Po třicítce stará na dítě?

alenkara
19. zář 2016

Ahoj snažilky, ahoj maminky,

chci se vás zeptat na jednu obligátní věc: biologický hodiny.

Víte.. já jsem na ně nikdy nevěřila, ale něco na tom vážně je. Miminko chci od dvaceti, od pětadvaceti (když jsem zjistila, že to nebude tak snadné) ještě intenzivněji a začínám být zoufalá. V březnu mi bude 30. kdysi jsem si myslela, že ve třieti budu mít už děti dvě. Jenže člověk míní a život mění....

Pořád kolem sebe slýchám jen: Alčo, nejsi už trochu stará? Nechápu starý matky! Všechno ti půjde hůř! Můžeš mít víc komplikací! Budeš nervní a unavená matka! O druhým už si pak můžeš nechat zdát....

No jo, ale co mám sakra dělat, když to nejde?

Takže holky: kolik z vás tu mělo první dítě po třicítce? 😉

simkrk
19. zář 2016

30?pozde?stara?..ja sem si vzdycky rikala ze prvni mimco nechci ve 30,ze chci byt mlada pekna mamina aktivni..a je mi 22 a cekam..😊 moje segra mela prvni ve 31,ale s tim nic neudelas kdyz to nejde,oni se taky dlouho snazili a neslo to :( to se proste nak neda ovlivnit,ze si usmyslime ze ted chceme mit dite a je hnedka po nasem,telo-zdravi si nevybira bohuzel 🙂 a tezsi? Co bys mela tezsi,slozitejsi? Komplikace muzou vzniknout v kazdem veku..:/ ja tehu mam od zacatku bezproblemove ale poslednich 14dni trpim na zada...ja nevim..ostatni bych neposlouchala.chapu ze se to blbe posloucha a je ti z toho smutno :( vsak mimco je to nejkrasnejsi co nas zensky muze potkat 🙂

olga_
19. zář 2016

Hele, já měla první (a zatím jediné z plánované velké rodiny) dítě ve 28. Počítám s tím, že věk mezi 30 a 40 je pro mě věk plození dětí 😀.
Jako - taky hlodalo, ale teď jsem se nedávno ptala mamky na babičky. Jedna (ročník 1936) měla první dítě ve 30 a čtvrté ve 39, druhá (ročník 1924) měla první asi ve 22 a poslední páté ve 43. Obě byly několikanásobné prababičky, takže asi tak 😎.

astyna
20. zář 2016

podívej, ono je to strašně individuální. Ségra měla do 27 let 2 děti - první dítě ve 20 letech, jak byla "vyjuchaná" z diskoték, nevadilo ji časté vstávání, 6 nedělí brnkačka, další dítě v 27 letech už bylo horší - přece jen už máš jedno dítě, navíc dcerka byla náročný prcek. Ale to je 20 let zpět, ségra nestudovala vš, neměla žádné kariérní předpoklady ani sny.

Nemyslím si, že mladé holky zvládají vše automaticky lépe - přece jen ten stres z toho "jsem najednou matka", mnohdy finanční a partnerské problémy udělají také své.

Rozhodně si dítě pořiď, až na to budeš připravená, ať je to ve 30 nebo v 35. Mě měla máma v 39 letech, byla jsem její 3. dítě a už to bylo trošku pozdě. Zpětně vidím, jak se máma hnala z práce přadleny, abychom mohly jít na bazén spolu, jak se snažila se mnou držet krok, ale někdy to už prostě nešlo. Ale aspoň má zábavu na stáří 🙂

odysseia
20. zář 2016

Musím jen souhlasit. Mně je nyní 36, čekám první dítě, rodit budu pár dní po 37 letech a myslím si, že to prostě přišlo tak, jak mělo.....dívej, ať si to každý dělá dle sebe, když to někomu přijde pozdě, ať ho má klidně hned v 18. A ještě bych si dovolila takový malý dovětek - jasně, že jsou lidi, kteří to budou kritizovat, ale u nás to bylo tak, že partner onemocněl leukémií ve 33 letech a jako v tu chvíli jsou myšlenky jinde....a vše se povedlo, zachránilo, dokonce i spermie po chemoškách fungují a je přece jedno, že mu je dnes 40 a bude mít první dítě, stejně jako já ve 37. Takže každý dle svého. Držím palce všem a vykašleme se na ostatní.

alenkara
autor
21. zář 2016

Holky, jste skvělý!

