Pôrod na videu
Holky, v úvodu si o mne nemyslete nic nechutného 😖
jen tak náhodou jsem našla na internetu info, tak přeposílám, kdybyste některá měla zájem...
Porod na videu - ukázka živě (v odkaze zhruba uprostřed stránky):
http://bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-...
bohužel žádná kvalita. a císařák je fakt hnus, to jsem musela vypnout.
tady je odkaz pro objednání DVD za 100,-Kč (70min záznamu)
http://www.porod-na-videu.cz/index.htm
a na závěr krátká diskuze ostatních, co to viděli...
http://bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-...
kdo jste tohle DVD viděl, můžete pls přidat svůj názor, zda to stojí za koupení? zase na druhou stranu, alespoň žena ví, do čeho jde a nemusí se bát neznáma 😎
Stručné shrnutí
- Na webu porod-na-videu.cz se prodává DVD s nahrávkou porodu za 100,- Kč (70min záznam).
- Porod do vody je v diskuzi prezentován jako alternativa považovaná některými rodičkami za méně stresující; uživatelky zmiňovaly dostupnost v porodnicích v Brně, Vrchlabí a v Praze a doporučovaly vyhledávač porodnic na aperio.cz.
- Porodní asistentka v diskuzi uvedla, že kleště lze nasadit pouze na hlavičku, že v naléhavých situacích může následovat rychlý nástřih hráze a že teoretické zhojení rány bývá do šestinedělí, zatímco subjektivní návrat citlivosti a „pocit, že je to jako dřív“ může trvat půl roku, rok nebo déle.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu videa porodů online, která se v diskuzi zmiňují?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní odkazy: bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-ukazka, porod-na-videu.cz (objednání DVD 100,- Kč, 70 min), http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03..., http://www.entbindungswanne.de/video.htm (Wassergeburt.wmv 4.580 KB) a http://video.google.com/videoplay?docid=5584604... byl zmíněn i film „Birth as we know it“ a videa na YouTube.
Q: Stojí za koupi DVD „porod na videu“ a kolik to stojí?
A: DVD zmiňované v diskuzi je na porod-na-videu.cz k objednání za 100,- Kč (zpráva uvádí 70min záznam); názory v diskuzi se liší — někteří rodiče video doporučují jako přípravu, jiní varují, že může zvyšovat strach prvorodiček.
Q: Které porodní polohy a alternativy jsou v diskuzi uváděné jako možnosti?
A: V diskuzi jsou jmenovány: porod do vody, na fitlopte, v sedě, v leže, v dřepu, na židličce a na všech čtyřech; porodní asistentka doporučuje využití gravitace (dřep, židlička, čtyři) podle individuální volby rodičky.
Q: Co je to episiotomie (nástřih hráze) a jak dlouho se hojí?
A: Episiotomie je nástřih hráze uvedený v diskuzi jako běžný porodnický zákrok; porodní asistentka uvedla, že správně provedený nástřih krvácejí málo, teoretické zhojení bývá do šestinedělí, ale subjektivní potíže s jizvou a citlivostí mohou přetrvávat půl roku, rok i déle; v diskuzi byly zmínky o ženách s bolestí až 10 měsíců a o možnosti následné plastiky hráze v celkové anestezii.
Q: Jak funguje epidurální anestezie a kdy je dostupná?
A: V diskuzi byly epidurál (lumbálka/epidurál) a jeho dostupnost zmíněny jako běžná možnost analgezie; jedna zkušenost popisovala praxi v UK, kde prý „když řekneš, že chceš epidurál, máš ji“ (též poznámka, že u velmi rychlého porodu nemusí být čas ji podat).
Q: Kde zjistím, které porodnice umožňují porod do vody v ČR?
A: V diskuzi byla doporučena služba aperio.cz (vyhledávač porodnic) a konkrétně uživatelky zmiňovaly dostupnost porodu do vody v Brně, Vrchlabí a v Praze.
Závěry z diskuze
Shoda
- Každý porod probíhá odlišně a vnímání porodní bolesti se u žen výrazně liší.
- Nástřih hráze (episiotomie) je v diskuzi uváděn jako běžný zákrok a některé ženy hlásily bolest či citlivost jizvy i několik měsíců až rok po porodu.
- Porod do vody je v diskuzi prezentován jako možnost, kterou některé rodičky považují za méně stresující pro matku i dítě.
Sporné názory
- Nástřih vs. přirozené roztahování hráze: jedna varianta argumentuje, že nástřih je lepší než vícestranné natržení; druhá varianta doporučuje nespěchat a nechat hráz roztahovat se pomalu.
