Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

reruna
29. čer 2011

@klementina no vidíš, naše ředitelka zase zastává názor a já souhlasím, že kroužky do školky moc nepatří, pro dětem stačí bohatě jeijch výchovně vzdělávací program, a je toho na ně i tak až moc, když kroužek, tak dejme tomu pro předškoláky, tam už to beru, to třeba mají píšťalky, přípravu na školu a plavání, ale ti menší fakt žádný kroužky nepotřebují a když už bych chtěla, tak tu máme volnočasové centrum se spoustou nabídek....jak píšeš, důležitější je přístup učitelke a celkové klima ve školce, než nejmodernější hračky nebo milion kroužků... tím ale nechci říct, že by ty kroužky, native speaker atd. nebyly dobré, jen ne na úkor něčeho, co by mělo být ve školkách běžné...

dagina
30. čer 2011

Ahojky maminy, moc díky za odezvu..., všem.
Jj, bydlím v menším městě a o nějakém výběru školky nemůže být řeč. Už jsem jsme také uvažovali malou dávat ze začátku tak na dva dny v týdnu... . Já ty učitelky v podstatě chápu.., prostě nemají informace, že lze jednat s dětmi i jinak...ale to je o školství vůbec..., stačí když si vzpomenu na svou základku a střední 😖 ..., proto mě Rabr tak moc oslovil a snažím se ho doma aplikovat ..., ikdyž to je někdy hodně těžké. 😲

evena
30. čer 2011

ahoj holky, jdu k vám pro radu ...
moje malá má 21 měsíců a má házecí období, hází hlavně oblíbeným plyšákem a hrnkem na pití a tím to teda sakra bolí když se trefí 😖 zkoušeli jsme vysvětlovat že hračky to bolí, nás to bolí, když háže venku po zemi, vybírá si hlavně místa, kde je špína, hlína ... takže má pak hračky nebo hrnky ušpiněné, dřív jsme jí ty věci ze země zvedali, oprašovali, pak jsme zkoušeli je nezvedat, nevšímat si toho, to pak šlo vidět, jak jí najednou mrzí že je špinavé má, zvedne si je, ofouká a opráší je sama, ale pak stejně jde a udělá to znovu ... už začíná házet i třeba s kameny co nejde, strašně se tomu pak směje ... tak právě nevím, jestli je ještě na nějaké vysvětlování malá a nechat to být, nevšímat si toho, jen hlídat, aby někomu třeba neublížila, a prostě čekat až to přejde? nebo měly byste nějakou jinou radu jak na ní 🙂

berenika39
30. čer 2011

@dagina však jo, já to taky teoreticky chápu, vím, jak je to období, kdy se poorvé dítě dostane od maminky mezi jiné lidi důležité, ale fakt ta praxe pokulhává. tím nemíním ospravedlnovat chování učitelek, které by děti ponižovaly. tam by to chtělo se ozvat, upozornit na to, i když vím, že ne každý na to bude mít odvahu.
u nás je jedna jediná školka pro xx spádových obcí. jedna a přeplněná. maminky nemají na výběr, pokud pracují někde v místě. budu si petra vozit do školky do místa, kde pracuji, ale ani tam není moc šancí a představa, že ho dám na opačný konec prahy by znamenala ztrátu dvou i více hodin z celého dne, strávených v autě v koloně. není to jednoduché.
kdybych zjistila, že se učitelky nechovají korektně, zkusila bych to řešit. slušně, ale důsledně. tak by se dala nastolit změna, která by pomohla i ostatním maminkám i dětem. ale když to mainky akceptují, běží to vesele dál, rok za rokem.

evena
30. čer 2011

taky jsme zkoušeli jí nabídnout balonek že si budeme spolu házet, ale nechtěla si házet jako jindy, chtěla se trefovat jen do nás

berenika39
30. čer 2011

@evena zkus jí nabízet co nejvíce alternativ..je to jen obodobí, kterým si projde, ale jde o to, aby pochopila, že je spousta fajn věcí na házení , krom hrnečku a hraček.
kup malé balonky a dokud ji to bude bavit, házejte - na cíl, co nejdál, jedna druhé. jděte k vodě, nasbírejte kameny a házejte, aby to zblunklo, házejte klacky v lese. cokoliv, ona se uspokojí, a hrneček nechá v klidu v kočárku. netvrdím, že je to 100%, ale zkus 😉

