icon

První těhotenství ve čtyřiceti a později

avatar
micali777
6. bře 2012

Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 9. čer 2026 · 941 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
  • Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
  • Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.


Nejčastější otázky

Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.

Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.

Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.

Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.

Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.

Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
  • Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
  • Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.


Sporné názory

  • Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
  • Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.


Otevřené otázky

  • Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
  • Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?


Zmíněné značky a firmy

Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová

Zmíněné produkty a metody

prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7

Místa a osoby

Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber

avatar
aaa
21. únor 2013

@bendina Jééé, nazdáááár 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

avatar
aaa
21. únor 2013

@bendina To je super, že jsi tady, teď to tu pořádně ožije 😉 😀

avatar
aknel72
21. únor 2013

@jarmyko Já to mám trochu jinak ,o rodičák jsem si zažádala hned po porodu kvůli nízké mateřské dostala jsem na ÚP papíry ,které mi vyplnili na ČSSZ kolik beru mateřské atd.a nechala jsem si doplácet do 7000,- a od března ,kdy mi končí mateřská už mám taky nahlášenou změnu budu brát míň ,zaměstnavatele taky nemám ,měla jsem smlouvu vždy na rok a ta mi končila přesně v den,kdy jsem rodila 😒 co je teď nové,musíš si sama spočítat,kolik ti mají měsíčně posílat 220 000,- vydělit dobou (počtem v měsících) jak chceš být dlouho doma .Já budu 4roky pokud se něco nezmění a můžeš to kdykoli změnit ,ale kdoví jak to bude za rok 😒 až dostaneš vyrozumění nezapomeň kopii poslat na zdrav. pojišťovnu 😉 Jsem vděčná alespoň za ty 4měsíce kojení ,ale Madeta ze mne asi nikdy nebude 😀 Jo volal dnes manžel tak jsem mu říkala o té odsávačce na vysavač a jeho reakce,,vždyť mu vysaješ mozek" 😀 😀 a Štěpa nám taky onemocněl ,zase ten krk nic vážného,ale zase se ulejvá. 😉

avatar
aknel72
21. únor 2013

@bendina Vítej a držím palce.U nás také stará česká klasika už potřetí 🙂

avatar
jarmyko
21. únor 2013

@aknel72 😀 😀 😀 Prej Madeta, to je super. 😀 😀 😀
Hele, taky jsem měla strach, že vysajeme s nudlema i něco navíc, ale je to úplně jemné. Našemu se přitom teda navalovalo, ale nosík měl čistej.
Kájíka taky škrabe v krku, kašel, rýma, hlava, teplota. Zítra jdeme na dětské, víkend před náma, tak ať mám klid. Karču bolí hlava a břicho už pár dní, nevím co s ní. Je jí 12 a najednou se chce pořád mazlit, ze školy mi posílá SMS, že je jí smutno. Z ničehonic začne plakat. Přitom byla vždycky taková vyrovnaná, no, buď jsou to pubertální hormony nebo na ní taky něco leze.

avatar
aknel72
21. únor 2013

@jarmyko Co menstruace?Naše cácora ji dostala už v 11letech a nebo nemá nějaký problém ve škole ? 😒

avatar
aaa
22. únor 2013

@jarmyko To už bude puberta, ne? 😅

avatar
aaa
22. únor 2013

Jinak hlásím, že jsme včera zvládli druhou hexu, sice měl Kubík večer trošku teplotu a dneska je protivnej, ale jsem ráda, že je to za náma. Ve třech měsících má 6.95 kg a 64 cm, už se sakra pronese 😅 😀

avatar
bendina
22. únor 2013

@aknel72 no, takovou možnost bohužel nemám 😒 , tAkže snad to vyjde ted...

avatar
aknel72
22. únor 2013

@aaa Úplně ti rozumím,my měli podobnou váhu a za další měsíc přibral 1,5kg tak doufej 😉
@bendina Já si toho taky moc vážím ,že to šlo bez problémů zvlášť,když vidím koli žen nemůže otěhotnět a podstatně mladších než jsi ty.Musíš prostě čekat a věřit . 😉

avatar
aaa
22. únor 2013

@aknel72 Doufám 😀 . Akorát mě štve, že jsme konečně vyléčili šupiny z vlásků a zase se mu to vyrazilo na tvářích, ach jo... Už nevím, čím to mazat 😠
@bendina Držím palce 😵

avatar
bendina
22. únor 2013

já taky držím palce, at vyléčíte šupinky 😉 , já už chci bříško!!! 🙂 ale ne z přejedení 🙂

avatar
aaa
22. únor 2013

@bendina Počkej, až budeš v létě funět jako loni já 😉 😵 😀

avatar
bendina
22. únor 2013

no, kéž by.. 😀

avatar
jarmyko
26. únor 2013

Ahoj, holky.
Tak jsem v pátek vzala k dětstké dr. ty starší, udělala jim výtěr z krku, na atb to nebylo. Karča má podezření na slepák. Menstruaci má už tak půl roku pravidelně. Ve škole prý problémy nemá, tak nevím. Kájíkovi už pustila rýma i kašel, ve třídě jich je jenom 13. Nějak to tu řádí. V sobotu v poledne lehnul Vašík s horečkou 39 C, usnul, za hodinu se vzbudil, vyzvracel co to šlo a prospal celé odpoledne v horečkách. Přes noc to šlo, ještě v neděli měl teplotu a pak už bylo zase fajn. Říkala dr, že k nim došlo pár dětí se 40C a stejný průběh jako Vašík.
Mě začalo bolet v krku včera, dneska mám horečku a bolí mě snad i řasy. Manžel ještě není doma a já jsem úplně KO. Na zítra jsem zrušila zubaře, hned jsem se přeobjednala a taky jsem hned zapoměla kdy máme přijít. 😠
Naše slečinka váží 6230 g a má 61 cm. Všechno je OK, první očkování budeme mít až za měsíc.

