Umíte vařit v papiňáku? Vysvětlíte mi jak na to?

balsiger
18. bře 2007

ahoj holky...jsem sama ze sebe nestastna..mam super papinak a neumim snim zachazet ☹ .Abych pravdu rekla,hodne se ho bojim...dokazal by mi to nekdo takhle na dalku vysvetlit?dik simona

garfieldmail1
15. lis 2009

kamila, díky moc a moc za zajímavé rady a zkušenosti. 😵
Přiznám se, že už jsem to nevydržela a dopo udělala tu rajskou a super, dala jsem tam všechno na 6 minut, nakonec už jen dochutila a přidala rajčata a podařilo se 😎
Takže jsem právě vyslala přítele pro maso a zelí, že udělám na zítra segedýn, tak jsem zvědavá. Když se s tím naučím dělat většinu věcí, to bude úžasná úspora času!!! 😵

kamila02
15. lis 2009

garfieldmail, to jsem ráda, že ti mé rady pomohly a hlavně že se ti s papiňákem daří vyrábět dobroty.

A segedín, to je mňamka! Zrovna třeba do segedínu zelí nedávám s masem do papiňáku, mám ho ráda křupavé. Přihazuju ho po otevření a vařím jen krátce. Ale záleží na tom, jak kdo rád.

V papiňáku dělám opravdu hodně jídel, jsou totiž chutnější, jak se dlouho nepovalují v hrnci a nestačí z nich aroma utéct.

Moderní papiňáky jsou navíc vybavené nejen klasickou pojistkou, ale i "druhou pojistkou" - v plášti víka mají takové malé místečko ztenčeného plechu, které by při přetlaku prasklo první a vyšla by jím pára a nedošlo by k roztrhání hrnce. I kvůli tomu neleju na víko studenou vodu - tohle ztenčené místo má trochu jiné pnutí než zbytek víka a mohlo by prasknout.

garfieldmail1
15. lis 2009

kamila, tak já odpoledne uvařila i ten segedýn a dala jsem tam rovnou to zelí (my to rádi zase měkčí) a je to výborné!!! Je to uvařené až na zítra, ale furt jsme chodili kolem, než jsem to schovala do ledničky, a ochutnávali 😵 . Hlavně z toho masa jsme nadšení, jak je měkoučké, dala jsem na 25 minut a takhle dobře udělané šťavnaté masíčko jsem snad ještě neuvařila 😅
Tak jsem fakt ráda, že jsme do toho papiňáku šli a ta cena se s uspořenou energií při vaření rychle vrátí 😎 Jo a mám indukční varnou desku a na ní se vaří rychle, takže při vaření obou jídel to dosáhlo natlakování max do 5 minut 🙂

pavluskak
16. lis 2009

Zajímavá diskuse.... musím ji podrobně prostudovat.... taky byl pro mne papiňák strašák... Manžel měl k sadě Zepter i tu tlakovací poklici, ale ležela tu ladem hóóódně dlouho ... pak mě naštěstí manželova maminka zasvětila do tajů a zjistila jsem, že není čeho se bát a používám... většinou jen na vývary nebo když dělám hovězí maso - roštěnky,ptáčky... tak tu snad objevím i jiné fígle...

vojtisek2007
26. zář 2011

obnovuji diskusi - budeme pořizovat papiňák tak bych prosila nějaký konkrétní značky, jak jste spokojený a tak...potřebujeme velkej - cca 8 litrů.....jsou vůbec tak "velký" ???? díky za rady

berenika39
29. zář 2011

@vojtisek2007 jednak děkuji, že jsi našla a obnovila tuhle diskusi, protože jak jsem stará, tak jsem papinák nepoužívala a mám ho teprve necelý rok a pořád ještě nějak tápu, takže jsem si tady početla...
K dotazu 😉 : koupila jsem si Tescoma
http://www.etescoma.cz/tlakove-hrnce-prominent/...
a zatím je fajn, jen ho asi nevužívám v jeho plné kapacitě 😉 . nemá to takové to překážející ucho, dlouhou rukojet, zavírá se to pohodlně a hlavně - já se toho pořád bála - a bojím 😝 ,a tenhle má tři pojistky, takže doufám, ž nebude vývar po celé kuchyni. Psali, že poklice ne do myčky,ale už tam byla alíbilo se jí tam, neřeším. Tenhle můj je malý, 4l, ale mají ho i 6l, větší asi ne.

vojtisek2007
29. zář 2011

@berenika39 díky za tip, já když tuhle dělala hovězí guláš a dusila jsem to už třetí hodinu, myslala jsem, že mě omyjou 😝 😝 😝 pak mě napadl papiňák - navíc musím vařit odpo, když přijedu z práce aby bylo na další den...takže se fakt bude hodit ale jinak se ho bojím se taky, pamatuju ještě takovej ten hliníkovej když jsem byla malá, bála jsem se jít i do kuchyně, sporák byl hned vedle dveří a on tam syčel a tak....

