icon

Zálohy na služby spojené s užíváním bytu

avatar
nikousek1
11. únor 2015

Ahoj maminky, předem se omlouvám, jestli je tohle nevhodná otázka, ale na netu nic nemůžu najít a chci se zeptat, jestli má někdo s tímto zkušenost:

Jsem ve fázi pronájmu bytu v osobním vlastnictví. Zaplatila jsem už provizi makléři, potom dokonce i nějakou zálohu majiteli. Ale zaráží mě jedna věc a to ta, že majitel mi neumožňuje přepsat si služby na své jméno. Myslím tím elektřinu a plyn. Je to napsané na jeho jméno a mě neumožňuje přepsat to na mé, kvůli špatným zkušenostem. Budou s tím potom nějaké problémy? Co myslíte? Moc děkuji všem.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 20. čer 2026 · 43 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Majitel může nechat smlouvu na odběr elektřiny a plynu vedenou na své jméno a pak provádět roční vyúčtování služeb vůči nájemníkovi podle skutečné spotřeby.
  • Nájemník by si měl při předání bytu opsat stavy a sériová čísla měřičů a nechat podepsaný předávací protokol, aby se předešlo sporům o spotřebu.
  • Rizika vedení odběru na majitele zahrnují zpožděné vrácení přeplatků, vyšší riziko odpojení při neplacení jiných nájemníků a možnost, že majitel takto maskuje daňové či administrativní záležitosti.


Nejčastější otázky

Q: Lze nechat elektřinu a plyn napsané na majitele a jak se pak řeší platby?
A: Ano, majitel může mít smlouvu na sebe a po roce předložit vyúčtování; smluvně lze stanovit, že přeplatky nebo nedoplatky se uhradí do 5 pracovních dnů.

Q: Co mám zapsat při předání bytu, abych byla krytá proti sporům o spotřebu?
A: Opsat stavy všech měřičů (voda, elektřina, plyn), opsat sériová (výrobní) čísla měřičů a nechat podepsaný předávací protokol majitelem a nájemníkem.

Q: Jaké jsou možné náklady, pokud dojde k odpojení a opětovnému připojení měřidla?
A: Podle zkušeností v diskuzi může stát revizní zpráva cca 1 000 Kč a požádání o vrácení elektroměru cca 1 500 Kč; opětovné připojení může být další náklad.

Q: Jak dodavatelé řeší drobné částky z vyúčtování (přeplatky do ~200 Kč)?
A: Některé společnosti částky do 200 Kč zahrnují do vyúčtování za další rok, jiné vracejí peníze nebo požadují okamžitou úhradu do haléře; postup se liší podle dodavatele.

Q: Co když majitel nechce přepsat odběr kvůli daňovým či administrativním důvodům?
A: Majitel může chtít smlouvu vést na sebe, aby měl méně administrativy nebo aby vyloučil důkazy o pronájmu pro daňovou kontrolu; to je praxe zmiňovaná v diskuzi.

Q: Jak řešit situaci, kdy majitel manipuluje s vyúčtováním nebo nevrátí přeplatek?
A: Doporučuje se mít ve smlouvě jasně stanovené pravidlo vyúčtování, uchovat doklady o platbách a v případě sporu využít realitní kancelář nebo právní kroky; rovněž si opsat a archivovat předávací protokol.

Q: Je manipulace s měřidly trestná a kdo to řeší?
A: Manipulace a obcházení měřidel jsou nezákonné a v praxi se to řeší i policií, jak bylo v diskuzi uvedeno odbornicí z energetiky.

Q: Co zahrnuje rezervační smlouva při pronájmu bytu?
A: Rezervační smlouva může upravovat provizi, zaplacení jednoho nájmu předem a kauce; pokud jsou v ní konkrétní podmínky, jsou závazné pro obě strany.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Nájemník by si měl při předání bytu opsat stavy měřičů a sériová čísla a mít podepsaný předávací protokol.
  • Majitel často nechává smlouvu na odběry na svém jméně a provádí roční vyúčtování, což je běžná praxe.
  • Ve smlouvě by mělo být upraveno vyúčtování dle skutečné spotřeby a lhůta pro úhradu přeplatků/nedoplatků.


Sporné názory

  • Někteří považují vedení odběrů na majitele za bezpečnou a pohodlnou praxi; jiní to považují za nevýhodné pro nájemníka nebo za způsob, jak majitel může skrýt daňové či administrativní nesrovnalosti.


