Poplatky u lékaře a v nemocnici bez potvrzení
Mám v tom trochu chaos....dneska byla mamka u zubaře a hezky mu tam vysolila 30,- ale nedostala žádné potvrzení, že tento poplatek zaplatila.....to se to jako nikde neeviduje či co? Nebo je doklad o zaplacení vystavován na požádání??? A s platbou za pobyt v nemocnici to bude to samé??? Je dobrý si všechny doklady schovávat, protože už se mi několikrát stalo, že mi přišel dopis, že jsem něco nezaplatila, ale nebyla to pravda a tím, že jsem měla doklad o zaplacení v ruce, tak jsem se vyhnula zbytečným problémům. Víte někdo jak to tedy je s těmi doklady o zaplacení?
Stručné shrnutí
- Zdravotnické poplatky v diskusi často zmiňované jsou 30 Kč (návštěva/po položce na receptu), 90 Kč (pohotovost) a 60 Kč za den hospitalizace; doklad o zaplacení má být vystaven na požádání a doklad nad 50 Kč se vydává automaticky.
- Těhotenské prohlídky v poradně jsou podle zdrojů zdarma a u zubaře mají těhotné ženy nárok na dvě preventivní prohlídky ročně zdarma; u netěhotných je dle komentářů první prohlídka v roce placená a druhá preventivní již bez poplatku (citace prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka).
- V praxi panuje nejednotný postup u lékařů a pojišťoven, proto pacienti doporučují vyžadovat stvrzenky, konzultovat konkrétní výjimky s pojišťovnou (např. VZP) a reklamovat neoprávněné platby.
Nejčastější otázky
Q: Které těhotenské vyšetření jsou placené a které jsou zdarma?
A: Podle zmiňovaného článku v MF Dnes jsou „všechny předepsané prohlídky a vyšetření v rámci těhotenské poradny zdarma“ a řada diskutujících potvrzuje, že těhotné ženy mají v zubní péči nárok na dvě preventivní prohlídky ročně zdarma.
Q: Kdy a kde se platí poplatek 30 Kč za recept nebo návštěvu?
A: V diskusi bylo uvedeno, že 30 Kč se běžně uvádí jako poplatek za návštěvu nebo za položku na receptu; poplatek za položku na receptu se hrazen v lékárně 30 Kč za položku, doklad o zaplacení se má vystavit na požádání a automaticky při platbě nad 50 Kč.
Q: Kolik stojí pohotovost a den v nemocnici a existují limity?
A: V diskusi byly uvedeny částky 90 Kč za pohotovost a 60 Kč za den hospitalizace; jeden diskutující uváděl příklad, kdy mu bylo chybně účtováno 270 Kč místo 90 Kč, a zmíněn byl roční limit na poplatky 5 000 Kč (uváděno v příspěvcích).
Q: Co mám dělat, když zaplatím poplatek, který jsem podle práva platit neměl?
A: Doporučený postup v diskusi je požádat okamžitě o stvrzenku/doklad o zaplacení, obrátit se na svou zdravotní pojišťovnu (např. VZP) a požadovat kontrolu platby či vrácení neoprávněně vybrané částky.
Q: Platí se v těhotenství odběry, např. toleranční test na cukrovku?
A: Více diskutujících uvádělo, že na toleranční glukózový test u těhotných nic neplatili; zároveň v diskuzi opakovaně zazníval názor, že v praxi panuje zmatek a postupy se liší podle zařízení.
Q: Jak funguje platba u zubaře pro těhotné a netěhotné pacientky?
A: Citovaný prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek uvedl, že „První prohlídka v kalendářním roce je základní, až druhá se označuje za preventivní a ta je od poplatku osvobozena,“ a diskutující dodávají, že pro těhotné jsou obě prohlídky za rok osvobozené.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doklad o zaplacení (stvrzenka) má být vydán na požádání a potvrzení nad 50 Kč se vydává automaticky.
- Těhotenské prohlídky v poradně jsou považovány za bezplatné a těhotné ženy mají rozšířený nárok v preventivní zubní péči.
- V praxi panuje nejednotnost postupů mezi ordinacemi a pojišťovnami, proto se doporučuje ověřit si práva u pojišťovny.
