Živý nebo umělý stromeček? 🙂
Ahoj holky, taková malá anketka. Máte doma umělý vánoční stromeček nebo každý rok vybíráte ten nejkrásnější živý?
My každý rok kupujeme živý a máme čím dálo tím větší. Ty skládací umělý se mi vůbec nelíbí. Chybí mi u nich hlavně ta krásná vůně vánoc. I pro ty naše ratolesti to přece musí být lepší, když vidí ten krásně nazdobený živý stromeček, který přinesl Ježíšek. 🙂 🙂
Kamarádka má půlmetrový stále nazdobený skládací stromeček, a když jsem se ptala proč nechce živý, tak hlavní důvod je, že prý si doma nenadělá. 😒 Tomuhle já nerozumim. Ke krásným vánocům pro mě neodmyslitelně patří živý sromeček. 🙂
Stručné shrnutí
- Většina diskutujících preferuje živý vánoční stromek kvůli vůni jehličí a tradiční „vánoční atmosféře“.
- Častá praktická řešení jsou koupě kvalitního umělého stromku pro opakované používání, pořízení živého stromku v květináči s pokusem o následné vysazení a nákup levného řezaného stromku v Polsku nebo přímo od hajného (uvedena cena cca 80 Kč).
- Ekologické hodnocení je sporné: ochranářka Filipa uvádí, že živé stromky z plantáží jsou ekologičtější než umělé kvůli výrobě a likvidaci plastů, zatímco jiní diskutující argumentují, že dlouhodobé používání umělého stromku snižuje potřebu každoročního kácení.
Nejčastější otázky
Q: Kde se dají koupit levné živé stromky?
A: Uživatelé doporučují nákup v Polsku („vyjde o polovinu levnějc“), nákup přímo od hajného (uvedeny lokality Březině a Bukovinka, cena uváděna kolem 80 Kč) a akce v řetězcích jako IKEA (příklad uveden: stromek za 499,- a po vrácení poukázka 300,-); v diskusi se také objevily ceny 70 Kč a 50 Kč (Penny) za některé stromky.
Q: Jsou umělé stromky ekologičtější než živé?
A: Podle Filipa (ochranářka) není umělý strom ekologické řešení, protože výroba a likvidace umělých stromků (často z plastu vyrobeného v Číně) zatěžuje životní prostředí více než pěstování živých stromků na plantážích; na druhé straně někteří diskutující poukazují, že kvalitní umělý stromek používající se roky snižuje potřebu každoročního řezání.
Q: Dá se stromek v květináči úspěšně udržet a vysadit ven?
A: Zkušenosti jsou smíšené: někteří uvádějí, že stromek v květináči po Vánocích přežil a byl vysazen, jiní hlásí, že „šok z přechodu ze zimy do tepla“ stromek zpravidla zabije; konkrétně Len zmínila dánskou jedli, která vydržela tři měsíce při zalévání ve stojánku na vodu, a popisuje keramický hrnec jako stojan pro širší kmen.
Q: Jak nahradit vůni živého stromku, když mám umělý?
A: Doporučené metody z diskuze jsou: naaranžovat živé větve ve váze, použít aromalampu nebo vonné věnce; několik diskutujících také zdůraznilo, že živé větvičky nazdobené ve váze výrazně provoní byt.
Q: Kde vrátit nebo ekologicky zlikvidovat živý stromek po Vánocích?
A: V diskusi se zmiňují organizované sběry zahradního odpadu nebo svazy zahrádkářů, lokální sběrné dvory a kompostování; IKEA byla uvedena s konkrétní akcí, kdy se stromek koupí za 499,- a po vrácení dostanete poukázku 300,-; ve Francii zmíněný systém vrácení stromku pro poukázku byl popisován jako příklad recyklace.
Q: Je umělý stromek bezpečnější při domácnosti s malými dětmi?
A: Několik diskutujících uvádí praktické důvody pro umělý stromek u rodin s malými dětmi (méně opadaného jehličí, žádné píchání, skladnost), ale také zaznívají bezpečnostní obavy, že prskavky a otevřený oheň mohou být u umělých stromků rizikové (uživatelka zmínila, že prskavky na umělém stromě „dost hoří“).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho lidí upřednostňuje živý stromek kvůli vůni jehličí a tradiční vánoční atmosféře.
