Snaha o čtvrté miminko
Ahoj maminky,najdu zde zaslouzile mamy jako jsem ja?Mam 3 deti 17,12 a temer dvoulete batole a moc si prejeme detatko dalsi.Je zde take podobne odvazna? 🙂
Stručné shrnutí
- Ženy zvažují čtvrté dítě v různých situacích včetně věku 40 a 42 let, po novém partnerovi nebo při rozdílných otcích, přičemž byly zmíněny i potrat a poporodní komplikace jako relevantní zdravotní faktory.
- Hlavními praktickými překážkami jsou finanční náklady (plíny, splátky domu/auta, kroužky, školní výlety) a organizační nároky rodiny; v diskuzi byl uveden příklad "lyžáky 30000.-" jako nereálný náklad pro velkou rodinu.
- Řešeními, která rodiče uvádějí, jsou větší věkový odstup mezi dětmi (zmíněno 1–1,5 roku jako srovnávací údaj), spoléhat na samostatnost starších dětí a počítat s omezenou externí hlídací pomocí.
Nejčastější otázky
Q: Jak věkový rozdíl mezi dětmi ovlivňuje náročnost vícečetné rodiny?
A: Rodiče uvádějí, že menší rozdíly (okolo 1–1,5 roku) jsou běžné, ale větší věkový odstup usnadňuje organizaci, protože starší děti mohou být po škole samostatnější a méně náročné.
Q: Jaké jsou nejčastější finanční závazky, které ztěžují rozhodnutí o čtvrtém dítěti?
A: Zmíněné závazky zahrnují splátky domu a auta, náklady na plíny, kroužky a školní akce; v příkladu byla uvedena částka "lyžáky 30000.-" jako symbol vysokých rodinných nákladů.
Q: Jak často se v praxi objevuje nová partnerská situace jako impuls pro další dítě?
A: Nový partner je v praxi často zmiňován jako impuls k plánování dalšího dítěte, a to i pokud už rodič má děti z předchozího vztahu.
Q: Jaké zdravotní komplikace byly v souvislosti s dalšími těhotenstvími zmíněny?
A: Vzpomínán byl potrat v minulém roce a poporodní komplikace po posledním porodu jako konkrétní zdravotní události, které ovlivňují rozhodování o dalším těhotenství.
Q: Jak rodiny zvládají nedostatek externí hlídací pomoci?
A: Některé rodičky uvádějí, že pomoc s hlídáním nemají, partner často pracuje dlouho (někdy do 2 hodin ráno), a proto spíše spoléhat na samostatnost starších dětí a vlastní organizaci.
Q: Co rodiče uvádějí jako sociální reakci na rozhodnutí mít čtyři a více dětí?
A: Rodiče často očekávají nemístné poznámky a odsuzování od okolí a doporučují se s tím smířit nebo odmítnout těmito komentáři nechat ovlivnit životní rozhodnutí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Čtyři děti jsou fyzicky a organizačně náročné, ale mnoho rodičů je vnímá jako "nejkrásnější věc", kterou jim život dal.
- Větší věkový odstup mezi dětmi usnadňuje organizaci rodiny a rozložení nároků.
Sporné názory
- Některé matky považují páté dítě za nepřijatelné kvůli vyčerpanému tělu, zatímco jiné by páté dítě chtěly.
Otevřené otázky
- Jaká jsou konkrétní medicínská rizika a doporučení pro těhotenství po 40. roce věku při plánování dalšího dítěte?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
potrat, poporodní komplikace, plíny, kroužky, lyžáky, školní výlety, vysoká škola, věkový odstup 1–1,5 roku
Místa a osoby
žádné
jasný, já 15, 13 a 3 roky. Bych chtěla ještě jedno 😀., ale asi ho budu muset ukrást, neb se nedaří.
Vloni jsem potratila 😖 .
Já uz manžela neprekecam. 17,5 a skoro 2 🙂 ale vám všem přeju ať to vyjde,je to krása 🙂
Super maminky,vidim,ze v tom nejsem sama,to je moc fajn.Myslim,ze odpich k vice detem diky novemu partnerovi,je cim dal castejsi a vcelku logicky.Nechavaly jste si u dalsiho a dalsiho tehu rikat na uzv pohlavi,nebo jste to uz neresily?A Apollonko,jak to zvladas?Citis se dobre po zdravotni strance?Je to preci jen zatez pro organismus...
@weri já už taky mám 4 a chtěla bych páté 🙂 tak uvidíme, manžel jednou, že jo a pak že už stačí 🙂
Zvladam to dobre,at po fyzické strance tak psychické jsem uplne vyrovnana a klidná 🙂 jinak mam dve holky a dva kluky 🙂 7 let holčička 6 let holčička 4 roky klucik a ten nejmladší 5 tydnu 🙂 je to proste nejkrasnejsi věc co vám život muze dat..jinak pomoc s hlidanim nemam a chlap furt v práci třeba i do dvou do rána,ale když je doma užívá si deticek 🙂 většinou neděle byva doma 🙂
Muzu se mezi vas pridat?!Deti mam 3,4 v brisku..Moc jsem si 4 prala,povedlo se da se rict hned a dokonce je to ma vytouzena hocicka-jednu sice mam,ale chtěla jsem ještě jednu když mam dva roubire.. 😉 Pripadam si jako blazen,vsichni me odsuzujou a to je mi nejvíce lito..
