Rýchly vývoj u detí. Dá sa udržať a podporovať?

susik77
19. bře 2008

Ahojte, zaujimalo by ma kto mate deticky, kt. boli od narodenia dopredu s vyvojom, zostalo im to aj neskor, boli nejak viac pohybovo nadane, alebo spomalili?A myslite, ze sa to da pripadne nejak podporovat?

barunka
19. bře 2008

susik, tak čo sa týka nás, tak Simi bola tiež popredu oproti rovnako starým deťom. Či jej to ostalo doteraz ja sama neviem objektívne posúdiť, ale keď sa stretávame s ostatnými, čo majú rovnako staré deti, tak vidno určité rozdiely. (a nielen pohybové) No ja si skôr myslím, že v tomto veku je to už viac menej aj otázkou povahy. Ostatné deti možno dokážu to isté čo Simi, len na to nemajú odvahu... Ja som odmalička so Simi cvičila a neprestávame spolu cvičiť doteraz, aj keď už bude mať pomaly dva rôčky. Ak si myslíš, že je Veronika popredu, skús si preštudovať nejaké cviky pre detičky, spojiť ich s hrami a tým ju trošku viac stimulovať. A výborne sa pritom obe zabavíte..

susik77
autor
19. bře 2008

to je pravda, verca je tvrdohlava ako baran, aj ked je lev 😀 pokial sa jej neco nepodari, dovtedy skusa 😎
a stale vymysla 😎

barunka
19. bře 2008

susik, no moja Simi je baran a tvrdohlavá je tiež až neskutočne veľmi a práve v tomto období sa pokúša presadzovať svoje, takže sa úžasne zabávame... Ja som zistila, že je veľmi dôležité stanoviť hranice a pravidlá, ktoré sa za žiadnych okolností nesmú porušiť a potom sa dá fungovať...

danielala
19. bře 2008

Ja si myslim, ze kazde dietatko je v niecom popredu a v niecom pozadu a v urcitom bode sa aj tak vsetky dobehnu, takze je vacsinou zbytocne sa stresovat, ak dietatko nezvlada veci podla tabuliek alebo naopak sa vytesovat, v akom predstihu je. Nasa bola v predstihu vo vedomom usmievani sa - uz v troch tyzdnoch a momentalne by sa vraj mala zacat pokusat pretacat, ale ani ju nenapadne 😀. Poznam deticky, co nepotrebovali plienky uz od 1,5 roka, citali od 5 rokov a rovesnici ich rychlo dobehli, dokonca predbehli. Moja neterka v 5,5 mesiaca sedela a dnes ma problemy s chrbticou, svagrina sa vtedy tesila, ako napreduje a dnes by bola radsej, keby byvala mala lenive babenko.

susik77
autor
19. bře 2008

ja si myslim, ze ak dieta zacne nieco robit same-napr. pretacat sa, sediet, stavat na nozicky bez toho, aby ste mu nejak pomahali, tak je to v pohode a nemoze uskodit. a myslim si, ze je v pohode, ak sa z pokrokov tesite...
inak, nechcela som zalozit tuto temu preto, ze sa chcem chvalit, skor preto, ci je mozne nejakym sposobom este podporit tieto deticky vo vyvoji...nasa dr. mi povedala, ze je strasne sikovna, aby sme to rozvijali...

susik77
autor
19. bře 2008

barunka: s tymi hranicami suhlasim...ja verce tiez davam, ale len ked vidim, ze robi nieco nebezpecne, inak ju necham, nech sa snazi...ona strasne plakala pri kazdom pokroku-ked sa chcela otocit a podobne-jedovala sa, ze jej to nejde...potom som ju obratila naspat na chrbat a to sa zase jedovala a znovu sa obratila na brusko 😎
teraz skor krici, ked jej nieco nejde...
ale nerobim ziadne veci ako podopieranie vankusmi a pod., skor som jej ukazovala lezenie dopredu, ked jej to slo len dozadu a podobne 😀 prip., ked sa teraz stavia na nozicky , tak jej podam ruky nech sa vytiahne a pod....

mischell7
19. bře 2008

Ahojte maminky náš Nikolasko sa narodil ,,veľký,, mal 4300g a 53 cm. Hlavička mu len strčala z vozíka keď nám ich nosili na kojenie, V dobrom som závidela maminkám, že ich deti mali rúčky poviazané do perinky a moj chlapisko s nimi stále narábal, mala som problém ho nakojiť. V prvom mesiaci keď ležal na brušku držal si hore hlavičku a keď to videla dr. povedala, že to ešte nevidela u takého drobca... Strašne sa s neho tešíme...

