Dítě chce odjet do zahraničí beze mě. Není na to malá?
Ahojky,
moje dcera Markéta- 9let by chtěla cestovat, ale na to já bohužel nemám peníze. Dostala nabídku od mé dobré kamarádky, že až pojede do Anglie, může jet Markétka s ní.
Ale já nevím jestli to mám dceři dovolit. Není na to malá?
Stručné shrnutí
- Dítě ve věku 9 let může jet na krátkodobý pobyt do zahraničí, například 3 týdny v Anglii, pokud cestuje s důvěryhodným doprovodem.
- Při rozhodování rodiče v diskusi zmiňovali jako klíčové faktory délku pobytu, konkrétní program (památky vs. služební cesty) a schopnost doprovodu se dítěti věnovat (v diskusi byla zmíněna doprovodná osoba s pěti vlastními dětmi a 4měsíčním miminkem).
- Mezi praktická opatření patří ověření délky pobytu (14 dní vs. 3 týdny), zajištění cestovního pojištění a kontaktních údajů pro případ onemocnění; v reálném případě dítě během pobytu onemocnělo angínou a rodič pro něj letěl na letiště.
Q: Je 9leté dítě příliš malé na cestu do Anglie bez rodičů?
A: V diskuzi rodiče uváděli různé zkušenosti; někteří považovali 9 let za přijatelný věk pro samostatnou cestu s důvěryhodným doprovodem a zmíněny byly konkrétní příklady pobytů trvajících 14 dní i 3 týdny.
Q: Na co se zaměřit před povolením odjezdu dítěte s kamarádkou?
A: Zkontrolujte délku pobytu a program, konkrétně zda jde o služební cestu nebo poznávací zájezd, ověřte spolehlivost doprovodu (v diskusi byla zmíněna kamarádka, která má 5 dětí), a zajistěte cestovní pojištění a kontaktní informace.
Q: Jak dlouho je bezpečné dítě pustit (krátkodobě) bez rodičů?
A: V názorech z diskuze se pohybovalo doporučení od maximálně 2 týdnů po 14 dní až po případy, kdy rodiče posílali děti i na 3 týdny; konkrétně jedna reakce uváděla „maximálně do 2 týdnů“ a plán v tématu byl 3 týdny od 21.1.
Q: Jak řešit školní povinnosti při týdenním nebo třítýdenním odjezdu?
A: V diskuzi se uvádělo, že týden absence se dá dohnat a 14 dní je často považováno za přijatelné; u 3týdenních pobytů rodiče zmiňovali nutnost domluvy se školou před odjezdem.
Q: Co dělat v případě onemocnění dítěte během cesty?
A: Doporučuje se mít cestovní pojištění, kontaktní údaje na rodiče a plán na návrat či vyzvednutí; v konkrétním vlákně Markétka během pobytu onemocněla angínou a rodič pro ni přijel na letiště.
Q: Zvládne doprovod péči, pokud cestuje s více dětmi a malým miminkem?
A: Diskuze poukázala na rozdílné názory: někteří rodiče považují zkušenou matku s pěti dětmi za schopnou zvládnout další dítě, jiní se obávali, že péče o 4měsíční miminko sníží pozornost k hostujícímu dítěti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důvěra v doprovod a délka programu jsou klíčová při rozhodování pustit 9leté dítě do zahraničí.
- Cestování může být pro dítě významný zážitek a přispět k samostatnosti.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují 9leté dítě za dost staré na samostatnou cestu, zatímco jiní by své dítě do zahraničí bez rodičů nepustili.
- Někteří argumentují, že pobyt do 14 dní je přijatelný, zatímco jiní akceptovali i 3týdenní pobyt; zároveň je spor o to, zda doprovod, který má 5 dětí a 4měsíční miminko, zvládne věnovat dítěti dostatek péče.
Otevřené otázky
- Je 9 let bezpečný věk pro 3týdenní pobyt v zahraničí bez rodičů ve všech případech?
- Jakým způsobem nejlépe zajistit, aby se dítě necítilo osamělé nebo přetížené během služební cesty doprovodu?