- Překotný porod: někteří diskutující varují před riziky a nutností revize v celkové anestezii; porodní asistentka tvrdí, že překotné porody nemusí znamenat velká poranění a že rutinní revize v celkové anestezii se nedělá.
- Sledují-li videa porodu připravují lépe, nebo zbytečně zesilují strach: diskuze ukázala obě zkušenosti — někomu videa pomohla, jinému přidala úzkost.
- Císařský řez na videu: někteří hodnotili záznam jako neobvyklý a „pomalý“ pro císařský řez, jiní vysvětlovali, že některá videa jsou výuková pro mediky a nejsou reprezentativní standardního císaře.
Otevřené otázky
- Která porodní poloha je objektivně nejvhodnější pro zajištění okysličení plodu a minimalizaci potřeby intervencí?
- Do kdy přesně lze považovat potíže po episiotomii za „normální“ a kdy je nutné hledat odbornou pomoc nebo plastickou korekci?
- Které konkrétní porodnice v ČR a SR aktuálně pravidelně nabízejí porod do vody (ověřit přes aperio.cz nebo kontakty porodnic)?
- Jaké jsou přesné indikace a omezení použití kleští (forceps) při porodu s nestandardní polohou plodu?
Zmíněné značky a firmy
bolesti.abecedazdravi.cz, porod-na-videu.cz, lukas-hakos.com, entbindungswanne.de, video.google.com, modrykonik.sk, aperio.cz, RTL, Zone Reality, YouTube, ohneta.pise.cz
Zmíněné produkty a metody
DVD (porod-na-videu.cz) 70 min 100,- Kč, Wassergeburt.wmv (entbindungswanne.de) 4.580 KB, video google docid=5584604364967316571, „Birth as we know it“ (film), porod do vody, episiotomie (nástřih hráze), kleště (forceps), epidurál / lumbálka, klystýr, holení (předporodní rituály), plastika hráze, revize porodních cest v celkové anestezii, domácí porod, dula, porodnické polohy (na zádech, v dřepu, na židličce, na všech čtyřech), JIS (intenzivní péče novorozenců)
Místa a osoby
Brno, Vrchlabí, Praha, Zlín, Kežmarok, Banská Bystrica (BB), Vlastimil Marek, Jana Doležalová
porodni baba- tak já tě zneužiju a hned se zeptám 😀
za jak dlouho po porodu by se mělo vše upravit ?
já mám 3 měsíce po a pořád cítím, že to není ono, občas cítím řezání,svěrače už taky nejsou jako dřív a jít na wc po pár dnech taky nic příjemného ☹
jinak jsem se ale hojila dobře,kontrola po 6ti nedělí taky dopadla o.k.
díky 🙂
Já se, raculko, po nástřihu při prvním porodu neuměla až do 10 měsíce pořádně vyka... Manžel měl také celých 10 měsíců smůlu, prostě mě ta jizva šíleně bolela, že jsem si nedokázala ani zavést MS tampon. A kontroly byly také v pořádku. Má gynekoložka tvrdila, že se to musí rozmasírovávat a hlavně odbourat psychický blok z bolesti. Druhý porod byl bez nástřihu, ok.
Tak a teď se jdu mrknout na ty vaše odkazy, když jste mě tak vyděsily 😕
na úpravu po porodu by teoreticky melo stacit sestinedeli...na to bylo vymysleno (urceno...? tezko to definovat 🙂 )
ale tak jako je kazdy porod uplne jiny je i kazde hojeni jine...
jeste se zeptam raculko:
byla jste nastrizena
a kolikaty to byl porod?
porodni baba- nastrizena jsem byla a jsem prvorodička
mám hodně kamarádek,které tvrdí,že cítí jizvu i rok po porodu,takže určitě nejsem nějaká vyjímka 😒
tak nějak jsem s tím počítala,že nějaké problémy se najdou,ptala jsem se hlavně proto,do kdy se ty problémy berou tak nějak normálně a kdy zhruba by se mělo zajít za DR, pokud problémy neodezní ?
