Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

apollo11
11. pro 2012

@blumka Ano, tak nějak to taky pojímám 🙂 jen znám tu svou všetečku, jak chce všemu přijít na kloub a nerada bych jí v tom udělala zmatek 😅
Jinak jako úplný křesťanský bezvěrec se právě necítím, určitou duchovní kulturu (spíš než náboženství) ctím a je jedno, jak si ji zařadím.. třeba chodím občas sama do kostela, jen se svými myšlenkami, mám ráda tu energii.. Je to těžké, být nevěřící, ale to už jsem mimo téma.. 😉 Tak hezký předvánoční čas 🙂

blumka
11. pro 2012

@apollo11 no v tomto mam asi stastie, ze nase deti to nejak prijali ze to tak je a hotovo...neriesia...aj ked ine veci riesia az moc, toto nejak nechavaju na pokoji 😅

lusy82
11. pro 2012

@apollo11 Já tenhle zvyk s Ježíškem neberu jako špatný lhaní, mě to přijde krásný když vidím, jak se na to malý těší a jak měl rozzářený očíčka, když dopis pro Ježížka zmizel s okýnka. Je to jen na pár let a vím že děti z toho zjištění, že ježíšek není traumata nemají. Naopak teď kamarádky syn na to přišel a ještě na sebe byl hrdý, že už to ví jak to je a dělá mu radost, že může taky dávat dárečky. Myslím si že by bylo škoda o tohle naše děti ochudit. Více mi vadí Santa klaus, kterého děti považují za Ježíška a celková komerečnost Vánoc. Obzvlášť když v reklamách prezentují ježíška coby Santa klause a motajídětem hlavu. Jiříkovi se to snažím vysvětlit, že Santa nosí dárky dětem jinde a nám tady Ježíšek, kteého nikdo ho nikdy neviděl, takl nevíme jak vypadá.

jarkalada
11. pro 2012

@apollo11 já se musím za sebe přimluvit, abys jí neochudila právě o to "čaro" -to je moc hezké slovo 🙂 , které v sobě Ježíšek ukrývá. Taky nejsme věřící, ale dárky nám nosil Ježíšek. Jsem od přírody strašně zvědavá, vždycky jsem se na to nějak snažila přijít - samozřejmě že nepřišla, ale o to víc to právě bylo takové tajemné.
Přijde mi, kdybych věděla, že dárky nosí rodiče, až tak bych se netěšila - nebyla by to asi taková atmosféra. Dárečky se dávaj na narozeniny nebo jiné příležitosti, ale kolem Vánoc je to jiné 🙂
Někdy v 8letech mi to pak prozradil děda, ale vůbec jsem nebyla zklamaná. Pořád jsem předstírala, že na něj věřím a pamatuju si, jak jsem potajmu příští Vánoce každému dala vyrobenou maličkost pod stromeček

geliva
11. pro 2012

koukám, že řešíte mikuláše a ježíška. my byli na mikuláše v MC a nevím jak moc je to rabr, ale mě se to líbí. Mikuláš chodí jenom s andělem (protože tam chodí jenom hodné děti, takže čert zůstal venku - líbí se mi, že všechny děti jsou hodné, i když je to to dělení) pak jsme hromadně zatancovali kolo mlýnský a mikuláš rozdal balíčky, skoro všechny děti pro ně šly s maminkami a nikdo neměl problém, že se bojí.
co se týká ježiška, tak my jsme na něho hráli s našima ještě snad v pubertě, vždycky jsme napsali dopis, dali ho za okno, a snažili se zjistit, jak si ho berou (hlídali jsme pokoj), nikdy jsme je nechytli, stejně tak s dárky pod stromkem, vždycky jsme je tam tajně pašovali, jako že ježíšek 😉 🙂

apollo11
12. pro 2012

No abych to upřesnila, ten celý kontext s Ježíškem právě ano, ano, ano, šlo mi jen o to, jestli vyloženě nosí ty dárky 🙂 Santa Clause určitě nee.. @lusy82 já znám osobně rodinu, kde se to ty děti dozvěděly moc pozdě, někdy v pubertě (dneska nepředstavitelný) a byla to teda pro ně rána 😀 ale bylo to tím, že tam se vůbec nějak o ničem moc nemluvilo. No, v tom to celý je 😉

