Pôrod na videu
Holky, v úvodu si o mne nemyslete nic nechutného 😖
jen tak náhodou jsem našla na internetu info, tak přeposílám, kdybyste některá měla zájem...
Porod na videu - ukázka živě (v odkaze zhruba uprostřed stránky):
http://bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-...
bohužel žádná kvalita. a císařák je fakt hnus, to jsem musela vypnout.
tady je odkaz pro objednání DVD za 100,-Kč (70min záznamu)
http://www.porod-na-videu.cz/index.htm
a na závěr krátká diskuze ostatních, co to viděli...
http://bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-...
kdo jste tohle DVD viděl, můžete pls přidat svůj názor, zda to stojí za koupení? zase na druhou stranu, alespoň žena ví, do čeho jde a nemusí se bát neznáma 😎
Stručné shrnutí
- Na webu porod-na-videu.cz se prodává DVD s nahrávkou porodu za 100,- Kč (70min záznam).
- Porod do vody je v diskuzi prezentován jako alternativa považovaná některými rodičkami za méně stresující; uživatelky zmiňovaly dostupnost v porodnicích v Brně, Vrchlabí a v Praze a doporučovaly vyhledávač porodnic na aperio.cz.
- Porodní asistentka v diskuzi uvedla, že kleště lze nasadit pouze na hlavičku, že v naléhavých situacích může následovat rychlý nástřih hráze a že teoretické zhojení rány bývá do šestinedělí, zatímco subjektivní návrat citlivosti a „pocit, že je to jako dřív“ může trvat půl roku, rok nebo déle.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu videa porodů online, která se v diskuzi zmiňují?
A: V diskuzi byly uvedeny konkrétní odkazy: bolesti.abecedazdravi.cz/porod-na-videu-ukazka, porod-na-videu.cz (objednání DVD 100,- Kč, 70 min), http://www.lukas-hakos.com/index.php/2006/06/03..., http://www.entbindungswanne.de/video.htm (Wassergeburt.wmv 4.580 KB) a http://video.google.com/videoplay?docid=5584604... byl zmíněn i film „Birth as we know it“ a videa na YouTube.
Q: Stojí za koupi DVD „porod na videu“ a kolik to stojí?
A: DVD zmiňované v diskuzi je na porod-na-videu.cz k objednání za 100,- Kč (zpráva uvádí 70min záznam); názory v diskuzi se liší — někteří rodiče video doporučují jako přípravu, jiní varují, že může zvyšovat strach prvorodiček.
Q: Které porodní polohy a alternativy jsou v diskuzi uváděné jako možnosti?
A: V diskuzi jsou jmenovány: porod do vody, na fitlopte, v sedě, v leže, v dřepu, na židličce a na všech čtyřech; porodní asistentka doporučuje využití gravitace (dřep, židlička, čtyři) podle individuální volby rodičky.
Q: Co je to episiotomie (nástřih hráze) a jak dlouho se hojí?
A: Episiotomie je nástřih hráze uvedený v diskuzi jako běžný porodnický zákrok; porodní asistentka uvedla, že správně provedený nástřih krvácejí málo, teoretické zhojení bývá do šestinedělí, ale subjektivní potíže s jizvou a citlivostí mohou přetrvávat půl roku, rok i déle; v diskuzi byly zmínky o ženách s bolestí až 10 měsíců a o možnosti následné plastiky hráze v celkové anestezii.
Q: Jak funguje epidurální anestezie a kdy je dostupná?
A: V diskuzi byly epidurál (lumbálka/epidurál) a jeho dostupnost zmíněny jako běžná možnost analgezie; jedna zkušenost popisovala praxi v UK, kde prý „když řekneš, že chceš epidurál, máš ji“ (též poznámka, že u velmi rychlého porodu nemusí být čas ji podat).
Q: Kde zjistím, které porodnice umožňují porod do vody v ČR?
