První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
Tak dnes máme za sebou první RHB o plazení už se snažit nebudem, prý si vybral to válení sudů, ale začínáme cvičit zvednutí z boku aby se zapíral o ruku pod sebou prostě tak jak jdou děti do sedu a do kleku.
@jarmyko Tak to manžel machruje jakou má mladou a pěknou manželku. 😀 Karolína je celej táta. 😉
@aknel72 Leni a je to jenom nějaké procvičení nebo rovnou Vojtovka?
Mně to přijde strašně brzo - v osmém měsici už klečet a lézt. To tak rychle uteklo, u Vašíka už si nepamatuju kdy co dělal jenom, že v 10 měsících už dělala první krůčky. Za to ještě nemluví, jsem zvědavá jak se s ním dr. domluví na tříleté prohlídce kde se zkouší sluch , zrak ... Z toho jeho "gagn" těžko pozná jestli dobře slyšel.
@jarmyko Je to jen cvičení, během dne to zkoušet.Prý umí to co děti v 6 měsících, ale pak se nějak zbrzdil nutit ho plazit už asi nemá smysl tak máme trénovat posilování bříška aby se snažil zvedat do boku.Držím ho na boku a podávám mu hračku z vrchu, aby se zvedal a opíral se o spodní ruku, ale musí tu hračku moc chtít, jinak se na mě vykašle. 😀 a taky houpem na bříšku na balonu, tak to se mu líbí. 😉 Včera nás pobavila sestra, položila mu na stůl hračku, jastli se k ní doplazí a Matěj natáhl ruku a už ji držel. 😀 😀 Možná, jestli nezajít s Vašíkem k odborníkovi, nechci tě strašit, ale znám holčičku u ktré zjistili až v 5 letech že špatně slyší a pediatr na to vůbec nepřišel ☹ tak pro klid zajít na ORL.
už je konečně po dešti. Syn má za sebou zkoušky písemné a praktické a prošel, to nám spadl velký kámen ze srdce, příští čtvrtek ho čekají ještě ústní a končí !
Barunka se začala budit ráno kolem 5 hodin, no to je něco... Do 7 hodin jsme vzhůru, hraje si, nechápu, kde bere tolik energie, pak, když usne, usnu s ní... Holky, co dáváte za příkrmy mrňouskům? A jak vypadá jídelníček? My ráno začínáme Sunarem 150ml, pak buď bílý jogurt 100-125ml nebo ještě jednou Sunar, na oběd zhruba 200ml, buď uvařím krůtí, hovězí nebo kuřecí s bramborem, mrkvičkou nebo kedlubnou, někdy ji dám i koupený příkrm, odpoledne zase Sunar 150ml, pak celou ovocnou přesnídávku nebo půl napůl s banánem, pak večer instantní kašička ze 150ml vody. Někdy mezi jídly pocucá Sunar hodně ředěný, no spíše vodu. O půlnoci ji ještě nakojím, přes den prso nechce, ale v noci se přisaje. Jak to je holky u vás? Jen pro srovnání, ani nevím, jestli ji nedávám moc nebo málo, ale hlady nepláče, spíše se z ní stává baculka.
@jarmyko jste moc pěkná rodinka !
@aknel72 uvidíš, že se rozhýbe. Zkus ho dávat na bříško a před něj hračky, ať se zkusí za nimi plazit, ale to Ti vlastně ukazovala sestřička. Podle mě přece nejsou všechny děti tabulkové. Co jiný udělá už teď, druhý třeba za měsíc, hlavně, že neleží jako placka a válí sudy. Všechny děti taky nezačínají chodit stejně. A je pravda, že kluci jsou lenivější. Dneska se podle mě všechno zbytečně moc řeší.
@smima Ráno sunar, dopoledne ovoce s piškotem pak příkrm, odpoledne bílý jogurt nebo sunar a večer kaši a sunar tak půl na půl.Hračky už jsme rozházeli před dvěma měsíci, prostě se k nim dokutálí takže plazení už neřešíme, teď se snažíme zvedat se na bok, příprava na kolínka a pak sed, takže hračky nabízíme z vrchu, bohužel někdy si řekne, že mu to nestojí za to, aby se zvedl hledá pohodlnější cestu. 😀
Tak to je dobře, že má zkoušky za sebou a co to vyšetření, kdyžtak písni do IP.
@smima Mezi pátou a šestou nutrilon 180ml, kolem deváté kousek banánu+nutrilon 90ml, v jedenáct oběd-zelenina nebo zelenina+plus maso, rýže+něco, těstoviny+něco (podle toho, co mám doma, snažím se dělat domácí), ve dvě ovocná přesnídávka+nutrilon-pokud má chuť, v pět kašička, v půl osmé poslední nutrilon 180ml.
ahojky lidi . Jem mi 36let a čekám své první dítě . Dala jsem si na čas ale ted si to užívám a moc se těším . Moje (ted už bývalá nejelepší kamarádka) mě dá se říci zavrhla pro moje rozhodnutí mít konečně dítě . Sama má 3 děti a mě se snaží poučovat , že prý na to nejsem připravená . Je fakt , že její zvláštní postoj mě dost bolí ale i tak jsem šťastná a moc se ťěším 🙂 sice nevím pořádně co mě vlastně čeká ale i tak jsem asi už připravená . Máteli někdo rady co a jak , tak budu velmi vděčná za pár milých slov . Děkuju Martina
@kalipso76... a kdy je člověk na život dostatečně připravený??? Blahopřeju k těhotenství, ať vše roste, jak má, užívej si bříško a ten báječný jiný stav si nenech od nikoho otrávit, držím palce a vítám Tě mezi námi!
