Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

klementina
2. črc 2011

ahojte, my mame teraz taku situaciu, neviem, ci je to ok alebo nie, tak ze sa vas popytam. nasa mala ma uz asi 4 mesiace obdobie tych "socialnych roli" stale sa hrame, ze je havko, vlk, karkulka, predavcka atd. vela citame knizky, tak sa furt s niekym stotoznuje, alebo napodobnuje. nic ine ju nebavi, predtym sme vela malovali, stavali si kocky, lego, presypali, prelievali, zacinali sme s pexesom, uz som sa tesili na spolocenske hry. a teraz sa zasekla len na tomto - hned rano ako otvori oci mi povie, ze som lenochod, alebo bodrik alebo podobne. ked citame nejaku novu rozpravku vecer, tak sa ma rano este zvykne opytat kto som? kto som? ked si nepamata presne meno,tisickrat za sebou, kym neuhadnem kto je. lebo si niekedy aj zmysli na to, ze je nieco z nejakej starsej rozpravky. jednoducho, mna to uz prestava bavit, cely den chodit po kolenach s povrazkom na krku 🙂 ale ani o to nejde, ze ma to uz nebavi, skor o to, ze nic ine ju nebavi uz tie 3-4 mesiace. myslite, ze je to normalne? lebo uz som aj rozmyslala sa popytat nejakeho psychologa...
tak ak by ste mi vedeli povedat, ci to maju aj vase deti bola by som rada. lebo v okoli mame rovnako starych len chalanov a ti to nemaju.

berenika39
2. črc 2011

@dagina nemám sama zkušenost s dvěma malýni sourozenci (ten první mi nějak přerostl přes hlavu a to doslova, o 25cm 😀 ), ale kamarádka má dvě malá prťata. Zavedli si pravidelný den - kdy je máma sama se starším klukem a jeden den, kdy je s ním jen táta. Třeba jen odpoledne. Nevím, jaké máte možnosti, ale moc to funguje. Oba si odpočinou, dělají aktivity, které baví syna, užívaj si to. Děti potřebují ujistit, že se po narození sourozence se nic nezměnilo, že jsou stejně milovaný, jako předtím. Vím, že to tak je, ale oni asi potřebují ujistit, mít jistotu, že sourozenec není vetřelec, který jim ubírá pozornost. Nešlo by to?

bubelko
3. črc 2011

@dagina suhlasim s @berenika39 .tiez sa nam oplatilo vydelit si po narodeni mladsieho cas len na starsieho - hlavne manzel s nim chodil vzdy cez vikend na plavaren, alebo kym mladsi spi, tak sa hrame spolocenske hry - pexeso. tiez napr. pred spanim sa moze miesto citania rozpravky zahrat so mnou alebo s tatom opat nejaku spolocensku hru. u nas to funguje super a ziarlivost mame minimalnu, ak vobec nejaku. takze mozno by stalo za to, to skusit a dohodnut sa s muzom 😉

bonaquaba
3. črc 2011

ahojte kocky, poradte nejake aktivity pre male deti 5 a 3 rocne, teraz cez prazdniny uz neviem co im mam vymyslat, pozerala som aj Montessori - doma-su tam skvele veci, s detmi sme aj nieco robili, ale je to narocne na pripravu, cas a potom hlavne upratovanie, tak prosim poradte mi nieco pre nich, aby som nezblbla a hlavne, aby oni nezaspali dobu pocas prazdnin a este ak mate nejake dobre knihy na citanie pre chlapca predskolskeho veku, aby sme nezakrpateli pocas prazdnin.vdaka moc