- Umělý stromek je v diskusi považován za praktické řešení pro malé byty, rodiny s malými dětmi nebo pro snížení každoročního nákupu.
- Stromky v květináči jsou choulostivé a často se je nedaří spolehlivě přes zimu zachovat.
Sporné názory
- Ekologie: někteří (Filipa, „ochranářka“) tvrdí, že živé stromky z plantáží jsou ekologičtější než umělé kvůli výrobě a likvidaci plastů; jiní tvrdí, že opakované používání kvalitního umělého stromku je ekologičtější než každoroční řezání.
- Cena vs. autenticita: část diskutujících preferuje levnější umělý stromek kvůli úspoře, zatímco jiní upřednostňují živý stromek kvůli „skutečné“ vůni a neopakovatelnosti každého kusu.
Otevřené otázky
- Jak spolehlivě předejít „šoku“ stromku v květináči při přenesení z venkovního prostředí do vytápěného bytu?
- Jaké bezpečné prskavky či ohňostroje lze použít na umělém stromě, aby se snížilo riziko vznícení?
Zmíněné značky a firmy
Hornbach, OBI, IKEA, Penny, stromeckov.cz, Aukro
Zmíněné produkty a metody
umělý stromeček, řezaný stromek, živý stromek v květináči, stojánek na vodu, keramický hrnec jako stojan, prskavky, aromalampa, větve ve váze, dánská jedle, borovice, jedlička, nákup stromku v Polsku („o polovinu levnějc“), IKEA akce 499,-/300,- poukázka, nákup od hajného (cena cca 80 Kč), Penny stromek v květináči 50 Kč
Místa a osoby
Březina, Bukovinka, Polsko, Francie
živej a borovička 😉 se mi líbilo jak psala Lucka u nás v termínu, že ho koupí a pak ho jdou (ve Francii) zpátky odevzat na to místo, kde ho koupili a dostanou poukázku na nákup zboží...prostě pěkná recyklace 😉
Dánskou jedli jsme měli předloni, byla dokonalá a opravdu vydržela (ve stojanu s vodou) stejně krásná tři měsíce 🙂 A protože nám stačil stromek do výšky 130 cm (máme nízký stropy a stává na stolku), stála tehdy 300, což je paráda 🙂
Len, to slyším poprvé, že by někdo měl stromek 3 měsíce 😀 Vždycky jsem si myslela, že rekordmani jsou mí rodiče, kteří ho odstrojují okolo Hromnic 🙂
No neboj, já taky podobnýho cvoka, jako je můj chlap, neznám 😉 Ale vyprávěl mi srdceryvný příběh o tom, jak je maminka jako děti vždycky nutila odstrojovat stromek už na Tři krále, že to bylo strašně smutný, no tak nemohu odolat pokušení být lepší a tolerantnější než tchýně 😀 Letos poprvé budeme mít v obýváku kombinace strom+kočka, jsem zvědavá, jak to dopadne 🤐
živý 🙂 ta vůně, to je něco co k vánocům patří. Babička pracovala v lese a měli povoleno odebírání stromků na vánoce 😵 ale dnes jsem byla v Hornbachu a měli tam X umělých stromků a musím tedy říct, že dva byli táááák krásný a od pravého k nerozeznání i po doteku a podrobném zkoumání 😵
kristi: u nás frčí klasika červená a zlatá. V koupelně mám stříbrnou. Ale hezká je většina kombinací. Jenže ty moderní barvy se hodí podle mě do moderních interiérů, takže k nám ne. Ale stejně si myslím, že není nad vzpomínky typu - každý rok pár rozbitejch koulí, takžeuž žádná sada nebyla kompletní a stromek hrál všemi barvami. Ale šlo o to, že když jsem jako malá pomáhala se zdobením, tak jsem znala detailně každou jednu ozdobu a dodnes si je pamatuji 😵
Tak dnes jsem koukala u OBI na stromečky/živé/, krása, ale ty ceny 😕 😕
