Zabíjíte doma pavouky?
Ahoj, zajímalo by mě, proč je podle Vás (pokud nebudeme brát v potaz pověru, že pavouci nosí štěstí) špatné zabíjet pavouky v domácnosti. Já mám z pavouků příšerný strach a představa, že ho nějakým způsobem sama živého přemístím ven, nebo ho nechám běhat po bytě, z té mi běhá mráz po zádech 🙂 Nemám z toho žádné potěšení, ale bohužel pavouka zašlápnout nebo připlácnout ke stěně je pro mě prostě snesitelnější než ho odchytit. Samozřejmě se neustále setkávám s výtkami od ostatních, že přinesu do domů smůlu a apod..... Tak já nevím, je to prostě takový zvyk, nebo všichni opravdu věří, že pavouci nosí štěstí? Mouchu nebo mola přece zabije doma každý, tak jaký je v tom rozdíl? 🙂 Díky za názory.
Stručné shrnutí
- V diskusi je doporučováno pavouky odchytit a vypustit ven metodami jako pod skleničku, do krabičky, na lopatku, vysavačem nebo papírovým kapesníkem, případně je pustit z okna nebo na balkon.
- Někteří lidé v domácnosti používají insekticidy a přípravky proti hmyzu, v diskuzi byly konkrétně zmíněny značky Biolit a Raid, případně plácačka na mouchy nebo okamžité rozmáčknutí.
- Osoby se silnou fóbií volají o pomoc partnera nebo souseda a někteří diskutující doporučují vyhledání psychologa jako řešení panické hrůzy z pavouků.
Nejčastější otázky
Q: Jak nejbezpečněji odchytit a vypustit pavouka z bytu?
A: Odchytněte pavouka pod skleničku nebo do krabičky a vyneste ven na balkon či parapet; jiná domácí metoda je použití papírového kapesníku, lopatky nebo vysavače s dlouhým nastavcem; někteří lidé také pustí pavouka oknem.
Q: Kdy je podle diskutujících přiměřené pavouka zabít?
A: Diskuze ukazuje dva přístupy: někteří zabíjejí pavouky z důvodu panické hrůzy nebo obavy z vajíček a nočního nálezu, jiní zabíjení odmítají a preferují odchyt a vypuštění; v praxi někteří používají plácačku na mouchy nebo okamžité rozmáčknutí.
Q: Pomůže psycholog při fóbiích z pavouků?
A: V diskuzi bylo doporučeno vyhledat psychologa pro řešení panických fóbií a nácvik zvládání strachu, i když konkrétní typy terapií a kontakty nejsou uvedeny.
Q: Jak zabránit vniknutí pavouků do bytu?
A: Uživatelé uvádějí jako praktická opatření nasazení sítí do oken, utěsnění otvorů a omezení větrání bez sítě; diskutující také poznamenali, že byty ve vyšších patrech mohou mít pavouků méně.
Q: Přenášejí pavouci choroby nebo škodí potravinám?
A: Podle příspěvků pavouci obvykle nepřenášejí choroby, nekradou jídlo a jsou užiteční tím, že loví mouchy, komáry a jiný drobný hmyz.
Q: Jaké domácí prostředky a produkty se v diskusi uvádějí proti pavoukům?
A: Uživatelé zmiňují Biolit, Raid, plácačku na mouchy, vysavač, smeták, papírový kapesník, skleničku/krabičku pro odchyt, lopatku, spláchnutí do záchodu jako způsob likvidace malých jedinců a vynášení ven.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pavouci jsou v domácnostech vnímáni jako užiteční predátoři hmyzu, kteří nezpůsobují stejnou újmu jako komáři nebo vši.
- Když je to možné, většina diskutujících preferuje odchyt a vypuštění pavouků ven před jejich zabitím.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují zabíjení pavouků za přijatelný způsob, jak řešit fobii nebo riziko vajíček, zatímco jiní považují zabíjení zvířat za nepřijatelné a trvají na odchytu a vynesení.
- Někteří podporují použití insekticidů (Biolit, Raid) k likvidaci, zatímco jiní je odmítají a raději používají mechanické odchycení.
Otevřené otázky
- Jak efektivně a trvale překonat silnou fóbií z pavouků bez opakovaného zabíjení?
- Kdy je použití insekticidů v domácnosti opodstatněné vůči preferenci humánního odchytu?
Zmíněné značky a firmy
Biolit, Raid
Zmíněné produkty a metody
plácačka na mouchy, vysavač (s dlouhým nastavcem), smeták, papírový kapesník, sklenička/krabička pod skleničku, lopatka, odnesení ven na balkon/parapet, vypuštění oknem, spláchnutí do záchodu, Biolit, Raid, sítě do oken, vyhledání psychologa, volání partnera nebo souseda o pomoc
Místa a osoby
Egypt, František z Assisi
Ja je smetu ze zdi smetakem a rozmacknu, vynest znamena, ze za chvili by byly zpet. V panelaku jsme hazeli z okna, ale v baraku to moc smysl nedava.
Zabíjím je ze stejného důvodu jako Ty, ale dobrý pocit z toho nemám. Ne, protože bych si myslela, že přinesu do domu smůlu, ale protože je to přece jen živý tvor.
Já a mamka máme fobii z pavouků. Je to něco co doma nevystojime. Každopádně na pověry nevěřím a pokud už fakt jinak nejde, tak to uděláme. Když to jde tak opatrně s nechutí na smeták a z okna pryč brrr.. Zrovna teď máme asi týden v koupelně nechutného pavouka. No a od včerejška tam nebyl. Tak si říkám že asi vylezl oknem. No a dnes jdu do pokoje a ta potvora přímo na mé zdi. Já ho prvně chtěla vysat ale bylo mi ho líto i přes to jak mi tam vadil. Tak jsem šla poprosit mamku ať to udělá za mě. A po těch 3 hodinách co se odhodlala jsme šly nahoru... No a on nikde. Teď před chvílí jsem ho viděla u postele a sotva jsem vstala zák byl fuč. Dnes odmítám spát v mé posteli a radsi ponocuji na gauči.. Jak ho mám najít kruci?! P. S. Vím že je ta zpráva dost dlouho stará.. Ale i tak
Zabijim....A kdyz je u nas mamka tak je vynasi....a ja brecim jen kolem me projde🤷♀️🥺🥺😭
Nezabíjím,vynesu ho v papíru ven. Úplně příjemné mi to není,ale není to potkan. Toho se bojím hodně.U nás se říká, že pavouci nosí peníze.
Malé chytám do papírového kapesniku a splachuju do záchodu. Na velké beru vysavač s dlouhým nastavcem 😄 Dovnitř prostě nepatří. Manžel je vynáší, vadí mu je zabíjet..
Ja je nezabijim,protoze bych se k tomu musela priblizit,a to proste nejde!!!moje predstava je,ze by pak na me skocil!!!!!!Takze v cirem zoufalstvi jen stojim a premyslim co rychle delat!!Nejhorsi je,ze musim na nej furt koukat,abych vedela kde je,aby prave nezalezl nekam,protoze to bych nedala!! Vzdycky povolam nekoho,kdo ho odnese,ci zabije🙇
Holky,je to sice trochu jiné zvířátko,ale vzpomněla jsem si,jak jsem se na dovolené v Egyptě vzbudila obalená mravenci. Fuj. Celou noc se mi zdálo,že mě něco kouše. Zajímavé,že byli jen na mojí straně postele,na mém muži nebyl ani jeden.

Pavouci mi nevadí, malé nechávám a velké vynáším ven - pokud není zima - pokud je, tak nechávám být.. také mají právo na život 🙂