Vybrali jste jméno pro dítě až po narození?

magdalenan
16. bře 2016

Ahoj všem,

klasický problém - nemůžeme se shodnout na jméně pro naše druhé dítě. Máme s manželem dvouletého syna a jméno bylo vybrané dávno předtím, než jsme ho vůbec vyrobili 🙂 Nijak jsme o tom nediskutovali, já jednou na začátku chozeni řekla, že bych chtěla chlapečka jménem XY a manžel nadšeně souhlasil. Hotovo za dvě minuty. A kdyz byl pak kluk opravdu na cestě, jen jsme si to potvrdili a hotovo.

Teď už x měsíců debatujeme a pořád nic :-/

Čekáme druhého chlapečka a zřejmě se do narození neshodneme. Mně se líbí jediné jméno, které je ale pro manžela nepřijatelné. Takže sice máme asi šest jmen, ale žádné není to pravé, všechno jsou to kompromisy, které ani jednomu nevadí, ale na větvi z žádného nejsme. A takhle jméno pro svého druhého syna vybrat nechci.

Takže si říkám, že uvalíme embargo na jakékoli diskuze a prostě počkáme, jak bude prcek vypadat a že bychom jméno vybrali až v červnu v porodnici...

Jak to klaplo vám, co jste se takhle rozhodli? Opravdu si o to mimi tak nějak řeklo samo, když jste ho s partnerem viděli? Koukli jste na něj a "No hele, to je jasnej Karel!" Nebo ani pak to nebylo o nic snažší a i tak to trvalo pár dni, než jste jméno vybrali? I když je to úředně OK, vybrat jméno po porodu (snad údajně až měsíc), neprudili vás kvůli tomu v porodnici? Podělte se prosím o vaše zkušenosti 🙂

Prosím aby se to nezvrhlo v diskuzi o tom, jaká se komu líbí jména, nebo že potřebuje poradit jestli Sára je lepší než Sofie. Takových už tu je dost 🙂

Díky, díky 🙂

zzuzinda
16. bře 2016

Já jsem to zažila z druhé strany. Jako porodní asistentka - rodiče přišli k porodu se jménem, během porodu to jméno asi 4x změnili, já ho poctivě pokaždé přepisovala na papírku a když se jim holčička narodila, koukli na ní a dali jí to úplně původní jméno 🙂 Prý jim k holčičce pasovalo 🙂 A nikdo je neprudil 🙂

muhehehe
16. bře 2016

Měli jsme to tak. Samozřejmě jsme se o jménech bavili ještě předtím než se mimčo narodilo, takže jsme měli určitý ,,předvýběr" v hlavě. Nikdo nás v porodnici neprudil. Akorát nás porodní asistentka prosila, abychom to zvládli vybrat ještě na sále, že by byl problém aby mě pak s miminkem přijali na oddělení, kdyby nemělo jméno.. Předpokládám že kdybychom se odvolali na zákon a řekli, že jméno bude druhý den, tak by se to prostě taky vyřídilo a nikdo by na nás nebručel, ale nebyl problém vyhovět a ani jsme nechtěli nějak rebelovat víc než je zdrávo.. nechali nás na sále o samotě s malou dvě hodiny a to nám bohatě stačilo. Takže u nás to bylo tak, že jsme nehlásili nikde nic, a až byla malá na světě a my se s ní chvilku seznámili, tak teprve dostala jméno. A jo, pomůže to, když člověk toho prcka vidí, takže já to doporučuju ;)

magdalenan
autor
16. bře 2016

Já mám indikaci na císařský řez, takže bohužel ten luxus času stráveného s čerstvým miminkem mi nedopřejou a hned mažu na JIP... Nebo u prvního to alespoň tak bylo.. Takže i to mi to trochu komplikuje, že prvních 24 hodin nemám miminko pořád u sebe... Nechci být rodička-potížistka, ale prvního syna jsem hned po porodu pořádně ani neviděla :-/

adypro
16. bře 2016

Mám pocit, že také jméno vybereme až po porodu, ale u dcery vím, že chtěli vyplnit již před porodem jméno dítěte, taky jsem přemýšlela, co s tím, když jim řeknu, že ještě nevím. Ale jak píšete, doufám, že to vadit nebude a že hlavně něco vybereme 🙂 Že to nebude tápání.