K těm ozdobám, také jsem měla období, kdy jsem stromek ladila...měla jsem hodně slámových ozdobiček v kombinaci s červenou, dost jsem do toho zainvestovala, staré skleněné ozdoby byly "out" 😀 😀 ...ale vloni jsem prolezla sklep u našich a s nostalgií oprášila krabice se starými skleněnými ozdobami všech barev /některé jsou staré přes 30 let/ a když jsem je pak navěsila na náš květináčový stromek, tak byl prostě dokonalý. Slaměné ozdoby jsem nechala do nádob s větvemi, a vracím se ke klasickým barevným ozdobám 🙂 🙂 A na Aukru se klasické ozdoby prodávají za docela dost peněz, také jsem je viděla ve starožitnictvích, všechno se vrací 🙂 A moderní ladění do tónů u mne nemá šanci 😉
my kupujeme živý přímo od hajného, ceny jsou stejné 80 kč a je jedno jak je veliký 😵 a letos budeme zdobit hodně barevně, ať má Vojtíšek na co koukat 🙂
Rioko, tak to máte prakticky zadarmo 😉
Jasně, i kvůli dětem si myslím, že to chce hodně barev 😉 A prskavky 😀
Marti jo je to super, loni jsme měli až do stropu, ale letos koupíme menší, musíme ho mít na stole k vůli Vojtíškovi, ale prskavky chybět nebudou a taky blikací žárovky, on svetýlka prostě žere 😀
dnes viděl na vánočních trzích ve městě kolotoč který se točil a blikal a málem mi vylezl z kočárku 😀
Holky, tak už i nás má Ikea akci na stromky (někdo tu psal, že to mají myslím ve Francii), koupíte stromeček za 499,-, pak ho donesete zpátky a dostanete poukazku na 300,- 🙂
ygreen, ty mas vanocni vyzdobu i v koupelne? 😅 Jak to tam aranzujes prosim te.
martimarti, pekne jsi to napsala o tech ozdobach, nase mamca, co jsme z domu pryc, si zdobiva stromecek kazdy rok do jine barvy. Minuly tyden jsem byla doma a prohrabavaly jsme se vsema staryma ozdobama, tolik vzpominek a pribehu, tak rozhodla, ze letos si pekne povesi ty stare barevne a sklenene banky a ptacky s perickama 🙂 Hned bych si to vsechno vzala sem k nam, skoda pac cestu by neprezila asi ani jedna banka.
Ted me napada, davate na stromecek i kolekci (coko postavicky). Ja si letos privesla arabesky, ktere pravidelne na stromecek vesela babicka 🙂
my dáváme pár figurek, dostáváme každý rok kolekci k mikuláši od tchýně, tak jich tam pár pověsíme, Vojtík to ještě jíst nebude, tak zbytek rozdáme dětským návštěvám jako každý rok
Jedině živej smrk a obrovskej až do stropu 😀 Ikdyž jsem na vše velice střídmá a nesnáším kýče, tak vánoční stromek u nás hraje všema barvama. Zbožňuju figurky, jsem na ně ujetá, takže u nás najdete na stromečku snad úplně všechno 😀 Takhle vypadal stromek když jsem byla malá a už si bez něho nedokážu vánoce představit. Miluju to zdobení, ikdyž jsem asi jediná v rodině- teda děti nepočítám 🙂 Manžel mě dnes při řezání a upevňování asi tisíckrát proklel a na zdobení se radši uklidil pryč 😀 😀 😀
Zivej je krasnej,my mame umelej. za prvy je mi toho stromku lito a za druhy ja odmitam borovici,pritel smrk,tak mame umelej paskvil a nehadame se.
A pokud jde o vuni,tech par vetvicek na vyzdobu narezu na zahrade a voni nam to doma taky. letos chci taky strojit tak,jak si to pamatuju z detstvi,barevny ozdoby,barevny svetylka,kolekce,prskavky...
máme umělej, takovýho chcípáčka ,ale opadává stejně jako živej 😀 😀 příští rok už bude živej...
máme živý smrček v květináčí, drží od loni, tak doufám, že pěkně poroste i dál 😎

Tak u nás frčí živej.Krásně provoní pokoj.