A: V diskuzi byla doporučena služba aperio.cz (vyhledávač porodnic) a konkrétně uživatelky zmiňovaly dostupnost porodu do vody v Brně, Vrchlabí a v Praze.
Závěry z diskuze
Shoda
- Každý porod probíhá odlišně a vnímání porodní bolesti se u žen výrazně liší.
- Nástřih hráze (episiotomie) je v diskuzi uváděn jako běžný zákrok a některé ženy hlásily bolest či citlivost jizvy i několik měsíců až rok po porodu.
- Porod do vody je v diskuzi prezentován jako možnost, kterou některé rodičky považují za méně stresující pro matku i dítě.
Sporné názory
- Nástřih vs. přirozené roztahování hráze: jedna varianta argumentuje, že nástřih je lepší než vícestranné natržení; druhá varianta doporučuje nespěchat a nechat hráz roztahovat se pomalu.
- Překotný porod: někteří diskutující varují před riziky a nutností revize v celkové anestezii; porodní asistentka tvrdí, že překotné porody nemusí znamenat velká poranění a že rutinní revize v celkové anestezii se nedělá.
- Sledují-li videa porodu připravují lépe, nebo zbytečně zesilují strach: diskuze ukázala obě zkušenosti — někomu videa pomohla, jinému přidala úzkost.
- Císařský řez na videu: někteří hodnotili záznam jako neobvyklý a „pomalý“ pro císařský řez, jiní vysvětlovali, že některá videa jsou výuková pro mediky a nejsou reprezentativní standardního císaře.
Otevřené otázky
- Která porodní poloha je objektivně nejvhodnější pro zajištění okysličení plodu a minimalizaci potřeby intervencí?
- Do kdy přesně lze považovat potíže po episiotomii za „normální“ a kdy je nutné hledat odbornou pomoc nebo plastickou korekci?
- Které konkrétní porodnice v ČR a SR aktuálně pravidelně nabízejí porod do vody (ověřit přes aperio.cz nebo kontakty porodnic)?
- Jaké jsou přesné indikace a omezení použití kleští (forceps) při porodu s nestandardní polohou plodu?
Zmíněné značky a firmy
bolesti.abecedazdravi.cz, porod-na-videu.cz, lukas-hakos.com, entbindungswanne.de, video.google.com, modrykonik.sk, aperio.cz, RTL, Zone Reality, YouTube, ohneta.pise.cz
Zmíněné produkty a metody
DVD (porod-na-videu.cz) 70 min 100,- Kč, Wassergeburt.wmv (entbindungswanne.de) 4.580 KB, video google docid=5584604364967316571, „Birth as we know it“ (film), porod do vody, episiotomie (nástřih hráze), kleště (forceps), epidurál / lumbálka, klystýr, holení (předporodní rituály), plastika hráze, revize porodních cest v celkové anestezii, domácí porod, dula, porodnické polohy (na zádech, v dřepu, na židličce, na všech čtyřech), JIS (intenzivní péče novorozenců)
Místa a osoby
Brno, Vrchlabí, Praha, Zlín, Kežmarok, Banská Bystrica (BB), Vlastimil Marek, Jana Doležalová
Mima - neboj, budeš to muset přežít 😀 a pak už budeš mít svého broučka, tak Ti to tak určitě nepřijde 😉
Mima aj ja som presne ako ty v 10tt a aj ja rozmyslam nad porodom.Mam vsak pocit, akoby sa ma to ani netykalo. Porody na vidiach si kludne pozeram a vobec mi to nepripada strasne, ale prave naopak je to krasne. Vidiet ako malicke stvorenie ide na svet nie je vobec strasne. Uvidim, ako to budem brat po porode, ale teraz sa na porod tesim.
