Pořízení televize. Jaký máte názor?

18. led 2020

Jsme mladá rodina s malým miminkem, která už řadu let žije bez televize a nechybí nám. Co potřebujeme, si pustíme na tabletu (filmy, seriály, televizní zprávy na Jedničce). Videa na Youtube, ostatní na Netflixu či Hbo go.
Teď ale budeme předělávat nově obývací pokoj a naskytlo se nám krásné místo, které přímo vybízí k tomu, aby zde byla televize a já váhám s jejím pořízením. Manžel je proti, ale je ochoten ji pořídit, pokud bych řekla, že ji chci.

Jaký máte názor na televizi v domácnosti? Máte či nemáte tento žrout času?
Přiznám se, že mě rozčilují především reklamy a nesmyslné pořady, takže jsme předem vyloučili možnost klasických televizních kanálů. Televize by nám sloužila spíše jako velký monitor na zdi, kde bychom i nadále sledovali filmy především na Netflixu.

Televizi vnímám i jako obtěžující věc hlavně na návštěvách, kde lidé potřebují neustále nějakou "kulisu" a není pomalu slyšet vlastního slova, protože se překřikuje televize a tomuhle bych se ráda vyhnula. Také bych se ráda vyhnula celodennímu sledování, ke kterému by s obří obrazovkou určitě časem došlo. No a v neposlední řadě nechci, aby naše dítě bylo na televizi závislé a vyrůstalo s ní tak, jako jsme s ní v 90. letech vyrůstali my. 😀 (i když s láskou vzpomínám na Kačeří příběhy a spol.)

Omlouvám se za román, ale pro mě je to opravdu dilema. Vždycky jsem si dost zakládala na tom, že ji doma nemáme a bavily mne řeči návštěv, když přišly k nám do obýváku a první co zaznělo, bylo: "Jé vy nemáte televizi?! A co celé dny děláte?" 😀

gracinka7
Autor odpověď smazal
Zobraz
dmiska
19. led 2020

Televizi máme, ale pouštíme si přes ni hlavně věci z internetu, klasické TV programy jen výjimečně.

izz76
19. led 2020

@sudylichozrout No zrovna tahle diskuze je velice podnětna, tak jsme se dozvěděli že ten kdo sjíždí videa na YouTube a kouká netflix je lepší než to kdo sleduje televizní programy 😄A jak se tu všichni předhánějí a vysvetlují jak koukají na samé inteligentní pořady, to je k pobaveni😃

somalicats
19. led 2020

@izz76 Já jsem na sobě vypozorovala, že od doby, kdy mám duševně hodně náročnou práci (což je defacto posledních 18 let), tak preferuju filmy, které nemají žádnou hlubokou myšlenku, zato jsou dobré na efekt. U toho dobře zrelaxuju. Filmy pro náročného diváka už moc nedávám, bývám na ně moc unavená. A nestydím se za to, manžel mi taky kolikrát řekne, že koukám na blbosti - a co... 😀

sudylichozrout
19. led 2020

@somalicats Jj, mama takhle relaxovala kdysi treba u Bananovych rybicek. V praci hlavu nezastavila, u techto veci ji nechala odpodcivat. Ja odpocivam tady, protoze ani u "blbeho" filmu, natoz u knizky, mi to nejde. Jakmile je tam pribeh, tak uz sroubuju, byt je sebeblbejsi. Na knizku potrebuju fakt klid, jsem narocny ctenar. A klidu se mi zoufale nedostava. To je i duvod, proc jsem na Koni celkem casto. Staci par minut tady a uplne se odpojim od povinnosti. Zbleptnu par prispevku, poctu zed a muzu zase chvili jet na maximum, at s detmi, nebo u prace.
Znam jednu lekarku, co takhle odpociva u Ulice, kdyz ma cas. Proste vypne a zira 😀

