Rady od zkušené maminky těm nastávajícím
Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:
1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.
2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.
3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)
3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.
4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.
MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!
....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉
Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂
Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉
Stručné shrnutí
- Doporučuje se prát dětské prádlo tekutým práškem LOVELA na 30 stupňů bez aviváže a používat šetrné programy (EKO, VLNA), protože podle zkušeností prádlo zůstane měkké a svěží.
- Nosítka jsou popsaná jako praktická alternativa ke kočárku: šátek stojí cca 1 500–3 500 Kč, babyvak do ~1 000 Kč a některé klokaneky (např. RED CASTLE CARRIER) nabízejí více poloh; krosničky jsou označeny vhodnými od cca 9–36 měsíců.
- Do porodnice se doporučují PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg) a PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem; na doma jsou běžné a levné pleny z ROSSMANA nebo BILLY, na noc a cestování PAMPERSy.
Nejčastější otázky
Q: Jak prát dětské prádlo?
A: Používejte tekutý prášek LOVELA, perte na 30 stupňů na šetrný program (EKO nebo VLNA) a neavivážovat; autorka uvádí, že takto vyprané věci zůstávají měkké a bez výrazné umělé vůně.
Q: Mám doma používat lehátko, autosedačku „vajíčko“ nebo nosítko?
A: V diskusi lékařka doporučila nevkládat miminko do autosedačky vajíčko mimo auto; lehátko s polohováním bylo používáno do půl roku a nosítka (šátek, babyvak, klokanka) jsou doporučena jako alternativa doma i venku.
Q: Jak vybrat kočárek?
A: Při výběru zvažte cenu, typ (hluboký, kombinace, golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, polohování opěrky, brzdy, velikost košíku, skladnost, rozměry a možnost reklamace; v diskusi byly zmíněné modely PEG PEREGO PLIKO P3 a HOCO BIG FOOT a varování před podvodnými e-shopy (generace babypro, pram24.com).
Q: Kdy po vysazení antikoncepce začít snažení o těhotenství?
A: Názory se liší: někteří lékaři v diskuzi doporučili počkat 1 měsíc, jiní uvádějí, že tělo se „vyčistí“ za dny a otěhotnění může nastat okamžitě (v jedné zkušenosti do 14 dnů); zdroj na webu rodina doporučuje očkování až po porodu, ale v otázce čekání po vysazení HA v diskuzi panuje rozpor.
Q: Jaké plenky a ubrousky mít do porodnice a na doma?
A: Do porodnice je zmiňováno balení PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), následně balení PAMPERS 3–6 kg pro domácí použití; ubrousky doporučené „PAMPERS bílé s heřmánkem“ a na doma levnější pleny z ROSSMANA nebo BILLY; v diskuzi byly zmíněny i značky Euroshopper, hoggies, baby love, Tesco fialové a Helen Harper.
Q: Má smysl kupovat přebalovací pult nebo stačí přebalovat na posteli?
A: Názory se liší: někteří rodiče doporučují přebalovací komodu nebo pult (uvedená cena přebalováku z Ikei okolo 5 000 Kč, příklady: přebalovací komoda Scarlett buk), jiní přebalovali pohodlně na posteli s přebalovací podložkou a pult považují za zbytečný kus nábytku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nejvíce pro dítě podle diskuse znamená rodičova náruč a teplo; fyzická přítomnost rodiče je opakovaně zdůrazněná.
- Při výběru kočárku je nutné zvážit cenu, typ (hluboký/kombinace/golfky), podvozek a kola podle terénu, nosnost, skladnost, rozměry a možnost reklamace.
- Pro citlivou dětskou pokožku doporučují uživatelé neparfémované ubrousky s heřmánkem a šetrné praní prádla.
Sporné názory
- Přebalovací pult: někteří tvrdí, že je zbytečný a pohodlnější je přebalovat na posteli s podložkou; jiní považují přebalovák (např. komoda s přebalovacím nástavcem nebo řemeslně vyrobený pult) za užitečnou investici (zmíněna cena ~5 000 Kč).
- Koupání: někteří doporučují ihned koupání ve velké vaně a ponoření uší jako „jako v bříšku“, jiní preferují vaničku nebo lehátko pro bezpečnost a komfort; varianty se liší i podle miminka.
- Monitor dechu a chůvičky: část účastníků označila chůvičky a monitor dechu za „k nezaplacení“, jiní upozorňovali na plané poplachy (vybíjení baterií).
Otevřené otázky
- Jak dlouho po vysazení antikoncepce je optimální čekat, než aktivně začít snažení o početí?
- Jaký typ matrace (molitan, kokos, kombinace) je nejvhodnější pro novorozence z hlediska podpory páteře?
