Sliz na praní. Slyšely jste o tom?

novako
5. únor 2007

Ahoj holky, slyšely jste někdy o slizu na praní? A jestli ano, jaké s tím máte zkušenosti?

Kostku pracího mýdla (případně již nastrouhané mýdlové vločky):
Na trhu je jich několik druhů. Nejlevnější je Jádrové mýdlo - stojí do deseti korun. O něco málo dražší je Kokos Palma, Lanza a Marseilleské mýdlo. Posledně jmenované je podle složení na obalu opravdu čistě přírodní. Stát by mělo okolo třiceti korun.

Prací sodu:
Sehnat můžeme krystalickou nebo práškovou. Soda rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny, desinfikuje. Je součástí mnoha běžných pracích prášků. Cena je zhruba do 25 korun za kilogram krystalické sody, 15 korun za 300g sody práškové.

A můžeme začít.
Mýdlo nastrouháme a nasypeme do kyblíku s trochou horké vody a necháme rozpustit. Přidáme sodu - zhruba 1/4 balení (platí pro oba druhy), také necháme rozpustit a celý kyblík za stálého míchání dolijeme na 10 litrů (horké) vody. Může být i víc, pak je sliz řidší a dávkujeme o něco více, pokud máme kyblík menší, sliz je hustší a dávkujeme méně.
Druhý den je sliz hotov a můžeme prát.

listicka77
23. črc 2007

Tak jsem dnes zlítala celé město, byla jsem v pěti drogerkách (Schlecker, DM, Rossmann a dvě "normální") a nikde neměli to Omino Bianco. Všude jen Lanzu, tak jsem ji v tom posledním krámě nakonec koupila. Aspoň že jsem zvolila správný směr pochodu - cenový rozdíl mezi prvním a posledním obchodem byl 10 Kč. Ne že bych byla takový spořínek, ale když už jsem takhle lítala, tak by mě naštvalo, kdybych musela koupit to nejdražší. 😀

Tak se teda přiznejte, kde to Omino kupujete??? 🙄

herminka
23. črc 2007

Listicko, Omino jsem viděla v Kauflandu, v diskusi jinde jsem vyčetla, že by ho měl mít i Rossmann (ale tam jsi ho nenašla) a Teta (ta "naše" ho nemá). Asi je to trošku nedostatkové zboží 😒

Ad ekologičnost - mýdla ve většině případů obsahují problematickou složku tetrasodium EDTA. "Je to látka, která svými chemickými a biologickými vlastnostmi samozřejmě ovlivňuje stav vody v tocích (nicméně pozor, na stav vody může mít vliv celá řada věcí, negativně ji ovlivňují i třeba některé rostliny, pokud rostou v její blízkosti - třeba mydlice lékařská)." - to v uvozovkách je citace z jiného fóra. Ale pořád je to vhodnější než prací prášek, který obsahuje plnidla, zeolity, optické zjasňovače, bělidla na bázi chlóru atd. atd. Kdybychom to měli brát do důsledků, museli bychom prát v čisté vodě, což dost dobře nejde, i když ona sama má prací účinnost cca 50%. Omino by prý dle informace na obalu EDTA obsahovat nemělo (Mihapiha, Ty ho máš po ruce, tak mě kdyžtak oprav).

mihapiha
23. črc 2007

Tak já to omino koupila v Tescu, jinde jsem ho neviděla všude byla Lanza, Palma a Jelen. Omino jsem vzala to žluté a složení: více než 30% mýdlo, více než 5% fosfonátu, parfemace.
Zítra vyrobím sliz, půl omina a půl Lanzy a budu střídat a porovnávat. Mám dva 5l kyblíky, tak si to dám do nich. Udělám to z půlky mýdla.
😀 😀 😀
A už se těším až v něm vyperu!!! 😎

lenchita
23. črc 2007

S Ominem je fakt problém, já jsem ho kupovávala v Tescu, ale tam už jsem jim asi vykoupila zásoby...všude mají jen tu debilní Lanzu (možná k ní mám averzi, protože jsem z ní dělala svůj první sliz a šla hrozně blbě rozpustit a myslela jsem, že se na celé slizování vykašlu - pak jsem přišla na to, že to byla asi technologická chyba, nicméně Lanzu nemám ráda 😠 😀 )

teď jsem dělala sliz z "jelena" - píšu uvozovky, protože mi to mýdlo sice jako jelena prodali, ale je na něm napsáno Zenit a nemá ani žádný obal, abych se podívala, jak je hodně ekologické...je teda menší než Lanza i než Omino a sliz se z něj dělal nádherně, hned se krásně rozpustilo a i docela solidně voní. Dívala jsem se na stránky výrobce, ale nic tam u něj nemají uvedeno, jen že je to jádrové mýdlo...

listicka77
23. črc 2007

Lenchita: on se prodává i jelen, co má jelena vylisovaného. Ale není to to klasické jádrové mýdlo, má bílou barvu.

