Vdávat se x nevdávat?
Ahoj holky čekáním na dvojčata mám dlouhé chvíle a tak různě přemýslím.. Vždy jsem jsem se chtěla vdávat byl to můj velký sen furt jsem pokukovala po šatech a pozorovala ostatní jak se na svatby připravují..S přítelem jsme se zasnoubil.Těšila jsem se ale říkám si zda do toho jít? Najednou mě to nějak opustilo.. Měla jste to nějaká taky tak? Celou dobu se na něco těšim a když to tu je ani nevím zda to chci ? Vím že to není o svatbě že je to jen papír a prsteny.. Že nemusíme být svoji hlavní je že se máme rádi a máme se s dětma navzájem.Zas ale nechci aby to vypadalo že přítele nechci :( Co dělat?
Stručné shrnutí
- Sňatek poskytuje manželce automatické právní nároky na dědictví, vdovský důchod a vyživovací povinnost, které u partnerky bez sňatku nejsou automatické.
- Společné jmění manželů (SJM) znamená nárok na polovinu majetku nabytého během manželství a zároveň sdílení části dluhů; v diskuzi bylo uvedeno, že banky často vyžadují podpis druhého manžela u půjček.
- Alternativy ke svatbě zmíněné v diskuzi zahrnují registraci otcovství u dítěte, smlouvy o majetku (předmanželské či jiné), nebo odložení svatby na pozdější dobu po narození dětí.
Nejčastější otázky
Q: Jaké právní výhody má sňatek oproti nesezdanému soužití?
A: Sňatek dává manželce práva na společné jmění manželů (polovina majetku nabytého ve sňatku), dědická práva včetně možnosti vdovského důchodu, a širší nároky na výživné; v diskuzi byla také zmíněna praktičnost při jednáních v nemocnici a na úřadech.
Q: Co v praxi znamená společné jmění manželů (SJM)?
A: SJM podle diskuze znamená, že majetek nabytý během manželství je považován za společný a každý manžel má nárok na polovinu, přičemž se mohou sdílet i dluhy vzniklé v manželství.
Q: Jak se právně zabezpečit, pokud nechceme svatbu hned?
A: Možnosti zmíněné v diskuzi zahrnují registraci otcovství u dítěte, sepsání smlouvy o majetku nebo dědického ujednání, vedení samostatných účtů a zajištění finanční rezervy; také byla doporučena konzultace s právníkem ohledně konkrétních ujednání.
Q: Dědí družka automaticky po partnerovi?
A: V diskuzi bylo opakovaně konstatováno, že družka automaticky nedědí a že dědictví obvykle připadá především dětem a příbuzným; podle příspěvků má manželka výrazně silnější dědická práva.
Q: Může žena bez sňatku požadovat výživné pro sebe nebo pouze pro dítě?
A: Alimenty na dítě náleží, pokud je u dítěte uveden otec; výživné pro partnerku je v diskuzi popsáno jako právně omezené ve srovnání s manželskou výživou a doporučuje se právní konzultace, protože konkrétní rozsah se liší.
Q: Má smysl svatbu odložit kvůli těhotenství nebo malé dětem?
A: Několik diskutujících doporučilo svatbu odložit a nejdříve se věnovat dětem; konkrétní návrh byl vzít se později, např. když děti půjdou do školky, nebo udělat jednoduchý obřad na radnici, pokud je třeba právní ochrana dříve.
Závěry z diskuze
Shoda
- Sňatek má významné právní a materiální dopady (dědictví, vyživovací povinnost, SJM) oproti nesezdanému soužití.
- Praktické důvody pro svatbu zahrnují společné příjmení dítěte, snazší jednání na úřadech a v nemocnici a materiální zabezpečení v případě rozchodu nebo úmrtí.
- Řada diskutujících doporučila řešit časování svatby vzhledem k těhotenství a dětem (možnost odložit svatbu).
Sporné názory
- Na jedné straně svatba je vnímána jako záruka právní ochrany a „jistoty“; na druhé straně je vnímána jako nepodstatný formální akt nebo „přebytek“ a někteří považují dlouhodobé soužití za plnohodnotné.
- Někteří tvrdí, že bez sňatku žena riskuje „odemknutí“ majetkových práv a horší postavení po rozchodu, jiní argumentují, že praktická řešení (smlouvy, nastavení účtů) mohou tyto rizika zmírnit.
Otevřené otázky
- Jak přesně se v konkrétních případech projevují dědická práva a výživné pro družku ve vztahu k platné legislativě?
- Kdy je nejlepší čas pro svatbu vzhledem k těhotenství a péči o malé děti, aby obřad i praktická opatření byly optimální?
- Do jaké míry jsou předmanželské či majetkové smlouvy v praxi účinné proti nepředvídaným dluhům partnera?
Zmíněné značky a firmy
matrika, banky, soud, nemocnice, úřady
Zmíněné produkty a metody
společné jmění manželů (SJM), vyživovací povinnost, vdovský důchod, alimenty, registrace otcovství, smlouva o majetku, předmanželská smlouva, podpis u půjček, změna příjmení, obřad na radnici, "psí knížka"
Místa a osoby
Jeroným Klimeš
nikdo přece netvrdí,že svatba je nejkratší cesta k rozchodu...ale ani to ze partnerství bez "posveceni"úřadu je menecenne. .v právní rovině asi ano,ale v té lidské určité ne..
ptala jsem se a ani jsem.vlastne odpoved nedostala 🙂 jen se tady zbytecne dohadujete 🙂 ani to vše nečtu 🙂
@greese Ptala ses, jestli se máš vdát nebo ne. Já jsem ti radila, vdej se. Jiné ti radily, není kam spěchat. Takže rady jsi dostala a nechápu jak můžeš napsat, že nedostala.
A další co jsi napsala - "ani to tady všechno nečtu" - hm, tak pak je dost zbytečné zakládat diskuzní vlákno. Rady nechceš, odpovědi nečteš.
A poslední - "jen se tady hádáte" - ano, každá máme jiné životní zkušenosti a názory, a od toho je tu diskuze, že o tom diskutujeme.
Ale z tvého přístupu soudím, že s tebou přispěvovatelky do této diskuze jen ztrácely čas... 😕
Taky je otázka, v kolikátém jsi měsíci a tak. Pro mě třeba je manželství důležité proto, že je to prostě slib mezi mnou a mým mužem "budem spolu v dobrém i zlém, budem se vzájemě starat, aby toho dobrého bylo víc než zlého... a pokud se něco posere, budem hledat cestu, jak to překonat společně." Ono úplně stejný slib si můžete vlastně říct při zásnubách, ale ty jsou vždycky "zkusíme být...(atd)." Svatba je tento slib daný veřejně, před lidmi a svědky. Je to krásná věc astojí za to ji prožít.
Jenže je to taky spousta práce, zařizování, vydané energie, stresu a napětí ůaby to klaplo"... což v těhotenství není zrovna ideál. Zvlášť pokud si chceš svatbu užít (což zjevně chceš) a nechceš jen "zaběhnout na úřad pro papír."
Takže za mě svatbu určitě, otázka ale zní kdy - jak píšeš, vdát se můžeš kdykoli (porodit až tak úplně ne). Klidně bych být vámi si sedla a dohodla se, že svatbu odložíte třeba na dobu, kdy půjdou děti do školky. Neodkládala bych ji úplně "na neurčito", ale z toho, co píšeš, tak bych ji nehrotila teď.

@guinea asi sem cekala spis povzbuzeni 🙂 nez potopeni 🙂 ted se budu venovat rodine a uvidime zda to bude do roka a do dne 🙂