@veraakubik Víš, když se rozhodneme pro 4 a více dětí je to nestandardní a prostě musíš očekávat nemístné poznámky a snad i od idiotů odsuzování. A ty se na ně vykašli a užívej si svého!!!!
Já mám 4 děti. 10ti letýho a 4 letýho kluka a 7 letou a 3týdenní holčičku. Je to frmol, nemístné poznámky od rádoby kamarádů jsem už taky slyšela, ale neměnila bych za nic na světě!!!!!!!!!! Poslední holčička mi dala fyzicky hodně zabrat a sama měla po porodu komplikace, ale vše je za námi a jsme šťastní. Děti jsou občas na zabití, ale milují se navzájem..
A páté?? To už ne, moje tělo je už vyčerpané.
Ahoj, já jsem ze 4 dětí a bylo to zajímavé, hlavně když jsme něco potřebovali...
Ja mam jiz 3deti - 17, skoro 3 a nejmensi bude v dubnu 1.rok 😀 - mam same holkyy 😀 a chut na 4te me od doby kdy jsem zjistila ze cekame treti nepustila / ja cely tehu uvazovala az do ted - ze bych moc rada mela i 4te 😀 / sice mam 2 male tak si krasne vyhraji / ano nekdy je to blazinec a 😀 jsou na zabiti 😀 ale / tak si rikam aby treba to treti resp ctvrte male nebylo nejak malicko odstrcene .../ no uvidime 100% zakaz nemam ...od tatky 😀 ja kdyz vidim ty miminka tak bych rodila hnedka ...ale sem tam me to prejde ..preci jen uz malicko vek i kdyz se na to necitim ...no uvidime vsem drzim pesti ! 🙂
@emisekkk Ano, musely jsme si hodně odříkat. Mám 3 sestry na vysokou mohla jít jen jedna. Jedné vysokou platí prarodiče. Bylo třeba nemyslitelné, aby jsme jely všechny na lyžák, školní výlety atd. K tomu naši vrstevníci nechápaly, že někdo nemůže jet. Rodiče nebyli žádní chudáci, ale neměli na to dát za lyžáky 30000.- tak jsme si to musely odpustit a dělat, že nám to nevadí. Když jsou děti malé, tak to nevadí, ale už to začíná na 2. stupni na základce, střední škola, platit intry atd. Je to makačka. Co si budeme povídat, dnešní děti jsou hodně nároční, jen těch mobilů :D
@profiss jasný, já to tak právě mám, kluci jsou 13 + 16 let a malá pak 3 roky, takže k ní jsme chtěli ještě parťáka. Krom toho malá má jiného tatínka, takže tam je i víc důvodů, proč ještě to čtvrté. A uvažovali jsme, že jak ty menší by měly požadavky na právě ty lyžáky, kroužky atak, tak ti starší už by možná měli po škole a minimálně zčásti byli samostatnější i finančně. 4 děti těsně po sobě je pak něco jiného.
Souhlasím s emisekkk, že větší odstup je fajn.Mé dceři je 17 let, syn oslaví v dubnu 13 a malý
junior bude mít v květnu 2 roky.Myslím,že je to určitě úplně něco jiného, než mít děti jako stupínky.Malý syn je všemi hýčkaný,obletovaný...nebylo by dobré, aby zůstal jedináčkem.Samozřejmě pokud by nebylo
na plíny, vůbec bych si nedovolila o čtvrtém dítěti uvažovat 🙂 , to by bylo silně nezodpovědné...Dělím děťátka z legrace na první a druhý vrh.Ten druhý bych ráda doplnila a o třetím již neuvažuji,abych nebyla
za chovnou kočku 😀 .Jsem ráda,že netoužím sama po velké rodině.Souhlasím s Vámi se všemi, že
je to někdy náročné a občas člověk zjistí,že nedělá nic jiného, než že běhá kolem dětí a domácnosti, ale
může mi někdo říct, co je víc, než spokojené dítě, manžel, vytvořené rodinné zázemí...?Neodsuzuji však ženy, které se rozhodnou raději pro kariéru, jedináčka, pohodlnější život, nekažení si postavy 🙂 ...Je to každého věc,každého volba, stejně jako to, že my jsme se rozhodly vkládat energii a lásku do svých mláďátek.Každému,co jeho jest...
@veraakubik Ahojky, to je krásné a jak jsi s miminkem daleko ?Cítíš se dobře ? Nevyčerpaně ? 🙂 Všichni mi říkají, že už přeci nemůžu mít na další sílu...
@ivettina Zdravím, já už čtyři děti mám a hlásím, že je to fajn.. 🙂 Mám 11, 5 (dvojčata) a teď 5i měsíční holčinu.. Je to fajn.. Někdy náročnější, ale to jsou někdy i "jen" dvě.. 🙂 Pěkný večer. 🙂
@petrolenka To je super číst podobné pozitivní ohlasy 🙂 . Těším se na to .Budou jistě i krušné chvíle, ale jak píšeš, to mohou být i u dvou dětí...
ahoj, přidávám se do diskuze, ikdyž koukám, že se to tu odmlčelo. Mám taky 3 děti - 12 a 8 dvojčata a pořád přemýšlím o čtvrtém miminku, resp. ještě trochu váhám. Před pár dny mi bylo 40 a tak si říkám, že to váhání zase nemůžu provozovat moc dlouho...Pojďte mě překecat 🙂)

@ivettina Ahojky ja uz čtyři mam :D