První těhotenství ve čtyřiceti a později
Ahoj všem. Jsem ve 12tt a čekám své první mimčo. A je mi 40. Mám za sebou několik neúspěšných pokusů o umělé oplodnění a nakonec jsem otěhotněla přirozenou cestou. Jsou tu nějaké přibližně stejně staré těhulky nebo maminky, které by se podělily o svoje zážitky a popř. rady?
Stručné shrnutí
- Ženy ve věku 40 a více let mají zvýšené věkové riziko chromozomálních vad plodu, proto je v těhotenství obvyklé nabídnout prvotrimestrální NT screening, triple test a možnost diagnostické amniocentézy (amc).
- Prvotrimestrální NT screening (měření šíjového projasnění + krevní testy) je v diskusi uváděn jako přesnější než tradiční triple test; soukromá vyšetření v centrech stojí kolem 1 000–1 500 Kč.
- Specializovaná pracoviště pro genetiku a amniocentézu zmiňovaná v diskuzi jsou Gennet v Praze, Centrum prenatální diagnostiky (Veveří 39, Brno, tel. 542221740) a kliniky v Hradci Králové (Sanus, MUDr. Eliáš jako doporučené jméno); rozhodnutí o amniocentéze je v praxi individuální a někteří pacienti ji odmítají kvůli invazivitě.
Nejčastější otázky
Q: Jaké prenatální screeningy jsou dostupné pro ženy starší 35–40 let?
A: V diskuzi jsou zmíněny prvotrimestrální NT screening (ultrazvuk měření šíjového projasnění + krev), triple test a diagnostická amniocentéza (amc) jako možnost při zvýšeném riziku; NT screening se považuje za přesnější než triple test.
Q: Kdy zvážit amniocentézu a kde ji v Česku provést?
A: Amniocentézu zmiňují jako indikovanou při zvýšeném riziku (věk, podezření na abnormality) a doporučují ji provádět na zkušených centrech, např. Gennet v Praze; v diskuzi pacientka uvádí spokojenost s Gennet, kde se provádějí stovky odběrů.
Q: Kde v Brně je možné absolvovat specializovaný genetický ultrazvuk (NT)?
A: V Brně je v diskuzi uvedeno Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Veveří 39, Brno, tel. 542221740 a také MUDr. Pavel Vlašín jako kapacitní odborník pro prenatální ultrazvuk.
Q: Kolik stojí 3D ultrazvuk a nahrání DVD v soukromých pracovištích?
A: V diskuzi je uvedeno, že v Trnové stojí 3D/UTZ s DVD přibližně 1 000 Kč a v některých centrech (Sanus Hradec Králové) prý neúčtují platbu, pokud se 3D vyšetření nepovede.
Q: Jak řešit zácpu v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: Lékaři v diskuzi doporučovali magnesium jako doplněk proti zácpě; jedna pacientka užívala magnesium v dávce 4×2 tablety a uváděla, že část, co se nevstřebá, váže vodu a zmírňuje zácpu; další zmíněná opatření jsou zvýšený příjem tekutin a vlákniny.
Q: Jak se monitoruje glykémie u těhotných s diabetem?
A: V diskuzi je popsáno samoměření glukometrem s měřením na lačno, před jídlem, 1 hodinu po jídle a 2 hodiny po jídle, používání proužků a úprava inzulínu podle výsledků; pacienti upozorňují, že proužky jsou drahé, ale považují je za nutnost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Těhotenství ve věku kolem 40 let může proběhnout bez komplikací a mnoho žen v diskuzi má pozitivní výsledky prenatalních testů a zdravé děti.
- Věk výrazně ovlivňuje kalkulované riziko v prenatálních screeninzích, proto lékaři často nabízeli NT screening, triple test a možnost amniocentézy.
- Psychika a klid pacientky jsou považovány za důležité pro průběh těhotenství a pro zvládání stresu kolem vyšetření.
Sporné názory
- Amniocentéza: někteří v diskuzi doporučují amniocentézu pro definitivní vyloučení chromozomálních vad (pro klid), jiní ji odmítají kvůli invazivitě a riziku potratu.
- Porodní vedení: někteří autoři počítali s císařským řezem z důvodu očních vad nebo předchozích operací, jiní preferovali nebo měli zkušenost s přirozeným porodem.