evena
30. čer 2011

@berenika39 díky, to byla rychlost 🙂 je pravda, že ona hází hlavně když si dáváme třeba venku kávu, chtěli bysme mít chvíli klid, hodit nohy nahoru, takže asi v tu chvíli se nudí ... zkusím tohle období nějak přežít s tím, že ten klid u kávy ještě nebude, nebo se vytřídáme v nějaké aktivitě s ní s partnerem a odpočívat holt bude vždy jen jeden 🙂

berenika39
30. čer 2011

@evena asi tak, přeji pevné nervy a trpělivost, je to jen na chvíli, budete zase řešit něco jiného 😀

zelmirka1
1. črc 2011

@evena to je obdobie kedy dieta chce hadzat vsetkym, v podstate sa uci ako predmety letia, ako daleko, co to urobi, ako su tazke....urcite to nerobi naschval, vtedy treba vymysliet naozaj cinnost ktora suvisi s hadzanim, hadzat kamienky z mosta do vody je uplne super, tie balonky tiez, alebo urobte kruh nech sa strafia loptickami do neho, do vedierka. Maleho bavilo triafat do kruhu ktory som drzala a lopticky preletovali cez neho a pri vode sme hadzali obrovske tazke kamene to bol uplne hotovy od radosti.
Nedavno som bola na kurze montessori a uzasne sme tam preberali tieto obdobia kedy dieta robi niaku cinnost a preco to robi a ako to riesit. Najhorsie je ze rodic uz casto chyti nervy a mysli si ze to robi dieta naschval, tiez som uz niekolkokrat riadne predychavala aby som to svoje krasne dietko neprizabila 😀 ale treba si povedať, že pre neho je to hra a hlavne sa učí ako veci funguju a čo dokáže 😀 a treba vymyslieť ako dieťa robiť nasmerovať na podobnú aktivitu, ktorá jeho tužbu uspokojí a zabaví ho. Niekedy je to narocne, ale čím viac nad tym takto rozmyslam tak sa mi darí malého zabaviť lebo ked som opakovala čo nesmie to nikdy nefungovalo. 😉

ibamy2
1. črc 2011

ahojte, zienky,
citam vas uz dlho - predlho 🙂 ved tych 112 stran nie je len tak. vdaka za vela mudrych slov a rad 🙂 na rabr som sa aj vdaka vam statocne namotala, precitala som si aj rozne ine knizky, ktore boli v tejto teme spominane. krasne sa mi rozsiruju obzory, este to tak vsetko dokazat aplikovat v praxi... rabr samotny som si nechala nakoniec, kedze tieto "ucebnicove" knizky su pre mna tazka literatura 🙂
kazdy den s mojou dcerkou ma presviedca v tom, ze cesta rabr je pre nas ta spravna. uz pred otehotnenim som vedela, ze chcem svoje dietatko viest inak, nez som zazila ja a videla vo svojom okoli... len som sa obavala, ze nebudem vediet, ako... dnes uz mam o tom jasnu predstavu... babule, ste vazne skvele, vsetky do jednej 🙂 za tuto temu aj kazdej jednej prispievatelke v nej tisickrat vdaka 🙂

berenika39
1. črc 2011

@ibamy2 tak at se vám daří🙂. mám už zkušenost, že kdo si rabr přečte, začne trochu jinak koukat na vztah dítě-rodič, resp. na vztahy mezi lidmi. neznamená to nutně striktně dodržovat každou řádku, ale použít ten princip. pak už to člověka samo nutí se chovat k dítěti prostě jinak - mě to vždycky docvakne po návratu z dětského hřiště, kde se maminky baví mezi sebou (nic špatného, taky prohodím slova🙂), ale děti se nedozví nic jíného než nedělej, nelez,hraj si, nebo....jestli ještě jednou, tak....počkej až přijdeme domů...a okamžitě přestan, nebo...nech toho, přestaň. normální vlídné slovo neslyšet 😝 . Mám to čerstvé, chodíme ted dost často na super hřiště s velkou trampolínou, a je mi to líto.