Co si mám představit pod fosfonátem? To se mi nějak nelíbí. Mihapiha: to žluté je marseilské??? To asi ne??? Lanza má složení: více než 30% mýdlo, parfém, geraniol, citronellol, limonene. Jinak mám pocit, že Palma Kokos má složení dost podobné, ale nemám obal...

To bereme nějak vědecky... 😀 Taky si říkám, že pořád mnohem lepší, než ty blbé prášky (včetně slavného Ecoveru, který je plný zeolitů).

herminka
24. črc 2007

Achjo, tak fosfonáty ☹ Na té diskusi holky psaly složení Omina "mýdlo, glycerin, parfém". Nejsem si jistá, co fosfonáty jsou, ale když to obsahuje fosfor, může to podporovat množení sinic, což nechci. Tak asi zůstanu u Palma Kokos či jiného obyč mýdla.

Listicko, a co tekutý Ecover? Jeho složení (15-30%: mýdlo na rostlinné bázi, povrchově aktivní neionické čistící složky rostlinného původu,

herminka
24. črc 2007

Pardon, nevložil se mi celý příspěvek:

Listicko, a co tekutý Ecover? Jeho složení (15-30%: mýdlo na rostlinné bázi, povrchově aktivní neionické čistící složky rostlinného původu, méně než 5%: povrchově aktivní anionické čistící složky rostlinného původu, voda, kyselina citrónová, citran a přírodně identická vůně (levandule)) mi připadá OK a pere dobře. Vesměs všechny tekuté ekoprostředky jsou na bázi mýdla (takže stačí sliz, že? 😀 Já ale raději na "lepší" oblečení nebo funkční sportovní prádlo používám Ecover).

A ještě k těm zeolitům - jedna holka na BRMS posílala někomu fundovanému dotaz, zda jsou opravdu tak špatné, a oni jí odpověděli, že víc podobných látek se dostane do toků erozí půdy v horách, že množství, které vyprodukujeme při praní, je zanedbatelné. Ale když zeolity použije každý, moc zanedbatelné mi to nepřipadá 😒 a nehodlám se do toho zapojovat taky.

mihapiha
24. črc 2007

Listicko ano to žlute je marseilské a taky tak voní, jeste tam měli zelenou krabičku a to bylo natural... Složení jsem tady opsala ze žluté (marseilské) krabičky, taky nevím co je fosfonát ☹ ????

kili
24. črc 2007

tak ste sa o tých mydlách rozpísali, že som si dala tú námahu a išla do kýpelky (asi 6m) pre mydlo čo som kúpila v Tescu. Tak názov je Jadrové mýdlo na praní Classic. A v popise je: chráni vlákna a barvy, nedráždí pokožku, účinne odstraní škvrny a špínu, nezatežuje odpadní vody. Zloženie: 30% mydlo, voda, čtyřsodnou súl EDTA, chlorid sodný.

mihapiha
24. črc 2007

Slizy jsou hotové, 5l Lanzy a 5l omina. Lanza se fakt rozpouštěla na prd, tak jsem do omina přilila skoro vařicí vodu a rozpuštěné bylo hned. Taky jsem si předem rozpustila sodu ve vodě a pak to k tomu mýdlu přidala. No, se sodou bojuji od začátku, nějak nevím kolik ji asi mám dát, tak to dávám od oka... určitě se mi to seslizovatí na maximum, ale to neva, nemusím mít tekutý sliz, stačí mi když ho naberu kelímkem 😀 😀 😀 😀 . Tak praní zdar, zítra už budu testovat v pračce 😉

listicka77
24. črc 2007

herminka: tekutý Ecover může být fajn. Ale co jsem zkusila sliz, tak si takovou drahotu nekoupím... Jo a zeolity - ono nejde jen o životní prostředí, ale taky ničí prádlo. A já teda nejsem žádný módní výstřelkář, takže všechno nosím právě až do zničení.

mihapiha: tak to jsi dobrá, že odhaduješ. Já vyráběla zatím jen jednou, ale počítala jsem poměry a vážila jak cvok. 😀

herminka
25. črc 2007

Listicko, aha, nevěděla jsem, že zeolity ničí prádlo 😨 To jsem tím tuplem ráda, že je nepoužívám. Já jsem Ecoverem začala, ale asi budu mít vždycky doma láhev slizu a láhev něčeho jiného (Ecover či Ulrich), protože moirové prádlo či plesové šaty bych měla trochu strach oprat ve slizu (možná je to obava neopodstatněná).

listicka77
25. črc 2007

Hermínko, pokud vím (někde jsem četla, ale už dávno a te´d se mi nechce nic hledat), tak zeolity se usazují na prádle, způsobují to, že je tvrdé (pokud nepoužiješ aviváž), opotřebovávají vlákna a ničí barvy. S tím "lepším" prádlem je to podle mého názoru jen takový trošku předsudek, vždyť sliz je jen mýdlo a soda a nic z toho by žádnému prádlu nemělo ublížit... 😀 Ale trochu tě chápu. Já jsem moiru ve slizu už prala, plesové šaty nevedu...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
papaya
3. srp 2007

