Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

audreyd
8. led 2009

sorry za blbý preklep 😅 jasné, že "práčku" 🤐 🤐 🤐 😀 😅

herminka
8. led 2009

Charlize, nejprve vyčisti prázdnou pračku octem (nalij litr do všech přihrádek a pusť na delší program na 60 nebo 90°C).
Audreyd, na jiné diskusi to myslím některé holky dělaly - mělo by to mít stejný výsledek - kyselina jako kyselina. Já čistím kyselinou citr. rychlovarnou konvici, v tomto případě mi připadá vhodnější než ocet, protože nesmrdí.

luccii
12. led 2009

ahoj holky, procetla jsem cast diskuze, rada bych sliz zkusila, ale nevim, na jake strance pisete o cisteni pracky od slizu... poradite, jak ji cistit? diky 🙂

johanda
12. led 2009

lucii, od slizu pračku čistit nemusíš, pračka se čistí od usazenin - vodního kamene. Stačí nalít do bubnu litr octu a nechat naprázdno (bez prádla) projet cyklus na 90 st.)

jarka007
13. led 2009

Na ten sliz sa chystam uz taak dlho, ale akosi ma strasi tych 10l, kde to uskladnim. Co na to pouzivate ? My mame spolocnu pracovnu s dalsimi 5 rodinami a nejak sa mi tam 10l vedro slizu nechce nechavat.
A prehryzavala som sa strankami od zaciatku, ale nikde som nenasla gramaz mydla. Vsade sa iba pise 1 mydlo, hmm, ale kolko ma mat gramov ? To to prdave male jadrove mydlo naozaj staci na 10l ?

kocurik16
13. led 2009

kamen sa neukladá ak dáte do každého druhého prania 1 dc octu.To je rada servisného technika

vinka
13. led 2009

Kocúrik a ten ocot môžem dat aj na farebné prádlo?No prečítala som niečo o tom slize.No neviem si predstavit ako by som to robila.Ale príde mi to zaujímave. 😉

bambusko
13. led 2009

vinka, uz aj ty? prid kuknut ku nam 😀

lucia31
13. led 2009

ja mam 7l vedro a struham celu lanzu, ta je tusim 300g a zhruba 250g g krystalickej sody ...perie vynikajuco, davam do bubna okolo 200ml...mam nasruhane aj jadrove mydlo zmiesane so zabkou a ked je pradlo velmi znecistene , pridavam ku slizu este jednu lyzicu ..plienky mam krasbe biele, bez flakov, a to nepouzivam separacku...a ocot davam zakazdym do posledneho plakania..

apel
14. led 2009

ahojky perete ve slizu i barevné prádlo?

kyri
14. led 2009

gedren pere. já to taky zkusila a ok. ale nevim, jestli to soustavným praním ve slizu nezešedne (barvy)

... jinak teda já už peru ve slizu jenom ručníky. plíny to nevypralo pořádně a pro barevný prádlo mi to moc vhodný nepřijde...

lenki33
14. led 2009

ja periem v slize vsetko, do plakania vzdy pridavam ocot. K plienkam pridavam cca 3 lyzice perkarbonatu sodneho.
Sliz robim do 10l vedra, davam cele mydlo kokosove (to je take male ako jadrove, gramaz neviem) a 1/4 tej lanzy, sody davam 400g.

vinka
14. led 2009

Bambuško ja asi nie. 😀 Nemala by som to kde uskladnit. 🙂 A neviem či by mi to riadne vypralo všetko prádlo.Ja som sa pýtala na ocot aby som ho odstránila v práčke. 🙂 Ale ak ma niekto presvedčí,že prečo sliz áno tak to možno skúsim.A muža môjho šlak trafí už. 😀

valka
14. led 2009

lenki, zistila som, ze ked je sliz z cistej lanzy, tak ona obsahuje nieco, co po zreagovani s mocom v plienkach sposobilo, ze plienky smrdeli cpavkom, ked sa do nich potom lucka pocikala...ale ked je lanzy malo, tak je to v pohode... 🤐
a este - to kokosove mydlo sa cim lisi od obyc jadroveho? aj v kvalite prania alebo iba vo voni? a vonia to tak echt kokosom alebo len niecim akoze?