mimochodem - hezká nová profilovka

berenika39
29. zář 2011

@vojtisek2007 no přesně, jsem na tom stejně, začala jsem od září pracovat, malej do školky, a nějak to logisticky zatím nedávám, dojíždíme hodinu autem, no mazec...na nějaké vyvařování zbývá večer minimum času, taky oprašuju papinák. a s masem dtto - taky jsem dusila a dusila a dusila a nakonec mm konstatoval, ale tak slušně - miláčku, to maso jde nějak blbě krájet 😝 . Z papináku je to fakt vždycky krásně měkké. Hliníkovou příšeru má moje mamča taky, a taky se bojím, lae tyhle nové mají tři pojistky tam nic nehrozí. tescoma má super věci, ráda tam nakupuju, všechno do kuchyně.
ještě potřebuju načerpat nějakou inspiraci, co všechno se v tom dá vykouzlit. napadlo mě poptat se v !Co dnes vaříte", tam jsou ženy šikovné🙂.

profilovka dík, ostříhaná🙂.

petulka12
29. zář 2011

ahoj holky tak jsem nahodou narazila na tuhle diskuzi, ja mam papinak Tescoma Magnum 5l a bohate staci, delam v nem nejcasteji vyvary nebo rostenky z hoveziho,jsou za hodku hotovy a masicko je jako dort
ze zacatku jsem z nej mela respekt, ale ted uz se mi zda bezpecnej kdyz se s nim zachazi tak jak je napsany v navodu,nemuze se nic stat 😉

kristi
29. zář 2011

ja jsem si minule v akci nekde koupila 8l Tefal Clipso a jsem fakt spokojena a hlavne NEBOJIM se v nem varit, tesim se az zacne polivkova sezona, pak v nem delam gulas, rostenky na houbach,ale dostala jsem i knizku receptu, tak uvidime, co se jeste bude dat vykouzlit.

jmisa
29. zář 2011

Já mám papiňák úplně obyčejný http://www.eva.cz/zbozi/DOP06732/tlakovy-hrnec-...
Nemá žádné gumičky apod, takže nemá co zpuchřet, blbě se přichytit apod. Mám ho už snad 15 let možná i víc a jsem spokojená. Do myčky jde strčit komplet a když v něm vařím, nemusím kontrolovat, jestli mám v hrnci vodu apod. a navíc je to rychlé, udělat základ, přidat vodu a zavřít, maso je za chvilku hotové. Vařit hovězí normálně v kastrolu je pro mě ztráta času.

vojtisek2007
29. zář 2011

@kristi tefal jako značku do kuchyně mám taky moc ráda - máme multifunkční friťák versalio, gril, toustovač i sendvičovat a jsem se všema moc spokojená, nikdy žádná porucha, fungujou na 100%

kristi
29. zář 2011

@jmisa takovej podobnej jsem mela predtim a bala jsem se, jakmile to zacalo sycet

@vojtisek2007 ano, mne ho doporucila kamaradka, takze jsem vedela, ze to bude ok. A cena byla super

jmisa
29. zář 2011

@kristi tak to já se nebojím 😀 Ale moje máma měla kdysi takovej komunistickej, z kterýho občas vylítla nějaká gumička a pak pojistka, takže já byla ráda, že tohle žádné těsnění nikde nemá, takže nemá co vyletět.

Jako občas pokukuju po těch aktuálních typu Tefal nebo Tescoma bio či jak se to jmenuje, ale pak si říkám, že tohle je za málo peněz hodně muziky a navíc moje lenost a možnost narvat ho celý do myčky.... 😀

kristi
29. zář 2011

@jmisa tak hlavne, ze jsi spokojena a ze slouzi v pohode. Ja do mycky narvu ten spodek, poklici jsem nezkousela, asi si budu muset precist navod

romcovaklarka
29. zář 2011

Omlouvám se, že se sem vloudím, sice papiňák nemám, ale @vojtisek2007 jestli uvažuješ o papiňáku kvůli šetření času, tak zvaž i pomalej hrnec - vím, že to zní trochu padle na hlavu 😀 ale já v něm vařím tak, že večer nandám a ráno je to hotový, takže to sice vaří dlouho, ale mého času to potřebuje minimum... a je na něj taky hodně receptů 🙂

kristi
29. zář 2011

@romcovaklarka jj, to je dobrej napad, pocitam s tim do noveho...ted se mi fakt uz nikam nevejde, ja ty sous-vide jidla miluju

vojtisek2007
29. zář 2011

@romcovaklarka co je pomalej hrnec ??? o tom jsem v životě neslyšla, v tom se dají dělat i polévky ??? my jsme právě hodně polívkový - ať už vývary nebo i hustý, ty jsou denně a páč je nás 5, tak obří hrnec - má asi 8l máme na jeden den a půl.... 😖 😖 😖 takže si občas připadám jak vývařovna, malošci sice mají jídlo ve školce, ale já, nejstarší syn a manžel jíma doma - obědy i večeře....takže docela šrumec...kdyžtak hoď nějaký odkaz na ten hrnec....pořídím kdyžtak oboje 🙂tady se to neztratí