- Jaké konkrétní pojistné krytí a kontakty by měl rodič vyžadovat před odjezdem?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
angína, au-pair, výměnný pobyt, školní výlet, tábor, cestovní pojištění, letadlo
Místa a osoby
Anglie, Londýn, Kanáry, Švýcarsko, Taliansko, Řecko, Budapešť, Francúzsko, Nitra, Trenčín, Řím, Markéta, Adélka, Andrejka
viktorieq..moja dcéra mala minulý rok 6 rokov-prváčka/nastupovala dokonca o rok skôr-v 5/..Zo školy sa išlo do Talianska k moru na 5 dní a tak som ju pustila..Väčšinou išli decká z druhého stupňa a iba 2 deti z prvého..Nič sa jej nestalo, mala kopec krásnych zážitkov, trocha sa oťukala a tak sme nakoniec boli radi, že sme mali odvahu ju pustiť..A to nehovorím, že keď išla prvý krát na týždeň do tábora, mala 5 rokov...Ale ona je taká samostatná, že jednoducho prinesie domov prihlášku a vybavené 😀 😀 😀 😀 😀 Takže nestačíme ani rozmýšlať nad tým, či máme o ňu strach, alebo nie.. 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉
Já tomu teda rozumím tak, že Markétka nakonec letí ještě se svou sestrou Adélkou - obě od viktorie 😎 a album Adélka, které má andrea, se týká její dcery Adelaidy 🙂
Určitě si to holky užijou 🙂
Jabber, moc díky za rozumný názor. Pokud by někdo četl moje příspěvky v různých diskuzích, tak by zjistil, že o Adelaide se zmiňuji jako o Adele, jinak těžko bych mohla mít album Adély od victorieq, protože ta má už slečnu 14-tiletou, zatímco v mém albu je slečna sedmiletá.
Jinak můj původní příspěvek zněl: Tak vypadá to, že Markéta odlétá 21.1. na 3 týdny do Anglie, ne s mojí kamarádkou, ale s její dcerou. Tak jsem zvědavá jak to dopadne.
Victorieq se o Markétu bála, takže původně měla jet s námi, ale má nějaké problémy, takže nakonec místo ní jede její dcera Adéla.
Kdo si o mně myslí, že jsem lhářka klidně může, já taky nevěřím všem přispěvovatelkám.
Já zatím miminko jen čekám, ale myslím si, že v 9-ti letech bych už dítko s dobrou kamarádkou pustila.
Jinak nevím, proč se to tu zase zvrtává v diskuzi- je to jedna a ta samá osoba nebo ne? Tohle je podle mě trošku zbytečné. Stejně to na 100% nikdy nezjistíte.
9 rokov? ved to je uz slecna..dokedy sa chces bat? ono mamicky sa budu vzdy bat ale to nas nesmie zabrzdit 😉
ale neviem povedat ci by som ja pustila, nakolko nemam tak stare dieta, takze tak..ale teoreticky ano 😀
no když mě bylo 9 let tak bych taky chtěla jet do světa ale moje máti by mi to nikdy nedovolila, jako děcko bych to nepochopila a možná bych to nepochopila ani později proč mě nepustila ale teď co jsem budoucí mamina už teď vím že jednou budu stejná že mi to můj strach a pouto k dítěti nedovolí. bože já když někam jedu a dám našim na hlídání kocoura stejně našim furt voláme s manžou co dělá jestli je v pořádku, jestli jedl, jestli se mu nestýská ... 😀 budu ráda když pustím dítě na školní výlet ale do anglie? no nevím asi bych to neudělala bála bych se od začátku do konce a tesknila bych. 😅 ale jestli je někdo odvážnější mamina, ví že ta kamarádka je spolehlivá .... tak proč ne 😉
no,holky,je vidět,že nevíte,o čem mluvíte,máte ještě malé děti,a i když je dítěti 9let,tak to neznamená,že je to už velká slečna,pořád ještě má matka za ní zodpovědnost,já bych do zahraničí své dítě určitě nepustila,do zahraničí nepustím ani své děti s mýma rodičema,tady po čechách ano,ale do zahraničí teda ne,kdyby se něco stalo,tak autem pro ně po republice dojedeme za pár hodin,ale do zahraničí asi těžko 😝
radka klidek 😕
zodpovednost za svoje deti mame hadam do konca zivota..ako matky..takze s tym na nas nechod 😝
ak sa bojis, ok ale nehovor ostatnym ze nevedia o com hovoria 😕