zelmirka1
1. črc 2011

@berenika39 je to presne ako pises, kto raz pochopi principy Rabr tak uz sa pozera na dieta uplne inak a celkove vztahy medzi ludmi, ja to vnimam velmi ked sa pohybujem medzi na detskom ihrisku a veru casto si musim v duchu povedat, ze som rada ze take nieco nerobim a hlavne si davam pozor aby som sa zbytocne nestarala lebo o to maminy nestoja a uz par krat na mna pozerali ako na blazna. Dnes tiez som zazila scenku v detskom kutiku, chlapcek asi 3,5 ročný sa hral s hrackou, ine dievcatko prislo a pridalo sa, jemu sa to nepacilo, zacali sa dohadovat, pribehla jeho mamina, hned ho odtiahla, nasledovalo dlhe vysvetlovanie...chlapec spustil plac, ona stale hudla a hudla, potom sa vyhrazala ze idu domov ked robi sceny, on uz chudak jej visel na nohe ked akoze odchadzala...zrazu bola hracka volna tak k nej bezal, mamina ju okamzite odniesla prec ze ju mat nebude ked kvoli nej robil scenku, uz som chcela prist jej povedat ze predsa len mal hracku prvy a pekne sa hral kym neprislo to dievcatko, ale musela som letiet istit mojho drobca zo smyklavky len som pocula ako ho stale kritizuje, hresi a vyhraza sa, chlapec stale plakal viac a viac, nakoniec ho zobrala a za trest odisli, on uz bol uplne v zachvate a ona kricala ukludni sa ukludni sa....mne ho bolo tak luto, islo len o to dokazat si svoju moc nad dietatom.

berenika39
1. črc 2011

@zelmirka1 já vím, mě to taky trhá uši. ale asi nám nepřísluší to hodnotit, nebo - hodnotit ano, ale ne řešit 😝 . někdy mám takové nápady - jako že budu jako takoví ti zastánco církve, jak nabízí bibli na ulici - prostě vezmu rabr na hřistě a budu nabízet 😀 😀 😀 😀

zelmirka1
1. črc 2011

@berenika39 😀 😀 😀 este si budu mysliet ze si jehovistka...jasne ze nam to neprislusi riesit, ale je mi to luto a usi mi to tiez dost trha tak obcas ma napadne niake slovko prehodit ale v podstate aj moji rodicia na mna pozeraju ze co to mam za vychovne metody 😀 . Ale verim, že robim spravne a najlepsie ako viem a ze z maleho vyrastie fajn clovek, sebavedomy, empaticky a ze sa mu bude v zivote darit aj vdaka pristupu k ludom okolo seba.

ibamy2
1. črc 2011

@berenika39 @zelmirka1 ved presne o to ide... vonku okolo seba pocuvam presne to iste... a preto to pre moju dcerku chcem inak. a viem, ze to ide, len treba chciet a snazit sa... tiez som zazila len par dni dozadu, ako mamina na ihrisku svojej cca 1,5 rocnej dcerke dvakrat povedala, aby nesla na druhu cast ihriska, lebo hento a toto... mala jasne ze davaaaaj... tak jej normalne struhla po zadku ☹ a potom jej hovori: nemozes byt chvilu pri mne? nemozes pocuvat? a bla bla... trha mi usi, ked pocujem aj take ze - ty si zle dievcatko... ako sa sprava pekny chlapcek? .. pozri, ake je dievcatko dobre a ty aka si skareda.... ale presne ako pises- vela veci hodnotim, no neriesim. a aspon sa snazim spracovat si v hlave, ako by som chcela reagovat ja na rovnaku situaciu, keby nastala u nas

berenika39
1. črc 2011

@zelmirka1 určitě. o tom to je 😉
Petr je sluníčko, a vím, že zčásti má ten optimismus a pozitivíní náladu po mně, ale zčásti je to tím, že omezujeme všechno to negativní, co je ve výchově běžné. Jak už ted trochu pobral rozum a dokáže i říct, co si myslí, dohodneme se na všem a ani náhodou to neznamená, že by neměl ony pověstné hranice.
Jinak - aby to nevypadalo jako červená knihovna - nevím,co s jídlem. Jí skoro všechno jídlo, sortiment ok 😉 , ale prostě jednou jí normálně, a jednou "nechci". Někdy sní co vidí, někdy celý den jen zobe. Ještě pořád nemá všechny ty zadní stoličky , tak to svádím na to, není to nechutenství. Zatím ho nechávám, ve výsledku sní tak nějak to, co potřebuje, ale já se trochu do toho zamotávám - už se předem bojím, co když zase nebude chtít jíst - a to je špatně. Tak nevím☹

zelmirka1
1. črc 2011

@ibamy2 takze ta spoznam raz dva v meste, to je ta co stale neopakuje negativne vety na svoje dieta, budes podozriva 😀 😀.
Zle dievcatko alebo chlapcek to uz je ina sila. Je to zvlastne tieto naucene vzorce a stale sa ich ludia drzia. Ved ja tiez obcas mam dost a uvedomim si ake je to narocne s malym dietatom a zahlasim niaku mudru vetu ze maly kuka ako puk 😀 ale ked sa mi paci Rabr neznamena ze vsetko do bodky dodrzujem, ale proste po precítaní uz celkove komunikácia je uplne iná a postupne sa mi len potvrdzuje ze to funguje.

