Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

sarkabrezen
autor
2. bře 2009

janusko myslím, že s tím nočníkem si vůbec nemusíš dělat hlavu, že jsi uplácela, důležité, že teď už to dělat nemusíš, předtím byla ještě maličká... a důležité, že se to takhle naučila. a jak ses ptala na to děkování... no já když malé něco odmítnu, že musí počkat nebo tak, tak jí pak poděkuju, řeknu ještě třeba, že mi to moc pomohlo, že počkala a dobrý. je fakt, že tady jsme zas u toho dodržování slibu... což u tohodle musí být stoprocentně. ale to je jasný 😵

sarkabrezen
autor
2. bře 2009

četla jsem další fajn příběh, i když spíše pro starší děti - nějaká mamina měla problém se svýma klukama, že nebyli schopni si po sobě uklízet boty, nechávali je rozházené a ji to hrozně vytáčelo, že když někdo vejde, musí se "brodit" jejich botama po celé chodbě. domlouvání, výhružky nic nepomohlo. samozřejmě. tak na to šla jinak. vzala velkou kartonovou ceduli, napsala na ni "boty"! a pověsila ji do dveří do úrovně jejich hlavy, takže když přišli, "praštilo" je to hned do obličeje. kluci se tomu smáli, ale opravdu to zafungovalo.

j.a.n.u.s.
2. bře 2009

hehe....to ja jsem pouzila na otce Elishky....on zapominal (ale furt!!!!!) zhasinat svetlo na zachode, takze taky Velkym Pismem jsem napsala svetlo a bylo, fungovalo to!

sarkabrezen
autor
16. bře 2009

ahoooj holky, tak jak Vám to jde? nějak nám to tu pohaslo 😨

zjistila jsem, že na straně 264 RaBR je super přehled, který je výborný pro utřídění si toho všeho... a zaměření se třeba jen na jednu oblast a tak... doporučuju mrknout 😵

teď kolem 2 let je to fakt těžká zkouška rabr... ale jsem moc ráda, že už jsem na to připravená, a i když je to těžké (vztekací amoky, ignorace apod.), jsem tak nějak klidnější a myslím si, že bez všech těch respektujících knížek a příkladů bych to zvládala mnohem hůř. akorát teda ještě pořád těžce snáším reakce okolí, jakože malou rozmazluju a tak... jenom proto, že ji neplesknu apod.... hrozně mně to štve. ne, že by to nějak otřásalo mým rozhodnutím vychovávat s respektem, ale mrzí mně to, hlavně od rodiny. prostě lidé, co jsou zvyklí nejít daleko pro ránu a dítě jen sekýrují tohle nechápou a asi nikdy chápat nebudou... 😒

sarkabrezen
autor
17. bře 2009

Když budete mít chuť... :

Udělejte si půlhodinku pro sebe, někam si zalezte, kde vás nebude nikdo rušit a budete samy, a vraťte se vzpomínkama a myšlenkama ke svému dětství a dospívání a nad tím, jak byste popsaly svou matku...

Vezměte papír a tužku a napište...
A) co jste na ní měli nejradši, co vás těšilo, velké věci i drobnosti, na co skutečně rádi vzpomínáte...
B) co jste naopak rády skutečně neměli, co vám ubližovalo a vadilo, co byste chtěly, aby dělala jinak...
C) teď si představte, že takto za třicet let sedí VAŠE dcera, VÁŠ syn a vzpomíná na vás - co byste si přály, aby napsali pozitivního? jak byste si přály, aby vás a své dětství popsali a charakterizovali? jaká by měla být jejich matka?