ja som mala 12 rokov, ked som odisla prvykrat do francuzska, bolo to sice so skupinou zo skoly, s ucitelskym dohladom pocas cesty tam a spat, ale bol to vymenny pobyt, to znamena ze som dva a pol tyzdna byvala v rodine, ktoru nikto (ani rodicia ani ucitelia) nepoznal. Mala som 12 (cize iba o par rokov viac ako spominane dievcatko) a cele sa to zomlelo asi 5 rokov po pade komunizmu, neboli mobilne telefony ani internet a neviem si ani predstavit, co museli moji rodicia (co v tej dobe okrem juhosky a viedne nikdy nikde neboli a cely zivot im niekto myl mozgy s tym, aky je zapad zly) napriek tomu mi nebranili tam ist. V 14 som bola na mesiac v letnej skole v Anglicku (sama!!! v anglickej rodine) v 17 som chodila na festival do budapesti (zatial co kopa mojich rovesnikov mohla horko tazko do trencina - podotykam ze nie je zo mna ani fetak ani alkoholik ani mi z nosa neubudlo) a ked uz som bola dospela pracovala som v lete ako au-pair niekolko stoviek km od domova. Ked som v 24 odisla z krajiny "nadobro" maminka mi povedala, ze je velmi rada, ze sa pred rokmi rozhodla ako sa rozhodla. Som presvedcena ze prave vdaka tomu, ze od maleho dievcatka cestujem po svete sama (myslim tym bez rodicov) mam s rodicmi uzasny vztah zalozeny na vzajomnej dovere, naucila som sa samostatnosti, myslim, ze si dokazem poradit v kazdej situacii bez toho, aby som za kymkolvek utekala a napriek tomu viem, ze mam v rodicoch oporu a ze mi od malicka doveruju. Nemam zatial deti, takze ako matka sa k tomu nevyjadrujem, mozem tlmocit iba nazor mojej mamy a svoj ako dietata, ktore malo moznost ist do zahranicia same ….
já bych řekla že radka nic špatnýho neřekla nevím no já budu stejná jak radka a úplně stejné jsou i moje švagrovky stejná byla moje máti atd. takže je to asi normální mateřský pud chránit svoje děcka a bát se o ně. moje máti se o mě bojí pokaždý když letím na dovču 😀
rimmel-jsi hodně vztahovačná,má odpověd nebyla mířená na nikoho tady,jenom si prostě myslím,že ted fakt maminy od malých batolat můžou mít názor jiný,než až když budou mít doma 9letou slečnu,tvá prudká reakce hodně odpovídá o tvé povaze,myslím,že jsem nic špatného nenapsala,takže važ prosím slova,až bude tvému dítěti tak 9let,tak pak se tadfy můžeme znovu sejít a popovídat si 😎 😎 😎
strouzek-taky si myslím,že je to přirozená reakce matky,že se o své dítě bojí,koneckonců-kdyby se nebála zakladatelka tohoto tématu,tak by nejspíše toto téma ani nezakládala 😉 ,jinak já mám o děti takový ten zdravý strach,pouštím je,pokud to je v mezích únosnosti,ale jak jsem psala,do zahraničí fakt ne
radko jj přesně, taky si myslím že se v zakladatelce perou mateřské pudy chránit svoje dítě a na druhou stranu chce aby dítě poznalo svět. no upřímně mojí neteř je 9 let přesně (narozky má v sobotu) a když si vemu že je to furt takový děcko co když jelo na víkend se školou v přírodě a brečela do telefonu že chce maminku tak si neumím přestavit jí jako matka do ciziny s cizím člověkem.
strouzek - no tak taková holčička by asi samozřejmě neměla nejmenší zájem někam jet, ne, tak by nejela 😉 Je jasné, že to vyžaduje určitou samostatnost a každé dítě je jiné. Tady šlo o to, že Markétka ví, že bude bez maminky a jet chce 🙂
jaber no ta neteř je samostatná,chodí do tanečků a hodně se jezdí na soustředění, spíš takový hajzlík ale jak říkám držkuje doma a taky by nejradši zmizela z domu ale v určitých momentech je to prostě furt malé děcko které když je večer u babičky tak si stýská co asi dělá maminka a brečí na výletě že se s ní nebaví spolužačka a že chce maminku.
Fuuha, to je tazke. Moja starsia dcera bude mat sice este len 5 rokov, ale napustila som ju v lete s mojimi rodicmi ani do Nitry ku mojmu bratovi, jej krstnemu... Pochybujem, ze v 9 rokoch by som ju pustila s mojou kamaratkou /aj ked najlepsou/ do velkeho sveta. Skor by som sa posnazila, ak by na tom dcere naozaj velmi zalezalo, urobit vsetko preto, aby som sla s nimi.