pelmisek
12. pro 2012

Často jsem nakukuju a hledám "rozumy" které se snažím aplikovat, ale stále bojuji nejvíce se sebou. Jsem hodně vznětlivá a netrpělivá ☹ Kromě toho jak na sebe abych hned nebouchla abyla trpělivější uvítám rady ještě s oblékáním do školky. Mám dceru, která je naopak VELMI pomalá a pohodlná a než by se sama oblékla tak radši bude za mnou chodit po bytě s oblečením v ruce dokud se fakt nenaštvu a prostě jí neobléknu aby jsme dorazily do školky aspoň trochu včas. Je jí skoro 6 let a oblékat se prostě odmítá!!! Už jsem zkoušela tyto metody - 1. vezmu si k ní oblečení a oblékám se u ní v pokojíčku, 2. domluvím se s ní, že jí pomůžu obléct jen třeba punčocháče a zbytek musí zvládnout sama, 3. vyhrožuju že pojede prostě v tom co si sama oblékne a už jsem jí tuším jednou i vystrkala ze dveří jen v triku a kalhotkách - no megařev na celej barák. Tohle všechno jsem vyzkoušela a už jsem váááážně zoufalá. Každé ráno to samé prostě se oblékat sama nebude. Mám ještě mladší holčičku a té také trochu pomáhám s oblékáním (i když ta už občas protestuje že naopak nechce pomáhat) tak možná je to tím, že to vidí u mladší sestry a nebo prostě ví, že v tomhle má teda nade mnou absolutní moc a že je opravdu málo dní kdy se nakonec nenaštvu a neobléknu jí. Achjo pomoooooc prosím už jsem v koncích!!!

lusy82
12. pro 2012

@apollo11 Tak v pubertě to je fakt moc. To se divým, že na to ty děti nepřišly sami. My na to taky přišli samy v nějaké první nebo druhé třídě. To se nedivým, že to pro ně byl šok. 🙂 No a s tím nošením dárků, mě to přijde jako že bych ty děti o něco ochudila. Patří to k vánocům u nás od jakživa a myslím si že takováhle malá lež jednou z rok na výchově paseku nenadělá. Myslím si že jsou horší narušitelé RaBR výchovy.

apollo11
12. pro 2012

@lusy82 Ad poslední věta: tak to určitě jo, já to nemyslela ani tak vzhledem k RaBR výchově, to jen že tu tak přišla řeč na ty čerty a podobný tradice 🙂 Já jsem to moc nezažila s tím Ježíškem (nebo nepamatuju si, že bych na něj věřila - což je škoda), tak možná o tom přemýšlím až moc 🙂

lusy82
12. pro 2012

@apollo11 Hm tak to chápu, když jsi to nezažila. Tak nevíš jak se k tomu postavit. Ale sama si říkala že je to škoda. A já osobně si to myslím taky, ale záleží to na tobě. 🙂

blumka
12. pro 2012

@pelmisek mam takmer 5 rocnu dceru, ktora sa vie poobliekat sama uz kompletne, ale rano do skolky, alebo vsade kde sa ponahlame ju obliekam ja alebo manzel. Do skolky hlavne preto, ze je velmi pomala, keby som to nechala na nu, obliekala by sa aj 2 hodiny a aj preto, lebo rano na nej vyslovene vidno, ze potrebuje nase dotyky, nasu pomoc...nie preto ze to nevie, ale preto ze nas chce mat blizko. Rana u nas byvali dost chaoticke, kym sme sa snazili ju presvedcit ze uz by sa mala obliekat sama a presne som skusala aj to co opisujes ty, az som si raz povedala a preco? zarucene viem, ze sa obliekat vie, pozapina si vsetko, dokonca si vie uz zaviazat aj maslicku na teniskach, ale su chvile ked to kategoricky odmieta a radsej pride za nami aby sme ju obliekli my....nevidim dovod jej v tom nevyhoviet. Niekedy ked nestihame, pomaha aj to, ze sa obliekame u mna v spalni spolu, teraz si oblecieme nohavice, teraz tielko, ona oblieka seba, ja seba...Ale pointa je ze ja nevidim problem v tom ze ju obliekam aj celu ja alebo manzel. ona si to doslova vychutnava, a nemyslim ze by som ju tym rozmaznala alebo zeby sa nieco nenaucila sama alebo ze by v buducnosti sa nevedela sama o seba postarat. Tiez mame mladsiu, ktora je zas opak, teraz vsetko robi sama..takze v podstate obliekame len starsiu, cize to nie je ani nejak vela roboty 😉