susik77- aj moj robí to isté ,má päť mesiacov a otáča sa na bruško,,,potom sa jeduje tak ho obrátim a on sa späť prevráti asi ho baví to pretáčanie... 🙂 Všetky hry čo mu vymýšľam ho bavia desať minút a potom zas vymýšľam ako by som ho zabavila...Aj náš keď je na brušku stále cúva...

barunka
19. bře 2008

susik, ak chceš s malinkou cvičiť, tak ti sem napíšem pár cvikov, ktoré mne kedysi dávno poradila neurologička. ale treba robiť s rozumom. ak to dieťatko nevie, nechať ten cvik tak a vrátiť sa k nemu neskôr.
1. prave kolienko ku lavemu laktiku a naopak
2. chytit babätko za obidve rucicky a vytiahnut ho do sedu - hlavicku by malo dostat do vzpriamenej polohy
3. spolu nozicky skrcit ku brusku (cvicenie aj pri zastavenych vetroch)
4. babätko lezi na chrbatiku, chytis mu pravu rucicku a akoze ho tahas do opacne strany - malo by sa snazit prevratit na bok a potom aj s druhou rucickou
5. babatko lezi na brusku - pasie konicky a ty mu dvoma prstami jemne masirujes chrbatik v smere od hlavicky do polovicky chrbtice - tym ho stimulujes k tomu aby dvihalo hlavicku
6. to iste, len mu jednou dlanou podopries nozicky, ako keby sa malo odrazat a dvoma prstami masirujes chrbatik v smere od ritulky do stredu chrbtice - tym ho stimulujes, aby dvihalo ritulku a odrazalo sa nozickami

to sú cviky vhodné prakticky od narodenie, neskôr sme prešli na cviky spojené s hrou ako napríklad aka kika gymnastika a podobne.
Pokiaľ pri každom pokroku plače, myslím, že je veľmi veľmi ctižiadostivá, vždy ju to bude ťahať dopredu, učiť sa nové veci a podobne. U nás bol každý pokrok spojený s kopou plaču, či už kvôli tomu, že to najprv nešlo tak ako chcela, alebo neskôr kvôli odreninám, pádom, modrinám, ale to všetko k tomu patrí...

a čo sa týka toho vývoja, tiež som názoru, že čo dieťatko samo!!! dokáže, mu nie je naškodu. Mne Simi štvornožkovala ako 5 mesačná, vtedy sa dokázala sama pretočiť zo štyroch a sadnúť si, bez akejkoľvek pomoci, ako 6mesačná stála a cupitala popri nábytku, ako 9 mesačná samostatne chodila (v chodítku jakživ nesedela) a nemôžem povedať, že by jej to akokoľvek ublížilo. Svalstvo aj všetko ostatné má vyvinuté normálne, bez poškodenia.

susik77
autor
19. bře 2008

barunka: asi mame podobne deticky 😉 veronika uz davno lezie po celej miestnosti a uz sa zacina stavat na nozicky, nemas skor cviky pre vacsie deticky? 😉
mishell: v 5.mesiaci sme uz tiez cuvali, v 6.uz vedela dopredu 😉

lenadka
19. bře 2008

susik, no moja bola tiez rychlik, 5 mes sedela bez opory, 6 mes. zacinala lozit...10 mesacna sa 1x postavila a zacala chodit za ruku-mozno by aj skor ale som jej nedovolila-nech- lozi po4 , 11 mesacna zacala sama chodit...urcite pomohlo plavanie od 5 mes. sme plavali-vtedy som zbadala ze velmi rychlo napreduje. Ale napr. jej o mesiac starsia kamoska nechodila az po roku, ale ked sa stretli v roku a pol ta co nechodila bola sikovnejsia úv behani, stverani sa kade tade.../-ma 2 starsich bratov a oni ohlady nebrali malu hocikedy sotili, klbcili sa s nou...do mojej nikto nikdy nevrazal, neklbcil s tak ako to len deti vedia, nepotrebovala sa prebit ku hracke...cize ten rozdiel v napredovani sa rychlo stratil 😀

barunka
19. bře 2008

susik, večer, keď dám slečinku spať, skúsim dobehnúť a nejaké ti sem napíšem. Mám toho dosť, len slečna mi práve priniesla výstroj na prechádzku, takže ju tu už asi neudržím...

susik77
autor
19. bře 2008

barunka:dakujem 🙂

susik77
autor
19. bře 2008

inak, teraz som citala na anglic. stranke o vyvoji deti-jedna pani tam pisala, ze jej dieta sa plazi, vytahuje sa do stoju ale nesedi, ze co ma robit (to je aj nas pripad) a tam jej pediater hovoril, ze pravdepodobne dieta viac bavi pohyb ako len tak sediet...ze svaly by malo mat uz vyvinute, ked sa uz tak hybe, tak nech ho podlozi vankusmi...
tak v urcitom styadiu to mozno az tak nevadi 😕
http://www.babycenter.com/404_my-8-month-old-ca...