zelmirka1
7. črc 2011

@berenika39 vidim ze ti nedalo a v teme o vzdore si zareagovala 😀 obcas sa to tam tazko cita, lebo co je vlastne vzdor ? rodic sam vytvara situaciu aby dieta vzdorovalo ked mu chce dokazat svoju moc. Dnes sme boli na bycikli na vodnom diele a situacia nasledovna...dievcatko chce ist skakat na trampolinu, mama povie nie nepojdes lebo mas jednu doma, mala opat prosi ze chce si ist zaskakat, mama povie bud sa pojdes hojdat na hojdacku alebo ideme domov a pojdes do postele tak si vyber 😝
Cim dalej tym viac vnimam ako reaguju rodicia a nestacim sa cudovat. Suseda ma 2 chlapceka a sťažovala sa mi aké majú zle obdobie vzdoru, maly vsetko neguje, nic nechce ze asi nepojdu na dovolenku ked je takyto, ale ona od zaciatku ho tvrdo vychovava, same prikazy zakazy a teraz sa jej len vracia to ako sa k nemu spravali oni. Tazko sa to vysvetluje, ludia si stale myslia ze musia detom urcovat hranice a dokazovat si autoritu. Som si uvedomila ze aj my mame doma obcas horsie chvile ale taky vzdor ako tu opisuju niektore maminy nezazivame, dohoda a respekt uzasne funguje. 😉 😉

berenika39
7. črc 2011

@zelmirka1 no snažila jsem se opatrně upozornit...ale stejně se to minulo asi účinkem..jsem už méně radikální, napíšu, co si myslím, ale nepouštím se do přestřelek, bo by potom diskuse - ani ne díky mě - sklouzla do hádky a to nechci.
A zjistila jsem, že někoho, kdo Rabr nečetl, neslyšel o něm a je přesvědčen o správnosti svého přístupu, nejde ani náhodou navést na jinou myšlenku. A to nikdy nikde netvrdím, že by cesta, kterou se snažím jít, byla jediná správná...žádná taková neexistuje, každý extrem je špatně....ale kdo nechce, tak se ani nepokusí se zabývat myšlenkou, že něco je špatně - a není to v dítěti ☹

zelmirka1
7. črc 2011

@berenika39 ano mas pravdu kto necital Rabr tak tazko chape, jasne nema zmysel vyvolat hadku ale chapem ze ti to nedalo 🙂 Ano ziadny extrem nie je dobry ale myslim ze keby niekto nahral jeden den co vsetko rodic povie dietatu a potom mu to pustil tak by vela z nich ostalo uplne v soku ake nezmysly trepali, ako vydierali, klamali a dokazovali dietatu ze bude po ich. Najhorsie je ze ked uz raz clovek pochopi princip Rabr tak vnima vsetko okolo intenzivnejsie a chce v dobrom pomoct a to je zbytocne. Koniec koncom kazdy mame pravo na nazor na vychovu svojho dietata.

dagina
7. črc 2011

Ahojky, mě jen dost udivuje, kolik mojich kamarádek, mladých mamin... teda relativně mladých 😅 .., zastává výchovu přikazů, zákazů (dost tvrdě).... kdyby to bylo jinak, nechaly by si dítě přerůst přes hlavu atd atd....

@berenika39
@bubelko no asi si to budu muset všechno lépe urovnat v hlavě a zapracovat na sobě..., je u nás teď dost napjatá atmosféra...., nikdy bych nevěřila, jak je náročné mít dva prcky brzy za sebou (teda aspoň já to tak cítím..., je to na dolní hranici našich možností).

basika
8. črc 2011

žienky idem po RABR radu....lebo som troška v úzkych ako reagovať na nasledovnú situáciu.
Moja dcérka dosť často poslednou dobou tak nahnevane hovori "ja nechcem byť dievčato, ja som chlapec" dosť často to spomína, akože nechcem jej to negovať....zatiaľ som reagovala viac-menej, že som len "hmmm" reagovala, ale tým, že je to častejšie už sa žiada nejaká reakcia odomňa....Dosť často jej hovoria ľudia, ty si aké pekné dievčatko a slečna a tak, vtedy tiež reaguje zlostne. Ale niekedy to povie aj doma. Teraz napríklad sa pozerala do zrkadla a chytila si vlasy a hovorí, že ona nie je dievčatko atď.

