Kukuřičné křupky - jsou pro děti opravdu tak vhodné?

kozaci
21. říj 2018

Pár let zpátky plno dětí v kočárku žužlalo rohlík. Dnes je nahradili kukuřičné křupky. Dost váhám, zda svému dítěti je dávat. Jsou opravdu zdravé? Není to také jen "prázdná energie" jako rohlík? Děkuji za odpověď.

vikinkav
21. říj 2018

@kozaci ja mam stejny pocit jako ty. Pripada mi, ze maminky jsou uz uplne zblbly ze vsech vyzivovych doporuceni, ze ani nevedi, co mrnouskum dat, tak jsou krupky pro ne dobra varianta. Ja je nedavam, radsi nic, nez krupky, sama bych je nejedla 🙂

ai30
21. říj 2018

Zdrave neni ani jedno, dava se to jen kvuli tomu, aby prcci meli co zuzlat a masirovali si dasne, v tomto je jedno, jestli je to rohlik, krupka nebo neco jineho. Nas maly krupky vubec nechtel, rohliky u nas nejsou, davala jsem mu obvykle nejaky preclik, nebo okurku a mrkev nakrajenou na hranolky. V tomto bych sla podle preferenci ditete, ne ani tak podle vyzivy. Ono toho realne to dite fakt sni minimum, jde o to zuzlani.

lenkajan
21. říj 2018

Já třeba křupky sama jím, chutnají mi. Svým dětem je dávám, mají je rády. Nedávám jim je jako náhradu jídla, ale pro zpestření.

gruyerre
21. říj 2018

Křupky sice nejsou zdravé, ale jsou určitě míň nezdravé než rohlík (mluvím o nesolených a neslazených křupkách). Takže pokud chceme dítěti něčím ucpat pusu, nebo mu dát zobání pro zábavu, přikláním se ke křupkám. Pokud ho chceme nasytit, tak tím rohlíkem, musím li se rozhodovat mezi těmi dvěma věcmi 🙂

soleilll
21. říj 2018

Pokud srovnám varianty rohlík a kukuřičné křupky, tak rohlík min. do roku pro potřebu "jen tak něco žužlat" nebo "na chvíli dítě zabavit" vyloučím - už kvůli obsahu přidané soli. Tu křupky nemají (tedy ne všechny, ale stačí dobře vybírat). Nicméně když je potřeba dítě něčím zaměstnat, pak jsem opradvu vždycky měla balík v kočárku. Ať na nákupy, do hromadné dopravy nebo do čekárny u doktora. I když dítě pozře 50 křupek, tak to ve výsledku je hrstička kukuřičné mouky - stačí, když si je zalijete vodou - nic z nich nezbyde. 🙂 Ještě horší jsou podle mě piškoty, protože cukr považuju za nejhorší variantu, ale přesto i ty spousta matek dětem "jen tak" dává. Nicméně je každého věc, jaké stravovací návyky učí své děti a taky nikdo není úplně svatý, protože i hranolky jsou občas nevyhnutelnou možností...

klea81
21. říj 2018

Nevím proč by dítě muselo něco žužlat v kočárku. Do ruky jsem dávala třeba špalíček okurky 😉

lucie_j
21. říj 2018

Myslím že je úplně jedno zda dítě žužlá křupky nebo rohlík, není třeba se na maminky s křupkami dívat přes prsty, syn dával přednost křupkám do 2 let, rohlík nejedl a sušenky jsem mu dávat nechtěla, takže to byla jediná možná pečivovitá svačina.

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Vsak jo,i to je moznost.Urcite lepsi nez krupky,ale krupky se doma nekazi,jdou tam po ruce a neni je treba krajet predem.Krupky za me vyborna alternativa-bez pridaneho cukru,soli,doma jsem v chvatu popadla a sli jsme Dite toho vzdy sni jeb zanedbatelne.Kdyz jdem mela vic casu,ddla jdem prednost nejake te zelenine ci ovoci.Rohlik ma oproti krupkam tu nevyhodu,ze obsahuje sul.Jinak proc by melo dite neco zmoulat-tak jasne,nemusi,ale kdyz rostou zuby,docela se to na ulevu hodi. 🙂

klea81
21. říj 2018

@pratensis nezvykam batolata, že jídlo i pití je dostupné 24 hod denně, protože to tak v životě nefunguje. Zuby vyrostou i bez křupek. Sice nejsou třeba slané, ale kukuřice ma vysoké GI, tudíž dítě nezasyti, ale vyvolá vlčí hlad...já dám najíst doma a nemusím řešit co za 30 min venku....