muhehehe
16. bře 2016

@magdalenan Aha, to jsem nevěděla. Ale neviděla bych to jako problém. Zákon to umožňuje a první s takovým přáním tam myslím nebudeš ;) Pokud si to takhle přeješ, tak to tak udělej.. když to personálu řekneš dopředu, slušně, stylem: možná to trochu komplikuji, ale moc bych si přála... děkuji moc za ochotu... Tak snad nebudou žádný blbý řeči 🙂 Slib jim nějakou lhůtu do který dodáš jméno, ať jsou v klidu že to nebude za měsíc a nebudou mít bordel v papírech dlouho... ;)

muhehehe
16. bře 2016

@adypro to se ptají vždycky... nás se taky ptali, tak jsem řekla, že jméno vybereme až se malá narodí, nikdo se nad tím nijak nepozastavoval, nechali kolonku prázdnou

mandala
16. bře 2016

Já teda zkušenost nemám, jen jsem chtěla napsat, že my se taky nemohli shodnout na jménech pro dcery, já jako poslušná manželka 😀 jsem nakonec nechala na manželovi a závěr je takový, že jsem si velice brzy zvykla a jiné jméno si na nich ani nedovedu představit. Samozřejmě jsem ten jeho výběr pěkně zúžila, jako nějaká Evelína by mu taky neprošla 😀

lenickakl
16. bře 2016

My uz vybrany mame a jeste ani neni zadelano 😀😀

suzann13
17. bře 2016

My jsme měli s manželem to samé, čtyři měsíce pred porodem samé hádky, protože jeden muž chtěl Daniela a já vůbec...já zase Radima a to nezkousl manžel...bohužel jsme byli hloupí a říkali jaké chceme jména pro děti (nevěděli jsme pohlaví) a vždy se našel někdo, kdo nám nějaké jméno zhnusil...tak jsme nakonec dali Matyáše, na kterém jsme se shodli úplně jako na prvním jméně.. No a při porodu jsem se na manžela podívala, pěkně mezi kontrakcemi, jestli to opravdu musí být Matyáš 😀 no porod bohužel kvůli ozvám mimi ukončili akutním CS,takže když mě viděl, v jakém stavu mě převážejí na sál, tak to ještě běžel změnit na Radima a mě se splnil sen 🙂 ale je fakt, že po porodu manžel prohlásil "to je fakt úplný Radim" 😀 mimochodem mi bylo doporučeno od sestřičky od doktora, že to mám zkusit při porodu, že chlapi většinou poleví 🙂

magdalenan
autor
17. bře 2016

@suzann13 Jak už jsem psala, budu mít plánovaný SC a ten nijak emočně vyhrocený není. Navíc v Krči, kde budu druhé dítě rodit ani na sále být otec nesmí.

Zajímalo mě třeba to, jestli to jméno někomu naskočilo až když miminko poprvé uviděl. Jestli si tím odkladem nějak pomůžeme.

Znovu jsme o tom včera mluvili a shodli jsme se, že se neshodneme 🙂 a že se k tomu vrátíme třeba týden nebo dva před porodem a pokud se nic nevybere, opravdu počkáme, až miminko uvidíme...

A hlavně - i kdybych mohla rodit prirozene, nejsem ten typ co by emocionální nátlak používal jako způsob jak dosáhnout svého. Chci abychom si jméno vybrali společně a líbilo se oběma. Takže tenhle způsob výběru jména u mě nepřichází v úvahu. 🙂

magdalenan
autor
17. bře 2016

@mandala V tomhle se hrozně plácám, protože si kolikrát říkám, že mu dám volnou ruku a ať jméno vybere sám. Jenže mi na to řekne, že to pak nehodlá x let poslouchat 😀 A že i když bych si "zvykla", kdyby vybral něco pro mě v tu chvíli "nehezkého", minimálně mu to budu kdykoli v legraci předhazovat 🙂

Ale když si tak představují, jak ležím sama na tom operačním sále a on pak je s miminkem v tom boxu jak je měří a váží atd., možná bych mu fakt mohla říct, ať to jméno prostě vybere sám.. Hmm, promyslím to... 🙂

magdalenan
autor
17. bře 2016

Asi bude hodně zále6et, jak ten SC v Krči probíhá, u Apolináře jsme byli na sále spolu, takže bychom o tom mohli diskutovat, ale jestli to v Krči nejde, tak se možná hned po porodu všichni tři ani najednou neuvidíme? No, určitě se na to zeptám přímo v porodnici až tam půjdu poprvé do poradny, jak to probíhá a že to možná budeme komplikovat, to mají rádi 😀

