Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

johanda
25. lis 2008

lukin, pračku ti to nepokazí, proč by mělo? To mýdlo se sodou vytvoří nepříliš pěnivou směs(obecně by mohla mýdlová pěna pokazit pračku - ovšem slíz není mýdlo). Do dávkovače sliz nedávej, může ti přetéct, kydni to rovnou do bubnu. Všechno ti to nevypere, prací účinek takového Persilu je vyšší zejména na bílém prádlu,protože sliz neobsahuje optické zjasňovače...teda bílé to bude i ze slizu, ale rozhodně ne zářivě bílé 🙂 10 litrů slizu ti postačí asi na 3 týdny až měsíc používání, pořizovací cena je asi 40 Kč 😉 . Prádlo je měkké, soda a ocet místo aviváže změkčují vodu.

lukin
25. lis 2008

aha, dík, ta já se do toho pustím 🙂 sice než mi dojdou prášky, tak to bude ještě asi trvat, sice mám na dně, ale zato ještě dva či tři, ale do dvou měsíců doufám už dojdou 🙂

kili
25. lis 2008

lukin, načo čakať, prášok ti aspoň zostane na vykrytie dier medzi jednotlivými výrobami slizu. Aspoň u mňa to tak býva, že kým sa dokopem spraviť další, tak prejde aj mesiac 😅

katmi
26. lis 2008

caute kocky.. ja sa tiez chystam vyrobit sliz,lebo chcem odskusat ci nahodou nie lovela robi mojej malej zle.. takze chcem prestat prat v lovele a chcem vyskusat sliz..
takze hvorite,ze davkovat rovno na bubon?? nie do davkovaca?? a kolko tak asi toho slizu davate??? a co je lepsie? mydlove vlocky alebo rovno nastruhat mydlo?? a tu sodu?? aku?? krystalicku?? alebo mam pytat v obchode sodu na pranie?? ee no radsej sa opytam,ako keby som mala kupit nejaku hovadinu 😅

bambusko
26. lis 2008

katmi, davkujes k pradlu do bubna, davam 500-600ml na plienky, na bezne nosene oblecenie myslim staci aj menej. ak ma tvoja mala citlivu pokozku, pouzi jadrove mydlo, je bez roznych pridavnych latok. soda na pranie je krystalicka alebo praskova, je to jedno, len je ine davkvanie, kukni 2-3 strany dozadu, sme to rozoberali 😉

kili
26. lis 2008

ja mám odmerku na tekutý prášok 200ml tak dávam slizu toľko, aj na plienky a v pohode vyperie a sú voňavé
mne sa viac páči prášková sóda, podctatne ľahšie sa rozpúšťa.

katmi
26. lis 2008

kocky tak som kupila praskovu sodu..zda sa mi jemnejsia.. a mydlove vlocky..

lucinkaaa
27. lis 2008

tak ja som vyskusala svoj prvy sliz, urobila som si najskor len malu davku a nejdem si vynachvalit! Pouzila som Lanza mydlo a praskovu sodu. Pradlo je krasne makke, zda sa mi ze biele pradlo je pekne bielucke. Ocot som nedavala, normalne som pridala avivaz, takze mi to este aj nadherne vonia. 🙂

katmi
27. lis 2008

luci lanzu ktoru? tu marsigliu?? ja som ju nechcela,lebo obsahuje parfum.. neviem,ci malej nevadia take veci co osbahuju parfum..
inak ja osm pridala do prania ocot a veci su jak zavivazovane 🙂 super..

lucinkaaa
27. lis 2008

katmi lanzu mydlo, neviem ci sa to este aj inak vola. ale pokial viem tak maminky nou prepieraju pokakane plienky, tak snad neobsahuje nic nevhodne.
ja som dala raz ocot do prania ale vobec sa mi to nezapacilo. ja sa asi avivaze nevzdam

kocurik16
27. lis 2008

ocot je dobrý aby sa neusádzal vodný kameň.ja ho dávam do každého tretieho prania-to je odporučenie servisáka-.dnes som kúpila mydlo a hľadala som sodu dala mi 400g baleniežabky.dúfam,že to bude dobré píšu ,že odmasťuje a zmäkčuje vodu.zajtra urobím slíz a prášok si nechám do rezervy. 😎

ilca2
28. lis 2008

Ahoj holky.Právě studuji sliz,chtěla bych ho vyzkoušet a mám dotaz jeszli se dá to žlučové mýdlo nastrouhat přímo do slizu.Dík 🙂

audreyd
28. lis 2008

ilca, asi sa dá, ale myslím si, že je lepšie mydlom rovno namydliť škvrnu, než ho dávať do slizu 🙂 tak je účinnejšie...