Otevřené otázky
- Kdy je lepší podstoupit amniocentézu vs. spolehnout se na NT screening a triple test u konkrétní pacientky 40+ bez dalších ukazatelů?
- Jaké jsou optimální neinvazivní alternativy k odběru plodové vody pro detailnější vyšetření (citlivější NT/3D/biochemie)?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, Centrum prenatální diagnostiky s.r.o., Sanus (Hradec Králové), MUDr. Pavel Vlašín, FN Brno – Bohunice, „Obilňák“ (porodnice), Arleťačky / Arleta (IVF), BabyPhoto Brno (fotografka Věrka Zlevorová), Trnová
Zmíněné produkty a metody
prvotrimestrální NT screening, Triple test, amniocentéza (amc), 3D ultrazvuk s DVD/photodiskiem (Trnová 1 000 Kč), magnesium (dávka z diskuze 4×2 tablety), glukometr a proužky, inzulínová terapie v těhotenství, ICSI/IVF, Tantum Verde, Augmentin, Paralen, Bioparox, císařský řez, Vojtova metoda, karpální tunel, kočárky Firkon Vario, Patron Apollo Alux, F7
Místa a osoby
Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Veveří 39 (Brno), Trnová, FN Brno – Bohunice, MUDr. Pavel Vlašín, MUDr. Eliáš / profesor Eliáš, Gennet v Praze, Sanus (Hradec Králové), Věrka Zlevorová, Martina Greber
ČAU, holky.
Já se na PC dostanu málokdy a pak stejně zapomenu všechno co jsem chtěla napsat.
Teď jsme byly s Karčou na 13-ti letý kontrole. Chtěla jsem jí naočkovat proti rakovině děl.čípku, jenomže se dr. nezdála zrovna zdravá, takže za měsíc druhý pokus. No, Karče zatím nic není, zato Vašík a Kristý mají rýmu jako trám. Vůbec nevím kde k tomu přišli. Malá prořvala celou noc, takže vidím dvojitě.
Doufám, že jste všichni zdraví, zase se ozvu. Malá už zase řve. Ona přes den víc jak 45 min prostě nespí, i když je zdravá. ☹
@jarmyko S tím spaním je to u nás stejné 1hod dopoledne a odpoledne tak 1/2hod, takže se ze mne stává sova 😀 do 21hod uspávám a pak do noci pracuju, sova si ovšem ráno pospí, ale já ne ☹ naštěstí spí celou noc.Matýskovi se zalíbilo chodit za ruku, takže na nic jiného není čas a ve čtvrtek nám taťka zase odletěl, tak to bude letos veselý.
Ahoj holky, Baru má za sebou 1. rok a rodinná oslava nás čeká o víkendu. A taky teďkom více pláče, nejsme na to zvyklí, asi ji zlobí stoličky, které se jí prořezávají. Stále nechce pít ani čaje, ani vodu, prostě kromě Sunaru nic. A díky aspoň za ten Sunar. Přes den toho taky moc nenaspí, no spíše záleží, jestli jsme doma, nebo venku. Dopoledne usne skoro vždycky, ale odpoledne už někdy spát nechce a pokud jsme s kočárem venku, je natolik zvědavá, že ji to zvědavost nedovolí. Naštěstí noc prospí celou.
ahoj "stařeny" 🙂 tady taky jedna mladě se cítící stařena /*1973/ s prvním dítětem. Naštěstí kolem mě jsou další 3 holky v mojem věku s prvními miminy, takže mám pocit, že mít dítě kolem 40 je naprosto normální 😀 Jen jsem vás chtěla pozdravit a podpořit. Jak říkala moje maminka: až mi bude 60, mému dítěti bude 20...až mi bude 80, mému dítěti bude 40...a až mi bude 140 a mému dítěti bude 100, tak to už bude všechno jedno 😉
potkala jsem v pátek spolužačku - je ročník 1974 a čeká druhé a říkala, že naše další spolužačka /*1973/ čeká první. Takže snad pohoda, ne? No a moje mamka potkala další mou spolužačku s kočárkem, ale nevíme, jestli to je její č. 3 nebo už vozí 20letému synovi - @smima to by pak byla fakt sranda na těch třídních schůzkách 😀
Taky koukám, že máme všichni tak nějak stejně stará děťátka 🙂 Asi to bude dobou založení diskuze...my budeme mít oslavu 1. roku před Vánoci.