zelmirka1
8. črc 2011

@basika to je zaujimave, veru by som ani ja nevedela reagovat, uz chodi do skolky ? hra sa rovnako s dievcatmi aj chlapcami ? rozmyslam cim to mohlo vzniknut, mozno len bola v situacii kedy chlapci robili nieco super alebo sa jej dalo ze byt chlapcom v urcitom momente je lepsie, zavisi aj od okolia lebo rozdelovanie veci na dievcenske a chlapecenske je casto prehnane, mozno pocula nieco ohladne toho co robia, mozu chlapci a nie dievcata...
Asi by som poprosila cudzich ludi aby jej chvilku nehovorili ake je pekne dievcatko a umoznila jej napr. ze si moze vybrat hracku aku maju radi chlapci, alebo nieco na seba co viac nosia chlapci, s tym ze by som jej vysvelila ze ako mamina je dievcatko tak aj ona, ze kazdy sa narodime tak ako je to dobre, mozno niake strucne vysvetlenie odlisnosti s tym ze aj chlapci aj dievcata mozu v zivote robit vela veci rovnako aj odlisne ako budu chciet.

reruna
8. črc 2011

@basika to je zajímavé, protože můj starší občas zase říká naopak, že chce být holčička 😀 - možná to souvisí s tím, že si děti v tomto věku právě začínají uvědomovat pohlaví a odlišnosti s tím spojené, hlavně teda asi v souvislosti se školkou a já na to reaguju asi takhle - ty bys chtěl být holčička, asi se ti holčičky líbí, že? a co se ti na nich nejvíc líbí - tady se rozpovídá a hlavně se mu líbí dlouhé vlásky 😀 ... já bych s ní o tom mluvila, co se jí zdá, že mají kluci lepší a uvidíš, co z ní vypadne. Před druhýma bych to nekomentovala, to spíš vypadá jako na nějaký vzdor - ty jsi pěkná holčička -né, já jsem kluk - to bych nechala být... a když to zmíní doma, tak si s ní o to, popovídat, nemyslím, že by to byla nějaká porucha

basika
8. črc 2011

@zelmirka1
@reruna ďakujem za reakcie celkom inšpiratívne. Nejakú poruchu som vôbec nemala na mysli to nie. Len som cítila, že sa žiada nejako reagovať a ja neviem ako správne reagovať tak, aby som nič nepotlačila myslím nejaké to myslenie. Lebo tým, že to povedala premýšľa o rozdieloch. Keď tak reaguje pri druhých ľudoch, to vôbec neriešim ani jej nedohovám proste nereagujem, viem, že potrebuje negovať. Ale doma to robila niekedy vtedy, keď som juj urobila účes (má dlhé vlasy), ktorý sa jej nepáčil. Dnes to povedala tiež pred zrkadlom, keď si chytila vlasy. Čo sa hrania týka, vôbec to nerozdeľujem, dievčenské a chlapčenské. Ak sa hrá s autíčkami tak v pohode má aj také, u bratranca tiež sa hrá tak, ale navláka aj bábiky. Teraz trošku mám asi v tom jasnejšie ako o tom píšem a prečítala som si to, že vlastne si asi uvedomuje tie rozdiely a chce si v myšlienkach skúsiť ako je to byť chlapcom. Inak trošku s jedením niekedy štrajkuje tak som jej raz povedala, "Noo ale chlapci veľa papajú, aj ty budeš tak veľa papať ako chlapci?" na to mi povedala, "ja budem radšej dievčatko". Asi to nebolo veľmi edukatívne....ale to ma v prvom momente napadlo. Inak do škôlky ešte nechodí.

evena
8. črc 2011

ahoj holky
potřebovala bych poradit jak reagovat na jednu situaci, která se u nás opakuje třeba i víckrát denně ... bydlíme v baráku s tchýní, která o malou neprojevuje téměř žádný zájem, pokud to jde, celé dny trávíme na zahradě, takže se s ní potkáváme tam, problém nastane, když okolo nás tchýně projde a na malou prohodí pár slov (když jí nic neřekne, malá jí většinou ignoruje), to pak za ní hned běží, chce být s ní, jenže tchýně odchází a začne to ... běž za maminkou, se mnou jít nemůžeš, protože jdu domů, jdu zalívat pole, potřebuji pověsit prádlo (v 90% by si jí vzít s sebou mohla, ale prostě nechce, takže klasické výmluvy, ale to je zase jiná kapitola ..) ... odvedení pozornosti nepomáhá, čím dýl tchýně stojí a čeká na to až jí od ní odvedu, tím je to horší, když nejdu a nevezmu si jí, tchýně před ní zabouchne branku a jde pryč, malá za ní kouká a brečí ... jak mám reagovat? v jakém věku vůbec dokáží děti pochopit, že o ně někdo nestojí? malé je teprve 21 měsíců, ani nevím, co jí na tohle říct, takže z mojí strany je to jen spíš volání na ní a pojď budeme si hrát atd. ... když mě někdo neslyší, tak jí třeba řeknu (no stejně vím, že mě nechápe, ale spíš taková moje úleva v tu chvíli to je), že o ní babička nestojí, že s ní nechce být ... ikdyž je to pravda, tak bych asi taky mluvit neměla co?