- Stojí za to kupovat elektrickou odsávačku mléka dopředu, nebo raději až podle nutnosti a zkušenosti s kojením?
Zmíněné značky a firmy
LOVELA, PAMPERS, ROSSMANA, BILLY, HYPERNOVA, PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, Chicco, RED CASTLE CARRIER, Patron Bohemia, Trend line, generace babypro, pram24.com, Mimibazar, BVV, Mobitex, IKEA, AVENT, Euroshopper, baby love, hoggies, TESCO, Helen Harper, Scarlett (přebalovací komoda), Studio-Lodicka, Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz, babyvaltečkacezet, sanamitečkacezet, rodina (web)
Zmíněné produkty a metody
tekutý prášek LOVELA, praní na 30 stupňů, program EKO, program VLNA, neavivážovat, lehátko s polohami, krmící židlička s polohami a kolečky, PAMPERS New Baby (vel. 2–5 kg), PAMPERS 3–6 kg, PAMPERS ubrousky bílé s heřmánkem, levné pleny z ROSSMANA/BILLY, přebalovací pult/komoda, přebalovací podložky, vanička IKEA, koupání ve velké vaně, monitor dechu, chůvičky, babyvak, šátek (ŠaNaMi zmíněn jako levnější varianta), klokanka, RED CASTLE CARRIER, krosnička, šátek (nosítko), PEG PEREGO PLIKO P3, HOCO BIG FOOT, odsávačka mléka (Avent zmíněn), kojící polštář, pláštěnka, nánožník, molitanová matrace, kokosová matrace, kombinace kokos-molitan, polohování zádové opěrky, pásy 3- nebo 5-bodové
Místa a osoby
Brno, Zlín, Polsko, BVV (Brno), Mobitex, IKEA, Studio-Lodicka (web), rodina (web), Ano-nabytek.cz, silnicnizakon.cz
diky za rady 😉 nemyslela jsem ze by mel byt nejaky jeden zaruceny rezim. spis jsem nekde cetla,ze miminku prspiva kdyz se nektere veci delaji ve stejnou dobu. hlavne jsem mela na myli to co mi vysvetlila aponchie a to je vecerni koupani.to je asi nejvetsi ritual a mimi je asi klidnejsi kdyz se koupe priblizne ve stejnu dobu vidte?
jj vecerni koupani sme dodrzovali celkem porad a dodneska ma mala jistotu ,ze po 19hodce jde sprchovat,natre se niveou ,zabali do deky ja ji dam treba kakao nebo mlicko a v 8je v pelechu a cte si sama 😀 obcas narazove to prerusime a je to blby pak..
mně všichni tvrdí, ať se o režim takhle brzo nesnažím, že to nemá smysl, že si mimčo samo musí říct. Ale je fakt, že většinou večer máme poslední kojení před spánkem v 9 hodin a když chci po ní, aby spala ještě v půl osmé, tak mám smůlu. Jinak koupání máme mezi 7-8 večerní
presne tak ten vecer se jeste da,ale resit rezim od novorozence nejak striktne je blahove..stejne mu das nakojit kdyz bude chtit i 3x za hodku ne? 😀 ja teda prvni dva mesice mela prsa venku a chodila spat v 8hodin s malou u kojeni sme usnuli manza dosel v 22hodin kdyz mala rvala vzal si ji do obyvaku a cvicil ji nozkama a me nechal vyspat a nosil mi jen kojit po 3hodkach mame maleho nenasytu a kecy byvale mudry v jejich 3tydnech ze nemam kojit dele jak 15min sem prehlizela..rikam joo jasne a delala sem si svoje kojila sem i pul hodky nekdy pac zestartu to proste trva nez se to naucite a nejaka pinda mi nebude rikat jak dlouho mam kojit kdyz decko otevira pusu a tobe tece mliko pres tricko zejo 😝 btw byla to takova korunovana krava ze mi ve 3mesicich malou posadila a rekla at si protahuje zada!!to manza zarval kartu a sli sme 🙄
Ahoj maminy.
Tak jsem se byla podívat na nabídku jednorázových plínek v Hypernově. Hlava mi šla z té nabídky kolem. Nikdy jsem do dětského oddělení nezabrousila a ta nabídka mě fakt překvapila. Jako by nemohli dělat jedny vyhovující v různých velikostech 😀
Tolik jsem se těšila, že si konečně na prcka něco pořídíme a vůbec nic. Bylo mi vedro, všude plno nervózních lidí, zpruzené nepříjemné prodavačky.......
Jediné, čeho přínosného si přítel všiml, bylo to, že je pomalu všechno dětské zboží dovážené z Polska, pojedem na dovču k polským hranicích a počumíme tam.
