Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

e.k.t
6. črc 2009

já ji sypu přímo do rozpuštěného mýdla a dávám až nahoru na prádlo a pohoda, jinak ty hrudky nevadí, to je spíš optický problém, já myslela že je to příliš husté, takto to není problém 😉

iplusr
6. črc 2009

e.k.t dakujem za rady. pri najblizsom prani vyskusam

e.k.t
6. črc 2009

😉

iplusr
7. črc 2009

tak dnes som ho vyskusala. bala som sa, ze mi na pradle tie kusky mydla zostanu a nic. vsetko sa super rozpustilo. prala som tmave - nic extra spinave, vsetko je vyprane. nabuduce mu dam vacsiu zataz - utierky a flakate veci. 😵

e.k.t
8. črc 2009

no tak to je super. jinak na přírodní nemastné skvrny doporučuji bělísí prášek jsem velmi spokojená s bělidlem fy Missiva, oxy od dedry nebo puer naprosto super i na krev a od ovoce, jinak na mastné hnedle teda co nejdřív po ušpinění žlučové mýdlo a pak se vypere opravdu skoro všechno 😉

sissik
10. črc 2009

pridavam sa ku slizulkam 😉
akurat som zarobila prvykrat sliz. to naozaj stuhne? teraz to mam teple a uplne tekute. trochu sa zrazil, ked som do mydla prisypala sol. dalo sa to celkom dobre "rozmasirovat". nabuduce rozpustim osobitne sol a osobitne mydlo a zmiesam az potom. som hrozne zvedava, ako vyperie. mame brutane tvrdu vodu, mozno budem musiet dat do buducnosti viac sody.
ak by do zajtra nestuhol, mozem ho pouzit aj tekuty? citala som par stran dozadu, ze sa moze. ale pytam sa, ci ma niekto skusenost s riedkym slizom a ucinnostou prania 😉 vsetkych 30 stran totiz nestiham citat

zeez
10. črc 2009

Sissik co sa mi podarilo vycitat, tak funguje i tekuty (peru v nom hned prvy den a no problema). Ja som dnes zarobila tiez prvy krat a parada 🙂 . Ale nabuduce budem experimentovat a nastuham don i norkove koli voni.

zeez
10. črc 2009

Ide len o pomer mydla a sody-ak das viac sody z gelu bude sulc.

sissik
10. črc 2009

zeez co je to sulc? to slovo nepoznam 😉 a dik za odpoved
dala som mydlo z DM, celkom pekne to vonia.

zeez
10. črc 2009

😀 to je nieco ako huspenina 😀

iplusr
10. črc 2009

sissik. ja som rozpustila zvlast mydlo a zvlast sodu a ked som to zmiesala, tak za mi to zrazilo - ale riadne. ale myslim, ze to bolo aj tym, ze mydlo bolo este trochu teple a soda bola v studenej vode. ja chcem prave nabuduce vyskusat nasypat sodu do mydla a predtym nechat mydlo poriadne vychladnut.

sissik
10. črc 2009

takze priprava slizu bude hotova alchymia 😀

lindulak
12. črc 2009

Ahojte! Myslim, ze tema mydlove orechy tu nie je, tak sa opytam vas, kt. tu mate skusenosti aj s nimi... Nesposobuju vam flaky na pradle? Niekedy sa mi stane, ze sa z vrecuska vysype nejaky kusok, aj ked ho zatiahnem, tak neviem, ci to moze sposobit to alebo cim to je, no niekedy vyberiem pradlo z pracky a na niektorom kuse je flak, pripadne flaky, kt. tam pred pranim neboli. Mate niektore podobnu skusenost? Dakujem 😉

majenka
12. črc 2009

E.k.T.: a ta sůl na skvrny (Puer, Ulrich...) se přidává přímo do pračky ke slizu???

lindulak
15. črc 2009

Ja mam puer a davam dve lyzice do zasobniku na prasok - tak pisali v navode.

majenka
15. črc 2009

Lindulak, moc děkuju! Vyzkouším... 😉

malena
15. črc 2009

kuku dievčatá, mám jednu otázku, vádí vám niektorej vôna pracích práškov /tých klasických persil, ariel,atd/?