Teď máte svou osobní soukromou "knihu" o výchově. Víte, čeho se máte za A) vyvarovat, na co nemáte za B) zapomínat a co je za C) Vašim cílem. Vracejte se občas k této své knize, klidně ji korigujte, ale hlavně ji mějte na mysli při každodenní "rutině" výchovy vašeho dítka...

malovani
21. bře 2009

Čau holky, tak knížku jsem zakoupila včera odpoledne a od osmi, co Eva usnula jsem do ní nepřetržitě civěla asi tři hodiny... něco jsem četla postupně, něco namátkou, listovala a zase se vracela na začátek... jsem nadšená!!!... chvilku jsem měla pocit, že už je snad pozdě, že jsem třeba už něco stačila "zvorat" 😅 ... nicméně, pevně doufám, že pozdě není, Evě je rok a půl, to by bylo, aby nebylo...

grevab
21. bře 2009

výborná kniha!
dávam jej vo všetkom za pravdu.
je však pravda, že niečo nie som schopná v praxi realizovať - hlavne vyjednavanie so synom.
Ale vela veci sa dá.
Postupne sa snád naucím.
Autorov pozdravujem, je top fakt výborná kniha.

sarkabrezen
autor
22. bře 2009

grevab, tak to je super, to nám můžeš referovat, jak to zabírá na 6iletého klučinu 🙂

certica
22. bře 2009

ahojte, sice som RaBR necitala, ale dakujem za tip (myslim, ze ty si o tom pisala sarkabrezen) na knihu - "jak mluvit, aby nas deti poslouchaly....". este som sa k nej sice nedostala, ale uz ju mam doma 😎 🙂

sarkabrezen
autor
22. bře 2009

certica, tak pak určitě pisni, jestli se ti líbí 😵

mimonenka1
23. bře 2009

ahojte, kknizku RaBR som precitala jednym dychom, teraz ju citam dost pozorne. Absolutne ma fascinuje. Moj nazor na vychovu bol - nechcem poslusne dieta., ale dieta, ktore, bude zodpovedne a bude same so sobou spokojne, pricom neuznavam, tresty vo vychove. Tak som sa cez internet dopatrala k tejto knizke. Som velmi rada, ze aj na koniku je viecero zastankyn tejto komunikacie. Ved len nedavno som bola absolutne sokovana, ked som sa v teme - ci ma byt prijaty zakonom absolutny zakaz fyzickych trestov - doslova dosta do potycky s mladymi mamickami, ktore mi napisla, ze pokial nebudem trestat svoje dieta, tak vychovam delikventa, viac som tam neprispela, tazko presviedcat niekoho kto ma klapky na ociach.

Tiez ma velmi zaujma ako aplikovat takuto komunikaciu pri rocnych ci dvojrocnych detoch, z casti mi to ide, ale tazko sa vykecat s dietatom, ktore este hovori v dvoch až troch slovnych vetach a nema skusenosti o vsetkom co hovorime.

Mam par peknych prikladov, samostatneho uvazovania mojej malej dcerky, ktore ma doslova v dobrom slova zmylse sokovali. Nemala obute papucky a stala na dlazke. Hovorim: Miriamka, dlazka je studena. A ona na to: kde su papucky? nasla ich a snazila sa ich obut. Druhy: Miriamka, teplaciky su spinave. Spinava bielizen patri do kupelne. Ona ich chytila a odniesla do pracky 🙂

Deti su ovela sikovnejsie ako si myslime 🙂 🙂 🙂 😵 😵 😵

valka
23. bře 2009

mimonenka, k tym fyzickym trestom je to dost zlozite...ani ja za ne nie som, ale kym vsetci nevedia, ako ich nahradit, tak ten zakon bude viest k tomu, ze deti budu delikventne...facka je predsa rychlejsia ako vysvetlovanie a komunikacia...aby to nedopadlo tak, ze rodicia rezignuju aj na tu facku a nechaju deti robit cokolvek...byt rodicom, co neudrie dieta chce vela studovat a mat velku trpezlivost a cas..a nie vsetci su dnes do toho investovat ☹

mimonenka1
23. bře 2009

valka - nejdem sa uz k trestom vyjadrovat, len tolko, ze dospeleho udriet nikto nemoze, tak preco dieta ANO? ja som nestudovala, ked som dospela k takemu zaveru, chyba je vo vychovnych steroptypoch, ktore treba zmenit.