Otevřené otázky

  • Vrátí majitel skutečný přeplatek v dohodnuté lhůtě, když je smlouva vedena na jeho jméno?
  • Jak rychle a za jakých podmínek dodavatel přepíše smlouvu na jméno nájemníka v konkrétním případě?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

revizní zpráva, vrácení elektroměru, odpojení elektroměru, přetáčení/obcházení měřidel, opsat stavy měřičů, opsat sériová (výrobní) čísla měřičů, předávací protokol, vyúčtování služeb, záloha na služby, kauce, rezervační smlouva, daňové přiznání

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
nikousek1
autor
11. únor 2015

Ještě jsem se chtěla holky zeptat na jednu věc - dávala jsem makléři provizi. V ten den na mě přišel majitel s tím, že chce taky nějakou zálohu, než dostanu výplatu (příští týden). Tak jsem mu dala taky ve stejné výši zálohu. Říkal, že s makléřem nemá nic společného a je to pro něj cizí člověk a on z te jeho provize nic nemá. Já tu provizi platila jako rezervaci bytu, aby mi byl podržel do výplaty. Taky to tak chodí? Mamina se divila...

avatar
antoinet
11. únor 2015

Pronajímám byt a platby za služby řeším já. Za prvé mám klid, že vše odešlo a za druhé není nikdo zatížený administrativou, nájemník nikdy předem neví, jak dlouho tam bude, navíc odchází dost narychlo (máme tam vždy prvoligové fotbalisty, kteří můžou že dne na den odejít hostovat).
Smlouva je základ, musí tam být upřesněno vyúčtování. Co není řečeno, řídí se občanským zákoníkem.
To, co píšeš ohledně provize a prvního nájmu, se řídí rezervační smlouvou, v té jste se dohodli na čem?
@nikousek1

avatar
zulitvi
11. únor 2015

@petrajurinova Mně to takhle vyhovuje, máme víc než dobré vztahy s majiteli bytu, a je zajímavé, že nám vždy říkal, že jsme v plusu a sousedům řekl, že jsou 3 tisíce v mínusu a fakt že jo .. On si to píše pro svůj přehled, je mi jedno, ať si kontroluje co chce. Nemám co skrývat 🙂 Hlavně jsem ráda, že se o to nemusím starat já ..

avatar
nonnni
11. únor 2015

@nikousek1 divim se take, maklere si snad najal on, tak si to mel poresit s nim a hlavne, toto ti melo byt sdeleno vsechno predem.

avatar
nikousek1
autor
11. únor 2015

@antoinet v rezervační smlouvě je uvedeno, že nájemník zaplatí provizi a 1 nájem. Ten jsem ale nedala, protože původně měla být jen ta provize...

avatar
nikousek1
autor
11. únor 2015

@nonnni přesně tak! Jak jsem byla na prohlídce, byl tam makléř i majitel. Ale ten stále někam spěchá připadá mi takový vyplašený takže na chodbě jen řekl makléři: vy si to domluvte s těmi penězi a zavolejte mi, já už musím. A odešel. No a potom bylo vše jinak....

avatar
antoinet
11. únor 2015

@nikousek1 co je psáno, to je dáno a s tím jsi souhlasila. Standardní je provize, 1 nájem předem a kauce, na tom já jako majitel trvám.

avatar
nikousek1
autor
11. únor 2015

@antoinet vím-má chyba. Ale majitel mi umožnil dát jen zálohu a zbytek doplatím do konce příštího týdne. Tak snad vše bude v poho.

avatar
antoinet
11. únor 2015

@nikousek1 tak to už je domluva nad rámec té písemné, dobře pro tebe, držím palce, ať vše dobře dopadne a jsi s bydlením spokojená

avatar
audi1986
11. únor 2015

@nikousek1 upřímně u takového majitele, který nehodlá nic řešit a někam odchází a spěchá, bych se snad ani raději neubytovala,....každopádně ke všemu, co jsi zaplatila bys měla mít podklady, smlouvu, pokladní doklad a to, že zůstanou služby na pronajímateli je v případě dobře sestavené smlouvy, kde se píše jak o přeplatcích, tak o nedoplatcích, opravdu jen detail, který ti spíš ulehčí život...jen je potřeba mít v předávacím protokolu správně zapsané stavy a čísla měřičů...

avatar
jamia
11. únor 2015

@petrajurinova Chápu to u majitelů, kteří mají více nemovitostí. Já sice nedělám v energetice, ale mám v pornajímání letité zkušenosti na obou stranách.

avatar
smardik
11. únor 2015

já byt pronajímám (družstevní) ale platím vše sama-na družstvo peníze, elektřinu, plyn a mám jistotu že mám vše zaplacené a paní, co má být v nájmu posílá peníze mi, takže vím že je vše zaplacené jak má být

avatar
scai
11. únor 2015

My pronajímáme byt. Nájemník od září nezaplatil! Elektriku mel na sebe, taky už mu pak 2 měsíce nesla, samozřejme jak tu někdo psal, elektroměr je odpojen. budeme ještě pak za opětovném připojení pěkně calovat. ..Desny. .. tedy jsme ho z bytu snad už aspoň vyhodili, ale má tam věci, neozývá se...ty lidi jsou tak děsný. A jaknněkdo psal, ze se plati kauce? Tak na nepokryje ani ten zničeny byt....na tož pul roku neplacení nájmu, služby jsem platila Já za něj. .... takže ale aspoň nemusíme resi s družstvem a je to jen naše ztráta. Pronajímání je pěkně nevděčný a asi radši byt prodáme.

Strana
z2