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Ok,ctim vas nazor,ja to delala,jak jsem popsala.Krupky jako alternativa ve specifickych pripadech.Mela jsem je taky trvale v kocarku,jdyby se hodily.Prvni syn spotreboval za zivot asi baleni a pul,druhy snad jen pul,ten moc nezmoulal...To myslim hovori za vse. 😉

barchen
21. říj 2018

@kozaci Nemyslím si, že tyto křupky jsou nějaké velké zlo, dnes je možné koupit i jiné druhy, výživově hodnotnější, často kupuji špaldové nebo pohankové a ty jím i já když chci něco a nechci se cpát blbostmi. Ale spíš nevidím potřebu dávat pořád nějaké jídlo pořád, učíme se jíst ve stejných a pravidelných intervalech u stolu a to, co se doma uvaří. Křupky vezmu maximálně někam sebou, kde vím, že bude potřeba udržet pozornost a hračky a knížky nebudou stačit. A pak ještě u chodícího dítěte je problém hygiena, všechno všude chytá a zvedá ze země a neustále dezinfikovat ruce gelem nebo ubrouskem mi nepřijde ze zdrav. hlediska prospěšné ale taky jíst rukama, které není kde umýt, zejména ve městě, v mhd, u lékaře nebo na úřadě, nic moc.

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Jeste jedna vec me k tomu napada- zalezi taky,co od toho kdo ceka.Me by nenapadlo,davat krupky na zasyceni.To by toho to dite muselo snist kilo.A ano, pak by bylo na miste resit GI.Ja to brala ciste misto kousatja.A i tak je urcite lepsi ta okurka,jak jste psala,ta i chladi.Jen bych to zkratka nehrotila do jedineho spravneho reseni Ale mluvim za sebe,kazdy to ma nastavene jinak.

toluma
21. říj 2018

Taky obcas davam na zabaveni a masirovani dasnicek krupky.Sice je vsechno zapatlany,ale aspon se mne po tom nedusi jak po rohliku,na to nemam nervy 😀

priefi
21. říj 2018

@kozaci v prvni rade jde asi spis o to, ze kukuricne krupky neobsahuji lepek a pokud to jsou ty, co maji uvedene, ze jsou od 6.m, tak ani sul, kdezto rohlik je hodne lepku a dalsich veci, co pro male dite nejsou moc vhodne. Samozrejme z kukuricnych krupek se dite nenaji, spis to je pamlsek

klea81
21. říj 2018

@barchen souhlas, dnes děti nevydrží 10 min bez pití a 30 min bez jídla, to jim na psychické odolnosti nepřidá

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Muzu se zeptat,proc vas to tak stve?

klea81
21. říj 2018

@pratensis protože takove děti hlídám a nemíním s sebou na hřiště tahat litry pití a tašky jídla, přičemž jdou ze svačiny z mš a za hodinu jsme doma, takže nechápu, co je to za zlozvyk jíst každých 10 min, tělo musí taky někdy trávit.

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Ja mam zkusenost,ze kdyz si nastavim pravidla,jak se to bude delat se mnou,tak se deti prizpusobi vcelku v pohode.Problem by mohl byt s nekterou maminkou,ale tak ma zas moznost volby.Kdyby ji to tak moc vadilo,tak at da hlidat jinam.Ve skolce se taky jidlo a piti na hriste nebere.

pratensis
21. říj 2018

@klea81 Ale jinak ty maminky samozrejme rozhoduji a maji pravo rozhodnout dle sveho,s tim nic nenadelate.Krupky jsou podle me ale jine tena.Tam to neni o jidle.Nepozoruju,ze by meli nasi kluci problem s harmonogramem snidane-svacuna-obed-svacina-vecere.Oba zuzlali v obdobi rustu zubu i mezi jidly,mj. i ty krupky . Tam pak spis zalezi na tom,aby rodice deti naucili,ze se bebude ujidat mezi jidly.Jsko ujidat na hlad a mlsat sladke,ktere zdplacne.A k jidlu ze usedame a plne se na ne soustredime.To krupky nemaji sanci nabourat,temi aby se dite nasytilo nebo si zvysilo glykemii,muselo by jich snist hromadu a v dobe,kdy ma dostat normalni jidlo.A to uz je na matce.

no_title
21. říj 2018

Dávám když je hodně plačtivý v autosedačce. Čistě z praktického důvodu, nešpiní tolik auto 🙂. Je to jen zpestření, resp. zabavení, aby neplakal, jinak jí příkrmy normálně 🙂.