A třeba tu jen plácám a jméno nám ještě samo naskočí 🙂

Každopádně moc díky za příspěvky, pomáhá mi to vidět to i z jiných úhlů 🙂

mandala
17. bře 2016

Já myslím, že za pár dnů si ani nevzpomeneš, že jsi vybrané jméno nechtěla a budeš mít pocit, že jiné by k tvému dětátku ani nepasovalo. Je fakt, že jméno u druhé dcery jsem musela tak trochu překousnout, ale nikdy jsem ani v legraci nic nepředhazovala, mě naopak i tak nějak hřálo u srdce, že má manžel radost a vlastně jsme byli spokojení všichni. 😉
@magdalenan

magdalenan
autor
17. bře 2016

@mandala Tak to je jasné 🙂 Teď to hrotím, protože hormony a vůbec 🙂 Hodně to asi je tím, že u prvího syna to bylo na lusknutí prstu a teď to je takový porod, ha ha 😀

Bez jména nezůstane a nakonec budeme happy všichni, škoda, že synovi jsou teprve dva, hodila bych to na něj 😀 Ale aktuálně by se bráška nejspíš jmenoval "Brrrmbrrrm" 😀

stastnablcha
18. bře 2016

ahoj. ja som mala skusenost z porodnice na Slovensku, dceru mi museli urychlene vybrat. Ja som bola z toho v takom šoku ze som aj "zabudla" ze sme sa s muzom dohodli na poslednu chvilku ze zmenime meno a nadiktovala som sestricke to povodné. No a ked bolo po vsetkom a videla som maličkú, bolo mi jasné že by to mala byť Barbora. Sestrička mi jasne povedala ze ona už má papiere vypísané a že to nebude predsa menit ked uz som to raz nadiktovala, tak som ju uprosila nech jej zapise Barboru aspon druhe meno... Preukrutne frflala... asi som bola malo asertivna :(

magdalenan
autor
21. bře 2016

@stastnablcha Ty jo, tak na takove doufam nenarazime 🙂

konidana
21. bře 2016

Dvě moje známé vybírali jméno až po porodu. Přitom jedna měla porod hodně komplikovaný a jméno pak vybrali asi za týden nebo za dva. Jak to probíhalo, zda je prudili nebo ne, to nevím, ale šlo to🙂

magdalenan
autor
21. bře 2016

@konidana Dekuji 🙂

alenavy
6. únor 2017

@muhehehe Prosím, vůbec mne nenapadá, v jakém zákoně je to uvedeno, chci to využít, neb při minulém dítku mi na matrice (nejsme oddáni) tvrdili, že musím mít v kolonce i křestní jména. Jenže teď mne pořád žádné jméno nenapadá a chci být případně připravená, když mne budou nutit tam ta jména uvést. Poradíte?

muhehehe
6. únor 2017

@alenavy Bohužel neporadím... bezpečně vím, že je možné dítě pojmenovat až několik dní po narození (nevím přesně kolik.. ale to asi není úplně podstatné, myslím že většina rodičů to dokáže vymyslet ještě v porodním boxu, nebo třeba následující den), v naší porodnici neměli problém, ale netuším o který zákon přesně se jedná :( Nicméně při troše snahy by to snad mělo jít dohledat. Preventivně to asi taky udělám (čekám teď druhé), i když u prvního to bylo v klidu, ať je člověk vyzbrojen neprůstřelným argumentem, kdyby byly řeči.. pokud se mi to povede zjistit, tak to sem napíšu.

mariti
4. led 2018

Holky, využily jste někdo práva pojmenovat dítě až později po porodu? Myslím v rámci dní, nikoliv hodin. A nevíte někdo odkaz na zákon, kde je uvedeno, že je to možné? Třeba to nebudeme potřebovat, ale pro jistotu. Pohlaví neznáme, porod se blíží a možná bude manžel pryč, tak bych ráda byla připravená, kdyby v porodnici frflali.... Děkuji moc.