eriqe
28. lis 2008

zlcove mydlo sa da nastruhat do slizu, ale nema ucinok, lebo musi dlhsie posobit na skvrne, takze je to zbytocna robota

ilca2
28. lis 2008

a co když nastrouhám to žlč.m.do kbelíku s namočenýma plenama?bude mít nějaký účinek?Nemám s tím žádný zkušenosti tak se omlouvám za tak stupidní otázky ☹

audreyd
28. lis 2008

toho mydla bude škoda 🙂 lepšie účinkuje, keď škvrnu len trochu namydlíš a prešúchaš, zaperieš 🙂 a potom hodíš také napenené prať do práčky 🙂

e.k.t
28. lis 2008

Tak sliz používám již delší dobu, lepší je z lanzy a nebo z bílého jelena, na vůni přidávám jedno normální bílé mýdlo aviváž nepoužívám, skvrny od mrkve a jiných potížových záležitostí namočím a zaperu žlučovým mýdlem a musím říct že se stalo že mrkev občas skvrnu nechá tedy když nechám plínku delší dobu než nasbírám dávku

kocurik16
28. lis 2008

dnes som urobila sliz z lanzy,zajtra idem prať 😀

audreyd
28. lis 2008

e.k.t., mrkvu neoperie ani ariel 😅 , keď to hneď nenamočíš...

kocurik16
30. lis 2008

prádlo čisté 😅 spokojnosťveľká 😀 tento týždeň budú biele montérky z kuchyne som zvedavá 😝

e.k.t
30. lis 2008

no je to lepší když se plínky namočí přes noc v perkarbonátu a mokré se vydrbou žlučovým mýdlem a ještě posypou znovu perkarbonátem a takto se dají prát, to skoro zmizí i po 4 dnech 😉

katmi
30. lis 2008

moja mala ked nieco zaspini od papania, akehokolvek,hned to idem preprat.. staci aj uplne obycajne mydlo.. a teda este sa mi nestalo,zeby som mala od nejakeho jedla flaky.. 😉

lindulak
3. pro 2008

To mne sa teda stalo, ze aj napriek tomu, ze som body oprala hned, flaky nezisli - drhla som to v rukach najprv v Lovele a potom aj Persilom a aj tak ostali. Bolo to myslim od hrusky alebo slivky. Tak uz na to kaslem a niektore bodynka mame dost flakate 😝 Co uz, ved aj tak jej to bude uz dalsiu zimu male 😀 Pomaly dorazam Lovelu a tesim sa na sliiiiiiiiiiiiz 😉

levica78
4. pro 2008

Ahojte baby, zasnem nad vynaliezavostou slizu a rada by som ho vyskusala. Ale jedno mi z celej tej 24 stranovej diskusie nieje jasne /mozno som to len prehliadla/ a to, ze moja pracka pocas prania niekolko krat /cca3-4 zalezi od programu/ vodu natiahne aj s castou prasku, poperie a vypusti a znova natahuje novu vodu, a ja ked dam sliz do bubna, tak s prvym vypustenim mi odide aj cely sliz a tak bude prat len vo vode?? Aj kvoli tomu pisem,lebo ste niektore z Vas spominali,ze vam sliz tak stuhol,ze ho do nadobky alias suflika na bezny prasok ani nedostanete. Neviete mi niektora z vas na toto odpovedat? Vzhladom na vase skusenosti so slizom. Nedava mi to spavat 🙂 rada by som to skusila. U nas zatial doma ficime na Arieli a Persile. Vdaka za odpoved.

kocurik16
5. pro 2008

ja som začala prať so slizom pred týždňom a dokonca aj Dodove monterky z praxe sú opäť biele.pračka ked vypustí vodu tak aj s praškom to máš jedno,ani práok nerozpúšťa po častiach.Ja som aj prášok sypala na prádlo,lebo pračka sama nerozpustila ani 1/4 toho čo som tam dala. 😝
Dákujem tomu/tej/ čo sliz vymyslel/a/ je to fakt sila!!!!!!!!!!! 😀

lindulak
5. pro 2008

Baby a este mam otazku. To mydlo struhate normalne na struhadle z kuchyne a potom umyjete, hej? Nejak ho to nezatupi? Asi to ide dost tazko... hm?

audreyd
5. pro 2008

lindulak, ide to asi tak ťažko ako eidam tehla 🙂 takže v poho, určite nezatupíš 😎

bambusko
5. pro 2008

lindu, struhanie ide paradne, lahucko sa to klze 🙂 struham na tom jemnom ako syr a umyjem vo vode, ved je to cistiaci prostriedok ako kazdy iny

levica, sliz davkuj len do bubna, neikto tu pisal, ze dal do nadobky a pracka vypenila. aj ked sa ta voda vypusta, na pradle ti stale nieco ostane, preto ho na konci plaka 😉

audreyd
5. pro 2008

bambu, ja ho strúham na tom "jablkovom" a tiež sa v poho rozpustí 😎

levica78
7. pro 2008

dakujem vam dievcata za odpovede. chystam sa nakupit produkty a urobit si sliz. len dopouzivam klasicke prac.prasky. straaaaasne som zvedava