pelmisek
12. pro 2012

@blumka jj už jsem nad tím taky přemýšlela, že na to prostě přistoupím a překonám sebe sama 😀 Dnes jsem zkoušela aspoň výběr - oblékneš si tričko nebo kalhoty? vybrala si triko a taky si ho i oblékla. Te´jen to vysvětlit taťkovi aby neprudil 😉 a já se zavazuji, že budu statečná a nebudu prudit s oblékáním 😉

blumka
12. pro 2012

@pelmisek ano aj to obcas robime, ze vyber si co si oblecies sama a co ti obleciem ja, ale v podstate v tom nevidim nejaky zmysel, ked si uvedomim, ze ona to dokaze sama, lebo ked sa niekde ponahla..napr. teraz von do snehu tak to sa oblecie expresnou rychlostou ....asi ide len o to ze sa mi ako rodicia bojime, ze ich tym rozmazname alebo ze zleniveju... 😅

weri1
12. pro 2012

ahoj holky

tak přemýšlím o kurzu RABR, mám nemám ? jsou tyhle semináře dobré ? @berenika39

berenika39
12. pro 2012

@weri1 nebyla jsem, nevím, ale všichni, kdo byli, si chválí. hlavně ty, kde pořadatelé byli manželé Kopřivovi. Víc neporadím🙂
Já bych šla🙂 Není to jen o výchově malých dětí, žádný návod - jak na to - ale je to o komunikaci obecně - a to se myslím do života může hodit. Našla jsi někde v Praze?

weri1
12. pro 2012

@berenika39 od ledna na praze 3, pak vršovice a praha 9 ....pro mě nejschůdnější ta praha 3

weri1
12. pro 2012
berenika39
12. pro 2012

@weri1 tak to nevím, fakt nedokážu posoudit, jakou to bude mít úroveň, ale jestli na to máš čas a chuť, rozhodně to nemůže být na škodu....

weri1
12. pro 2012

@berenika39 tak hlavně aby to i za ty penízky stálo 🙂 tak já teda tomu ježíškovi napíšu 🙂

berenika39
12. pro 2012

@weri1 určitě! pak nám tu budeš posílat moudra🙂. Ono je to fakt o komunikaci obecně, myslím, že se to hodí každému.....

jenovefa
13. pro 2012

Ahoj, můžu ještě k čertovi a spol.? Mně to strašně točí. Když si vzpomenu na děti z našeho baráku, některé fakt zvracely 2 dny dopředu. Strašný, nebo jak píše berenika, děs. Ve školce pí uč vyhrožovala, že bude chodit čert, že si odnese zlobivé děti. (Ale je to křesťanská školka - teda naštěstí nic "nepraktikují", takže bez čerta) Tomík mi to říkal s takovým údivem... Tak jsme si o tom povídali - co by asi v tom pekle děti dělaly? Loupaly brambory? To asi těžko, co? Chudáci čerti, ti by s nima měli starostí - takže blbost. A Mikuláš? Ten nekupčí, obdarovává všechny děti. A hotovo. A taky že jo... Minulý rok jsme se byli koukat na čerty v centru, letos se T. převlékl sám za čerta a brblal na Proseku. Ale byl hodnej čert, v pytlíku nosil buráky a ty rozdával. Fakt si to užil. Lidi byli milý, pochopoli to a chválili masku... Doma na balkoně pak našel pytel "dobrot" (nemůže sladký...) a 2 pidi brambůrky. Na ty se teda šklebil... No jo, kámoši čerti si něj asi udělali legrácku...
A Vánoce? To je pro mě terminologický problém. Podobně asi jako u @apollo11. Doma jsme vždy říkali "dostat něco k Vánocům" nikoliv Ježíšek, ale ani jsme to moc neřešili, nepsali dopis, jen jsme furt mleli o tom, co bychom si přáli. Po nosiči jsme nepátrali a časem nám to nějak secvaklo a začli jsme taky dávat dárky. Tomíkovi nejde do hlavy (od cca 2 let) jak může mimino z Betléma něco nosit a ukřižovanej Kristus - to je taky divný. Fakt, snažila jsem se ho moc neovlivňovat, prostě je dumavej, jako zmiňovaná malina (to je hezká přezdívka!).Teď razí teorii, že to ten stromeček nějak zařizuje, větývkama dotáhne dárky... (A plánuje, že nikam nebudeme chodit, do kostela, kde jsme byli vloni, můžem jindy..., prostě chce číhat...) Ale kdybych hned říkala "Ježíšek" a úvahy o nechodícím miminku v jeslích bych zvládla, byl by klid (a mír) ... Když mě to nějak fakt nejde. A navíc - dárky se přece nosily Ježíškovi - jsou to tedy dárky Ježíškovi (pro J.) a nikoliv Ježíškovy (od J.)... Ale o to "čaro" ho také nechci obrat. Jak na to? Protože tlaky jsou, pořád opakuju, že Vánoce jsou přece hezký tím tajemstvím, těšením, že technika snad není tak důležitá, ať si to každý myslí, jak chce... Jak to v reálu funguje u vás, co "Ježíška" nepoužíváte? Předhazovala jsem mu, že může svá přání namalovat a strčit k oknu, že to prý vychází... To mi řekl, že bude spokojený s tím, co dostane..., že to nebude kreslit.
Jo, vloni viděl dárek pro tátu (šílená akce s e-shopem ze Švédska, musela jsem to rozbalit...) a vysvětlení, že Vánocům trochu pomůžem, klaplo. No, ještě mám v záloze slunovrat... 😝