Moc vám všem děkuju.... za podporu... a taky vám všem moc gratuluju! 🙂

tekbasova
24. zář 2016

Ahoj holky, je mi 39, mám tři děti (18,17,16 let)... otěhotněla jsem v letní lednu, ale musela jsem postoupit miniinterupci. Nyní jsem znovu otěhotněla a na miminko se strašně těším... Přitom se i trochu bojím, péče jen mi není dvacet😃. Máte někdo nějaké rady??😃

duvi21
24. zář 2016

@tekbasova Predstavovat si zdrave miminko co nejcasteji a nenechat se strasit. Nikym a nicim. Mne tohle poradil uzasny detsky lekar a tak jsem si na neho vzdy vzpomnela, kdyz me napadaly nejake strachy. Rekl mi: budete mit zdrave miminko a hotovo! Ja teda nebyla ani na plodovce. Byt v pohode, uzivat si to a tesit se, to je ma rada 😉 Mela jsem tehotenstvi nejvic ok ze vsech tri a mam zdravou holcicku. Vse je v hlave 😉

rubika
7. lis 2018

No dve deti jsem mela pred tricitkou dve po, chtela jsem posledni porodit pred 36 a povedlo se🙂. Stara se necitim. Spousta lidi zacina se zakladanim rodiny po 30 a problem v tom neni. Stara si neprijdu, jen kdyz potkavam s kocarkem druhe maminky, co je znam od decka o 10-15 let mladsi.

magicka89
7. lis 2018

Já Ti nevím,ale poslední dobou to taky slýchám, v únoru mi bude 30...a absolutně s tím nesouhlasím....mám stabilní plat, našetřené peníze, splnila jsem si mnoho snů, vedle práce jsem sportovně aktivní, vedu svoje hodiny Flowinu - 5 hod. týdně a cítím se báječně...Hodlám se pohybovat a aktivně žít i v těhotenství a poté na meteřské, pokud zdraví dovolí.
Jako úpřímně, kdybych teď měla dvě děti a byla už nějaký rok doma, měla bych pocit, že mi mnoho věcí uteklo...takhle mám super místo, kam se budu moct vracet i na částečný úvazek na mateřské, koníčky, s manželem jsme si užili sami sebe a až přijde to malé, budeme se mu plně věnovat a těšit se ze všech radostí i drobných starostí...Můj gynekolog, primář SANUSU má strop na první dítě do 32 - 33 let věku ženy, sám mi řekl, že se hranice posunula a že jsou ženy ve 30ti, které mají mladší tělo, než ty 25ti leté..je to hodně o životním stylu a přístupu k sobě samým..je to individuální a biologické hodiny tikají, to ano...ale tuto umělou hranici 30 let nastavila společnost :-* buď vklidu...budeme vyrovnané, zabezpečené maminy s nadhledem :-*

zavodnice
7. lis 2018

První čekám v 34. Jenže copak muzu za to, že jsem potkala prvního chlapa, co je hoden byt otec až pozdě? Nemam vyřešené bydlení, kvůli tomu jsme to odkladali, i z toho jsem radši slevila, že to nějak přežijeme. Mám slušnou praci, trochu nasetreno, nedovedu si představit do toho prastit bez zazemi ale třeba o 10 let dřív. No, budu vděčná, kdybych stihla děti dvě 🙂. A stará se necítím, i když to občas říkám.