@aaa taky už máme šupinky z vlásků pryč, malá je pro změnu osypaná na bříšku takovou červenou krupičkou. Podle dr. to jsou možná potničky, tak uvidíme.

avatar
aaa
26. únor 2013

@jarmyko Šupinky z vlásků už jsme taky vyléčili, ale pro změnu má vyrážku na tvářích. Objednala jsem v lékárně krém ze stejné řady, co zabrala na vlásky.
Držím palce, ať to co nejdřív vypotíš a je ti dobře, teď jsou všude všichni marod 😢

avatar
aknel72
27. únor 2013

@jarmyko
@aaa Tak hlásím,že jsme doma taky dva marodi já a Štěpán naštěstí zatím bez horeček jen krk a rýma tak doufám,že to nechytne i Matýsek .Dnes jsme zkusili tu odsávačku,chudáček se lekl jak jsem zapnula vysavač a ořval to pěkně dlouho 😢 Ta se marodi co nejdříve uzdravte 😉 Já musím ještě měsíc vydržet a pak ať třeba padnu za vlast 😀Jo a váha Kristýnky super 😉

avatar
aaa
27. únor 2013

@aknel72 Taky marodíte? 😅 😕 Přeju brzké uzdravení 🙂

avatar
jarmyko
28. únor 2013

@aknel72 jak to, vrací se manžel? Taky přeju brzké uzdravení, už je mi líp, ale oči mě štípou pořád.

avatar
aknel72
28. únor 2013

@jarmyko Tak nějak ,říkal koncem března ,ale mohou jim to kdykoli posunout ☹ už to mám taky lepší,měla jsem ten Bioparox nasadit hned když vím že mi to Tantum nezabírá 😠 Štěpa zase bojuje s rýmou ,dnes mu napsala dvoje kapky,které má brát 6x denně už vidím jak si ve škole vzpomene 😒 Hlavně,aby Matýsek zůstal zdravý.Tak se držte v úterý nahlásím kolik jsme zase přibrali ☹
@aaa Děkujem,není to zatím nic vážného tak snad...a ať se vám bacily vyhýbají. 😉

avatar
aaa
28. únor 2013

@aknel72 Já jsem asi mimo, nemám vás dočtené od začátku, kde máš manžela? 🙂
U nás zatím žádný bacil, jsem ráda 🙂

avatar
aknel72
28. únor 2013

@aaa Manžela mám na misi na 4,5měsíce,jezdí tak po roce .

avatar
aaa
28. únor 2013

@aknel72 Aha, tak to už se určitě moc těšíš, až ho budeš mít doma 🙂

avatar
aknel72
1. bře 2013

@aaa To víš,že se těším 😉

avatar
aaa
4. bře 2013

Tak už jsem taky lehla 😖 . Doufám, že se z toho do zítra vyspím, když je konečně hezky... Koupila jsem si coldrex a snad mě Kubík nechá v noci trochu spát a vypotit se.

avatar
jarmyko
5. bře 2013

@aknel72 Taky jsem hned použila Bioparox, já mívám hodně chycené horní cesty, takže ho šplouchnu do nosu. Jsem dávivý člověk, takže do krku to 4x nedám, ale i to 2x zabírá. Snad to Matýsek přestál ve zdraví. Naše Kristýnka naštěští nich nechytila a to jsme tady prskaly bacily všichni kolem ní.
Leni a co příkrmy? Chutná Matýskovi? Vašík s tím naštěstí neměl nikdy problémy, je to takový jedlík. On je celkově klidný, dokud ho ti starší neprovokujou, pak se umí pěkně bránit. Jenom nás trápí to mluvení. Chci si ho nechat ještě doma, ale prý by mu pomohlo být v kolektivu stejně starých dětí, takže asi budeme muset k zápisu do školky. Je mi smutno při představě, že nebude se mnou doma. ☹
Taky jsem přemluvila manžela na výměnu oken, hlavně u dětí, drží se tam plíseň, pořád to stříkám savem, ale to je jenom na chvilku. Karča má jenom dveře na balkon a ty se zkřížily, dřív nešly zavřít, teď už nejdou ani otevřít. Prostě hrůza.

Mám sklerózu, už nevím co jsem chtěla napsat. Tak zas příště až mě pustí k PC.

avatar
jarmyko
5. bře 2013

@aaa snad už je ti dneska líp, hlavně aby byly ty naše dětičky zdravé. 😉

avatar
jarmyko
5. bře 2013

@bendina zítra si děláš test? doufám, že dáš ihned vědět jak jsi dopadla. Držím všechny pěsti.

avatar
aaa
5. bře 2013

@jarmyko Já už vím, jak dopadla 🙂 🙂 🙂 . Známe se ze střední 🙂 .
Jojo, je mi líp, coldrex zabral a Kubík mě nechal vyspat. Jen chrchlám, ale to už bude dobrý.

Příkrmy... To bude bojovka, my bychom měli začít koncem měsíce. Už jsem koukala co a jak, akorát mě štve, že teď není dobrá zelenina, asi pro začátek zkusíme skleničku, koukala jsem v DM na jejich bio řadu, vypadá to dobře.

avatar
aaa
5. bře 2013

@jarmyko Tak dej malého do školky jen na dva, tři dny v týdnu. To by nešlo?

Strana