blandik
13. pro 2012

@pelmisek k tomu oblíkání, taky máme dítě, které jen výjimečně řeklo - já sám...a taky jsem zkušela čekat, až se oblíkne -výsledek byl, že ve školce jsme byli tak o půl hodiny až hodnu déle...pak jsem to přestala řešit, chtěl pomoct, tak sjem mu pomohla, co si řekl, to jsem mu pomlha a ejhle začal se pak po čase oblíkat sám...jakoby když jsem přestala trvat na tom, aby to dělal sám, že to už umí, tak to začal po čase dělat sám...a tak je to se vším...když na to tlačím, vadí mi něco ,nedělá to...a když na to přestanu tlačit, je to za čas v klidu, dospěje k tomu sám.

m.i.r.i
13. pro 2012

@pelmisek nas bude mat sice len 3 roky ale slovicka "ja sam" sa u nas konaju len vynimocne..deti uz mladsie ako on sa obliekaju a chcu robit take veci same, nasho to vobec nezaujima a ked sa ho snazime "motivovat"( umyselne nie nutit) tak sa akoze snazi, ale je to hrozne, lebo akoby naschval to robi zle a potom sa durdi, ze nevie strcit hlavu do otvoru na tricku aleho stale dokola pretahuje dopredu a dozadu...jedine co zvladne a uz robi sam je stiahnut si gate ked ide cikat, s vytiahnutim je to ovela tazsie, ale zvladne to ak ma len take volne teplaciky..inak je to len durdenie a zlostenie sa, hodenie tricka o zem..najradsej sa postavi ako strasik v poli, roztiahne ruky a maminka obliekaj..mne osobne to v principe nevadi, mame len jeho a mam to rychlejsie ked to spravim sama, len potom neviem ako ho naucim samostatnosti ked maminka spravi za neho..keby mi slo len o cas, ze mu to proste trva dlho, tak asi sa zacneme obliekat pol hodinu pred odchodom..ale on sa obliekat sam nechce vobec..zacal chodit do skolky a nejako som si trosku slubovala, ze sa tam inspiruje, chodi do triedy so starsimi detmi, su zmiesani, teda su tam aj predskolaci..ale anii utat..po 3 mesiacoch v skolke nam ucitelky povedali same, ci ho nemozeme ucit obliekat sa ☹ Lebo tam ho oblieka cele trieda..tie 5 rocne dievcatka z neho maju babiku tak mu pomahaju s obliekanim..a on pan velkomozny si to zjavne uziva...proste take nieco ako obliekanie je absolutne nezaujimave...sam bude skladat puzzle, "citat" knizky, majstrovat..pozna celu abecedu, pyta sa uz na slova..je velmi zvedavy a vnimavy, ale obliekanie k zaujimavym cinnostiam nepatri..teraz v zime je to o to horsie, ze nechce chodit ani von, sneh ho vobec nezaujima a to preto, lebo neznasa na sebe rukavice, saly, oteplovaky, nevie sa v tom hybat, pomaly ani chodit, nenalakala som ho ani na snehuliakov a sankovanie..ale pritom - nikdy mi ani ako babatko ani batola s obliekanim nerobil problemy..teda ja nepoznam co je to vrieskajuce dieta a sklabajuce maminu ked sa oblieka..on vzdy lezal, sedel, stal- a nechal sa obsluzit bez slova..ale sam to robit nebude🙂

