi okny. Byty nedychaji, vlhnou a plisen se rozmaha. Kazdy architekt, ktery nema rychloskolu nekde v tramtarii ti potvrdi, ze menit spalety za plasty je ve starem dome prasarna... Neda se s tim nic delat, trochu ale pomuze vysousecka vzduchu.

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@letadylkokane je to panelák s plastovými okny a zateplený tedy není... Problém tady byl hlavně s tím zatékáním. Příčina už by tedy (DOUFÁM) měla být po roce a půl odstraněna, i když to se vlastně dozvíme po prvním vydatném dešti 🙂 Je pravda, že sem tam se objeví plíseň i u sousedů, ale opravdu minimálně...

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@vendes moooc děkuji, zítra máme schůzku s majitelem, tak mu to kdyžtak ukážu, mám totiž pocit, že každý mluvíme jinou řečí 🙂

marcelina14
autor
15. kvě 2018

:(

2hanah
15. kvě 2018

@marcelina14 Savo plíseň neřeší, rozkládá se na soli, takže vodu do zdi ještě natáhne. Je potřeba nakaženou omítku nebo aspoň malbtj osekat pryč, dát novou, do které vetřete biologickou ochranu proti plísni na dlouhé roky - jmenuje se CHYTRÁ HOUBA a na ni vymalujete. S plísní bojuji dlouho a tohle je jediná účinná metoda, natírala jsem ji i na rošty v posteli, a pak musíte pořídit odvlhčovače, protože nebudou plesnivé zdi, ale prozměnu nábytek 😕 náš syn už se propracoval k počínajícímu astma než jsme na to přišli 😢😭

vendes
15. kvě 2018

Ještě mě napadlo zkusit, zda vaše ona mají mikroventilaci, tj. nechte kličku v poloze mezi "otevřené okno dokořán" a "otevřené okno na ventilačku" (klička směřuje přibližně do horního rohu okna). Pokud v této nepůjde okno otevřít, zřejmě mikroventilaci má a můžete to takhle nechávat, když nechcete větrat, aby proudil vzduch.

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@2hanah Moc děkuji za radu 🙏🏻 Přesně toho se bojím, že to kvůli tomu dopadne i u nás... 😢😢😢 Maličká se v noci začíná budit s neskutečnými záchvaty kašle (není nastydlá, ani rýmu nemá), kolikrát kašle i pět minut až jí to začne dráždit na zvracení...

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@vendes větrám ve velkém 🙂 Plíseň mě dokonce zbavila i fóbie z pavouků... Bydlíme ve zvýšeném přízemí, takže jsou jejich návštěvy dost časté 🙈

cuuza
15. kvě 2018

To že už nezateka je fajn, ale ve zdi je nahromaděné vlhko a plíseň tam bude ještě dlouho žít. Osobně bych hledala novy byt. V te koupelně muze být problém ve stupackach...

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@cuuza a jako bonus nám ještě navýšil nájem o 1500,- 👍🏻 Původně jsme platili 14. Ta koupelna začíná už být taky mazec... Úplně to škrábe v krku...

z_kopretinka
15. kvě 2018

Určitě pořídit odvlhčovač - ne takový ten na kapsli jen na okno, ale výkonný elektrický, větrat a plíseň odstranit, vymalovat protiplísňovým nátěrem atd... ale ono trvá než ta zeď vyschne :(

letadylkokane
15. kvě 2018

@marcelina14 a to zvyseni najmu mate v nejake smlouve? Koukni do zakoniku, ale podle me jste uzavreli smlouvu na nejakou konkretni vysi a pokud neudelate dodatek, nemuze vam to zvysovat. Leda, ze by se jednalo o zvyseni ceny sluzeb. To pak jo, ale ty muzes chtit podrobne vyuctovani a vraceni pripadneho preplatku.
Co se tyce plisne, tak na tech fotkach je to masakr. To uz vhce sanaci zdi, takze omlatit na panel, natrit protiplisnovym naterem, udelat novy stuk a pripadne oblozeni. To musi hradit majitel. Pokud s nim nebude donluva, jdete jinam... Protoze tohle je o zdravi uz. Navic za 2+1 je 16 tisic v panelu dost i na Prahu...

