Příkrmy, kolik všeho dávat?

karlajasmine
31. bře 2016

Malý má 5 měsíců a začínáme s příkrmy.. dneska jsem mu dala jablečné puré, zbaštil toho hodně a s nadšením, ale vůbec nemám ponětí, kolik mu toho mám vlastně dávat?? Poraďte prosím :D A na noc bych mu dala kaši smíchanou s MM... kolik toho mám dát?
Začínáme proto, že začal hodně projevovat zájem o to, co my jíme, lžičku už neplive a přestal přibírat.. (kojím).

alboo
31. bře 2016

Nezačínála bych s ovocem, ale zeleninou, pozdeji masozelinou a az pak ovoce... kasi na noc vubec. A casove spise az kolem 9měsíce. Jinaj pro zacatek par lzicek. Vse testovat 3-5dni. Později klidne sni 150g

mayam
31. bře 2016

Já bych se tak moc neřídila gramy. Vždy jsem dětem dávala, dokud otvírali pusinku 🙂 Když už nechtěli, tak prostě neotvírali 🙂 Jinak s tou kaší... spíš bych ji dávala ráno, klidně jí smíchejte s mateřským mlékem, také jsem to tak dělala. Absolutně nevím, kolik gramů kaše jsem připravovala. Věděla jsem, kolik toho děti tak sní, někdy to taky byly třeba jen 3 lžičky. Spíš jsem dělala co nejmenší množství šlo, aby nebyly zbytky, nesnáším plýtvání 🙂 K večeři jsem dávala hlavně zeleninová jídla, pyré, polévky, ta kaše mi přijde přece jenom těžká do žaludku na noc.

mayam
31. bře 2016

Jinak tedy souhlasím začínat se zeleninou. Ovoce jsem dávala cca měsíc po zavedení poledního zeleninového příkrmu. Kaši jsem začala dávat až kolem 8. měsíce a to jenom ráno.

ladyhacek
31. bře 2016

prvně se podává zelenina aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť ovoce - pak přidáš maso pak ovoce a pak kaše. né vše najednou
Některé děti snědí hned všechno nebo alespoň více, ale jinak se postupuje tak že první den dáš 2-3 lžičky zeleniny (dýně, mrkev, cuketa..) pak druhý den tu samou zeleninu ale více 4-6 lžiček a třetí den zase tu samou zeleninu > a více lžiček nebo co sní (porce na tak malé dítě - já to brala dle skleniček > 125g > a to my malý snědl ještě v 7 měsících a teď na roce sní jen 180g > což by měl třeba už 230-250g)
Jeden druh zeleniny se podává kvůli případné alergické reakci či jiné nesnášendlivosti aby se poznalo s čeho mu bylo popř. zle 🙂
asi po 3 týdnech jsem přidala maso a další týden ovoce na svačinku (postup stejný - pár lžiček a další den více.... > takto se postupuje vždy s novou potravinou dává se 3 dny)
Naposle by se měli přidat kaše > já jí teda dala dřív než ovoce a hned co snědl. Porce to stejné 🙂

ladyhacek
31. bře 2016

jinak malý kolem 6m (7m?) také nic nepřibral > měl stop období > jak se začal více hýbat. Nám dr hned abych dala UM... tu odmítal a pak stejně přibral 🙂

karlajasmine
autor
31. bře 2016

Diky holky.. a kde jste vzaly tyhle informace? Ja to nikde nenasla..
A DR mi rikala at zacnu jablkem, proto jsem zacla jablkem.. ale pokud je to spatne tak zacnu zeleninou 🙂
A kasi mi taky poradila DR, aby zase zacal pribirat... tak se teda vykaslu na kase a budu proste davat zeleninu zatim, tak, jak popisujete..

mayam
31. bře 2016

Informace jsem hodně čerpala ze stránky kojeni.net a pak tak nějak "selský rozum" 🙂 Někdy se mi zdá, že pediatři radí naprostý opak, nikdy, nikdy jsem se neřídila jakoukoli "radou", kterou mi doktorka dala ohledně výživy dětí. Ze zeleniny bych ti poradila začínat dýní, sladkým bramborem nebo mrkví, to mi děti jedli ze začátku nejvíc. Pak taky docela fungovala brokolice, cuketa, dceři hodně chutnal hrášek. Ale v tomhle věku radši s tou nadýmavou zeleninou pozor 🙂

alboo
31. bře 2016

@karlajasmine tady je par skupin ohledne jidla a je to i celkem hezky napsany tady na wiky

ssandy
12. dub 2016

http://www.1000dni.cz/nutricni-programovani/zac... mrknete semka, taky jsem dostala od doktorky knizecku od nestle, kde je vse pekne popsano, vcetne jidelnicku a receptu.Mozna maji i na webu nebo mezi letacky v ordinaci.

alboo
13. dub 2016

@ssandy je to delsi dobu co sem to cetla a ze bych z toho byla nějak extra nadsena to teda ne

ssandy
13. dub 2016

@alboo tak neco se tam najde, jako jeden ze zdroju muze poslouzit.