calvac
7. lis 2018

@alenkara Ja prvni v 31 a druhe ve 38 letech. Obe planovane, dali jsme si na cas. Obe si uzivame a myslim,ze jsem ani jedno dite nemela pozde. Muj nazor.

verrys
7. lis 2018

Ja prvni ve 30, druhe je v planu nejdriv v 33. Dneska je jina doba, nemyslim si, ze bych byla dite stara...Mam spoustu kamaradek, ktere jsou i starsi nez ja a detiuz jeste nemaji.

jge
7. lis 2018

Prvni v 31( mesic pote mi bylo 32), druhe 33 a treti 37. A necitim se stara. Hodne stesti

dokument
10. lis 2018

@alenkara tak to nevim mezi kym se pohybujes, ale vetsina zen u nas rodi ted kolem tricitky cili i po. Prumerny vek prvorodicky je tusim 29 let, kolem prumeru se pohybuje vetsina pripadu. Tj. Bezne treba 30 az 35. To se podivej na statistiky. A ten prumerny vek se stale zvysuje, tzn. Ze po 30 rodi vic a vic zen, resp. Vyssi podil. Proto to cislo stale stoupa.

bylinka36
10. lis 2018

Ja byla v porodnici nejmladsi a to jsem mela 27, podle sestricek vetsina zen rodi az ve 30 a dal, byla jsem ta mlada maminka, ted je mi 30 a teprve planujeme druhe, takze klid, do 40 casu dost...

l_baruska
10. lis 2018

Já první rodila ve 30 a druhé teď neplánovaně čekáme na jaře ( bude mi 32,5)..., stará jsem si v porodnici nepřišla, řekla bych , že teď je celkem hodně podobně starých maminek, ale setkávám se i s pomalu o deset let mladšími

zarecna
10. lis 2018

to su strasne kecy, ja mam prveho na 32, druheho na 34, a tretie planujem na 39. Zeny vzdy, vzdy vzdy rodili aj po 30tke, rodili vlastne az do konca plodnosti, len to nebolo prve druhe dieta, ale uz 6, 7....ak sa toho veku realne dozili a ako clovek, co uci dejepis asi nieco o tom viem. :D Ja by som deti mat do 30 nemohla, jednak moji vtedajsi partneri boli tiez katastrofa, druhak som si uzila plne skolu, cestovanie, karieru, bola som vela sama, zistila som, co chcem ako chcem...ked som stretla svojho muza obaja sme sa citili na deti ready, otehotnela som ryhclo, nic mi nebolo a rodila ako jablon.

beruska125
10. lis 2018

Já myslím ze dneska to vůbec není pozdě a nikdo to tak nebere. Já naopak začala relativně brzo (25) do 30 jsem ty 2 děti měla ale z mých vrstevníků to tak skoro nikdo neměl...

soleilll
10. lis 2018

@alenkara První dítě ve 33 a druhé v 36. Před třicítkou jsem si naopak nedovedla představit mít dítě a o množení jsme s partnerem začali mluvit až po mém 31. roce, přestože jsem kvůli svému zdravotnímu stavu věděla, že to nebude snadné. Do té doby jsme řešili bydlení, cestovali a užívali si volný čas bez závazků.
Na blbý řeči typu, že jsi stará vůbec nedej a pošli je k šípku. Pokud to říkají starší ročníky (naši rodiče a ještě starší), tak jim připomeň, že teď jsou po škole i jiné možnosti než svatba a děti. Pokud do tebe rejou stejně staré kamarádky, normálně jim vpal do obličeje, že se vám už dlouho nedaří, ať tě těma dotazama už nezraňujou (ikdyž to třeba není pravda) - to jim spolehlivě zavře pusu.
Jinak při těhotenství žena nestárne, na to má vliv koktejl hormonů, co jí 9 měsíců kolují v těle. Po narození dítěte (a dalších dětí) tě ratolesti budou udržovat ve střehu a kondici, takže i když možná objevíš kvůli novým starostem šedivé vlasy (jako já po prvním pobytu v dětské nemocnici), tvoje děti tě nenechají zlenivět, naopak. Třicet není žádnej věk!!!