Odkedy bývam spolu so švagrinou, ktorá na ňom príliš nešetrí 😕 , tak mi tá silnejšia aroma nerobí dobre, citím to všade a svrbí ma z toho v nose a musím utekať preč 😨 Niekedy to cítim aj z ich oblečenia, čo majú na sebe.

Neviem, či som nezostala alergická na chemikálie, či čo,... ale predtým som to nepozorovala. Možno preto, že moja mama a aj ja sme používali málo prášku.

e.k.t
17. črc 2009

ano to se dává přímo na prádlo, já teda v tom to prádlo i namáčím a bílá je opravdu bílá 😀 😀 😀

e.k.t
17. črc 2009

mali, ono to může právě být tím množstvím a nezvykem, mě to taky vadí, hlavně když je toho příliš 😉

malena
17. črc 2009

Ďakujem e.k.t, som rada, že nie som sama. Trvalo dlho než som švagrinú presvedčila, nech používa menej prášku, a bolo to ťažké. Nevedela totiž nijako pochopiť, ako to môže niekomu vadiť, ked je to nevadí a vôbec necíti nejakú silnú vôňu. Teraz už používa menej prášku, hoci je to stále cítiť, ale dá sa to zniesť, ale nie na dlho 🤐
Má nejakú utkvelú predstavu, že čím viac všetkého použije /prášky, čistiace prostriedky, šampony, voňavky atd/ tým získa lepší účinok. Lenže jedine čo získala je moja alergia ☹ Už sa teším, ked čo najskôr pôjdem bývať do svojho, lebo žiť v "chemickej továrni" netúžím.

Ked som jej hovorila o slize na pranie, že je to šetrnejšie, výhodnejšie, vysmiala ma 😖 lebo samozrejme, ked ona o tom nič nevie, je to určite blbosť, a tout svojou životnou teoriou sa riadi vo všetkom. No nezabili by ste ju ?

e.k.t
19. črc 2009

Raději ne zabít vola na černo je trestné a na krávu se se to vztahuje taky 😀 😀 😀

To samé mi dělala tchýně (svokra) a potom že ať si teda peru sama, tak jsem začala prát ekologicky a najednou pořád chodila jééé ty to máááš bííílééééé

atd atp 😉

iplusr
20. črc 2009

tak som testovala sliz na bielom. skvrnu na manzelovom tricku od neviemcoho to nevypralo - tak ako predtym klasicky prasok, ale pradlo je ciste efekt rovnaky ako pri klasickom prasku. do plachania som pridala ocot s eterickym olejcekom - vadila mi vona mydla - a je to lepsie.

mne napriklad vadi avivaz. moja sestra ju pouziva na vsetko. Nevadi mi az tak vona, ale tie veci na dotyk. Zdaju sa mi take 'lepkave' aj ked su mokre, aj po vyschnuti. A neznasam preavivazovane uteraky. Neda sa s nimi vobec utierat.

lowike
24. črc 2009

tak aj ja uz slizujem 🙂
vcera vecer som v tej horucave uspesne vyrobila prvu polovicnu davku slizu 🙂
vecer bol este tekuty a dnes som nemala zatial cas pozriet ho, ale uz som ho (podla napadov uvedenych davnejsie v tejto teme) pouzila aj na umytie umyvadla, vane a podlahy a vsetko super - dokonca v kuchyni umyl podlahu lepsie ako "bezny" prostriedok na umyvanie 🙂
tak sa uz tesim, ked ho pouzijem na pranie

inak cakala som, ze ma priatel vysmeje, ze co to zase vymyslal a ked uvidel hotovy sliz (zatial tekuty gel) a cisty cely dom, ovonal sliz a navrhol: este tam kvapnes levandulovy olej a mas svoj vlastny prostriedok na pranie 🙂 🙂

strasne sa z toho tesim a nechapem, ako som mohla byt doteraz taka hlupa a na vsetko kupovat zvlast pripravok 😀 😎

tictac
25. črc 2009

nechala jsem se inspirovat a vyrobila taky sliz na prani, jen jsem to zlucove mdlo nastrouhala rovnou do slizu, nebavi me nic zvlast sudlit 😀 Zatim to pere hezky, jen to moc nevoni, na to si stezuje hlavne MM, tak zkusim do toho primichat etericky olej, ovsem nevim, jestli to stejne nevycichne...