Mně moje mamka nechtěla pustit nikam. Já bych svoje dítě pustila, pokud bych věděla, že je s člověkem, kterému věřím. A pokud bych věděla, že se tam jinak nedostane nebo až v dospělosti. Myslím, že to pro její další život může být dobrá inspirace. Ale zase jsem třeba odmítla jet letos v létě na 3 týdny sama bez dítěte do zahraničí (přišel mi ještě malý na tři týdny bez mamky). Markétce držím palce, at se jí její přání splní, ať už teď nebo později.
z vlastnej skusenosti, by som pustila, mne mama tiez doverovala, pustila ma, trosku som sa otrkala nebolo to na zahodenie taka skusenost, jasne ze sa o mna bala ale nedala to najavo nejak okato az ked som sa vratila domov
Ja som bola ako 9r. sama na zájazde v Taliansku - bol to zájazd organizovaný pre stredoškolákov a vysokoškolákov,takže mňa ako krpaté decko ma tam strčili na "zodpovednosť" nejakej 16r. študentke - dopadlo to tak,že počas "rozchodu" = 5hodinám voľna v Ríme som sa tam motala sama,nakoľko som sa tej kočke odula, že s ňou chodiť nebudem, lebo chcem ísť na iné miesta 😀 a ona ma samozrejme pustila 😀 😀 😀 dnes sa na tom smejem i hrozím zároveň - mali sme viac šťastia ako rozumu 😝 😔 😅 faktom je,že smeto všetci prežili a ja som si už v 9rokoch bez znalostí Taliančiny a predxhádzajúceho pobytu v Ríme dokázala, že trafím od Španielskych schodov ku Koloseu 🙂
Výsledok : určite by som svoje dieťa pustila. Bála by som sa doma, ale pustila ho.
spravne sue - bat sa doma, ale pustit. ak mas doveru v kamaratku, len ju pusti. pamiatky su v londyne uzasne, ZDARMA, takze si to mala uzije. ja teraz ucim moju malu cestovat - ma len 19 mesiacov ale uz zvladla aj interkontinentalne lety - cestovanim sa jej otvoria obzory, spozna novych ludi a nove mentality a nebude z nej maly zadubenec 😅 a mozem len povedat, ze zatial sa jej to paci. samozrejme, cestujem s nou, a dufam, ze ked bude starsia, budem mat na to, aby som ju mohla poslat aj samotnu alebo s nejakou jej kamoskou. Ja som vyrastala v obdobi komunizmu, a tiez som chodila s mojou kamaratkou aspon po Slovensku 🙂 ono aj cesta vlakom do mestecka 30km od bydliska bol zazitok pre 10-rocne dievca - baby, povedzte mi, ako to matky prezivali v case, ked pustali svoje deti na cely den prec s kamaratkami a neboli mobilne telefony? My sme vypadli rano a vracali sme sa az neskoro vecer a nevedeli o mne absolutne nic! a prezili to.
já toho svýho pubertálního pecivála pořád někam vystrkuju, nabízím, tahám a on ne a ne. Kdyby tak chtěl sám kamkoliv vyjet se skupinou nebo s někým, joj, jak bych zajásala. Stát se může všude cokoliv - i cestou do školy. Pojištění je samozřejmost, dostupnost doktorů taky samozřejmá - když jede s někým, koho považuju za soudného a rozumného, není se čeho bát. Já se Radko fakt nebojím. 😉
Kubaka, aj moj bol taky, nikam nechcel ist....strasny domased! ☹
zmenilo sa to az pred 2 rokmi. niektorym to trva dlhsie. (mozno sa citia doma tak veeelmi dobre 😀)
takze este mas nadej!
Ahoj holky, tak ve čtvrtek večer Markétka odletěla a já asi holt budu muset přijmout fakt, že je z ní už velká holka. včera mi telefonovala a vyprávěla o všem, co tam viděla a co jí čeká zítra a myslím, že tohle bude pro ní úžasnej zážitek. Diskuzi jsem celou nečetla, ale děkuji všem, kteří mě v těch prvních příspěvcích radili abych ji pustila.
bude mít ohromný zážitek na hodně dlouhou dobu, to se vsaď, je dobře, . Pak napiš, s čím přijede (nemyslím teda případnou rýmu z letadla 😀 )
S malým jsem byla loni v Řecku a dodnes vykládá, jak "spinkal letadlo" a jak jsem pluli po vodě a byly tam rybičky. A to mu byly 2,5 roku, v hlavě to má už půl roku.

???