Holky mě se poslední dobou na plenkách praných ve slizu začly dělat takové tmavé mapy (a nejsou od kakanců). Dřív to bylo v pohodě. Začla jsem podezírat nejdřív vodu,protože nám poslední dobou z kohoutků teče tmavší (a to je prosím městská 🙄 ),ale zkusila jsem jednou vyprat v pracím prášku a fleky byly pryč. Vypadá to jak kdyby se to mýdlo pořádně nerozpustilo a nevymáchalo z toho prádla. Přitom postup dodržuju od začátku stejný a začlo to až teď. Tak nevím čím to může být,neměla jste to taky některá?

slunicko27
3. srp 2007

Pap někde jsem v návodu četla, že prádlo může šednout, když je třeba víc nebo míň (už si nepamatuji, ale můžu dohledat) sody.

papaya
3. srp 2007

Sluníčko ale to by to dělalo celoplošně ne? a né jen někde 😕 a navíc je to spíš dohněda 😖 napadlo mě,že by to mohlo být tím,že už to mám asi měsíc...no já nevím,docela mě to mrzí,byla jsem moc spokojená ☹

slunicko27
3. srp 2007

Tak píšou: pokud vám prádlo šedne, na vině+ je buď malé množství prostředku nebo příliš velké množství sody. Ale pokud to máš do hněda, tak nevím..Já to používám pár dnů a zatím mám jen první dávku. Už mám i sůl na skvrny.

kili
3. srp 2007

papaya, ja som mala prvý sliz okolo 3 mesiacov a bol v pohode. Ale vtedy som ho mala z Lanzi

johanda
3. srp 2007

Papayo, pokud jsi predtim prala v prasku, asi ti lezou skvrny, ktere byly nikoli vyprane, ale zjasnene optickymi zjasnovaci. Mela jsem ten samy problem, po nekolika vypranich ve slizu mi ty nahnedle skvrny zmizely.

papaya
3. srp 2007

já to zkusím vohulit na víc stupňů a uvidím,doteˇdo to bylo na 60

miquel
3. srp 2007

pap a dělá se ti to jen na plínkách ?
já jsem nejdřív skladovala počůraný plínky na sucho a když jsem prala až po třech dnech tak mi některý plínky chytli plíseň a po vyprání ve slizu na nich zůstaly takový hnědý skvrny

mihapiha
3. srp 2007

Holky dá se ta sůl na skvrny použít na barevné prádlo nebo je to jen na bíle, jestli jste to některá už zkoušela. 😉

mitinka
3. srp 2007

ahojte baby dokazete mi pomoct aj s hrozne lepkavym pradlom??davam velmi malo prachu a velmi malo avivaze a mam hrozne lepkave pradlo aj ked je mokre aj ked je suche ide mi to uz na nervy neviem co mi na to pomoze ☹ poradte ☹

papaya
3. srp 2007

Miguel udělalo se mi to i na bodýčkách pro Huga a ty skladuju odděleně,akorát se s plenkama potkají v pračce. Navíc Hugo je celkem průtokáč a plenky peru kažý den, tudíž ta nejstarší je počůraná maximálně 24 hodiny
Mitinko bohužel nevím ☹

sage
3. srp 2007

ahojte všetci. prečítala som to tu a chcem sa ešte raz spýtať, či vám sliz ani po dlhšom používaní naozaj nezanesie (neupchá, nepoškodí) tie rúrky v pračke. mňa totiž mama straší, že s mydlovými vločkami sa nesmie prať v pračke práve kvôli tomu (ani s rozpustenými vo vode), že sa tam pri vypúšťaní vody nejako vyzrážajú...

mitinka, to máte asi hrozne tvrdú vodu. proti tomu sa vraj dáva do prania práve tá sóda, čo ju baby dávajú aj do toho slizu.

fifla
3. srp 2007

sage, ja teda raz za 3 mesiace vyperiem pracku na 90-ku s 2 litrami octu a musim povedat, ze je ako nova. poradil mi to opravar praciek. A myslim, ze aj ten sliz to moze odstranit.

kili
3. srp 2007

fifla, tak to je super nápad. To je ale divné, v telke všetci opravári práčiek odporúčajú Calgon 😀

slunicko27
3. srp 2007

fifla a ten ocet naliješ rovnou do bubnu na začátku praní? nevyjde ven hned při předpírce?

fifla
3. srp 2007

slunicko, normalne ho nalejem do bubna a dam na zakladny program bez predpierky a inych blbosti a dam 90 stupnov. tesne pred vypustenim pracku stopnem a nechema ho tam tak 15 minut postat. Potom vypustim a jedno plachanie pouzijem na preplach bubna a pracky.
Inak mam doma aj kamezrouta, ale ked mne robil celkom dost skvrny pri prani tmavsich veci, tak ho tam mam na okrasu 😀