romcovaklarka
29. zář 2011

@vojtisek2007 Vývary se v tom teda dělají úplně luxusní, ale ten zbytek do toho (nudličky, noky nebo co já vím co všechno) bys do toho asi musela pak udělat dodatečně... jinak my na polívky moc nejsme (vývary si dělám na omáčky 😅) takže to přesně nevím. Ale dělá se v tom bezvadně maso - ať už různé guláše, pokrmy "z jednoho hrnce", dušené maso nebo i maso "jakoby pečené"... Já mám tento http://www.bionaire.cz/shop/index.php?a=detail&...

cuddle
29. zář 2011

@vojtisek2007 mame tefal clipso, 8 l, uplne uzasne jednoducha obsluha
hrnec je sice vetsi , ale to nevadi urcite supr na vyvary, lusteniny, gulas, segedyn, naparovani zeleninky, delam v tom i brambory, ryzi , hovezi masicko uplne mekkounke - proste nas supr pomocnik 😉

jmisa
29. zář 2011

Já brambory taky občas udělám na pařáčku v papiňáku, mají úplně jinou chuť.

@cuddle jak se tam dělá rýže? Asi bych to našla na netu, ale jsem lenivá a tak ji zatím spíš dělám v mikrovlnce.

aninam
29. zář 2011

Varim v papinaku vsechno, hlavne polevky a maso a omacky pro maleho, krasne maso rozkouse a neni problem, hlavne se to tam nahazi, pockam az papinak zacne sycet, pak dam na sporo pockam tak 5-20 minut dle toho, co se vari a pak vypnu a papinaku se nevsimnu, para ujde sama a ja mam stale teple jidlo. Pokud chvatam, tak upoustim a pak otviram.
PS: take mam mycku a umyt jednou za den poklici a par prkynek mi nedela problem 😀

cuddle
29. zář 2011

@jmisa ja brambory normal varim i ve vode, 5min nastavim a je hotovo, jsou uplne mnam, ne kdyz je varis 20 minut....
no ryzi delam na vic zpusobu, bud muzes jen vhodit a pridat vodu, davam na 1 hrnek ryze, 1a pul hrnku vody, osolis dle chuti nebo zvyklosti a varim vetsinou 8 minut, zalezi taky na typu ryze, po tom necham asi 3-4 minutky dojit, promicham a zase zavru nez se podava
ale muzes dela i obmeny, trosku oleje, curry, orestovat ryzzi, pridat hrasek a opet varit
nebo sunku atd. vse rychle a bez michani

jmisa
29. zář 2011

@aninam počkej za 10 let, až Tě dožene lenost 😀 to já teda v ruce neumyju nic, co není nezbytně nutné, snad jen ručně malované skleničky na víno a brblám pokaždé a vytahuju je jen při zvláštní příležitosti 😀

jmisa
29. zář 2011

@cuddle jj, dík, to zkusím s tou rýží. Mně ty brambory právě chutnaj z papina z pařáčku. 😅

aninam
29. zář 2011

@jmisa no za 10 let budeme mit urcite nejnovejsi typ moderni mycky a ta bude uz umet setrne programy pro drevo a prave poklice na tlakace 😀 😀

andreasek82
29. zář 2011

no tak holky my jsme dostali pred dvema lety od tchanovcu super moderni drahy papinak, ale reknu vam, ze je stale ve sklepe a nejak se mi do toho nechce.. gulasek delam ve velkym hrnci a je to, sice se to vari dyl, to jo, ale nevadi nam to.. mame v kuchyni nove spotrebice, takze na nich se vari hezky, z toho papinaku mam proste docela respekt.. 😅

cuddle
29. zář 2011

@andreasek82 pokud je to novy typ papinaku delas velkou chybu, ja se taky bala, kdyz vidim papinaky u mamky, tchyne, jak s tim bojuji, jak to syci, davaji pod vodu atd. ten nas udelal klik, klik a je hotovo
usetrim tolik casu u plotny, zavru to a pak jen zeslabim jak to zacne hrat a dle casu vareni mam cas na neco slymsluplnejsiho, nemluve o usetreni plynu u vareni
napr hovezi gulas nebo varene maso, co bezne delas i 3 hodiny mas v papinaku dle velikosti kousku za 45-60 min a to se pak na vyuctovani pozna hned - skoda hrnce ve sklepe.....urcite by si ho spousta lidi odkoupila pokud o nej nemas zajem.... 😉

andreasek82
29. zář 2011

@cuddle no taky uz jsem uvazovala, ze ho asi poslem dal.. manzovi se s nim do toho kuchteni take moc nechce..

kristi
29. zář 2011

@cuddle mas tam ten paracek taky? ja jsem to jeste nepouzila???