Příkrmy, kdy začít?

renda501
26. srp 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kdy jste začali přikrmovat? Budou nám příští týden 4. měsíce a doktorka říkala, že už může mít příkrmy. Zatim jen kojim. A když příkrm tak z čerstvé zeleniny nebo ze skleničky? Já jsem pro čerstvou zeleninu, ale zajímají mě i jiné názory. Nemáte tip na nějakou dobrou knihu s recepty pro kojence? Moc děkuji

horsiee
26. srp 2016

@renda501 a miminko nepřibírá, nebo má hlad a jen mléko už mu nestačí? Protože když má mimčo ,,plnou dávku mléka,, a navrh příkrm tak je to v pořádku, ale jestli chcete dávat příkrmy místo mléka tak postupně bude mléka méně a méně. Kojené prospívající miminko se většinou začíná přikrmovat kolem 6.měsíce. Jinak já normálně prckovi vařím, ale když jedeme někam kde vaření a mixování není možné tak baští skleničky.

renda501
autor
26. srp 2016

ne určitě nechci dávat příkrm místo mléka, myslela jsem třeba jen jednou za den mu dát příkrm. Občas právě brečí třeba často, že chce jíst.

horsiee
26. srp 2016

@renda501 no jestli má hlad tak to vyzkoušej a uvidíš. Stejně to bude ze začátku jen maličko. Třeba by jen stačilo navýšit laktaci. Já sem zastánce kojení, ale vždy je nejdůležitější spokojené mimčo 😊řiď se instinktem a ne tabulkama

oplatecka
26. srp 2016

@renda501 Pokud už miminku mléko nestačí a pláče, tak třeba jeden příkrm dát můžete. Ze začátku sní jenom pár lžiček a bude chtít dokojit. Dnes se doporučuje zavádět příkrmy mezi ukončeným 4. až 6. měsícem... A co se týče zeleniny, taky bych volila čerstvou. Svému synovi jsem od začátku vařila sama, později jsem vymýšlela kombinace zeleniny, které jsem ve skleničkách neobjevila. Ale pokud třeba zrovna není čas a prostor, tak skleničky nejsou k zahození 🙂 Záleží jen na vás 🙂

sft
26. srp 2016

Ona zas ta zelenina a ovoce z obchodů taky není tak dobrá, jako ze zahrádky no, ale občas nemáme jinou volbu... mnohokrát to musí trhat ještě když je to nezralý a dozraje to až v kamionech nebo na pultech v obchodě, takže to má mnohem mín vitamínů a živin. Ale řekla bych, že stejně lepší, než ze skleniček, ikdyž ty jsou zase časově méně náročné. 🙂 Moje neteř třeba má ráda jen to ze skleniček, na doma uvařené nebo udělané jídlo strašně řve, je to takový živel, ale co se dá dělat no. 🙂

sara84
26. srp 2016

Varim a vzdy jsem varila...sebelepsi konzerva se nevyrovna cerstve uvarenemu jidlu od maminky 🙂

mialagia
26. srp 2016

@renda501 tak my jsme začali přikrmovat od 5.měsíce a stejně vůbec nechtěla..Kojíme doteď (10měs.)a rozjedla se asi až od 8.měsíce..předtím to plivala a dávila, naštěstí jsem se řídila spíš instinktem a necpala jí to..zkoušeli jsme vždy den a když furt nic, tak třeba týden pauza, až se chytla..jinak v zimě jsem dávala skleničky, páč kupovaná skleníková zelenina plná dusičnanů nic moc a teď občas skleničku, občas uvařim a mixuju jí už i z čerstvého ovoce smoothie různé kombinace to milujeme obě😉