dokument
10. lis 2018

u nas v praci teda neni nikdo 30lety a s ditetem, dokonce vetsina z nich nema ani staleho partnera. 25 - 35 to jsou svobodni a bezdetni u nas v praci. Holky i kluci. A jak jsem psala ani zadny vazny vztah. A neni to jeden dva lidi. Je jich treba 20 (na jednom pracovisti). I 40leti jsou tam bezdetni a nekteri i bez partnera. I ti, kteri rodinu chteji. Proste to neni jen tak najit zivotniho partnera.

babanci
13. lis 2018

No, moje dcera má 2 letou holčičku a bude jí v únoru 37 let. Chtěla by ještě druhé a nevidím na ní, že by to bylo na závadu. Já jí naopak měla v 18 letech, takže pořád to ještě jako babka spolehlivě dávám. 😀

bayt
13. lis 2018

@alenkara A není jedno, jestli je to první dítě nebo druhý? Dřív měly ženský šest dětí, deset, a rodily kolikrát před čtyřicítkou. Moje máma (vysokoškolačka) má tři děti, nejmladší sestru rodila ve 36 letech.

Já měla syna ve 30 letech a určitě bych ho neměla dřív. Byly to krásný časy předtím, člověk ještě mladej, už má nějaký finanční zázemí. Fakt jsme si užívali život, cestovali, kultura, restaurace....jsem ráda, že jsme s dítětem počkali.

saffy
13. lis 2018

Předpokládám, že tyhle řeči vede především generace 50+. Já mám první dítě taky po třicítce a jsem ráda, máme vyřešené bydlení, v práci jsme se oba slušně vypracovali, takže opravdu nemusím řešit, že si pro dítě nemůžu něco dovolit apod. A z našich kamarádů ve stejném věku stále převažují bezdětní. Doba je prostě jinde, když je tolik možností, bylo by mi líto být od 25 upíchnutá u dítěte. A že bych na mimčo neměla síly teda nepociťuju, chodíme plavat, cvičit, na hřiště, prostě se snažím být aktivní máma (což mimochodem v mém okolí paradoxně platí spíš o těch starších maminkách, holky kolem 20,25 tam moc nepotkávám).

terezz29
13. lis 2018

První ve 33, druhý ve 35. Ale musím přiznat, že kdyby to šlo dřív, udělám to. Naneštěstí jsem ale svého manžela potkala až v 29 (mimochodem, byl to můj první přítel, který se chtěl ženit a mít rodinu.....takže ti předtím....pro mě bohužel ztráta času). Pak nějaký chození, svatba, byt a děti. Šlo to přirozeně samo. Akorát mi trochu vadí, že až budou děti velký, budu stará. Jenže, zase s tím už nic teď nenadělám, takže těžím ze všeho maximum a je to boží. 🙂

takyjedna
13. lis 2018

Ja jsem chtela prvni dite,, uz" ve 24 letech. A pak to leta neslo. Rodila jsem vymodleny dite ve 29. Kdybych si vzpomněla az po 30ce, uz bych stihla maximalne jedno, kdovi jestli. Ted je mi pres 30 a doufam, ze se to jeste jednou povede...

baru7
13. lis 2018

Je mi 36 a termin prvniho porodu mam zitra ❤️ Tehotenstvi jsem mela naproste bezproblemove, maximalne si ho uzivala i diky tomu, ze mam zazemi, karieru zarizenou, nadhled na to, aby neresila kraviny... samozrejme mam stesti, ze zdravotne vse ok, coz ale ovlivnit uplne nejde ani ve 20. Takze zatim mohu jen doporucit, uvidime, az se prcek vyklube, ale myslim, ze ten nadhled a nereseni nekterych veci bude docela ku prospechu a pevne doufam, ze mi vydrzi 😎