@kalipso76 ahoj, moc blahopřeji. Těš se na miminko a těhotenství si užívej. Starost o miminko Ti přijde přirozená. Držím Ti palce 😉 a ještě rada : stravuj se zdravě, jez vitamíny, a hlavně se nestresuj, hodně spi a odpočívej. Já byla celé těhu v pohodě, jedla vitamíny a mám zdravé a pohodové miminko.
@kalipso76 taky tě vítám a jak píše smima - užívej si to a buď v klidu, pak bude v klidu i mimčo. 🙂 O ničem nepochybuj, za těch 9 měsíců budeš připravená. 😀
Tak ani nevím jak dlouho jsem se sem nedostala, ten čas tak letí, hrůza. Tak jenom tak v rychlosti co nás všechno potkalo.
Bude to 2 týdny co se manžel vrátil z práce celej dobitej. Byla sobota a já měla stříhat psy, náš je agresivní, tak ho musí manžel vždycky přidusit 😀. Pořádně nemohl hýbat pravou rukou /naštěstí je levák/ a kolena celá sedřená. V neděli jsem stříhala druhýho pudla od tchýně, ten je zlatej toho jsem zvládla sama. Nakonec z manžela vypadlo, že v sobotu musel vyhodit ožralého mechanika z práce, aby se mu něco nestalo. No a mladík na něj ze zadu skočil a porvali se. V neděli už nemohl bolestí vydržet / a to je u něho co říct/, tak valil do nemocnice, naštěstí to zlomený neměl.
Minulý víkend jsme udělali oslavu Vašíkových třetí narozenin. Složili jsme se a koupili děckám trampolínu 2,4 m. Nejvíc si toho užívají kluci, Karča tam lehne i s holkama z okolí a kecají. Takže místo svých čtyř, hlídám dalších třeba i 5 dětí.
V úterý jsem byla s Vašíkem na tříleté prohlídce. Dr. vyšlo, že je taky podvyživenej jako Kájík 😅 A to je asi tak všechno co s ním mohla dělat, protože s ní nekomunikoval. Takže nám dala čas do září a pak nás pošle na vyšetření buď na neurologii, jestli tam je problém nebo potřebuje jenom víc času nebo na orl. Musím ho do té doby naučit ukazovat takové to "E", aby mohla zkontrolovat aspoň zrak.
Karča dostala na tu zlomenou nohu rehabilitace, protože jí to pořád bolí a má to oteklé. Dneska tam měla odpoledne jít podruhé, jenomže manžel jel opravovat do Dánska, tak vzal ty starší s sebou. Pojedou trajektem přes moře do Kodaně, tak budou mít zážitek, když nemáme peníze na dovolenou u moře.
Jinak Kristý vylezl druhý zub, celou noc se budila po půl hodině. Jestli takhle bude prožívat i těch dalších 18, tak potěš koště.
😀 😠
@kalipso76 atˇ přežiješ ty vedra
mějte se zase se ozvu, pa
Koukám, že jste se rozholy už sem vůbec nechodit. ☹
@aknel72 co cvičení? Dělá malej už pokroky?
Naše princezna teď co se krmí příkrmama, začala kadit jednou tak za tři dny, ale pak to je teda nálož. Bohužel mi pořád ublinkává, takže máme oblečení všechno oranžové od mrkve, nejde mi to prostě vyprat. Teď začala "mluvit" vypadá to jako když říká mába, báma a není. Je to strašně roztomilý.
@jarmyko Ahoj, to víš máme málo dětí, tak je málo zážitků 😀 tak to je šikulka, Matěj začal mluvit v sobotu, ale je to jasná máma 😉 taky už leží na boku a podpírá se rukou plazí se, ale podkládá jen levou nohu a pravou táhne za sebou myslím, že by to bylo stejné i bez RHB v pondělí jdeme na kožní, ten ekzém na tvářičkách stále nemizí a je to na časovky tak potěš koště ☹ Doufám, že tu RHB do konce rázdnin zvládnete, už tak dost zameškala,asi ji te´d mrzí,že nemůže na trampolínu 😒 a co Vašík, dáš ho po prázdninách do školky?
Já sem občas načíhnu a tady nic 😉 . Mám teď trošku fičák, Kubík se začal plazit, tak ho pořád někde odchytávám a taky jsme hodně venku, když počasí dovolí. Zítra se přesouváme na pár dní na chatu 🙂
naše Barunka už taky začala s "mama" a "ham"..Manžel mi říkal, že slyšel, že řekla i tata, ale nevím, nevím 😀 Taky jsem sem kukala nikdo nic, tak ani já nic...