Sofika - tak to mě těší, že se taky někdo těší, protože já docela taky, sice mám nějaké obavy, jak to zvládnu, ale už se tak moc moc těším na miminko, že si říkám,že to prostě zvládnout musím 😉
ja mám za sebou dva úspešné pôrody a obidva boli s nástrihom ale bolo to v pohode lebo to bolo veľmi rýchle
Tak muj manzel videl video porodu a byl pote uplne bledy a rikal, ze snad cisar nebude takovy masakr. Tak jsem mu promitla jeste video sekce... 😀 Pry jestli jsem pripravena, ze me to bude bolet. A ja na to, ze jo. Manzel pry neni na moji bolest jeste pripraveny 😀 Pry netusil, ze je to tak strasny zakrok 😵
Jak to brali vasi manzelove ci pritelove?
mmmk - můj muž se odmítl na můj porod připravovat, video by určitě nepřežil. K porodu jít nechtěl, pak se rozhodl, že mě doprovodí při první době porodní, abych nebyla sama, a až začne "masakr", jak krásně píšeš 🙂, tedy druhá doba porodní, odejde a vrátí se až na vylezlé mímo. Nesnáší vypjaté situace, nervy, krev...
Při porodu byl se mnou nakonec celou dobu, prý mě nemohl nechat v bolestech samotnou, a říká, že to bylo vlastně úplně normální, vůbec ne dramatické a masakrové, a nakonec moc hezké, když se malá vyloupla.
Jediný okamžik, kdy jsem viděla, že mu není úplně nejlépe, byl, když doktorka vzala nůžky na nástřih. To, ač mi stál vedle hlavy, se okamžitě otočil úplně na druhou stranu, jakoby chtěl utéct...
Ladunka - ono to totiž prostě ze záznamu (video, fotky)vždycky vypadá mnohem hrůzostrašněji, než ve skutečnosti,když to člověk vidí a hlavně jak píšeš, pro chlapa je důležité, aby tam byl (když už tam má vůbec být) od začátku až dokonce, pak mu to bude připadat jako normální sled událostí. Nejhorší podle mě je varianta, když přijde až na vlastní druhou dobu porodní, to už tam podle mě vůbec nemusí být a navíc vpadne přímo do toho "masakru", který vlastně vůbec masakrem není,ale nutně mu to tak musí připadat
lamia - to mi přijde taky strašné, volat tatínky až na konec porodu - a nesmyslné. Co si budeme povídat, podporu a společnost člověk potřebuje především během těch hodin předcházejících narození dítěte. Pak je to taky fajn, ale to předtím je hodně důležité. Taky jsme si porodnici vybírali podle toho, aby nevnímala tatínky u porodu jako dokumentaristy, ale skutečný doprovod rodičky. Porodnice, která dovolí tatínky až u druhé doby porodní a hlavně zdůrazňuje, ať si nezapomenou baterky do foťáku, to není ono 🙂
Já jsem porody na videu viděla, a to jak porody v porodnici,tak doma. U těch domácích porodů jsem normálně plakala, jak to bylo hezký (byla jsem tehdy čerstvě těhotná 🙂 )
Ty videa jsou zajímavé,ale doted jsem netušila jak to u mě probíhalo 😲 .Myslím tím ten nástřih z videa toho chlápka. Mě nastříhávali 5x,protože jsem byla ootevřená na 4cm a už byli vidět vlásky 😢 .No ještě že si dolů nevidíme 😀 .Takový potok krve z jednoho nástřihu a já jich měla tolik 😀 .Ale můj mi byl oporou celou dobu...neomdlel 😀 ,ale taky když jsme se o tom bavily,tak mi říkal že sam porod byl v pohodě,ale nejvíc mu vadilo,když mě nastříhávali,myslel,že trpím. Ale to je omyl,vysvětlila sem mu,že když jsem rodila zavřená prakticky,tak to nastříhávání jsem cítila jen jako štípnutí.A šití jsem po takovém porodu necítila vůbec.Dr.mě šila necelou hodinu a vůbec jsem to necítila,měla jsem to dole otupělé.A v mžiku jsem i na ten porod zapoměla,jak jsem byla štastná,že je mimi zdravé.Porod opravdu není nic strašného,a já furt tvrdím že radši rodit,než k zubaři 😀
Linda ktore?Mne slo len jedno,ten prirodzeny porod od toho chlapika nic ine sa mi nedalo pustit.