ah1234
19. led 2020

Tak my sme teda bez televizora. Zvazovali sme jak telku tak projektor. Za mna "vyhrala" telka, vysvetlim preco. Kupit projektor je rozhodne v nasom pripade drahsie, to je taky jeden z bodov. Ale hlavne my mame problem, ze mame hrozne holu stenu v obyvacke, pripravenu prave na premientanie a vseobecne mame minimalisticku domacnost, takze mame aj malo nabytku. Projektor byt musel byt na stene oproti, kde uz mame klimatizaciu a obraz cez pol steny, plus gauc a vedla gauca miesto pre psa. Takze kvoli projektoru by jedla stena bola de facto nevyuzita a jedna by bola preplnena. Za mna preto vyhrala telka ako "monitor" na netflix, na ktory obcas kukame (alebo film z Apple storu chapeme sa). Zaplnila by miestnost. Ale potom sme sa na to vykaslali, lebo ani jedno z toho nepotrebujeme, je to dalsi kram do bytu a zeby som mala dni a noci na kukanie filmov (serialy de facto nekukam vobec okrem nejakeho dielu Priatelov), to sa tiez neda povedat, takze ci uz projektor alebo telka je nam proste k prdu. Ako filmy mam rada, ale nejako mi staci bud notebook alebo externy monitor na prehratie..

sudylichozrout
19. led 2020

@ah1234 A prave o tom to je. O prioritach, vam nakonec staci monitor/notas, nam taky. Na film jsme s muzem koukali naposled cca pred mesicem, holkam staci na pohadky monitor 24 palcu uplne bohate.
Televizoru (pristroju) mi proslo domacnosti celkem dost, delala jsem na ne recenze do casopisu, ktere se venovaly audiovizualni technice. Takze mam srovnani nase domacnost s/bez. A zvolila jsem bez, i kdyz mi doma mohlo par opravdu peknych kousku zustat naporad.

caverina
19. led 2020

@izz76 presne😁a mám ten pocit, že to zdaleka tak není... fakt se mi nechce věřit, že všichni jsou co se týká TV takoví intelektualove😉

dendasubaristka
20. led 2020

Já si myslím že mnohem větší žrout času je teda internet. Můžu posoudit. Měli jsme doma televizi i internet. Pak jsme internet zrušili a to jste měli vidět jak najednou jsi mě partner i víc všímal a to televizi měli a máme pořád. Pak jsme se přestěhovali a manžel potřeboval kvůli hledání nové práce internet. A musím říct že prostě bez toho internetu je to lepší. Televize je si myslím v tomhle lepší.

liana78
20. led 2020

@caverina : nejsi divná, každý má rád něco jiného, v pohodě 😀 Mě osobně reklamy vadí, stejně tak si chci pustit kdy chci co chci, ne podle programu, ale to je i tím, že fakt jsme doma poměrně málo, takže toho času, kdy zapnem něco na televizi je málo a pak si člověk chce opravdu vybrat na co má náladu podle sebe 🙂

caverina
20. led 2020

@liana78 Tak ja treba travim doma pomerne dost casto,a presto se na televizi divam gakt malo...ale mam ji a vybiram si na co se divat chci...a je to tak nejak od vseho trochu...od ptakovin az po "intelektualni" porady🙂 proste podle chuti a nalady...

pratensis
20. led 2020

@dendasubaristka Stopro souhlasím. Já právě na internetu taky probendím spoustu času. Ale zároveň mi i hodně dává - inspirace, informace, kontakty... Takže o zrušení určitě neuvažuju, spíš bych se měla ukáznit a upravit internetový režim - to je jako u lecčeho jiného. My třeba tu televizi nemáme, protože nám nechybí, i na ten počítač koukáme my dospělí tak jednou do roka. A klukům na pohádky to stačí - musí. 🙂 Nemyslím, že by všichni, kdo nemají televizi, se hned stylizovali do intelektuálů nebo machrovali, kolik ušetří času. Docela koukám, kam se diskuze posunula od začátku, kdy jsem přispěla já. Však to není o tom horší-lepší, ale čistě jen využijeme-nevyužijeme, ne?

dendasubaristka
20. led 2020

@pratensis jasný 🙂 no právě když jsme zrušili net a ta telka byla,tak v té televizi kolikrát ani nic není takže člověk se věnuje partnerovi nebo není to taková ta závislost. Na netu máte pořád něco plus Facebook atd. Takové to rozptýlení na telce jen kuknete na nějaký pořád,film, pohádku a není to takové rozptylující 🙂 tak to máme třeba my.

zizibou
20. led 2020

@ajja87 no promiň, ale opravdu to není tak, že každý zastírá jen kvůli tomu, že se za to stydí. My televizi máme, ale s manželem ji pouštíme maximálně dvakrát do týdne, když si stáhneme nějaký film nebo dokument. Většinou ale ani to ne. Dcerce výjimečně pustím pohádku, ale vzhledem k tomu, že nás na televizi koukat nevidí, sama to vůbec nevyžaduje. No, po večerech i během dne se umíme bavit výborně 😉. Dcera si doma raději pěkně hraje, a to bez kulis. Dokonce si můžeme společně v klidu povídat, abychom se nemuseli překřikovat. Ať chceš nebo nechceš, i kulisa tě může během rozhovoru něčím zaujmout a ty tu pozornost potom nerozdvojíš.

