Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

ladunka
3. bře 2007

Dahlia, co já vím, tak je k dostání jen přes net, na stránkách prodejců bavlněných plínek. České stránky viz například vbavlnce.cz, latkovky.cz, latkovepleny.cz, plinky.cz, tutina.cz, pisisvor.cz.... no je jich už dost 🙂

viamka
4. bře 2007

sliz je taaake hnusne slovo a u mna sa nespaja z cistotou. no predsudok ako vysity. moj muz ma ale pokrokovejsie myslenie a tym ma prekvapil. povedal sku to, je to nenarocne na peniaze aj pracu a ze mi mydlo postruha. ....
mam este otazocky. perete v tom len biele? alebo aj farebne a cierne? a co teploty. periete v tom aj jemne pradlo? vlnu asi nie, ze? a kolko toho ide do 5 kg pracky? a skladuje sa to v tom kibliku v interiery? ale bo musi byt vonku?
dakujem za rady.

dahlia23
4. bře 2007

Ďakujem Ladunka, u nás by to mali mať aj v DM drogerie, tak si to pôjdem overiť. 🙂

mracik
4. bře 2007

viamka, ja ho skladujem v 5 litrovej bandaske z tekutiny do ostrekovača 🙂
zaberie menej miesta ako prášok

haluskacz
4. bře 2007

viamko,
to chapu, ze slovo sliz nemusi pusobit zrovna cistotne predstavy 😀
Skladovat se da vevnitr, to je v pohode, ja ho mam v takovych kanystricich. A prat se v tom da vsechno. Jen kdyz je neco hooodne spinave, tak to jeste pred pranim namydlim. Vlnu peru ve specialnim samponu na vlnu rucne, do pracky ji vubec nedavam. Ale zase tolik vlnenych veci nemam, takze to jde.

Jinak se jeste omlouvam, vloudila se mi chybicka. Ne prekarbonat, ale perkarbonat sodny 🙂

viamka
4. bře 2007

no ved mam tam tiez taku umelohmotnu bandasku z destil. vody, na nu sam myslela a co avivaz? davate? aku?

haluskacz
5. bře 2007

pouzivam Permon M od Missivy, neni to klasicka avivaz, takze se da pouzit i na plenky a nepusobi zadne problemy (s nasakavosti ani s pokozkou miminka). Nektere maminky davaji misto avivaze ocet, ale ja nesnasim jeho pach.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
ladunka
7. bře 2007

Dahlio, inspirovala jsi mě s tou DM drogerií. Zkusmo jsem se po žlučovém mýdle poohlédla u nás v Droxi drogerii a oni ho tam měli 🙂 Takže díky 🙂

lusinta
7. bře 2007

Gedren neboj, ono to sice děsně octově smrdí,ale po vyprání vůbec...Hlavně pořádně zauzluj ten pytlík(nebo to někdy dáváme do ponožky),protože s emi teďstalo,že všechny ořechy z pytlíku vypadaly a byly zapadený v celý pračce..Pak napiš,jak jsi byla spokojená🙂

kitka123
9. bře 2007

Ahoj holky, akorat mi vcera prislo par orechu na vyzkouseni, ale neni u toho zadny navod. Muzete mi prosim poradit jak se to pouziva? A kolik na jedno prani a jestli se to da pouzit vickrat? Pouzivala jsem ze zacatku Ecover ale na ty detske vecicky to nestacilo a je drahy, ted peru v "normalnim" prasku Lovele a vadi mi, ze to neni eko. Takze se tesim na orechy.

mracik
9. bře 2007

tu máš riadne dlhý návod 🙂 http://www.slunecnizena.cz/index.php?main_page=...

kitka123
9. bře 2007

Diky mracik, to je opravdu vycerpavajici instruktaz 🙂 Jinak skoda, ze nerostou u nas mydlovniky ne? Hned bych si jeden zasadila 🙂 🙂 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
dhav
9. bře 2007

Ahoj maminy, já mám sice ještě dost času, ale chtěla jsem se zeptat, nemáte některá zkušenost z pracím práškem OBZOR...
Všude čtu Lovela, Mimino atd, ale u nás právě prodávají ten Obzor a paní v krámu ho chválila, byl levný a krásně voněl....