valka
23. bře 2009

mimonenka, dieta sa sprava inak, ako dospely...a ze si nestudovala? co RaBR? ved si pisala, ze uz ju mas precitanu a ides citat znova...kolko rodicov ju, myslis, citalo? 😖 ano, stereotypy treba menit, ale nie tak, ze sa zakazu tresty a bude sa cakat, co to urobi,...ale tak, ze sa zacne ukazovat v mediach, na kurzoch a pod, ako sa to da riesit inak, ako bitkou...

napr. ja som velky zastanca pevneho objatia...niektori tvrdia, ze dieta treba poslat prec...a keby ma videli, ako drzim dceru, ked sa jeduje, tak by zavolali na mna socialku...keby som jej dala facku, tak to beru v pohode,...co je spravne? a kolko rodicov nepozna ani jeden z alternativnych sposobov okrem tej facky?

mimonenka1
23. bře 2009

valka - napisla som, ze som nestudovala danu problematiku, pred tym ako som dospela k nazoru, ze nechcem pouzivat fyzicke tresty, tak som sa dopracovala aj k RaBR.
takze je normalne capnut dieta a nenormalne dospeleho? ale to som uz v inej teme a dufala som, ze tu sa s podobnym nazorom nestretnem. Ako uvadzaju autori RaBR: treba si uvedomiť, ze dieta nie je iny zivocisny druh ako dospely... to hovori za vsetko a este jeden parafrazovany citat: clovek vyrastie v cestneho cloveka nie preto, ze ho trestali, ale aj napriek tomu, ze ho trestali ... 🙂

valka
23. bře 2009

mimonenka, ja tiez nie som zastanca fyzickych trestov a dufam, ze nikdy neudriem svoje deti...ja len tvrdim, ze zakazat tresty v celej spolocnosti, ked na to nie je pripravena, tak bude mat vazne nasledky na chovanie sa deti...ano, je super, ak sa budu vsetky deti vychovavat bez fyzickych trestov, ale musi byt iny sposob vychovy, ako poznaju ludia teraz...nestaci iba prestat bit, treba zmenit styl vychovy...ten sposob tu je, len o nom malo ludi vie ☹

valka
23. bře 2009

este som zabudla dopisat, ze prave preto mam pochopenie aj pre druhu stranu...

mimonenka1
23. bře 2009

no mrzi ma, ze som zabrdla do temy zakazu trestov, lebo opat stracam iluzii, popoludnajsie nadsenie sa vytraca ... ☹

aniska
23. bře 2009

ahojte, este som to necitala, snad to zozeniem v kniznici. ale zatial problemy fakt nemame, aj dost casto pocuvne, ked mu prikazem(nie vzdy, hlavne ked je unaveny, to nie je ziadna sanca), i ked samozrejme, asi nechape preco ma to ci ono urobit/neurobit(upratat hracky, nestupat do hlbokych kaluzi, len do plytkych...).

ad fyzicke tresty, ja som si povedala, ze budem reagovat emocionalne- toz ked sa nastvem a ruka uleti, tak uleti. mna mlatil otec, od mala som bola trochu agresivna,a ocakavala som, ze to mam v krvi, tak som len bola zvedava kedy? nechcela som to silit. a asi som dobre urobila, lebo ma to postretlo raz! chapete, mna, ln raz;) ked mal rok a pol sa to stalo prvykrat(a nadlho naposledy zda sa), pacla som ho po ruke, bola to vypata situacia(pred odjazdom na vlak z restauracie, ked ho bolo treba obliect, zacal hadzat veci na zem-bol pretazeny,mal spat ale v cudzom sa mu nedalo. 10x som mupovedala, aby to nerobil a obliekal sa so mnou, no, hahaha. a letel na zem svietnik, kt sa rozbil). Toz vyletela mi ruka a riadne- svih po tej ruke. Lenze mal reakciu aku som necakala- rozrehotal sa na cele kolo a pchal mi rucicku pod ruku, nech ho este tresnem. ja som bola ako oparena, rychlo som zbalila cakypaky. a doteraz som z toho hotova.