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@z_kopretinka určitě zkusím navrhnout 🙂 Moc děkuji 🙏🏻

marcelina14
autor
15. kvě 2018

@letadylkokane Máme smlouvu vždy na rok, paradoxně jsme s přítelem navrhovali, jestli by nám kvůli tomu nájemné nesnížil a odpověď? Že nám ho naopak zvyšuje o 1500,- jelikož je byt v žádané lokalitě, má šatnu a mohla bych pokračovat 🙂 A na kvetoucí byt za 16 tisíc stojí zástupy zájemců 😉 No a dal nám podepsat nový dodatek 😞
V poslední době už to podle mě začíná gradovat, malá kašel a nás dva pořád bolí hlava. Když to jde, tak jsem radši někde venku. No a ta koupelna? Úplně trnu hrůzou, kde tam co je... Pod vanou sucho, odpady pročištěné, nechápu... Už jsem tak paranoidní, že se bojím, že to kvete pod dlaždičkami... 😞 Teď sedím v obýváku a ten smrad jde až sem, nevím, jak to popsat zatuchlina jako když někde dlouho stojí voda/smrad/plíseň... Dřiv to bylo znatelné fakt když se přislo do bytu, ale teď? Pořád 😞 Absolutně nevím, jak je ten byt dělaný. Majitel měl původně garsonku, odkoupil sušárnu nebo prádelnu, celé to předělal a udělal z toho byt...

marii90
16. kvě 2018

Nemuze tect neco od sousedu? Nasi takhle prisli na to, ze nad nima meli prasklou trubku pod vanou...

superkousky
16. kvě 2018

@marcelina14 Já měla kvůli plísní dva roky slevu 50% z nájmu.Pak mi pronajimatel (město) byt opravil ,ale tak ,že mi dal na zeď desky ..No nechci vidět,co je pod nimi 🤔. Teď je to dva roky a tam kde ty desky nejsou,tak plíseň už zase vylézá. U nás to vypadalo takto....Plíseň mají všichni v baráku a nejvíc ti,co bydlí v přízemí jako já.

z_kopretinka
16. kvě 2018

@marcelina14 vim ze je toto financne narocne, ale podivala bych se po jinem bydleni :( jestli majitel nehodla s plisni pomoc a jeste zvysuje najemne, necekala bych ze se to zlepsije. Boj s plisni je na dlouhou dobu a jestli to dela jeste problem detem o to vic bych utikala. Plisen v mokrem prostredi naroste rychle a pro dalsi rust ji staci i jen 45% vlhkosti. I po tech naterech, musi se opakovat. A majitel vam to financovat nechce.

z_kopretinka
16. kvě 2018

@superkousky deskami jen schovali problem. Navic to tim vetra jeste mene.

vendes
16. kvě 2018

Na vašem místě bych si zkusila najít nové bydlení, pokud s majitelem není řeč. My to neřešili, protože jsme věděli, že na jaře se plíseň už neobjeví a že se stejně budeme stěhovat.

superkousky
16. kvě 2018

@z_kopretinka Taky si to myslím.Měla jsem odvlhčovač a každý den 2litry vody (jedna místnost). Fakt děs. Město mi nabídlo jiný byt,ale bohužel menší a plíseň je stejně všude,takže si člověk moc nevybere.

martina1317
16. kvě 2018

@marcelina14 ou, chtela jsem ti psat nejake rady a tipy, ale kdyz jsem videla ty fotky. . .jedina moje rada zni - nohy na ramena a rychle pryc, odstehujte se!

marcelina14
autor
16. kvě 2018

@superkousky noooo, tak když vidím, co jste tam měla Vy... Myslím, že si nemám na co stěžovat 😂🙈

vineta
16. kvě 2018

@marcelina14 Hledejte nový byt, tahle cena za panelák, přízemí a takovou plíseň neni rozhodně výhodná

marcelina14
autor
16. kvě 2018

@vineta pokouším se hledat 😢 Ale žádná sláva... Ty ceny nájmů jsou teď fakt šílené 😰

vineta
16. kvě 2018

@marcelina14 Já vím, že teď neni vhodná doba 😕.. Ale v tomhle bych se bála žít..

letadylkokane
16. kvě 2018

@marcelina14 pokud zvladate uplati 16 tisic, neni lepsi si vzit hypo?