m.i.r.i
13. pro 2012

a k tym Vianociam..preco vlastne mate tak negativny postoj k Dedovi Mrazovi (Santovi ci akokolvek)? Chapem to z hladiska komercionalizmu, to ano..Vianoce nie su o tom..ale pre deticky je to uzasna postavicka...my sme ako deti neboli vychovavane krestansky, tak u nas chodil Dedo Mraz a doteraz si pamatam ako sme s otvorenymi ustami a bez dychu cakali pred dverami a utekali potom k oknu pozerat, kedy stihol tie darceky priniest..Ja som prave riesila s manzelom vcera to, ze sa neviem stotoznit s tym, ze darceky nosi Jezisko, ako by som to malemu vysvetlila, ze ten chlapik z kriza alebo to babatko v Betleheme nosi darceky? Uz aspon keby sa zachovala nejaka tradicia, tak Jezisko dostal darceky na troch kralov, ze by trebars aj my sme dostavali..no urcite krestanske rodiny to detom nejako podat vedia, len ja s tym nie som stotoznena..mne sa ovela viac paci ten pan s bradou a dobrymi ocami..a nemusi obdarovavat len dobre deti, vsetko moze byt take ako u Jeziska, proste nosi na Vianoce darceky a je tam to uzasne kuzlo ktoremu vsetky deti podlahnu..ja by som maleho o toto neobrala, lebo viem ako som to prezivala aj ja..takze u nas jednoznacne Dedo Mraz a ked ho maly vidi na obrazkoch tak je vyjaveny a strasne sa tesi na darceky...ci v akom zmysle je to u vas proti RABR?

apollo11
13. pro 2012

@m.i.r.i Já třeba mám radši staročeské Vánoce, jsou mi bližší, každý má nějaký kulturní-historický kontext, tradice a zvyky, a pokud má někdo Santa Clause, rozhodně mu ho neberu 😉 My třeba chodíme pro betlémský světlo, to si se Santou neumím představit 🙂 Ježíšek je sice to čaro Vánoc, jen mi nepřipadá nutné říkat, že dárky fyzicky nosí on, protože je to stejně symbolika - jenže to děti nevědí a nechápou. Malá když vidí dárek, automaticky hledá dárce 😀 takže proto jsem přemšýlela, jak to vysvětlit (nemusím to taky vysvětlovat vůbec a nechat ji přijít na to samotnou). S rabr to nesouvisí, jen mě to tak napadlo 😉

blandik
13. pro 2012

@apollo11 - my říkáme. že si dáváme dárky pod stromeček, protože se máme rádi - Ježíška nepoužíváme.

katerina108
13. pro 2012

@weri1 Ahoj, já jsem na kurzu RaR byla a podle toho, co říkali Kopřivovi, tak oni dělají kurzy jen na Moravě, v Čechách to dělají jiní, ti zbývající spoluautoři knížky. O těchto ženách se tam nemluvilo. Ale jestli to dělají pod jejich hlavičkou, tak jsou jiště zkušené a bude to stát za to. Já ten kurz považuji za jednu z nejpřínosnějších akcí pro můj život (a že jsem si prošla už téměř stovkami přednášek během celého vzdělávacícho procesu). Náš kurz byl nastaven tak, že bylo dost prostoru řešit i naše praktické problémy z rodiny, což je nedocenitelné. Tak snad budete taky spokojená. Šla bych znovu hned, i když by to částečně zruinovalo náš rodinný rozpočet.