lucia31
14. led 2009

valka, kokosove je biele ako kokos, ale kokosom nevonia 😉 vonia tak neutralne a perie porovnatelne s jadrovym..ja som uz vyskusala slizy zo vsetkych mydiel, no ostala som pri lanze..z jadroveho si robim suchy sliz..
inak, ja som zatial nespozorovala, ze by mi plienky smrdli cpavkom, ale je pravda, ze ich hned popocikani vyplacham v cistej vode a periem ich este v ten isty den...inak, na bielenie je vynikajuce aj kysle mlieko 🙂

valka
14. led 2009

lucia, ako kysle mlieko? nalejes do pracky? 😨
ja plienky vysusim a ked mam plno, tak periem... a oprane nesmrdeli, ale akonahle sa lucka pocikala, tak vtedy zacali zapachat cpavkom... 😠

lucia31
14. led 2009

valka, na noc sa namocia do vedra s vodou a prida sa kysle mlieko...vybieli a odstranuje aj zapach a rozne plesne...pamatam si, ze kolegyna tak bielila decky s vysivkami 😉
kuk, dobre rady
http://www.juko56.szm.com/mojweb/rada.htm
dievcata, ked uz som tu, tie ktore plienkujete, kde mozem kupit snapku ?

valka
14. led 2009

tak to urcite vyskusam 😀
davas obyc skysnute mlieko alebo zakys?

lucia31
14. led 2009

valka, zakys, kefir..co dum dal 🙂 ...a co sa pripadne nedopilo 😉

e.k.t
17. led 2009

Hmmm tak kefír by mne asi nenapadl 😅

Já do slizu přidávám ještě pytlíček potravinářské kyseliny citrovové a už nedávám nic do máchání a spokojenost 😉

kocurik16
17. led 2009

mne sa samotný sliz osvedšil hlavne na farebné prádlo,perfektne vypralo aj strojársku mastnotu z mužových monteriek.

anxuska
17. led 2009

no, ja som to skúsila, perie dobre, ale môjmu strašne smrdí, tak som aj doprala. škoda, že je taký rozmaznanec.

kili
17. led 2009

anxuska, a z čoho si ho robila? skús z lanzy, tá fakt pekne vonia 🙂

anxuska
17. led 2009

mydlove vločky som použila, díky vyskúšam, no neviem či to zabere, lebo jemu tam smrdí mydlo. 😅

jarka007
17. led 2009

pomooc, dnes som robila 1krat sliz a uplne mi zhustol. Dala som ho do bandasky a teraz nechce vobec von 😖 . Co som urobila zle ? To ma byt take tuhe ?

elitera
17. led 2009

jarko, já mám tentokrát taky tuhouše. Nabírám z kýblu kelímkem od jogurtu. Plus myslím, že někdo radil, že to lze rozmixovat tyčovým mixérem 🙂

herminka
17. led 2009

Jarko, zthune (záleží ale, kolik tam dáš sody a mýdla - tj. jak ho máš koncentrovaný). Zkus do nádoby několikrát něčím píchnout (tyčkou, vidličkou) a protřepat, měl by povolit.

jarka007
17. led 2009

holt mam to v bandaske, co ma otvor s priemerom cca 5 cm 😒 . Trepala som ho nad prackou nech uz vyleze, az sa zo mna dcera smiala, ze co to robim a je tuhyyy .
a ked tam pridam len vodu, nerozpusti sa to ?

dididi30
17. led 2009

baby ako sa robi to mydlo na pranie, .....citam soda, aka jedla? soda bicarbona?kolko napr 5 litrovej nadoby? mydlo ake? je to jedno, napr zvysky mydla?? a to sa zaleje vodou, ci ako?? ked mate link na postup, tak budem vdacna, chcem to vyskusat, znie to zaujimavo, len dufam,ze sa nevyhadzame 😅

bambusko
17. led 2009

dididi, postup je na 1. strane 😉