Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kembo
9. zář 2008

Tak já se s dovolením ještě vrátím k tomu masu - tak jsem si myslela, jak to mám všechno nastudovaný, ale nějak jsem v těch brožurkách přehlídla, proč se má dávat nejdřív maso a pak teprve ovoce. Víte to někdo? Případně to teda přehodnotím a před ovocem nasadím maso. Ale zatím bych ho nedávala každý den.

Ke kašičkám - já zatím dávám rýžovou mléčnou kaši od Nutrilonu nebo od Nestlé (ta ale dělá hnusné hrudky ☹ ) Do kaší, které se jmenují mléčné, se přidá pouze voda, obsahují UM. Do nemléčných kaší se ještě má přidat mlíko - kdybych měla odsávačku, tak bych asi přidávala svoje mlíko, takhle na to prdím. Nemléčnou kaši jsem nezkoušela, ale mám pocit, že holky psaly, že se dá taky použít jen s vodou.
Zkusila jsem udělat kaši přímo z rýže - hodně jsem ji rozvařila a pak rozmixovala - s vodou, aby to nebylo moc hustý. Ale malýmu to teda nejelo. Jenže ty instantní kaše jsou docela drahý a prostě ho nechci každý večer krmit čímkoliv instantním. Takže jsem včera a dnes zkusila tu kaši udělat hodně řídkou a zahustit ji tou instantní kaší. Ona je totiž taková sladká a to už malýmu šmakovala víc. Pokusím se dávat postupně míň té sladké instantní a víc rýže a třeba si na to zvykne. No a až nasadíme ovoce, tak budu rozmixovanou rýži oslazovat ovocem nebo přesnídávkama a ty instatntní kaše omezím pouze na případy, kdy nebudu stíhat a bude pro mě pohodlnější jenom ohřát trochu vody v rychlovarce.

kembo
9. zář 2008

Joj a ještě k bramborám - když jsem je poprvé mixovala, tak to taky bylo šílený lepidlo. Stejně tak, když jsem to zkoušela jenom rozšťouchat vidličkou, tak to bylo suchý a Vojtovi to moc nejelo. Tak jsem to příště trochu naředila s vodou. No a když se to spojí s nějakou zeleninkou, tak je to mňamka. Včera a dneska měl brambůrky s mangoldem a snědl toho tolik, až se mu dělaly boule za ušima 🙂 Jo, myslela jsem, že po něm budu dojídat a celkem jsem se na to tešila, protože mi to taky chutnalo, ale mohla jsme tak maximálně vylízat zbytky z kastrůlku a z misky 😀
Zato mě teda překvapilo, jak hnusná byla rozmixovaná cuketa - ať samotná nebo s bramborem. Jako normálně mi cuketa chutná, ale ta rozmixovaná zelená voda nic moc.
Jo a taky nevím, jestli mixovat úplně nebo už nechávat trošku kousíčky, ať si zvyká. Každý mi říká něco jinýho 😒 Ale mám strach, aby se mi nedusil, tak zatím mixuju. Ale i tak mi tam občas nějakej kousíček zbyde, tak si třeba postupně zvykne 😅

kembo
9. zář 2008

Tak do třetice - ještě jsem zapomněla k těm kaším - já ještě i kojím. Dám kaši a tak za hodinu kojím, protože malej je zvyklej mi večer usínat u prsu. No vím, že to není moc dobrý, protože se to jednou bude těžko odbourávat. Jsem zvědavá, jak se naučí usínat, až nebudu kojit... 😨

daluri
10. zář 2008

Kembo, takže když kojíš, tak si začla dávat tu zeleninu a kaše v půlroce nebo dříve? Nebo jsi i přikrmovala UM?
My máme půlrok dnes, ale musím počkat až do víkendu s mrkvičkou, protože je manžel v Praze a chce to vidět 🙂
Takže začnu se zeleninou, masíčkem. A pak najedem na ovoce. Ty kaše asi nechám ke konci října, jde mi o to, že máme 1.11.sraz ze základky po 20 letech, tak bych se i ráda mrkla na ty lidičky, ale nevím nevím, jak to tady zvládnou bez kojení, taky většinou po koupání usne u prsa.. No hold zkusí kaši a pak budou muset pro mě dojet 😝

janinininka
10. zář 2008

Když je mimčo na UM I MM tak je to od 6 příkrmy, to máme my, ale každá dr. říká něco jinýho, něktekrá by to doporučila už od 4 měsíce, tak si vyber..kašičku jsme měli taky, papala hezky, ale účinek nulovej, co se týče delšího spaní v noci, takže na to kašlu a zkusím to dýl.ty kašičky by se prý měly zkoušet ve dne, kdyby to mimču nesedlo, aby neblinkalo v noci, my to taky tak zkoušely, nikdy nevíte, že?