neco jinyho je zhojeni poraneni.. to by melo byt do konce sestinedeli
a neco jinyho je pocit, ze je to stejne jako driv... muze trvat pul roku, rok i dele a nektera zena muze mit i pocit, ze se to nikdy nevrati. Pomoci muze gymnastika, masaz, ale hodne je to o psychice...to jsem asi moc nepomohla 😒
raculko: teď už jsem v poho. To se týkalo prvního porodu. Měla jsem pocit, že tam mám místo jizvy šíííílenou bolestivou jitrnici, na kterou si nemůžu ani sáhnout 😒
Největší radost z toho měl manžel, já si po těch 10 měsících připadala jako panna, pořád jsem cukala a sykala bolestí (na radu dr. jsme se měli milovat co možná často, ať se to "rozhýbe"), ale stejně to bylo tak jednou za 14 dní, pak jsem se zase odhodlávala. A nejlepší nakonec, pokud počítáš frekvenci našich tehdejší styků, tak za 4 měsíce od ukončení celibátu (tzn. za asi 8-10 milování) jsem znovu otěhotněla, takže se manžel strašně radoval, že ho zase čeká roční celibát 😀
Druhý porod, ač jsem se bála poranění stávající jizvy, proběhl úplně úžasně - bez nástřihu, takže bych si ho ráda tak za 3 roky zopakovala 😅
Porodní baba - tak zrovna překotný porod bych nepřála nikomu, není lepší způsob jak se potrhat v porodních cestách nebo i na děložním hrdle.
Kromě toho, pokud porodíš překotně mimo porodnici, čeká Tě následně revize porodních cest a dělohy v celkové anestezii, alespoň nás to tak teda učili, takže překotný porod bych rozhodně nechtěla.
caute baby tak terz som pozrela na tie videa az ma napinalo.ked som uvidela ako aj mne robili cisara tak mi bolo az do placu co som vlastne podstupila a moj muz mi nepovedal sam od seba ani posrate dakujem alebo bola si statocna ani nic podobne az ked som po tyzdni prisla domov a vynadala som mu ze nevie anni povedat dakujem co som prenho urobila a bol pri porode lebo je sestra a robi v nemocnici,tak jemu je to normalne sak porodi a ja mam depku ako svina a ani si ma niekedy nevsima!!!az po tyzdni aj par dni si zmyslel a kupil mi kyticu ruzi samozrejme ze ma to rozplakalo ale nie od dojatia ale od jeho sprostosti!!!a placem aj terz ked na to spominam je tomu 2mesiace ☹ 😢 😔
Baby, nevymyslel ešte niekto nejakú inú cestu ako priviesť mimčo na svet? 😀 😀 😀 Mne bolo zle z oboch verzií!
no pozrela som si, ako asi prišiel môj Adamko na svet - cisársky pri plnej anestéze. Moje nervy, no poplakala som si. Radšej som to nemala vidieť.
baby, moj muž mi povedal že moj cisársky vyzeral úplne inak, celá sranda od 1. zárezu do vytiahnutia mimina netrvala ani 3 minúty, tá pani na videu musí mať riadnu nadváhu a strašné množstvo tuku na bruchu. Ja som to video nevidela, len mangel, ale verím mu, veď bol priamo na sále pri mne tak asi by mi nehovoril rozprávky. Vraj to vôbec nebol taký hnus ako na nejakom prezentačnom videu, ktoré má za ciel zrejme odstrašiť/nastrašiť 😖
Kamarádky rodili co rodili císařem při vědomí taky říkali že to trvalo chvilku a mimi bylo venku - já jsem to video neviděla, ale jak tu všichni píšete, že to trvalo nějak dlouho, tak to asi fakt nebyl standartní císař...
Baby, pozerala som aj ten pôrod do vody, určite to bude tiež bolieť ale sa mi zdala mamička a hlavne bábo také oveľa menej vystresované, nezdá sa vám? Možno to je len môj pocit...
Mne z tých videí najviac naskakovali zimomriavky, ako sa manipulovalo s tým bábom keď ho doslova "ťahali" z brucha, bŕŕŕŕ
Icha5 - moje řeč, my to stejně uvidíme z úplně jiného pohledu a nemá cenu se dopředu stresovat pohledem na něco nepříliš příjemného. Já jsem viděla porod na videu naposledy na kurzu v porodnici a nepřišlo mi to nijak příšerný...a hlavně na konci nás přeci čeká dáreček v podobě mimíska!!!! A to je to nejdůležitější 😉
Viděla jsem porody normálně naživo a při císaři bylo miminko za chvilinku venku, pak sice docela dloho šili mamince bříško, ale v pohodě, to už bylo miminko ošetřené a mazlil se s ním taťka 😉, bylo to v epidurální anestezii a maminka se tvářila naprosto v pohodě, bolela jí až pak ta operační rána, hlavně proto, že z důvodu prevence žilní trombozy musí začít maminky po porodu i císařem hodně brzy vstávat a chodit, a taky péče o mimi je náročná,ale rozhodně to není nic strašlivého. U normálních porodů jsem měla vždycky pocit, že ve chvíli, kdy se miminko konečně narodí, tak maminka naprosto zapomene na všechny porodní bolesti a strasti předtím a hrozně si to užívá, zažila jsem i paní, která měla docela těžký porod, nakonec museli miminku pomoct kleštěma, protože se mu začala zhoršovat srdeční činnost,ale po porodu bylo naprosto v pořádku a nádherné a i tahle maminka plakala štěstím a o tom, že si vytrpěla svoje, jako by vůbec nevěděla 🙂 Prostě je to dřina, bolí to, ale netrvá to tak šíleně dlouho, takže máte jistotu, že to jednou zkončí( navíc je většinou možnost nechat si dát třeba epidurál, když už maminku stahy a bolesti moc vyčerpávají), ale ta odměna stojí za to!!!