jak ale udrzujete bilou opravdu bilou? Mam pocit, ze bez zjasnovacu (nebo jak se to cesky spravne rekne), to casem ve slizu zesedne...

lowike
27. črc 2009

no tak uz som aj prvy krat prala - sice len na rychlom intenzivnom programe pri 40°, ale v Arieli to doteraz celkom stacilo.
vysledky:
- mam pocit, ze to vypralo trochu horsie, ako Ariel
- dat do pradla aj biele tricko bola zasadna chyba - z vasich prispevkov som mala pocit, ze po prvom raze to hned nezosedne, opak je vsak pravdou :( (snad sa mi ho este podari vybielit arielom + solou na skvrny)
- nabuduce skusim normalny praci program a nie rychly a vsetky flaky vopred "vyzlcujem"

ale aj tak to nevzdavam, kedze mame casto pradlo len pouzite, spotene, ale neflakate (a ani ariel bez zlcoveho mydla nevypral vsetky flaky) 🙂

loren
2. srp 2009

prosim vas aky to davate ocot miesto avivaze a kde ho kupim tusim pisete bieli ocot to je asi iny ako obycajny zlty potravinarsky

lowike
3. srp 2009

loren, uplne ten najobycajskejsi zlty za cca 30 centov 🙂

a vcera som ten ocot skusila aj ja a fakt po nom pradlo nesmrdi 🙂 🙂 🙂

katarina82
7. srp 2009

Holky, dneska jsem "uvařila" svůj první sliz. Dopadlo to dobře, jen mě teď napadlo, při jaké teplotě se to dobře rozpustí? Můžu prát ve slizu i na 30? Rozpustí se to? A na krátký program? Protože některé klasické prášky se na krátký program a navíc na nízkou teplotu nerozpustí dokonale... 😖

lowike
10. srp 2009

Ahoj katarina ... gratulujem k prvemu slizu 🙂
no v podstate sliz je uz rozpusteny (ak ma tekutu/gelovu) konzistenciu, tak si myslim, ze sa numisis bat
ja v nom priem na 40°C rychly program - ale je otazne, co povazujes za rychly (moj trva hodinu a bezne bavlna 2h, ale mam tam aj superrychly na 20 min a ten som este so slizom neskusala)

a ak si to chces overit, urob si "simulaciu" v umyvadle :P - daj do umyvadla vlaznu vodu a kvapni tam sliz a trochu zamiesaj - podla toho uvidis, ci sa rozpusta 🙂

katarina82
14. srp 2009

Ahoj holky, tak mám za sebou pár praček praných ve slizu a...
Prádlo čisté, ale něco je šedé 😖 , třeba bambusové prefoldy zešedly o dost a ponožky se mi zdají taky šedé. Dělala jsem to z jelena, tak příště asi zkusím Lanzu nebo půl na půl. Zatím mi nic nesrmdí, teda jen jednou, protože jsem na plínky zapoměla dát předpírku, tak to byl puch 😝 Prádlo je měkké a to nedávám ocet, takže více méně spokojenost. Na plínky budu používat určitě 🙂

Jen by mě zajímalo, jestli v tom fakt můžu prát barevné věci, nezešednou? Nebo takové ty věci "na pěkno" mám prát v prášku?

Jo a ještě mě zaujalo, že slizem někdo myl podlahu a umyvadlo 😕 To se dá používat takhle univerzálně? 😕 Na všechno? 😕

A ještě někdo dává kvůli vůni normální mýdlo, kolik? Jedno na kýbl slizu?