reruna
8. črc 2011

@evena máš pravdu, neměla bys tak mluvit, i když je to pravda a je to teda strašně smutné, co píšeš, taky bydlíme s tchýní a tchánem v jednom baráku a na dvoře jsme teď v létě pořád s nima a nedovedu si představit, že by se tkato k dětem chovali ☹ 😢 v první řadě bych si o tom promluvila s tm, aby si on jako syn promluvil s matkou, asi by to od něj vzala lépe, než od tebe, že malou to její chování hrozně zraňuje a že by se jí aspoň chvilku mohla věnovat, třeba zezačátku stanovit 15 minut denně, to by snad něco pro ni na té zahradě vymyslela, vždyť všechny ty činnosti, co má jako výmluvu, může dělat s ní, a třeba by časem poznala, že je to vlastně fajn a sama by třeba chtěla být s malou dýl. Ale pak bys i ty musela jí vyjít vstříc - když skončí ten její čas, tak si pro malou přijít a odvést jí s nějakým důvodem - že zase potřebuješ od ní pomoc ty, ne že už ji babička nechce...já myslím, že v tomto věku už to malá chápe docela dobře. Horší teda, když ona na to nebude chtít přistoupit... odstěhovat se asi nemůžete, tak kdyby prostě nechtěla nic měnit, tak malou nenechávej ji dlouho nějak přemlouvat atd. ale raději vždycky měj po ruce nějaké zaručené aktivity, které jí odvedou pozornost od babičky, aby teda nestála chudák u té branky a nebrečela... to je fakt hrozné 😢

blandik
11. črc 2011

@evena - příjde mi to hrozné. Já bych se na tvém místě asi jen omezila na zopakování toho, co řekne babička. Př. babička řekne - nemůžeš jít se mnou, jdu věšet prádlo. Já bych řekla - Broučku, babička říkala, že jde věšet prádlo. Chce tam jít sama. A neopakovala bych tu část, kde babička říká - Nemůžeš jít se mnou. To bych neopakovala tvými ústy - že Miláčku nemůžeš jít s babičkou...protože tím by jsi převáděla na sebe ten "zákaz", který vyslovila babička, jakoby sis to i ty myslela a sama zakazovala, což není tvůj názor. Já bych se k tomu stavěla tak, a't to negativní zůstává na babičce a ty nejsi toho součástí. Když pak bude malá více mluvit, a bude se ptát - mamí můžu jít s babičkou? Řekla bych za tebe - že tobě to nevadí, že může, ale že babička chce jít asi sama.... A pokusila se s tchýní promluvit, jestli chce trávit s malou nějaký čas...nevím, jaké máte vztahy, ale je to dost podivné a nic moc pro malou a vytváření představ o rodinných vzazích.

blandik
11. črc 2011

@zelmirka1 - ahojky, souhlasím. Měla jsem za to, že malému od miminka hodně říkáme, co budeme dělat, nesáhli jsme na něj, abychom mu to předem neřekli, že budem přebalovat a byl na to od mala hodně citlivý, hodně jsme vysvětlovali, popisovali...no měla jsem za to, že jsme měli totálně partnersou východu...a když se podívám na video z doby před rabrem - tak se nestačím divit, co z nás lítalo, ač jsme sami měli pocit, že nejsme "nátlakoví", vnímáme potřeby...samý rozkaz, pokyn, zákaz...Mám stejný názor - vysvětlit někomu, co děláme, aniž by ten člověk četl rabr, je dost utopické...A jak trávíte léto? U nás je suprovně, s malým se dá taky hodně domluvit, vlastně je to partner, vzdor od Vánoc žádný...já myslím, že když se k dítěti přistpuje s respektem, tak ten vdor se omezí na nezbytně nutnou dobu, kdy se vážně bouří hormony a nezůstavají pak zacyklení...