Ahojte dievčatá. Ja som zatial nevidela ten cisarák, nemám na to odvahu.
Chcem sa opýtať pôrodnej asistentky, ktorú polohu by nám poradila ako najvhodnejšiu.
Pri tej klasickej na chrbte tlačí váha maternice na dolnú dutú žilu a tym padom dieťa nemá dostatok kyslíka a často mu blbnu srdečne ozvy -preto zrejme ten rýchly zásah na tom videu s nástrihom.
A aj žene je pri tejto polohe zle, často stráca až vedomie. Tak teda ktora je ta naj pre matku aj dieťa?
Sunny6: no ja som teda rodila "na koze" a poviem ti že si o nič neprišla. Chcem ešte jedno bábo a určite inú polohu. Ale to bola len jedna nepríjemná vec na môjom pôrode aj ked dosť podstatná.
S ostatným som už bola spokojná pretože som nemusela absolvovať rituály ako holenie, klystír a dokonca ani nástrih, mala som šťastie na doktora ktorého som poprosila aby nestrihal ak sa dá, a on mi vyhovel.
Mitinka je mi to lúto že tvom muž si neváži čo si všetko musela podstúpiť. 🙄
Ten môj bol tiež pri pôrode a tak ti ma potom obskakoval ešte niekolko týždňov. 😉 Ked videl čo je to za fušku priviesť dieťa na svet, hned si ma viac vážil.
monikap vdaka oon si ma nevazi a nikdy ani nebude a to chce este jedno no velmi rychlo nech zabudne som mu povedala!!!!!bodaj by som mala aj ja takeho muza ako niektore z vas!!a bol uplne pri vsetkom aj vtedy ked mi tiekli slzy od bolesti a nic preto neurobil odisiel lebo sa tam vzdy nudil ked mala stale spinkala jeho vecne vyhovorky ma uz prestavaju bavit ako aj on samotny!! ☹ 😢 😨
..mitinka...pri čítaní Tvojho príspevku som len nexápavo krútila hlavou 😒 ...nex mám akokoľvek silne vyvinuté empatické cítenie..nedokážem sa vžiť do zmýšľania a postoja Tvojho mangela...je to skutočne veľmi smutné 😢 ...
...úprimne držím palce..želám veľa síl/najmä týx psyxickýx/...budeš ix za danej situácie určite potrebovať... 😔
...a Tvojmu mangelovi by som dopriala 😀 😀 😀 😠
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
expertka dakujem aj za fotku,naozaj by som to dopriala kazdemu aby vedeli ako velmi musime trpet a ako moj manzel este to bere aj normalne a ja mozem zdochnut od bolesti a nic mu to nerobi,ale ked je mamicka chora tak sa ide pretrhnut!!to nenavidim!! 😠
ahoj holky,
teda koukam ze se diskuze uchytila - snad jen v dobrem. pro nekoho to totiz muze byt poburujici.
chtela bych se zeptat, sel vam otevrit ten odkaz z prvni strany - porod do vody? mne ne ☹
slim teda mě se pěkně sevřel spodek 😀 ale co. Přežily to jiné, tak mi taky. Díky za odkaz.
Ahoj video jsem zkoukla včera, nepříjde mi to pobuřujíci,vůbec.Přijde mi to naopak zajímavý.Ptala jsem se přítele jestli to chce vidět,ale odmítnul.Já rodila před 5ti lety a až budu čekat po druhé miminko ráda bych ho měla u porodu,tak nechci,aby ho to odradilo 🙂 Poprvé ho buhužel ke mě nechtěli pustit ☹
ja to priteli ukazovala - chtel. (tedy jen ten odkaz pro spontanni porod s nastrihem)no a v pohode. jen to potom komentoval slovy: milacku, to asi taky tak budeme rodit,ze? 😅 tak jsem ho ujistila, ze porod neni nalajnovany pro vsechny stejne jako na videu. 🙂

a co bych prala kazde zene, je prekotny porod, nejlepe doma nebo mezi dvermi do porodnice, abyste vubec nemusely resit v jake poloze a jak porodite. Jenze tohle stesti ma jen velmi malo zen 😠 😉