berenika39
1. črc 2011

@ibamy2 tak nakonec je to pro nás poučné - když slyšíme okolí, víme, co nechceme🙂

zelmirka1
1. črc 2011

@berenika39 urcite ma Peta pozitivny pristup po tebe, lebo k nemu tak pristupujes, je to velmi vidiet ked sledujem niektore maminy a ich deti ze su ich obrazom, za chvilu sa da vypozorovat preco je dieta pohodoe alebo naopak nervozne.
Uplne chapem to s tym jedlom, ja tiez obcas to tazko zvladam, ked maly zacne vypluvat 😠 ale zaujimave je ze u opatrovatelky zje uplne vsetko, napapa sa tak poriadne ze sa nestiham cudovat, takze asi niekde robim chybu ja...alebo proste je to ine doma s maminou ako u nej. Snazim sa povedat si ze od hladu neumrie a celkove si aj detsky organizmuy vypyta co potrebuje. A to ze sa predom bojis tak to je jasna vec ze vyciti ze tam je niaky ten strach. U nas sa to krasne ukazalo ze co som neriesila islo samo, coho som sa obavala islo tazsie - plienky. Ja teraz trochu citam o pozitivnom mysleni ale taky vyssi level a dalo mi to riadnu inspiraciu do zivota.

evena
1. črc 2011

ahoj, tak dnešek se nám povedl ... malá hodila s kamínkem, hned jsem začala s tím, že jestli chce házet, že můžeme s balonkem, šly jsme společně pro balon a házely než jí to přestalo bavit, pak si našla sama jinou zábavu, koukala jak tatínek vrtá a podávala mu šroubky ... v minulosti když jsme jí nabídli balonek, tak o něj zájem neměla, takže mě to dnes i překvapilo, že se mě podařilo to takto utnout v začátku, snad i další dny budou tak úspěšné 🙂
ty situace na hřištích, z toho mám stejné pocity, člověka to prostě mrzí, jak se chovají někteří rodiče ke svým dětem, já nemusím chodit ani daleko, dělá to švagr i moje sestra, některé kamarádky ... jenže zasahujte někomu do výchovy ... jedna známá si mi nedávno stěžovala jak nezvládá svojí 3 letou dceru, to chování holčičky co jsem viděla a to co mi vyprávěla známá co provádí jí nebo mladšímu bratrovi mi připadalo spíš jako nějaké výkřiky o trochu lásky, pozornosti ... tak jsem jí nabídla že jí půjčím rabr, byla ráda, jsem zvědavá co mi na to řekne, jestli aspoň nějakou inspiraci tam najde, no hlavně aby to pomlo jí i té holčičce

berenika39
1. črc 2011

@zelmirka1 já na to fakt věřím. za mlada jsem taková byla "sama od sebe", ale ted už s tím umím trochu pracovat a vydělovat nedůležité....jde to, koukat na svět z té lepší stránky, když se chce (dneska zrovna super Forrest Gump 😀 ). člověk má o polovinu starostí méně, stačí těch pár opravdových 😒 .
Petr nejí ani ve školce, když má ten den D 😝 . Ted jsem začala dělat to, že jídlo připravím, dám mu ho a poprosím někoho jiného, bráchu, tátu, aby s ním byl u stolu, nebo ho nechám jíst samotného s tím, že musím něco nutné udělat....při společném stolování nám to skřípe.

berenika39
1. črc 2011

@evena skvělý, jsem ráda, jasné "házecí období" 😀 , bude to v pohodě, hrneček to přežije 😀

zelmirka1
1. črc 2011

@berenika39 tak je super ze si taka byla sama od sebe, ja na to prichadzam postupne a veru mi to trvalo lebo nie som moc mladsia ako ty 😉 ale robim co mozem 😀 Ja verim, ze si vela veci oplyvnujeme sami svojim myslenim a pristupom k zivotu a nie je lahke zmenit myslenie.
Snad to s tym jedlom je len prechodne, to je totiz nieco co rodic zvlada tazko lebo povazujeme automaticky za dolezite aby dieta dobre jedlo a neda nam to preto aj niekedy dieta cez jedlo vselico poriesi...ale ides na to dobre, mozno su to fakt len zle dni aj kvoli tym stolickam.
A inak super pristup...ked vidíme ako to robia niektori rodicia je to vlastne poucne lebo vieme ako to robit nechceme 😉 niekedy si v duchu hovorim ako by som reagovala a ani sa nenazdam a zide sa mi to.

zelmirka1
1. črc 2011

@evena super...inak hadzat sa da vselico 😀 mame vyskusane.

dagina
2. črc 2011

@berenika39 dobrý nápad nabízet Rabr na hřišti 😀 a nebo i ve školce 😅?!