tak som nazhavena na tu vasu rabr, snad nabuduce uz napisem dojmy z nej ;)

sarkabrezen
autor
24. bře 2009

aniska - to je přesně o tom, jak to píšeš - fyzické tresty jsou řešením situace pro vynervovaného dospělého člověka, který si tak uleví. je to emoční výlev. s vedením dítětem a jeho výchovou to nemá nic společného. a taky to většinou nemá vůbec žádný efekt...

valka, mimonenka - máte pravdu v tom, že největší problém je to, že lidé nevědí jak jinak. všichni si bohužel neseme v sobě špatné návyky... naši rodiče neměli takové možnosti jako my, jednali s námi tak, jak bylo jednáno s nimi... a my pokud s tím něco neuděláme, tak to budeme zase ať už vědomě či nevědomě předávat našim dětem 😢

rozvíjení emoční inteligence, sociální cítění, správnou a efektivní komunikaci - to všechno bychom se měli učit v rodině, ale naše společnost na to bohužel ještě není připravená... proč se tyhle - životně tak důležité věci - neučí už děti ve škole?? kolik blbostí se tam musí učit, které v životě nepoužijí nebo na ně za týden po zkoušení zapomenou... na vztahy s lidma narážíme každý den doma, v práci, na ulici... prakticky určují kvalitu našeho života...

vikinka27
24. bře 2009

mimonenka: bohuzial musim suhlasit s valkou.

co sa ti valka snazila vysvetlit nebolo, ze ti, ktori pouzivaju RaBR konaju zle ked sa vyhybaju telesnym trestom... ale ze je velka vacsina (tipovala by som na 90%) ktori si mozno myslia nieco ine.
si v spravnej teme, ale bohuzial, cesta na "naucenie vacsiny" musi byt ina. nie zakazom.
aj to je RaBR: zakazom nic nedosiahnes... iba prikladom.... 😵

(vid ako to skoncilo v zapadnych krajinach po zakaze trestov - neviem ci si bola niekedy za au-pair - ja som to videla... totalna igorancia rodicov -> cim nehovorim, ze telesne tresty su spravne, iba hovorim, ze rodicia nemali iny sposob na vychovu...)

a tato tema je myslim o tom: ako prekonavat stereotypy. kludne bud nabudena 😉 a kludne o tom rozpravaj inym... toto je cesta, ako dosiahnut zmenu...

inak, ja sa priznavam, mne sa niekedy stane ze mi ruka vyleti 😔 viem ze je to zlyhanie, ale v tom momente nie som schopna vymysliet nic ine 😔 😔
a moj syn mi na to povedal: au, moja rucka, to boli, preco ma bijes??? 😔 😔 😔
fu, tie stereotypy su otrasna vec!!!! ale velmi sa SNAZIM!!!! 😅

mimonenka1
24. bře 2009

ok - podla mna potom, ked zakaz nic nezmoze, tak nemusime mat ani trestny zákon, ved vrazda a ublizenie na zdravi, fyzicke nasilie je normalne, ved zakazom sa nic nevyriesi 😀
a ako si vsimam presne ako uz napisla sarkabrezen s tym popolnikom, trestame deti, za to, za co, vo velkej miere mozeme sami a za nase nezvladnute emocie, a asi by nas mal niekto vycapat
teda ak si niekto mysli, ze jeho dieta nie je plnohodnotny clovek, tak ich teda trestajte, ja si myslim, ze moje dieta je plnohodnotny clovek ani mne by sa nepacilo, keby ma niekto trestal, za to, ze nieco vylejem, ze sa chcem obliect podla toho co mi vyhovuje a keby mi niekto neustale dohovaral a moralizoval