Jinak pardón vím, že to můžou být prvotřídní výrobyky, sle sliz, žlučové mýdlo a ořech... no to jsou teda názvy už jenom když to čtu tak k tomu mám odpor.... 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
novako
autor
9. bře 2007

dhav: Obzor bohužel neznám, ale dle testů uveřejněných na internetu nejlépe z eko pracích prášků pere Frosch a Qualt excel. (Dokonce prý perou lépe než Persil - Power gel. Bohužel odzkoušeno nemám neb v našem městě se sehnat nedají a po internetu se to dost prodražuje kvůli poštovnému. 😠 )

dhav
9. bře 2007

On ten Obzor je český výrobek a je dobrý, když má nějaké mimi alergie nebo atopické ekzémy.
Až budu prát výbavičku, tak ho koupím na zkoušku a pak vám dám vědět.... koukla jsem i na jiné servery a tam ho jedna maminka chválila, tak to prubnu...jinak o něm moc na internetu není jen v debatách...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
lusinta
9. bře 2007

s těma ořechama- pokud jsou totiž skvrny větší nebo bílý prádlo-tak s emusí posypat ještě solí,kteoru taky k tomu prodávají..Ale jinak jsem myslela,že je to přesně naopak-dají s epoužívat víckrát a má s eto vždycky usušit a znova použít...Třeba přidat jen 2nový...Zkus o tom ještě něco zjistit🙂

loren
9. bře 2007

ja mam trochu iny recept na domaci praci gel a pouzivam ho asi uz mesiac na farebne a biele pradlo. V pohode to vyperie. Recept: Lanza mydlo na pranie,1 maly balicek sody bikarbony, voda. Vodu zohrejeme na 60 stupnou celzia a vlozime nastruhane mydlo.Nechame rozpustit pridame sodu bikarbonu a doplnime do 5 litrov.Po vychladnuti nalejeme do nadoby. Davkovanie 1,5 jogurtoveho kelimku na plnu pracku priamo do bubnu.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
xsipm04
11. bře 2007

Teda holky, já se tady vždycky dozvím takových věcí, o kterých jsem nikdy předtím neslyšela 🙂 Ale zaujal mě jak sliz, tak ořechy, takže už to luštím i na dalších stránkách. Jen mám dva dotazy.

U nás se netřídí bio odpad, nebo nějak jo? Mám kámošku v Rakousku a ty normálně třídí papír, sklo, plasty a bio. U nás jsem ale žádný kontajnér nebo poplenici na bio neviděla.

Žlučové mýdlo - to je třeba mýdlo s jelínkem? Nebo je to ještě něco jiného?

Díky za odpověď 😀

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
maltina
11. bře 2007

Ne zlucove mydlo je neco jineho, ja ho sehnala v droxi, stoji kolem 50kc 🙂

kitka123
12. bře 2007

Tak jsem vyprala svoje prvni pradlo s orechama, detske barevne a musim rict, ze vysledek je dost dobry, zadne fleky nezustaly. Takze urcite budu zkouset dal, jsem zvedava, jak dopadne prani s uz pouzitima orechama, snad bude vysledek stejne dobry.

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
eva265
12. bře 2007

Ja jsem prala zatim jen parkrat s orechama a prijde mi, ze se pradlo lepe vypralo, kdyz jsem tam pridala trosku sody. Jinak skvrny se mi nevypraly, ani kdyz jsem je potrela pripravkem proti skvrnam. To je uplne stejny vysledek, jak pri prani s normalnim pracim praskem. Ale mozna to bude i tim, ze vsechno pradlo peru jenom na 30 st. A misto avivaze, kterou normalne vubec nepouzivam, pridavam trosku eterickeho oleje, protoze mi pradlo tahne po oresich i po vyprani.

kitka123
12. bře 2007

Eva, a jake etericke oleje pridavas? Levanduli? A redis je nejak nez je pridas do pracky? Jinak dobry napad 🙂