Holky, mě starší začíná "týrat" malou..., tu do ní z ničeho nic kopne, flákne jí hračkou silou přes záda.... a to jí Nelinka (mladší ani nic nedělá, nebere..). Manžel z toho v šoku, tuhle jí dal na prdel a pak jí chtěla mlátit ještě víc..., já zkouším metodu ...že to co chce udělat Nelince, může mi ukázat na panence - takže teď máme jednu panenku otloukánka...., nebo jí řeknu, že pokud je na Nelinku naštvaná, můžeme jí to říct..a né hned jí bouchat... . Často to funguje, když se vymlátí na panence, nemá pak už chuť na Nelinku, ale poslední dobou říká, že nechce panenku uhodit, ale Nelinku..... . manžel mi nadává, že jí učím bouchat do hraček..., kdyby jste poradily ještě něco lepšího budu ráda. 😲

eveluska
2. črc 2011

@dagina kdyz uz to s ni jde takhle resit, co spis pokazdy zkusit probrat, PROC chce malou prastit? asi proste zarli, to je pochopitelny, mate nejakou cinnost jenom spolu? kdy se venujes jen lucince? taky si zkus projit den, udelat si takovou "statistiku" a treba ti vyjde, ze vic nez pulku vzajemny "komunikace" tvori jen nejaky zakazy apod. .... ono se mi to radi s jednim prckem a vim, ze je to urcite tezky, ale i kdyz uz je starsi dite "rozumny" a hodne samostatny, tak je potreba si ho urcite hodne vsimat a hrat si s nim a ne si ho nevsimat dokud neco neprovede.... mluvim z pozice starsiho sourozence, kterym jsem sama byla 😅 dej lucince znat, ze je taky tvoje milovany detatko a ze si s ni budes hrat a ze muze i "zlobit" v mezich...jako s hrackama a tak, ne mlatit nelinku

dagina
2. črc 2011

@eveluska no žárlí určitě. Já nevím..., otázky PROČ nemám sama ráda...jakoby mě zaženou do kouta a nutí mě, že MUSÍm odpovědět...., doma je nepouživám vůbec, ani s komunikaci s dospělýma. Nebo dělám špatně??????
Zákazy též nepoužívám... už hodně dlouho. Jedině včem pochybuju hodně je, že mě občas chytne histerák a řvu na ní bezdůvodně, ale to už jsem totálně KO když se mi to stane, to mě třeba jen naštve, když si oblíkne obráceně boty nebo se oblíká hodně pomalu, není takových situací hodně ale jsou 😖 .
S časem, kdy jsem jenom s ní...není snad žádný. Mladší dcera je dost uřvaná, moc nevydrží sama, a když už chvíli vydrží, tak hrozí karambol, je hodně akční, od pátého měsíce leze po 4, sedá si...takže pádů je dost, když nejsem u ní.... a splečně dělat nějaké aktivity také moc nehrozí 😒. Hlídání nemáme žádné, jen manžela, který přijde uřícený večer z práce 😅.

eveluska
2. črc 2011

@dagina to je tezky s tim casem, tak treba predej malou muzi, kdyz prijde a venuj se ty ty starsi a koupat a uspavat malou muze on a ty lucinku 🙂 jinak podle me hodne zalezi na tom, jak se ta otazka polozi, jako ne v zlosti a prisne se ptat "proc", ale spis si jako povidat, jako "a proc nechces prastit panenku ale nelinku? necim te rozcilila? nastvala?" spis nejak takhle, ze si i ona sama uvedomi, ze vlastne nema duvod, ze treba ma jen zlost, ze si nemuze hrat s tebou nebo tak neco....

eveluska
2. črc 2011

@dagina to mas teda doma peknyho draka, ze je od 5m takhle akcni 🙂

dagina
2. črc 2011

@eveluska jj, budu muset na sobě ještě zapracovat. Jinak se jí ptám..nebo říkám...Nelinka tě musela něčím naštvat....ale nic mi na to neřekne 😅 . No je to mazec.
Mladší už i stojí v postýlce, ještě jí není 7 měs, a to nosila do 5tého měs. podušku na kyčle...