Máte nějaké zkušenosti z polským zbožím? Je to kvalitka nebo aušus?? 😖
anaconda: Já mám s tím dobré zkušenosti. Je pravda, že v mnoha českých obchodech je polské oblečení. Pokud je to oblečení z bavlny, tak prakticky je jedno, jestli je české, polské, či maďarské 😀
co dneska není polský... 😅 i super značky, a pak si tam přečtete, že se to stejně vyrábí v Polsku nebo v Čině..takže je to asi fuk 😅
jj, kamarádka si koupila kočár v Benešově v obchodě. Po 14 dnech jí vypadaly dráty z výpletů kol, začal vrzat, rozklížil se a další. Musel jí to zpravit otec, protože neměla jiný kočár, tudíž nemožná reklamace.
Po 2 měsících ježdění už si ale musela půjčit jiný od své známé, aby ten svůj vyreklamovala, protože se v něm už i bála prcka vozit.
anaconda: Já mám pouze kočárek z Polska, protože jiné věci se tam už ani moc nevyplatí. Občas zavrže a je trochu těžší, ale jinak si neztěžuji. Za ty peníze bych tady v ČR nejspíš nic nepořídila. Stál mě 4700 a je v tom i taška, pláštěnka a síťka proti hmyzu 🙂
Lukin a nemůžeš mi ho nějak ukázat? Třeba foto v albu nebo mailový odkaz na podobný typ? Díky 😉
anaconda: Hm, zrovna včera jsem ho vymazala z alba ☹ A nemám ho v pc vyfocený ☹ Řeknu ti to asi tak, není to zrovna modní novinka, ale já jsem s ním za ty peníze spokojená 🙂 Jinak značka je palex.
anaconda: V polsku jich je hodně kolem pěti tisíc a skoro všechny mají v základní výbavě tu tašku, pláštěnku a síťku 🙂 Jo a taky vložnou tašku pro malé miminko.
Já bych chtěla hlubokej a obyčejným drátěným velkým košíkem dole, něco jako Roan Marita.
záleží, co očekávate 😕 já měla první taky takovej ten kočárek za 7tis. kombinace-vložná taška atd., a už bych do toho nikdy nešla..vydržela jsem to s ním 4m, a pak si koupila úplně něco jinýho 😕
takže já radim, že takový kočáry ne...ale pokud vám nejde zrovna o modnost, chcete kočárky spíš do terénu a nepotřebujete je skládat..tak za ty peníze je to fakt dobré 😉
něco jako toto. Dá se to tam normálně sehnat??
Já měla kočárek jako Siss a taky nevydržel 😒 takže do toho bych nikdy nešla a radši obětovat víc peněz za kvalitnější...
Siss a potah ti držel, nepáralo se to nikde? 😕
zany: mně se páral košík..a zatáčel..ale moc používanej nebyl..takže asi by to bylo horší jinak 😕
No nám se páral celý potah, 3x jsme to reklamovali, až jsme se naštvali a prodali ho... Chudáci co si ho koupili a jestli se jim zase páral 😒 No ale byl to komplet nový potah a kočár místo 6,5 tisíce, stál 3,5 tisíce 😉 Takže asi tak...
Zatáčet nám naštěstí nestihl a to byl využívaný skoro 10 měsíců 😉
už jsme dokoupili pro druhého prcka korbu a autosedačku a poslouží nám na maximum 😵
zany: v těhu jsem si taky říkala, na co mít kočár za 20, když za sedm stačí..a fakt jsem pak poznala, že nestačí 🤐 u kočárů ta cena většinou fakt odráží kvalitu 😵
Siss, taky jsme to tak brali, že přeci nejsme blázni a 20 za kočár nedáme! 😒 No a nakonec nás to vyšlo ještě dráž než kdybychom ho koupili rovnou!!! A hlavně by to bylo bez starostí 😖

zadny rezim neexistuje 😀
zalezi jaka jses jestli chces mit veci podle nejakeho radu nebo jestli je ti to jedno jak tube hlavne,ze to bude pro vas v pohode nebo taky jake budes mit dite..vseobecne sem se ridila tim co je dobre pro me a pro malou a neresila sem co se ma anebo nema,samozrejme sem mela nejaky vybrky jako ,ze jsem hystericky bezela k lekarce s tim,ze nase mala v 9mesicich nepije jeste z toho aventu a ona na me hledela jak na blbku no bylo toho vic 😀 😀 ale ja jsem se snazila o jednu vec a to je vecerni spanek a ritual..takze nekdy kolem 6az7sem zacala koupeli ,masaze,obleceni nunani kojeni a uspavani a to jsem delala kazdej vecer,ale nebudte blahove dite se nauci treba samostatne dobre a nerusene spat az za hoooodne dlouho do te doby je porad neco bud prdy nebo zuby nebo sny atdatd 😀