Sporné názory
- Někteří uvádějí, že u zubaře je první prohlídka v roce placená a druhá zdarma; jiní tvrdí, že těhotné mají obě prohlídky zdarma.
- Několik diskutujících považuje poplatky (30 Kč, 60 Kč/den, 90 Kč pohotovost) za rozumné opatření proti zneužívání; jiní považují poplatky za nespravedlivé a obávají se jejich rozšiřování.
- Někteří pacienti uvádějí, že poplatek za recept se vybírá v lékárně, zatímco někteří zmiňují, že jim ho požadovali již v ordinaci.
Otevřené otázky
- Která konkrétní vyšetření přesně spadají pod „preventivní“ a jsou tedy bez poplatku podle zákona v každém zařízení?
- Jak budou pojišťovny a ministerstvo jednotně řešit nejednotné postupy lékařů vůči pacientům (vystavování dokladů, definice preventivních výkonů)?
- Jak bude v praxi fungovat uplatnění nároku a vrácení neoprávněně vybraných poplatků u jednotlivých pojišťoven (např. VZP)?
- Do jaké míry bude limit ročních plateb (např. 5 000 Kč) striktně uplatňován a kdo jej administrativně kontroluje?
Zmíněné značky a firmy
MF Dnes, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), Česká stomatologická komora, Medical Tribune, Fakultní nemocnice na Karlově náměstí (Karlák), Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví
Zmíněné produkty a metody
Jeanine, Cilest, Diane 35, Mercilon, Mervalon, Yasmin (drospirenon), Postinor, Postinor II, glukózový toleranční test, ultrazvuk (USG), inkubátor, preventivní prohlídka, poplatek 30 Kč (návštěva/položka na receptu), poplatek 90 Kč (pohotovost), poplatek 60 Kč/den (hospitalizace), roční limit poplatků 5 000 Kč
Místa a osoby
Jiří Pekárek, Bulovka, Fakultní nemocnice (Karlovo náměstí), VZP, Švýcarsko, Francie, Británie, USA, MF Dnes, Ministerstvo zdravotnictví, Paroubek, Rath, Cikrt
No, já jen doufám, že se, atelektaza, nebudeš hlásit do politiky, s tebou bychom se opravdu nedoplatili. 😀 😀
politiku neplánuju... jen jsem možná trochu přešlá z toho, co doma vidim. a tim, že jsem i z toho "druhýho" břehu, tak prostě nesouhlasim s tim, jak si lidi "stěžujou". mysela jsem si, že system v čr není dobrej. po zkušenostech třeba z toho švajcu, si řikam, že to zas tak děsný neni. (tady ve švajcu jsou zase všichni na prachy, platí se za každý prd.. mámy maj mateřskou 16 týdnu a pak jdou hezky makat, jinak jsou bez práce...žádné 4 roky).
Katko, ber zo jeste jinak: doloženo zkušenostma: kde jsou penize, je i lepší chování doktorů (možná by kde která maminka ráda připlatila jen aby mhla rodit, jak bude chtít). nesmíš to vidět tak černě 😉
atelektaza: Amerika má něco do sebe 😉 Nemohu se ubránit dojmu, že pro Vás poplatky znamenají čisté příjmy na víc do Vaší kapsy a proto je tolik prosazujete. Taky bych byl rád, kdybych mohl za průjezd/průchod okolo mého domu vybírat nějaký poplatek. By mi bylo po nocích hej 😒 asi jako Vám 😅
přijmy? vemte si nemocnici - hospitalizace za 1000 až 10.000 denně a vy zaplatíte 60 korun? no to je tedy přilepšení. tak na kafe do automatu 😀 a jak jsem psala - když máte paušál s pojištovnou tak prostě jedete konec měsíce zadara když se to sejde. i přes to doktor nevyvěsí "v pojištovně sedí mrchy, zadara dělat nebudu, přijdte 1. dalšího měsíce" tech vasich pár pěnez ani nepokryje pořádně výkony, která pojištovna odmítne proplatit... a vy tomu chcete říkat příjmy?
atelektaza: bohužel mé zkušenosti s čekými lékaři nejsou jen pozitivní. Mojé lékařka mi pokaždé předepíše nejlevnější lék - na angínu mi dala Mucosolvan. Proto chodím za její kolegyní v ordinaci, protože ta mi předepíše lék, který skutečně pomůže. Ne nějaký bul z reklamy.
