Ochutnávání potravin od 4. měsíce

hraaasek
16. zář 2017

Ahoj! Prosím je tu někdo, kdo už po ukončeném 4. měsíci začal zavádět ochutnávání potravin? Ale ne formou vyloženě příkrmů, ale zkrátka jen ochutnávání ? Asi to zní trochu nesrozumitelně, ale takto mi to řekla doktorka. Prý je to teď nový trend, ať se dítě setkává s alergeny co nejdříve. V čekárně bylo hodně dětí a blížil se konec její pracovní doby, nechtěla jsem moc zdržovat a vyptávat se. Doufala jsem, že si bližší info vygooglím, ale kde nic, tu nic. Vím je, než mám začít se zeleninou, vždy tři dny počkat, co udělal jeden druh. Časem můžu zeleninu kombinovat a přidávat maso nebo vejce a lepek. Což je asi systém jako u klasického zavádění příkrmů. Ale já teď prostě nevím, co jako přesně je to ochutnávání. Dávat každý den jednu lžičku od něčeho? Nebo dvě? Nebo jen olíznout? A jak dlouho to takhle vést, než začnu množství navyšovat? Moje mimčo přibírá velmi dobře (možná i kapku víc, než by mělo) pouze z mateřského mléka. Nechci ho ještě překrmovat, když ani nemá ukončený šestý měsíc. Nevím si rady...

tervi
16. zář 2017

Pokud přibírá, ještě měsíc bych to neřešila. Pokud i tak chceš, dej jednu-dve lžičky. Dávala bych při tvém jídle. Aby mimčo vědělo, že se u stolu v židličce bašťí. Ze začátku ti to stejně bude flusat...😎

marfushenka
16. zář 2017

Jestli kojis tak počkej do 6. Měsíce. Neni kam spěchat. Alergeny je dobre zavádět pri kojeni což předpokládám jeste par měsíců budes

izz76
16. zář 2017

@hraaasek Zbytečnost přikrmovat kojené dítě už od 4.měsíců. Stačí když do 7měsíce ochutná lepek. Se zeleninou začni v půl roce,nejdřív třeba jen pár lžiček,já jsem postupovala přibliženě podle tabulky na www.kojeninet.cz

jakubn
16. zář 2017

já s tebou úplně souhlasim. Nejsou to příkrmy. Prostě jen ochutnávky. Vlastně je to takové antialergení bio očkování. 🙂 Za mě dobrá cesta.

falcony
16. zář 2017

progoogli si "imunologické okno", tak nějak to paní doktorka asi myslela abyste využili 🙂 já teda dávám od čtyř měsíců a kousek semtam olíznout lžičku - po zelenině, po rýži a hrachové kaši jsem to zatím zkoušela, skoro nic na té lžičce není ale prcek jí ocucá, takže nějaké stopové množství do sebe dostane.. mně to přijde takové šetrné a přirozené, ale asi těch přístupů je víc a kdoví co si vybrat 🙂

falcony
16. zář 2017

@izz76 no vidíš a naše pediatra zase říkala lepek až po ukončeném 8. měsíci a jogurt po 10. měsíci :D má na to i nějakou brožurku, tak kdo se v tom má vyznat :(

jipe
16. zář 2017

ono jde o to, že to setkávání s alergeny by mělo být pod ochranou kojení. dost žen ukončuje kojení kolem toho 6. měsíce, tak proto zavádění už od 4. ještě je tu teorie imunologického okna, ale ta byla, pokud vím, vyvrácena. já začala reda taky už po 4. měsíci, prcek sice přibíral, ale chtěl kojit co hodinu, hodinu a půl,... příkrmy přijal ochotně, nic neflusal, krásně se naučil jíst lžičkou. dala bych 1. den tři lžičky, druhý den trochu víc a třetí den zase o něco víc, pokud bude chtít. jednotivé druhy zeleniny, později kombinace + vodu. já začala dýní. jídlo bylo ok, ale s pitným režimem bojujeme dodnes

chocolady
16. zář 2017

@jipe my jsme to udelali tez tak, maly kojeny ve 4. mesici chtel mleko co hodinu a zajimal se o to co ji ostatni, tak jsme mu chteli dat 'ochutnat' a hned napoprve pekne otviral pusinku a snedl pulku zeleninove sklenicky, bez osklibani, ted v 9 mesicich ji vsecko, dopije se trochu mlekem a je spokojeny. Akorat pit z flasky se odmita naucit - tak mu davam loknout vodu nebo caj z hrnecku..Jaks to resila ty? 🙂

jipe
17. zář 2017

@chocolady já do něj vodu musela cpát po lžičkách, později se naučil pít z učícího hrnečku od MAM a ten vyžaduje do ted, ale umí se napít i z normálního hrnku nebo petflašky. Pokud se ti napije z toho hrnečku, tak je to dobré, ono je asi lepší naučit pít děti rovnou z hrnku. Já si nebyla dostatečně šikovná a trpělivá a hlavně venku jsem nechtěla, aby se polil

hraaasek
autor
17. zář 2017

Hmm... Takze jen ciste to ochutnavani tu asi nepraktikoval nikdo. diky za zkusenosti!

misa357
17. zář 2017

@hraaasek Neměla doktorka na mysli metodu BLW?

tanak
17. zář 2017

Já dávám ochutnat od ukončeného 4 měsíce . Mezi kojením nabídnu tak 3 -5 lžiček. Včera mi tedy "snědla" cca 1/3 125g skleničky bio pastiňáka = cca 40g. Měsíc plánuju dávat takto jenom zeleninu a fakt jen trochu abych nenahradila kojení. Něco spolkne a něco skončí na bryndáčku. Takže kolik opravu sní netušim😉 Každopádně se u "krmení" směje a spolupracuje🙂

hraaasek
autor
17. zář 2017

@misa357 co je to?

jipe
17. zář 2017

@hraaasek tzv. jídlo do tlapky, dítěti se dá na talířek třeba vařená mrkev na špalíčky a když chce, tak ochutná, požužlá (žádné mixování, mačkání, apod.), ale nemyslím, že dr. mínila toto.

čistě ochutnávání asi praktikuje ten, jehož dítě jíst moc nechce, pokud dítěti chutná, obvykle málokdo vydrží trochu nepřidat 🙂

hanih
17. zář 2017

@hraaasek Já si myslím, že ono ochutnávání, je už vlastně zavádění příkrmů. A ať budete dělat co chcete, budete se stejně muset řídit dítětem - pokud mu chutnat nebude, budete jen ochutnávat po pár lžičkách klidně půl roku a třeba i déle, pokud mu chutnat bude, bude vyžadovat víc, a s ochutnáváním bude stejně konec, protože když dítě projeví zájem a bude se domáhat dalšího jídla, asi nebudete neoblomná a neřeknete, že už ne, protože své tři lžičky dostal. Osobně bych řekla, že ve čtyřech měsících je docela brzy. Pokud kojíte a prcek má o mléko zájem a přibírá, ještě bych počkala. Klidně do půl roku. Každopádně ať už začnete teď, nebo později, řiďte se hlavně tím, co vyhovuje dítěti, což jako matka nejlépe sama poznáte 🙂