zelmirka1
14. pro 2012

ahojte, čítam zaujímavé príspevky o Mikulášovi....tiež som riešila čo urobiť a nakoniec som to ani moc nevysvetlovala, proste som povedala, že je deň kedy chodí Mikuláš, že je to tradícia a dali sme čižmu za okno, ráno boli v nej dobroty, malý sa tešil a bolo to v pohode. V škôlke mali Mikuláša, žiaľ aj čerta, malý sa bál, povedal mi že sa rozplakal až sa mu spustila krv z nosa 😝 pritom mi učiteľka povedala, že mali dobrého čerta, ktorý musí Mikulášovi pomáhať nosiť darčeky....fakt je to des. A nechcem mu hovoriť že len dobrým deťom nosí darčeky. Takže žiadne ďalšie akcie sme už radšej neabsolvovali.
Vianoce sú tiež pre mňa oriešok, ja som v detstve verila na ježiška aj keď nie sme úplne veriaci v klasickom zmysle, chcem zachovať to čaro Vianoc, to že sme spolu, máme sa radi, celá ta atmosféra že ozdobíme stromček a pečieme je fajn, aj to že dostávame darčeky, len nechcem podmieňovať že musí byť malý dobrý a hlavne celý príbeh o Ježiškovi je pre mňa trochu mimo tak ešte neviem ako to celé vysvetlím keďže teraz máme otázok prečo je to tak. Dúfam, že popíšete nejaké vianočné príbehy ako je to uvás.
😉

reruna
14. pro 2012

k těm Vánocům - věřící o Vánocích oslavují narození Ježíše Krista, zdobení vánočního stromečku, pečení cukroví, krájení jablíček, házení střevícem, kapr na večeři, dávání dárků atd. atd. to jsou staročeské zvyky, některé tedy z Německa a některé nejsou zas až tak staré - například stromeček - no ale patří k tomu i to, že děti píšou dopis Ježíškovi o dárky a že dárky pod stromeček dává Ježíšek - těžko říct, jak toto vzniklo, nejspíš opravdu podle darů, které dostával narozený Ježíšek a v řadě zemí si dávají dárky až na Tři krále, s náboženstvím to už moc společného nemá, na druhou stranu je to součást naší kulturní tradice a já to svým dětem zprostředkovat chci, ale jinak to podle mě záleží na každém, jak si to pojme, mě nevadí, když malé děti věří, že dárky nosí Ježíšek, takže tuto tradici my doma držíme, až se děti zeptají, jak to je, tak vysvětlím, že je to tradice, na Vánoce se obdarováváme, abychom si udělali radost.
Proti Santu Klausovi taky vlastně nic nemám, vždyť je to náš Mikuláš - další tradice - prostě malým dětem popíšu jak to je - že se u nás slaví svátek Mikuláše a ten den chodí Mikuláš, anděl a čert a Mikuláš nosí dětem nadílku za okno (domů Mikuláše nezveme, stačí nám, že chodí ve školce a že jsme ho viděli ve městě...), až povyrostou a budou chtít vysvětlení, tak jim ho dám - prostě řeknu, že Mikuláš je biskup ze 4. století, řeknu legendu o obdarovaných dívkách a punčochách nad krbem a vysvětlím, jak to souvisí se Santou atd.
Prozatím jsou malí a já jim tu fantazii přeju - samozřejmě je něco jiného, pokud někdo straší čertem, až z toho děti zvrací strachy, to je teda fakt děs, ale to těšení a tajemno - proč to dětem brát?

romcovaklarka
14. pro 2012

Páni, tak nevím, jestli jsou dneska děti zvídavější, nebo jestli já jsem byla neobvykle tupá, ale věřila jsem na Ježíška (ve smyslu nošení dárků) dost let a nikdy mě nenapadlo nějak logicky bádat nad tím, jak může mimino nosit dárky apod. 😕 😅 Každopádně si spíše z dětství pamatuju ten hezký pocit tajemna a nadpřirozena, když zazvonil zvoneček a mně překvapil ve zhasnutém pokoji rozsvícený stromeček a pod ním dárky, tak asi i proto mám v úmyslu podobnou tradici předat svým dětem 🙂
Čerta a strašení a recitování básniček Mikulášovi jsem zrovna v extra oblibě neměla a proto naopak tohle nebudu přenášet dál. Můžná až bude dítko větší, že to přehodnotím a bude k nám Mikuláš chodit nadělovat, ale určitě bez strašení a bez "hodných/zlobivých" 😉