Osobně už začínám být háklivá na celodenní sledování tv. Moji rodiče to tak dělají od té doby, co jsou v důchodu. O všechno kvůli tomu ztratili zájem. Když tam přijdu, neslyším vlastního slova. Mluvím na ně a častokrát si všimnu, že mě ani nevnímají. To stejné na hodně návštěvách u kamarádek. Tohle opravdu nepochopím. Když si někoho pozvu, tak proč u toho musí hrát bedna? To stejné jako mobil mánie. Jsem s někým na kávě a dotyčný musí xkrát zkouknout mobil, v horším případě na něm něco psát (přede mnou). Lidi se už úplně zbláznili a neumí se ovládat 🙈.
Bohužel sama na sobě pozoruji, že někdy mám ten ďáblův stroj v ruce až nezdravě dlouho 😥. Ale v porovnání s ostatními ho využívám opravdu střídmě.

zizibou
20. led 2020

@caverina a proč by měli být všichni intelektuálové? Jenom jsou to prostě lidé, kteří svůj čas umí a chtějí využít jinak a lépe. Mně spíš přijde, že ten, kdo televizi nemá (nebo má, ale nesleduje) je škatulkován do něčeho nehezkého. Podívej, u nás doma to např. funguje tak, že manžel hodně sportuje nebo cvičí na nástroj (stejně tak já), opravdu hodně se věnujeme dceři - čteme jí, zpíváme, hrajeme si s ní, jezdíme na výlety. Taky chodíme dost ven, máme psa a ačkoliv máme barák se zahradou, tak se prostě snažíme chodit i na procházky. Pracujeme na zahradě, taky se snažím udržovat čistou domácnost, celkem často vařím (i když chodím do práce a mohla bych se stravovat tam). Večer si většinou čteme a povídáme. Máme opravdu dost aktivit na to, abychom je zabili sledováním tv. A ne, opravdu si nepřipadám jako nějaký intelektuál. Jen chci prostě trávit čas se svojí rodinou a ne nějakými neznámými lidmi v televizi. Určitě nejme jediní 😉.

lucka662006
20. led 2020

Nevidím jediný důvod, k čemu by TV byla dobrá. Vše jde pustit na počítači, když se chci koukat. Žádné povídání si s hlavou otočenou k TV, neustálá hlasová kulisa apod. Děti se na nic v TV nekoukají, večer si pustí na 20 min pohádku z notebooku, to je vše a jsou normální, šikovní, v kolektivu oblíbení 🙂 Není to potřeba, myslím, že více škody, než užitku.

caverina
20. led 2020

To jako tv nema ovladac a sama od sebe se v sest rano zapne a nuti se nekoho at se diva az do vecera a nevenuje se rodine?🙂

loylii
20. led 2020

Mě se hrozně líbí, ze mít doma TV tady bojkotují nejvíc ty, které tu jsou imrvére na MK. Mě tedy zas nevadí mít doma TV, ale zakázala bych doma Wi-Fi! A mít ji třeba jen v praci. Zjistit si co potrebuji a na PC, mobilu byt doma co nejméně. Mě zas naopak přijde hezké dívat se s dětmi v objetí s kakaem v ruce na pohádky, staré české filmy a seriály, pořady o zvířatech, vaření ( kluci v akci) a vůbec celkově máme rádi Čt 1,2 a Déčko. Ale nemít v dnešní době doma TV mi nepřijde pokrokové. Ale Wi-Fi pritelovi a dětem asi odstrihnu😉))

zizibou
20. led 2020

@caverina 😂 heh, kdyby to bylo tak jednoduché..
Tv samozřejmě ovladač má a jak jsi správně podotkla, sama se nezapne. Přesto většina domácností (alespoň ty, které znám) jedou styl, že sotva, co přijdu z práce, hned zapnu bednu a běží až do noci. Tak je to každého věc samozřejmě, ale ono se snadno sklouzne k tomu, že se člověk přestane ovládat a chce to fakt silnou vůli a sebezapření.
Nedávno mě dostala informace jedné holčičky, která mi tvrdila, že její tříletý brácha neumí usnout jinak, než z mobil/tabletem v ruce a u toho musí běžet tv v pokojíku. Fakt mě to zděsilo!