Jinak Barunka na kolínkách zvedá prdýlku a staví se na nožky dělá jakoby most. V noci při spánku se neskutečně po postýlce přemísťuje. Dnes už jí budeme koupat poprvé ve velké vaně, v malé vaničce po miminka už plácá do vody a kope nožkama, doma potopa. 😀
Ahoj.
Ta naše malá potvůrka prostě nechce vůbec spát. Jsem úplně KO. V noci je hodinu co hodinu vzhůru, od čtyř od rána po 15-20 min. Přes den spí 2x půl hodiny. Pak je samozřejmě protivná, ukňouraná.
Taky na čtyřech zvedá prdelku, ale má moc těžkej zadek, takže padá k zemi. 😀 Zatím jenom couvá, když se dostane do úzkých tak řve. Bude z ní pěknej vztekloun, jakmile jí upadne hračka tak strašně ječí.
Udělaly se jí takové suché šupinky na pažích, tak doufám, že z toho nebude taky atopák. U Vašíka to začínalo stejně. Ještě má kolem očí červenou krupičku.
Týnka usne přes den jedině v kočárku a to za velkého křiku a večer v posteli u prsa. A to jí ještě všechno budí. Včera mi usnula v kočáře a sotva na mě promluvila sousedka, byla vzhůru a už nezabrala a to, prosím pěkně, spala jenom 3 minuty. Takže se chystám na drastické naučení na postýlku. Nevím co jí tam tak vadí. Jakmile jí tam položím spící, je okamžitě vzhůru a ječí a ječí a ječí. Děcka odjíždí v neděli na 14 na tábor, tak nebudou nadávat a já to musím s Vašíkem vydržet. Manžel bude muset vydržet v obýváku. 😒
Ahojky,tak to my máme naštěstí spáče v kočárku sice vydrží jen hoďku, ale to je asi tím teplem a že se tam sotva vejde a musím chodit po lese auta ho taky budí už jsme přelézali i spadlý strom 😀 musela jsem kočár rozebrat, přenést a zase složit.Na kožním jsme včera čekali asi 1hod a to proto, že dr. odešla na oběd u nás miminka přednost nemají ☹ dostali jsme dělanou chladivou mast na léto a pak zase máme mazat Linolou crém a kopat v olejové koupeli Linola dá se koupit i bez receptu.Jinak styl Matýskova plazení je stále stejný snaží se to utáhnout rukama a nohy moc nepoužívá 😒 v pondělí jdem zase na RHB ta mít radost nebude, ale jinak je to šťastný a usměvavý miminko, jen o víkendu řval, byli jsme po 2 měsících u našich a to zas bylo utišil se až druhý den a pak dobrý.Asi si pamatuje, že babička byla proti, aby se narodil. 😅
@smima Moc pěkný kočárek a Barunka samozřejmě taky už se těším, až budeme ve sporťáku.
Ahoj holky, Mně Kubík spí jak kdy. V noci většinou dobrý, jen se teď i ve spánku přetáčí na bříško a péruje na kolínkách, tak ho otáčím zpátky. Přes den někdy dá dopoledne hodinu a půl a stejně tak po svačině, ale poslední dny si to zkracuje.
Sporťák už budu muset pomalu vytáhnout, začínají mu v korbě přečuhovat nohy 😅 . Dneska chci dojít koupit vložku do sporťáku, ve které by se údajně neměl tak potit.
Já mažu lipobází a a-dermou, koupu v roztoku oilatum. Zatím to funguje, jen když se Kubík hodně zpotí, tak se trošku osype.
@aknel72 Oblékám ho málo, ale v kočárku se zpotí a sedět doma přece nebudeme. On má studený odchov a teplo mu nedělá moc dobře. Alespoň, že se naučil konečně pořádně pít i něco jiného než mlíčko. Taky to měl nejvíc na tvářičkách, ale jak se zapotil, udělalo se mu to trošku na hrudníčku. Dělala jsem i odvar z řepíku, to asi pomohlo nejvíc 🙂 . Akorát jsem mu teď našla klíště, úplně maličkaté, vypadalo to jako drobeček nějakého smetí.
To bych holky nevěřila, jak se může takové malé miminko potit. Myslela jsem si, že se mimika nepotí, ale jen do té doby, než se Barunka poprvé zpotila. Někdy mám pocit, že ji neumím pořádně oblíknout, že ji spíše oblékám více, než bych měla. Nožičky se ji potí i když je má holé. Jinak dneska jsem byla nakupovat v supermarketu, kde měli překlimatizováno. Venku bylo vedro a pak vjedeme dovnitř a tam zase chlad. To jsem zvědavá, jestli z toho nebude nemocná. Klima by se měla oproti venkovní teplotě nastavit cca o 5 stupňů, ale ne o 15.



tady jsme na fotce všichni, už nemá zbytek rodiny uříznutou hlavu 😀
V tom saku je opravdu manžel a ne děda. 😀 😀 😀