Ahoj.
Tak ta naše princezna to spaní prostě bojkotuje. V neděli spala jenom 34 min přes den, takže jsme odbouraly odpolední spaní a dávám jí až večer v 19,30. Ale i tak jí stačí spát jenom necelou hoďku a v noci se pořád budí tak 5-7x za noc.
Jinak se naučila vylézt v ložnici na postel, ale velice rychle pochopila i jak se slézá dolů, že musí nožičkama a né hlavou. 😉 Jenomže teď chce vylézt všude, takže se cpe na křeslo, na gauč, ale na to má ještě krátké nožičky a pak ječí, aby jí přišel někdy vysadit. Dokonce se snaží vylézt i z vany, to dá normálně nohu na rantl a kdyby se překlonila, tak vypadne. Chodit se jí zatím nechce, to jenom obchází kolem nábytky. Když jí chytnu, aby šla sama, tak ty nohy zvedne a dělá, že je nemá.
Taky už umí néééé i s hlavou, takže má jogurt až za ušima, protože to je strašná sranda to dělat mámě u krmení.
Z hrnečku už pije sama od léta. Vůbec nepochopila hrneček s pitkem, když nic neteklo tak se naštvala a pak už to nechtěla vůbec, takže jsme najely rovnou na normální hrníček.
Klube se z ní pěkně tvrdá palice.
😠 🙂
Já mám pocit, že těch mamin v našem věku je kolem taky nějak víc. Když jsem čekala Vašíka v 38-ti letech, tak jsem byla exot. S Krystý už nejsem nejstarší. A mají i úplný miminka. Takže nemám strach ze SRPŠ, jenom se to potom bude jmenovat Senior klub a budou chodit učitelé za námi do domova důchodců. 😀 😀
@jarmyko ahoj, tak to je nářez, ta nespavost malé, ani nechápu, jak potom můžeš fungovat. Ale jinak je moc šikovná, akorát musí být maminka nablízku, aby si nenabila někde kokos. 😉
Závidím vám ten hrníček, že pije bez problémů. Malá ani náhodou, z hrnečku, z lahvičky, pořád bojujeme. Někdy si cucne z hrnečku, toho nejnovějšího, co jsem ji koupila, ale na to, že by měla pít hodně, párkrát si cucne a tím to končí. Takže jsme znovu najely na stříkačku, kterou naplním vodou nebo čajem, sedí v židličce, pak ji dělám nějaké blbinky nebo něco ukazuji, aby zvedla hlavu nahoru a do pusy ji to stříkám. Takže paráda 😠 Ale aspoň to do ní takto dostanu.
taky si pamatuji, že než jsem se rozkojila, krmila jsem ji přes stříkačku a prst. Pak už se mi rozjelo mlíko a byl pokoj, malá sála v pohodě. Ale čaj nebo voda = bojkot 😖
Ahoj holky, tak hlásím, že oslava 1. narozenin je za námi, bylo to fajn, jen byl Kubík trochu vykulený z té spousty lidí.
Bere už týden atb, minulou neděli mu na pohotovosti píchli obě ouška 😢
ahoj holky, jak zvládáte předvánoční přípravy? Snad jste ještě únavou neodpadly... 😀
Už jste tady holky dlouho nenapsaly. Co je u vás nového? Malá má teď období vzteku, začíná se prosazovat, jinak je ale hodná. Byli jsme před 2 týdny na pohotovosti, začaly se ji na těle tvořit vyrážky, které se slily do velkých červených fleků a dr. usoudil, že to je alergie, ale pomohl čípek a Dithiaden. Mohla to být alergie na burákové máslo, které jsem jí nedávala ! ale já ho měla na snídani na chlebu, malá pořád chodila a říkala HAM HAM, tak jsem ji dala kousek chleba, to máslo slízla, ale asi tam musela troška zůstat, tak asi z toho. U nás tady na Ostravsku je hnusný vzduch, tak nějaké dlouhé procházky nepřipadají v úvahu, už se moc těším na jaro, až všechno bude kvést a zelenat se, ale to si ještě počkáme... 😠


na dnešní podzimní procházce...