berenika39
11. črc 2011

@blandik ahoj, souhlas, u nás taky pohoda. je úplně normální tříleťák se vším všudy - i s tím vzdorem, snahou se prosadit, ale nevznikají z toho konflikty, skoro vždycky si to vysvětlíme a dojdeme k nějaké shodě. s tím vysvětlováním - dlouho to vypadá, že to jakoby nemá smysl, ale má, a velký. zúročí se to - ted jsme na tom tak, že petr vysvětluje mě a já se bavím (bez ironie), komunikuje se mnou jako člověk. A napadlo mě, že se s rabrem dá přečkat i puberta, to nemám vyzkoušené a času dost, ale.....strašně to letí, já se mmomentálně potýkám se splínem, jak to uteklo, jak končí "dovolená", jak nebudeme spolu v klidu užívat každý den, že přibudou povinnosti, ubude čas, prostě mě mrzí, že to uteklo tak rychle.
@evena je to složité a nepříjemné, já bych možná zkusila o babičce i přesto všechno mluvit v klidu, s porozumněním, že má moc práce, že má malou ráda, ale nemá na ní moc času. nastane doba, že si malá sama vytvoří názor, že sama pozná, jak se věci mají a sama se rozhodne, jestli ten vztah bude mít nějakou úroveň, nebo ne. A určítě by stálo za to s babičkou na rovinu promluvit, je možné, že si situaci neuvědomuje, že tomu zatím nepřikládá žádnou váhu. Bez výčitek, jen věci pojmenovat, upozornit ji na to, zeptat se jí, co ona cítí. Fakt to možná dělá jen z nevědomosti. Tím nic nezkazíš, pročistí se vzduch.

zuzi118
12. črc 2011

@klementina ahoj, nestiham sem moc prispievat, ale tiez sa snazime uplatnovat R+R a tiez montessori. Mam pocit, ze tvoja dcerka ma teraz senzitivne obdobie na taketo hry, podla mna sa to da fantasticky vyuzit na ucenie. Ked je havko mozte sa rozpravat o tom aky konkretny havko je - ci ma dlhu srst, ci kratku, aky druh havka je, mozte potom pomenovavat psikov na ulici (to je kokrspaniel, to je vlciak). Proste nenechat to len v tej rovine, ze teraz si havko, ale rozvinut to do hlbky (samozrejme ak ju to bude bavit). Daju sa potom robit aj dalsie veci - podme si nakreslit aky si havko, vymodelovat, co vsetko treba havkovi osetrovat - pazuriky strihat, srst cesat atd.

A neboj sa, Tvoja dcerka je uplne normalna 🙂

zelmirka1
12. črc 2011

@ahoj blandik, uz som rozmyslala co robite ked neprispievas 😉 ja si uzivam tiez velmi lebo situacia sa nakoniec vyvinula tak ze som teraz v lete doma a nie v praci takze si maleho neskutocne uzivam, dohoda funguje uzasne, velmi dobre funguje to ze sa dohodneme napr. ked ideme domov z ihriska ze este 5 minut sa pohrame a pojdeme, upozornim ho a vzdy potom odideme v pohode, vecer si pozrieme este 3 rozpravky, alebo este 5 obehneme strom...zboznuje cisla takze vsetko cislujeme 😀 😀 😀. Tiez ma prekvapuje aký začína byť samostatnejsi, cez vikend sme mali navstevu a on sa tak krasne sam hral ze som ani nevedela ze ho mame a pritom sa mi zdalo ze si vyzaduje dost pozornosti a chce aby sme sa nim hrali, no holt meni sa to. Vonku sa uz chce hrat s inymi detmi co je tiez velka zmena. Citim ze sme partneri a snad aj drobec to citi lebo fakt sa vzdy dohodneme a nebojujeme spolu. Som velmi rada ze som objavila Rabr a verim ze to bude fungovat aj v puberte aj ked to bude asi ina sranda 😀

ella1980
12. črc 2011

Ahojte mamicky, uz ste mi raz skvelo poradili, tak idem k vam po radu opat. Prosim co robit v tychto situaciach ak nechcem trestat? vysvetlovanie nezabera...ma dakto prakticky tip co robit?