gracinka7
20. led 2020

@loylii a já jsem se nedávno dozvěděla, že někdo, kdo v dnešní době používá televizi a není mu 50+, tak není normální...

zizibou
20. led 2020

@loylii a jak koník souvisí s tv? 🙈

sudylichozrout
20. led 2020

@zizibou Predpokladam, ze asi tak, ze je to take "zrout casu" a ze je jedno, zda clovek cumi na bednu, nebo do Kone 😉
Ale jedno je jen kolecko u trakare, takze asi tak 🙂

caverina
20. led 2020

@zizibou ja proste nevidim rozdil v tom jestli se divam na tv nebo na pocitac...nekdo je porad na tv ...nekdo zase na pc...oboji se velmi snadno muze stat zroutem casu...prijde mi,ze kdyz se nekdo "prizna" k tomu ze ma doma tv tak je okamzite nekde zaskatulkovany...ja zas nechapu facebook,instagram a podobne..ale nikomu to " neberu"🙂

zizibou
20. led 2020

@sudylichozrout však já jsem to pochopila, jen mě ta otázka přišla k ničemu.
Do koně nečumím x hodin v kuse, že jo..
By se mi vybil mobil 🙈🤣.
Ale jo, chápu, princip je stejný 😉

caverina
20. led 2020

@zizibou jak? Taky u nej travis cas,ktery by jsi mohla vyuzit smysplneji...je jedno jestli koukam na tv nebo sedim na "koni"

zizibou
20. led 2020

@caverina no jasný, však já v tom rozdíl taky nevidím. Možná, že pro někoho dokáže být PC ještě vetší zlo. U nás slouží jen k psaní mailů. Ale znám lidi, hlavně chlapy, kteří na tom dokáží strávit půl dne hraním her 😫
Jo a my tv doma máme, jak už jsem psala. Ale je skoro nevyužitá 😅.

caverina
20. led 2020

@zizibou takze vlastne nejde o to co je vetsi"zlo",ale jak k tomu clovek pristupuje...

zizibou
20. led 2020

@caverina no jasně, tak teď momentálně už pěknou dobu trávím čas úplně zbytečně na koni, ačkoliv tu mám připravenou fakt super knihu, kterou mi věnoval můj skvělý muž k Vánocům 🤗.
Všem vřele doporučuji 😉.
PS: i to tv na fotce je vidět 😁

marcicek84
20. led 2020

je pravda, že pokud se bavíme o žroutu času, tak to rozhodně není jen o TV, ale i internetu a hlavně diskuzích na końovi a proserfovaných hodinách u něj, případně o PC hrách...tedy pokud někdo řekně, že TV nemá a nekouká na ni a nepořizuj si ji, ale pak je v každé diskuzi na końovi, tak si myslím, že by spíš měl tu Tv pořídit, aby si mohly odpocinout ruce a mohl se oprostit od takovýchto diskuzí a psaní od rána do večera a třeba jen dokazal realizovat u té blbé TV příp. u filmu...bytostně se mi nelíbí, když každý kouká jen do mobinu a net, ať v MHD, ať večer, to už je fakt lepší koukat společně na ten film, takhle si všichni přijdou, jak nejsou ve společnosti a přitou sedí doma osamělí, přestávají se spolu bavit a to není dobře...takže všeho moc škodí ale cokoli co je používáno v rozumné míře může prospět, tím bych se řídila.

sudylichozrout
20. led 2020

@caverina Dalo by se to tak rici. Kdyz bude clovek sedet 3 hodiny u YouTube a bude sledovat vsechny mozne influencry, jutubry a podobnou svoloc, tak je to stejnej vyplach, jako kdyby sedel u TV a koukal na Ulici, nebo Vymenu manzelek. Brak jako brak.