No, tak to jsem teda asi naivni, ale já doufám, že celá slavná reforma (která ještě nebyla nastartována,ale ministr to má v plánu) přinese lepší přístup k nám pacientům/klientům - abychom u lékařů nebyli jak onuce, kteří obtěžují. 😨
atelektaza: na kafe do automatu to určitě stačí. Pokud ho v ordinaci máte (třeba v čekárně), tak rejžujete prachy ještě i na tom 🙂 Hold jsme v ČR 😒
to katka: to přijde, ale chce to čas... ono je totiž možná potřeba trochu pozměnit myšlení pacientů i lekařů🙂
to roman: i když ted trochu nehcápu v čem je problem? když vám předepsaný lek nepomáhá, řekněte si o jiný (idealně ne stejného složení). podle ceny leku nic nepoznáte.
Ale abych jenom nekřivdila, ted mám dobrého MUDr., ale dalo to zabrat, někoho takového najít 😀 😀
Jooo, člověk když hledá, tak najde 😉
a je přirozené že lekař začne na levnjěším preparatu (kor pokud s nim ma třeba dobré zkušenosti).
nebo je váš problem v tom, že máte pocit, že doktoři rejžujou. na všem. v tom případě bych doporučila psychiatrii.
ps: ja na anginu svym znamym predepisuju klid a čaj 😀
pacient ma pravo si lekaře zvolit - tak proč toho nevyužít. taky jsem zmenila zubařku a jsem spokojená🙂 doktoři jsou lidi jako všichni ostatní.
atelektaza: Předpokládám, že pouze vtipkujete. Není snad možné, aby studovaný člověk s mnohaletými zkušenostmi se zvířaty, předepsal na angínu klid a čaj...Já bych Vám doporučil dostudovat 😉 🙂
P.S. nejste náhodou pan Cikrt vydávající se za ženu?
ne nejsem 😀
ale nedělám jen klasickou medicinu, takže občas řeším věci jinak než "klasicky". a s tou anginou jsem to myslela naprosto vážně. ne vždy to, co je dražší je to lepší. každá překonaná "banálni" infekce posiluje imunitu.
a nemoc je dost často odrazem toho, že člověk prostě "přepíná" své tělo. kor u opakovaných infekcí nemá smysl furt dávat antibiotika, ale skouknout člověka jako celek. dost veci je psychickejch. na to mucosolvan nezabere.
Já si myslím, že nám tu pan Cikrt do diskuze chybí, to by teprve bylo něco 😉 😀
co cikrt, ale rath! to by bylo něco 😀 a julinek..aby nebyl diskriminovanej 😎
jak jsem naznačovala: nejsem lékový typ. ale pravdou je, že když poslouchám ty vaše americké nářky, tak by se mi hodil na uvolnění zatlých svalů 😎 😀
No, tak to by fakt mohli přijít, třeba na tajňáka, když jseš v tom lékařském prostředí, neznáš je, pozvi je a uděláme noční diskuzi do rána 😀 😀
Třeba bychom vyřešili víc než oni na těch svých židlích. 😉
no tak zrovna ted jsem 1000km od Prahy🙂 holka, ja bych s nima mluvit teda nechtěla.
diskuze s nima by byla na krabičku diazepamu 😀 ja jsem ráda, že je neznam - apson mužu v klidu spát 😉
http://zpravy.idnes.cz/lide-dojizdeji-do-lekare...
Tak co na to říkáte? Opravdu elita národa, tihle cestovatelé... 🙄
malý výlet do minulosti pana Ratha..všichni ti co ho volili at si počtou
http://novinky.cz/clanek/9339-rath-pozaduje-vys...

to roman: jeste poznámka: moje osobní zkušenost ze Švýcarska: tady také ošetřují a operují černošské děti z Afriky. taky jsou součástí solidární úmluvy. takže i západ se na tom podílí.
a ve švajcu stejně jako v čr mají ze zákona povinnost ošetřit raněného, i kdyby to byl bezdomovec bez papíru, bez pojištění, odjinud... prostě musí. je to dáno zákonem. máte v pravdu - v Americe by ho bez pojištění nechali umřít. Ať žije Amerika!!! 😀