susik77
autor
19. bře 2008

respektive, neviem, ci sa poklada za sedenie, ked je mala zadockom na podlozke, ale nozicky nema vpredu, ale je taka rozkrocena...al.sedi na kolienkach...

alami
19. bře 2008

môj starší syn začal chodiť bez pomoci v 10 mesiacoch, ale ako som tu na MK pozerala, tak niektoré deti začali aj v 8mes, tak to už naozaj nechápem 😉

susik77
autor
19. bře 2008

inak, mne aj detska dr. hovoril;a, ze kam sa to tie dnesne deti ponahlaju 😎

susik77
autor
19. bře 2008

moja prave rozobera nas pocitac 😎

alami
19. bře 2008

a neviete kedy si deti cmúľajú nožičku? Mne Lukáško začal začiatkom 5 mesiaca - sa mi to tiež vidí nejako zavčasu. Či nie?

susik77
autor
19. bře 2008

mala zacala asi v 6.mesiaci...neviem, kedy maju zacinat...

uhlikova09
19. bře 2008

Myslim ze kazda matka si mysli ze je jej dieta po predu!!!A tento nazor nezmenim

susik77
autor
19. bře 2008

uhlikova: to nie je pravda...nam to potvrdila aj detska dr. takze subjektivne to nie je...

susik77
autor
19. bře 2008

ja si myslim, ze to rozculuje tie baby, co ich deti su pozadu 😎

uhlikova09
19. bře 2008

no moja asi nie ked maly mi chodi od 10 m. 😕

uhlikova09
19. bře 2008

a mozem v klude pokracovat dalej,kazda matka si mysli ze jej dieta je naj a to mi nevezmes,ved vidim ze ty si si ista ze tvoje dieta je rychlik inak by si tuto temu nevytvorila

mata79
19. bře 2008

Neviem, Matej v niektorych veciach je, teda bol, popredu, ale v niektorych je zase pozadu. Asi je to aj v povahe v danostiach.
Moj bol od narodenia fudbalovy hrac, kopkal vsade nohami, vykladal si ich na kocik, v 7. mesiaci sa postavil a odvtedy beha, najprv za ruky, dnes uz sam.
Ale co sa stretavam s jednou maminou, ma o 6 tyzdnov starsieho chlapceka, tak on zase nie je tak pohybovo rychly, ale zase mentalne. Napriklad vedel naskladat kruzky na tycku - viete co myslim, uz v 9.mesiaci, kym moj maly to zacal az konocm 10 mesiaca robit.
Nemyslim si, ze je Matej vynimocny, len je pohybovo nadany ako aj ine deticky. Niektore je vyrazne alebo rychlejsie v tom, niektore v inom.
Ale su deticky naozaj vynimocne. A mam pocit, ze ich je coraz viac. Asi je to aj dobou. Asi potrebujeme mudre hlavicky..... 😵

vroni
19. bře 2008

Moja beštia je tiež pohybovo nadaná (by ma zaujímalo, že po kom), dávno sa sama kŕmi, vyzlieka i oblieka a - prebaľuje 😠 Ale nočník nehrozí, hovorí ako hotentot a za cumel je ochotná položiť život 😀 Na bicykli lieta ako čert, ale riekanku nepovie ani jednu..... Inak okolo ôsmych mesiacov bola najväčšia zábava chodiť po schodoch (štvornožky, samozrejme a len smerom hore. Nadol to trvalo ešte tri mesiace) A uhlikova, hlásim sa k opačnému táboru, nemyslím si, že je moje dieťa popredu. Aj keď samozrejme, je to naj 😀 😀 😀

uhlikova09
19. bře 2008

Ono to bolo viac menej myslene tak ako si to ty napisala ale vies su mamky ktore si ozaj myslia ze ich dieta je po predu,nas maly ako pisem v 7 mesiacoch na nohy,v 10 zacal chodit,v 4 sedel...a nemyslim si ze je rychlik alebo nieco viac ako ine deti.

susik77
autor
19. bře 2008

ja som nemyslela, ze je mala viac ako ine deti...skor ma zaujimalo, ako ju este viac motivovat a venovat sa jej, aby sa pekne rozvvijala dalej...to je vyznam tejto temy 😅

uhlikova09
20. bře 2008

tak si to mala aj takto napisat a dat teme iny nazov 😉

susik77
autor
20. bře 2008

nechapem, preco ta to tak rozculuje...vsak si sem vstci chodime pokecat a poradit sa, nie hadat? 😕