toto si fakt pozrite, mozno to nepojde hned otvorit, ale treba sa v tom pohrabat trochu. fakt odporucam este raz.
ahojte.
nenasla som nijaku uz otvorenu temu, kde by sa hodil moj prispevok a taktiez nikoho, kto by bol teraz na cete. tak pisem sem.
som smutna. nam sa este nenarodilo babatko, ale mam pocit, ze niektore zeny su take necitlive k ostatnym a niektori ludia, ze proste ich nezaujima, co prezivaju druhe zeny. ja sa este stale pripravujem na porod a ocakavame den d, zakial nejaka ina zena sa uz moze robit mudrou a ma cas na vsetko mozne.
jednoducho som smutna z toho, ze niektore zeny maju vsetko v pohode pocas tehotenstva, ziadna bolest krizov, ziadne vracanie, ziadne nic, skacu ako srny a tie, co problemy maju, tak tie si to musia odtrpiet a take lady, ktore nemaju problemy, tak absolutne nevedia pochopit zeny, co maju starosti.
a tiez som si vsimla, ze zeny, co napr. nemohli mat dlho deti a potom maju, tak si myslia a robia sa navysoko. myslim, ze zena, ktora mala dieta hned ho miluje a moze milovat svoje dieta tak isto ak nie viac, tak isto ako ta, co nemohla mat deti dlho a ma.
a tak isto, ze niektore zeny, ktore teda nemohli mat dieta dlho a potom maju, sa robia, ze su neviem co oproti tym, co ho maju hned.
pripada mi to a citim to zo strany takychto zien, take dost necitlive.
ahoj, nevim jestli máš nějakou osobní zkušenost, ale já si nemyslim že máš pravdu....když si přečteš jenom zlomek diskusí co je tady tal pochopíš, že nebudde pravda to co píšeš
když si přečteš diskuze kdy holky podstupují už po čtvrté IVF čím vším si museli projít tak se jim nikdonemůže divit jestli jsou na sebe hrdé, protože mají být na co a já osobně jsem se s timto přístupem co popisuješ ty nesetkla
ale ja nehovorim o tychto zenach, co su tu. tie, co zazili nieco, tie chapem. asi si si neprecitala cely moj prispevok.
a tak isto mam skusenost, ze nejaka zena, ktora nemohla mat dieta a nakoniec ho ma, sa robi, jak to ma super v tehotenstve a vobec nechape nejaku, co ma problemy. ja som mala same problemy, nevladzem a niektore zeny, co nemaju pocas tehotenstva a po porode problemy sa robia, ake su mudre a z ich strany necitim pochopenie. Nehovorim o tychto zenach tu, hovorim o svojej skusenosti.
tvůj příspěvek jsem si přečetla dokonce dvakrát
pokud máš takovou zkušenost tak je mi líto,já např měla těhotenství relativně v pořádku,a naopak maje známa to nemá nejrůžovější, tak se jí znažim nějak pomoc a poradita určoitě ze seba nedělám nejchytřejší, nevim co máš za problémy, ale určitě nejsou důvod aby se nad tebe někdo povyšoval to určitě ne 🙂
jsem to nejak nepochopila, jsem jsem snad jeste nevidela zenskou,ktera by nemela problemy s tehu nebo s otehotnenim..... 😒
ted jsem ajkorát chtěla navrhnout aby si karin založila nové téma, ale taky mi to nedalo neodpovědět

ja teda o porode rozmyslam vela.a to som este len v 10 tyzdni,ale tyka sa ma to a bojiiiiiim sa. 😲 strasne mam z toho strach.neviem ako to ja prezijem.