Tvarovaný dort, jaké množství těsta je potřeba?

womanka
30. dub 2016

Dobre rano. Prosim, netusite nekdo, jake mnozstvi testa (mouka, vejce) by mohlo byt potreba na dort-bota o velikosti 30cm x cca 10-15cm? Uz tyden patram, googlim a nasla jsem jen obrazky, postupy, ale bud chybelo mnozstvi, nebo chybela velikost dortu.
Recept na korpus mam, ale nevim, jestli udelat jen jeden korpus nebo dva 😕 . Budu ho urcite delat na plech, 30cm formu nemam, takze bude nizky a budu vrstvit . Zatim jsem delala jen klasicke tvary dortu, s tvarovanymi nemam zkusenost
Diky moc predem. Hezky den 🙂

evulinka27
30. dub 2016

a nemáš třeba srnčí hřbet? že by jsi to upekla v tom? nebo takový ty plechy na chleba - úzký obdélník? záleží to přesně od formy co máš.. kolik z toho bude odpadu.. zda ti to vyjde na přeložení, nebo vždy z toho vytáhneš jen jednu část.. myslím si že není nic jednoduššího než prostě upéct první plech a zjistit stav a popřípadě dodělat druhý.. korpus jestli budeš dělat piškotový stojí pouze jenom vajíčka.. jinak je to levná buchta i na to, aby ti zůstala doma a namazala sis ju třeba marmeládou..

womanka
autor
30. dub 2016

@evulinka27
Ja prave nemam moc casu experimentovat, jsem ted sama s 2 detma a nemam prostor ani po vecerech. Chci s tim zacit 3 dny predem, ale dost casu mi zabere pak zdobeni a potahovani. Obdelnikovou formu na chleba mam, ale ma jen 23cm. Mozna to zkusim do roztahovaci formy a budu se modlit, aby to neproteklo spodem. Ale slo mi o to mnozstvi, abych to udelala naraz a setrila cas, ktery moc nemam.

evulinka27
1. kvě 2016

No, ale jak chceš radu, když nikdo neví, jakých rozměrů máš formu a jaké máš těsto - jak kyne nebo ne.. A nejde o experimentování, buď to budeš muset prostě péct na 2x, nebo na 3x, nebo nebudeš. Tečka. Takže si kup víc vajec, a uvidíš jak ti to vyjde. Buď to prostě stačit bude, nebo nebude.
Já dělám těsto piškotové, vejce, mouka, cukr. a na jednu dávku dávám 6-7 vajec max. - víc mi tak dobře nevyšlehá robot. ale prostě množství dělám podle toho, co dělám, jaké množství potřebuju. Na kulatý dort o průměru 25-30cm spotřebuju asi cca 12 - 14 vajec..

evulinka27
1. kvě 2016

a jinak jestli máš obyč plech, nevím ale jak hluboký a jakého tvaru.. my máme doma třeba tři druhy.. tak je to docela na houbelec.. protože to bude prostě obrovský a nízký... nevím, jestli úplně ideální na dort.. to spíš na roládu.. asi bych zapátrala po sousedkách a půjčila si.. nebo bych to dala do pekáču, ten nemáš? takový ty starý oválný?? no a teď přemýšlím, když máš formu na chleba kratší, takt o nevadí, to k sobě slepíš. Nemusíš mít vše v jednom kuse.. Když je dort tvarovaný, tak se norálně skládá z různých kousků a lepí se k sobě, nakonec ze zbytku uděláš punčovinu a zahladíš výsledný tvar...

evulinka27
1. kvě 2016

Dávám příklad dráčku, co jsem před časem dělala.

womanka
autor
3. kvě 2016

@evulinka27 Tak, vidim, ze jsem mela tu cest s pani cukrarkou 😲 🙂 . Ten drak je krasny ;). Dekuji moc za rady, nakonec jsem to docela dala a na tvarovanou prvotinu je to se zamhourenyma ocima prijatelne. Dneska dopotahnu posledni detaily a uvidime.

evulinka27
3. kvě 2016

Pošli sem klidně foto 🙂 no paní cukrářka 😀 je to můj koníček, učila jsem se postupně pokus omyl. Když je nějaký prazvláštní tvar, tak prostě hold se musí napojovat a dotvarovávat. Tohle byl základní tvar a pak na to lepím odřezky ať je to co nejvíc podobný a pak hold sochařina s punčovinou 😀 😀

womanka
autor
3. kvě 2016

V tom pripade chapu 🙂. Peceni/ vareni mym konickem rozhodne neni 😅 , ale co mam deti, zlomila jsem to v sobe a aspon ty dorty jsem pro ne zacala patlat 😀 . Ta bota je muj, teprve ctvrty, pocin , ale chtela jsem si vyzkouset tvarovani. Ale casem jsem zjistila, ze nejake ty pomucky na peceni by to chtelo, bez nich to neni "cista prace" a hlavne jsem konecne zjistila, co to je pracovat s "obycejnou" levnou potahovkou z Tesca 🙄 😠 . Pak to podle toho vypada...
Pismena jsem chtela nakonec vyhodit z okna, ale bylo mi lito nepouzit myslenku, takze jsem nad tim pak mavla rukou. Je to pro muze, ne na obdiv 😀
No, nic na chlubeni, ale kdyz uz jsem dostala kvalitnich rad 🙂, tak zde je vysledek cca 10h prace. Vnitrek uz jsem delala s vypetim sil, neco na me leze, takze jsem to doslova odflakla, omlouvam se oku esteta 😒