verense
26. srp 2016

Taky uvidíte, jestli vaše mimi bude už o příkrmy jevit zájem - pokud ne, tak klidně nějaký ten týden počkejte, když kojíte, tak není kam spěchat. Já začala přikrmovat po 4. měsíci, ale syn byl na UM, když zjistil, co vlastně s tím jídlem má v hubě dělat, tak mi to div nesežral i s miskou. 😀 Celkem užitečné povídání jsem našla tady: http://www.kojeni.net/zavadeni-prikrmu.html. Já kupuju zeleninu čerstvou, máme u nás farmářský obchod, tak se dá vybrat. Něco mám od mamky ze zahrádky, a co nespotřebuju hned, tak si mrazím, stejně tak i ovoce. Zkuste rozhodit sítě po známých, jestli nemá někdo něco ze zahrádky, určitě je to lepší než z obchoďáku (i když i tam se dá občas sehnat slušná zelenina - kupujte to, co v danou dobu u nás normálně dozrává, tam je šance, že je to z ČR a necestovalo to zelené přes půl světa). Hotové skleničky jsou dobrá věc pro případ nouze, cestování nebo záchvatu kuchařčiny lenosti 😀, leč ten náš zmlsaný prevít vyžaduje domácí krmi a nad kupovanou dělá hrozný ksichty. Jen si u těch skleniček pozorně čtěte složení, už jsem natrefila i na doslazované glukózo-fruktózovým sirupem či zahušťované škrobem... 🙄 A cena taky není zanedbatelná, ale to už je na každém, jak se rozhodne.

anve77
26. srp 2016

Ahoj, dávám malinké příkrmy z doma vařené zeleniny. je úplně jiná, než z obchodu. Zabývám se "bedýnkováním" a mé zákaznice jsou hlavně maminky s mimčama a zájem je obrovský.Pokud najdeš ve svém okolí někoho, kdo bedýnkuje, určitě neváhej. 😉

horsiee
26. srp 2016

@anve77 omlouvám se, že trochu odbočuji, ale bedýnkování? Můžeš to prosím trochu popsat? Slyším o tom prvně a představují si nespočet činností, které jde pod tímto provozovat 😊

anve77
26. srp 2016

@horsiee odpověď odeslána 🙂 🙂

mialagia
26. srp 2016

@horsiee předpokládám prodej bio zeleniny přes net?
@anve77 vyplatí se to?myslím finančně jestli to pak nevyjde stejně jako kupované bio skleničky..navíc jestli je fakt záruka, že je to bio..😃

anve77
26. srp 2016

není to BIO..v podstatě podpora lokálních farmářů, zemědělců,včelařů, chovatelů atd.atd. Jde o velmi kvalitní zeleninu, (nestříkanou, nehnojenou) a jiné produkty domácí produkce.A popravdě já se tím zabývám a chodím plnit bedýnky samosběrem a např. celer, který vařím dcerce spolu s bramborem, provoní celý barák. Hned Ti Písnu více 🙂

mialagia
26. srp 2016

@anve77 děkuji zní to velmi dobře..Zrovna jsem četla, že spousta zemědělců dělá bio jen kvůli dotacím a to, že formálně splní podmínky není vlastně záruka kvality..

anve77
26. srp 2016

Já jsem se o to taky zajímala u těch okolních zemědělců, a bylo mi řečeno, že je tam obrovská byrokracie, administrativa, kontroly a málo který farmář tím sítem projde. Je to vlastně víc EKO než BIO 😀 😀 ale vím, že pánové nestříkají ani nehnojí chemicky, pouze kravským hnojem 🙂 Některá jejich zeleninka ze země vytažená není tak 100% rovná a čistá jako z obchodu, ale ty rajčata,brambory aj. jsou úúúžasné 😀

mialagia
26. srp 2016

@anve77 já tomu věřím, jen jsem sháněla někoho tady v okolí a ztm nevím..Že bych si ráda podpořila svého lokálního zemědělce..😃
A ty bio zemědělci prý musí splnit nějaké podmínky např. velikost plochy na každou krávu co chová a nikdo už neřeší jestli ta kráva fakt na tý ploše je apod..nevím mno..