v zapadnych statoch nejde o problem zakazu telesnych trestov (ved nasilie plodi nasilie), ale o kulturu, zivotny styl, nedostatok casu na deti a pod., nase myslenie je hlboko stotoznene s trestanim a ani tí, ktorí o sebe tvrdia, ze sami neuznavaju telesne tresty, nie su ochotni co len pomysliet na ich zakaz, pride im to nemozne a nevedia si predtstavit ako by sme tak mohli existovat - valka a vikinka su ziarivym prikladom

mimonenka1
24. bře 2009

a este na margo toho, ze vam sem tam vyleti ruka, to vychadza z toho, ze nie ste absolutne presvedcene, o nespravnosti trestov, takze kym ludia nezmenia postoj, mozu sa snazit kolko chcu, vo vypatej situacii, ked nebudu v rychlosti schopni nic ine vymysliet, vzdy pouziju len hrubu silu, ktora k nicomu nevedie.

valka
24. bře 2009

mimonenka, mam pocit, ze sa nas ani nesnazis pochopit :-/ skoda...myslis, ze u nas je viac rodicov, co ma na deti cas??? ja si to nemyslim...
co sa tyka uderu za rozbitie veci a pod...tak to zatial zvladam....ale myslim, ze je v pohode, ak malej capnem po ruke ak to ma byt prejav toho, ze ma to rovnako boli, ked ona bije mna...alebo ju hryznem, ked ona hryzne mna...nie je to nezvladnuty moj hnev, ale demonstracia toho, ze to, co robi, moze niekomu ublizit...je to telesny trest?

priklad s trestnym zakonnikom je nieco ine...pretoze od malicka ta ucili, ze ak nieco ukradnes, alebo niekoho zabijes, je to zle...uci teraz niekto ludi, ze je zle, ked biju deti? nie...a ako maju rodicia deti vychovavat? nie...

mne to pride, ze je to ako zakazat rybarom, ktori cely zivot iba chytali ryby, chytat ich...a povedat, nech sa zivia inak...bez toho, ze by im niekto dal cas a navod, ako sa inak dopracovat k potrave...co myslis, ako by taki rybari skoncili? alebo by zacali kradnut alebo by pomreli od hladu...myslim, ze len malo by sa dostatocne rychlo prisposobilo podmienkam...

mimonenka1
24. bře 2009

valka a ked jej capnes, tak len ukazujes, ze je to v poriadku, tak ta capne aj na buduce, toto nie je z mojej hlavy

pokial zakon o zakeze telesnych trestov nebude, kazdy si bude mysliet, ze bitka je normalny vychovny prostriedok, takze tresny zakon je ine len preto, že od malicka nas ucili ze kradnut sa nema 😅 zaujimave, z pohladu psychologie i prava

mimonenka1
24. bře 2009

rybari nikomu neublizuju --- 😎

mimonenka1
24. bře 2009

teda ak nie si v strane zelenych

mimonenka1
24. bře 2009

baby radsej by som privitala v tejto diskusii ine metody ako tresty, kedze o tom RaBR nie je ani zdaleka, napr ako sa dari v konkretnych situaciach vyuzivat efektivnu komunikaciu podla RaBR

valka
24. bře 2009

mimonenka, to bol priklad...ide o to, ze ak je nieco naucene, neda sa urobit revolucia a hned to bude ok....(tiez poznatky zo skusenosti)...
podla mna je to vtedy ok...dieta musi mat skusenost...necapnem prva, je to reakcia, ak nepomoze niekolko upozorneni...myslis, ze ako funguju deti medzi sebou? do starsieho sa nezapara, lebo ti to vrati...

mimonenka1
24. bře 2009

ano mas pravdu, ak je nieco naucene .. tak len treba deti ucit fyzicky trestat ... valka vidim ze aj ty sa riadis tym ze do starsieho sa nezapara, ak ta dieta buchne tak mu to vratis, zaujmave, mne teda este ani nenapadlo dieta pohryznut alebo udriet, co som opica, aby som hryzla, deti tak funguju podla toho co su naucene ... koncim s touto debatou