- skoro 2 rocny syn hadze veci. poviem mu nehadz a on hodi. Vsetko hadze, velke, male veci. Povedala som mu nech hadze len vonku a nie do ludi. Nezabera. Povedali sme mu to uz milion krat..Je ci neni trest mu napr. ak autami(tie velke tatrovky) hadze mu ich vziat? ci co robit? a co ked hadze jedlo na zem umyselne? kazdy den...

- tak tiez obcas dakoho capne. ked mu poviem, aby necapol, capne opat. ucime ho hladkat miesto toho...

- krici. vcera asi 300x zkrikol "da". mam dvojmesacneho druheho synceka a ten sa na to strhava, starsi to robi vo vytahu pri jeho hlave, proste vsade...viem, je to pre starsieho stresujuce obdobie, jeho zivot sa velmi zmenil, uz neni sam, o koho sa maminka stara. vcera som mu 300x povedala nech nekrici. mam ho vtedy akoze ignorovat s nadejeou, ze mu dojde, ze ked zakrici, neziska pozornost? a neni to tiez trest?...nepreciala som celu tu knihu, ale pride mi, ze sa da aplikovat na starsie deticky, ktore uz viac chapu...

vdaka

vdaka moc za kazdu radu.

klementina
12. črc 2011

@zuzi118 dakujem, to ma nenapadlo s tymi havkami, super napad. teraz momentalne sme dinosauri, a kedze o nich som nic nevedela, tak sme kupili knizky a poznavame dinosauri, neviem, preco ma to nenapadlo aj pri tych havoch.
inak vedeli ste o tom, ze skolka montessori v lamaci uplatnuje RABR? som bola z toho uplne nadcsena, boli sme si tam dat prihlasku, tak aspon mam silnu motivaciu to zacat citat odznova. lebo mne to na pochopenie raz nestacilo, ked aj v okoli pocujem len kritiku na moj pristup k malej, aspon sa budem mat o koho opriet, snad..

reruna
12. črc 2011

@ella1980 ad házení věcí - dej mu do ruky místo hraček, co by se mohly rozbít nějaký měkký míček a tím a´t háže, můj mladší to te´d dělá taky, a chápu, že to je o nervy, protože to udělá stokrát za den, ale už to tady holky psaly vícekrát, mělo by to přejít, když se nabaží toho házení.
Co se týká ale házení jídla na zem, tak ho upozorni, že jídlo se papá a když teda nepřestane, tak - aha, ty už jsi dopapal a vyndat z židličky a konec jídla, a to důsledně...a pak by ti měl ještě pomoct to po sobě uklidit
A to křičení, no tak to bude chtít asi hodně trpělivosti od tebe, abys na něho vždycky nevyjela... když to půjde, tak ho vem do pokoje bez miminka a tam křičte třeba spolu, ať se pořádně vykřičí...třeba pak už nebude mít tak velkou potřebu na sebe upozorňovat

zelmirka1
12. črc 2011

@ella1980 to ze hadze vecami je normalne obdobie, ak mu povies nech nehadze to nepocuje, proste ma chut hadzat a uci sa ako predmety reaguju, nerobi to naschval, nedavno sme to mali na kurze montessori....vtedy treba najst cinnost ktora ho uspokoji, ist hadzat kamienky na most, hadzat lopticky do vedra, urobit si taku loptickovu ohadzovacku (s tymi lahkymi malymi), my mame aj taky terc na suchy zips a hadzeme stale do neho, aj hadzanie cez taky kruh hula hop sa malemu pacilo, hned ako zacne mat pripravenu tu aktivitu a zaujat ho niakym hadzanim.
Najhorsie je stale opakovat nerob, nehadz, nekric, dieta vacsinou nevnima to ne...proste to urobi. Je to narocne ale knizku by si mohla kuknut, su tam dobre rady. Mas to o to tazsie ze je druhe babo a pre neho je to velmi tazke sa s tou situaciou vyrovnat . Co sa tyka kricania tak skus to inak, nehovor nekric ale povedz teraz budeme spolu spekat si do uska,, nieco mu posepkaj a nech on tebe co najtissie a potom vybehnete von, na balkon...a tam si spolu riadne zakricite rozne zvuky. Zrejme to bude sposob ako pise reruna na seba upozornit. Jedlo suhlasim, ze okamzite odlozit ked nechce papat.