anve77
26. srp 2016

@mialagia Abych pravdu řekla, co se týká povinností zemědělce/chovatele k tomu,aby získal nálepku BIO to nevím,jsem spíš v kontaktu s zemědělci/rostlináři. Maso bereme od malochovatelů, je to určitě lepší, co se podmínek týká. Jsou v menším množství a většinou na zeleném🙂 U nás se ve velkém dotovaly ovečky,prý kvůli spásání Beskyd.Nicméně je to velká škoda, že ti nemůžeme dodávat a ty tím pádem nás podporovat.Jak říkám... na příkrmy je ideální kvalitní zeleninka a dětem moc chutná 🙂

kaja2016
27. srp 2016

@renda501 ja jsem zacala prikrmovat az ted ve 4,5 mesici zeleninku k obedu a tal ob den se me to podari. A osobne si myslim, ze je lepsi bio sklenicka nez zelenina z obchodu. Samozrejme nejlepsi je z vlastni zahradky nehnojena.

renda501
autor
29. srp 2016

a když bych mu ze začátku dala zeleninu třeba jen 2-3x do týdne, jen třeba k obědu?

sft
29. srp 2016

Já bych dala nejdřív spíš jen tak když nemá uplně hlad, protože neví, že to je na jídlo a zažene to hlad a zbytečně ječí, kde je mlíčko... třeba jen trošku pro začátek 🙂 potom bych postupně přidávala.

renda501
autor
29. srp 2016

sem si právě myslela třeba jen pár lžiček na ochutnání a pak normálně nakojit

mialagia
29. srp 2016

@renda501 přesně tak jen ochutnávat ze začátku a spíš řidší, aby se to podobalo mlíčku..mě se jinak dávila..😉

renda501
autor
29. srp 2016

no nám babička říkala, že by třeba začla zatim šťávičkou a pak až by to mixovala, sem si říkala, že kdyby se to víc naředilo, že by to snad vadit nemuselo

mialagia
29. srp 2016

@renda501 já jí to doteď musím ředit vodou nebo šťávičkama např.hipp nebo hami..jak je furt kojená, tak jinak se jí zvedá žaludek..ale ze začátku víc..hlavně u dalšího dítěte bych to vůbec odložila až na 6. měsíc.. Ale zkus třeba papat bude..

renda501
autor
29. srp 2016

tak snad to bude ok

renda501
autor
6. zář 2016

Dávali jste mrazit příkrmy? a jak dlouho vám vydrželi? Dostali jsme zeleninu od babičky ze zahrady tak bych chtěla dát zamrazit než začneme s příkrmem. A dělali jste třeba ze zmrazené zeleniny? děkuji

fori
13. zář 2016

Holky kdy a jak nebo čím jste zaváděli lepek?? První holka má celiakii, tak bych nechtěla něco zanedbat....

bekyc
14. zář 2016

Já dělám často třeba dýňovou polívku a vždycky trochu dýně odeberu, rozmixuju, dám do skleničky a zamrazím. Zabírá to ale místo v mrazáku, kdybych nebyla líná, tak to zavařím. 🙂

kaja2016
15. zář 2016

@bekyc prosimte, zrovna to resim a nepraskne ti ta sklenicka v mrazaku? normalne ji zavickujes? Diky 😉

jipe
15. zář 2016

já jsem začala přikrmovat ve 4 měsících a týdnu (kojený), každý den k obědu, nejdřív snědl maximálně 3 lžičky a dokojila jsem, kolem půl roka jsme se dostali na plnou porci a masozelenina k obědu nahradila kojení. Ze začátku jsem zamrazovala uvařené ve tvoítkách na led, pak do sáčku a vždy jsem si vzala, kolik jsem potřebovala, později kostičky kobinovala, ted zamrazuji čerstvou zeleninu a vařím skoro každý den. Něco máme ze zahrádky, něco beru farmbox (místní bedýnky), něco koupím v supermarketu, když jdeme k dr. nebo jsme na dovolené, dostane skleničky. Případně ze skleniček dávám to, co doma běžně nevařím - jehněčí, ryby, v zimě rajčata (ta ze supermarketu se mi fakt pro mrně nelíbila). A musím zatukat, naučil se jíst krásně lžičkou, neprská, neplive, jí všechno (ted teda trochu zlobí, ale to budou stoličky)