@klementina ja som bola nedavno na kurze montessori a bola som velmi nadsena, vsetko to pekne zapada do seba aj s Rabr, len ti zavidim lebo u nas taka skolka nie je. Tiez sa stretavam s kritikou na moj pristup k malemu ale aj keby som chcela po precitani Rabr uz sa neda vratit spat ked clovek ziska iny pohlad a som rada.

klementina
12. črc 2011

@zelmirka1 tak najvyssi cas si zalozit, v ziline by sa urcite jedna ujala 😉 ked kukam na starkovej kurzy, casto ich robi v ziline, tak som myslela, ze je tam tiez montessori skolka.nerozmyslala si nad tym?
inak my nasu davame zatial len na ten prvy rok, lebo do statnej ju nezobrali, a na to, aby sme si ju platili aj potom asi mat nebudeme, je to fakt smutne, ze tento system stale neprenikol aj do statnych skol ☹

zelmirka1
12. črc 2011

@klementina, v Ziline robila Starkova zatial len tri kurzy, dvakrát I a raz II, zaujem je tazke bude urcite pokracovat. Jedna skolka by saujala, ja by som aj rozmyslala, len robim v uplne inej oblasti takze je to skor v rovine uvah. Ja si myslim ze to nie je o tom ze musi byt cela skolka montessori, ved aj v statnej skolke by sa dali uplatnit niektore principy a hry a myslim ze keby bol zaujem tak to nie je o peniazoch ale o snahe a chuti vyuzit nieco ine. Zalozit novu skolku je velmi narocne, musela by byt sukromna a to uz chce viac financii ale ako pises je smutne ze neprenikol tento system aj do statnych skolok, co by bolo super. ☹

evena
12. črc 2011

ahoj, holky dík za reakce, moc mi to pomohlo 😉 měla sem právě veliký problém s tím, jak k malé v tu danou situaci mluvit, tak, abych právě tu vinu na sobě neměla já, jakože já jí také něco zakazuju ... s tchýní je špatné pořízení, je to generálka, která celý život peskuje lidi okolo sebe, neuznává názory jiných, takže komunikace s ní je dost špatná, snažila sem se s ní promluvit několikrát, ale prostě to nikam nevede ... možná kdyby tchýně bydlela jinde, tak mě to ani tak nemrzí, ale takto mi to někdy i rve srdce, protože malá je docela klidné dítě, ale v těchto situcích někdy opravdu dost brečí, takže to sou šoky i pro mě když nevím, co s ní udělat aby se uklidnila

evena
12. črc 2011

Ještě bych se chtěla zeptat na knihu Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly ... stojí za to si jí koupit, když už mám doma rabr? ... nejsou si ty knihy třeba dost podobné, abych se tam dozvěděla něco nového?

zelmirka1
13. črc 2011

@evena Jak mluvit...je velmi podobna knizka, len sa omnoho lepsie cita, je tam vela prikladov, obrazkov, situacii, Rabr je dost narocna na citanie a tato sa fakt super cita, aj ked je pravda ze ide vlastne o rovnaky princip, ktory ked uz clovek pochopi z Rabr tak vie ako na to.

zuzi118
13. črc 2011

@klementina ano viem, aj my tam davame syna. takze to vyzera, ze nase deti budu spoluziaci 😉

pia22
13. črc 2011

Dievcata zaujala ma tato tema🙂, je niekde knihu Resp. a byt resp. mozne si stiahnut z netu? O co v bodoch v tomto vychovnom pristupe ide? Vopred dakujem🙂