kijonkova.k
10. zář 2008

Holky,když děláte cuketu,dáváte vařit i ten vnitřek s těma semínkama?Já nevím,jestli se to může,takže to vykrajuju,ale tím pádem mám hrozně odpadu a jen malou část k papání 😒

lenkaha
10. zář 2008

kijonkova.k: Já velkou cuketu oloupu a vnitřek vydlabu lžičkou. Malou cuketku používám celou i se šlupkou 😉

daluri
10. zář 2008

Tak to já taky,jak lenkaha, akorát tu slupku ne...

makinka.1
10. zář 2008

Kembo,ja myslim,ze asi proto,ze ovoce je potencialne nejvetsi alergen.Vetsi nez zelenina a maso.A navic mimi potrebuje vic bilkovinu a zelezo z masa,ovoce je sice zdravy a plny vitaminu,ale asi spis jako svaca,nez hlavni jidlo.Ja si to tak mysli,nejsem si jista,jestli je to fakt tak... jen muj nazor.

barunka81
10. zář 2008

holky za mesic take budeme prikrmovat
chci se zeptat, budu varit sama, zadne sklenicky, obcas je take dam,ale spis nekde na vylete atd
kdyz jste varily sami kupovali jste normal mrkev nebo tu bio?? 😉

kijonkova.k
10. zář 2008

barunka81:Já mám mrkav od tchýně ze zahrady,ale kdybych kupovala,tak koupím asi bio.Už jsem se koukala i na bio banány,teda až začneme s ovocem.Ale třeba brambory nemáme bio,ani jinou zeleninu,takže nevím. 😒

jjaanca
10. zář 2008

barunko, já dávám bio mrkev a bio brambory. Už uvažuju že přidám brokolici, ale tu jsem bio neviděla, tak bude normální. Já mám radši bio, ale když není....

kijonkova.k
10. zář 2008

Holky,tak jsem dneska koupila rýžovou krupičku instantní od Nestlé.Večer jsem odstříkala trochu MM,připravila kašičku a ono nám to chutnalo 🙂 Zítra snad odstříkám více,aby bylo víc kašičky. 🙂

makinka.1
10. zář 2008

Ja taky dneska dala prvni kasi,takovou tu v krabicce od Nestle.Moc mu chutnala,zatim jen ryzovou,nechci ovocny,az casem.

kembo
10. zář 2008

Daluri: kojím a kaše jsem začala dávat na konci pátýho měsíce na doporučení doktorky. Řekla jsem jí, že malej večer brečí a chce ještě mlíko, ale už neteče ☹ Myslela jsem, že mi poradí dokrmovat UM, ale řekla mi, že už můžu začít s kašema. Tak jsem začla. A se zeleninkou jsem začla 4 dny před půl rokem. Zvláští je, že když jsem večer jenom kojila, tak mi vydržel spinkat dýl, než teď s kašema. Spinkával asi do pěti a teď se budí už tak ve tři. Ale to zas tak neva, protože pak aspoň ještě znovu usne. V těch pět kolikrát už nechtěl spát - zvlášť když bylo v létě už světlo. A pro mě vstávat v pět je teda pěkný peklo 😝 A hlavní je, že je večer spkojenej s plným bříškem a většinou pěkně usne 😵

Makinka.1: Mrkla jsem do chytrých brožurek a ve většině se opravdu píše nejdříve maso-zeleninové příkrmy, pak teprve ovoce. Ale nikde není proč. Zas švagrovka mi říkala, že v nějaké kuchařce malýho alergika je napsaný, že raděj až v 10.měsíci. No tak si z toho budu muset něco vybrat 😅

Barunka81: Mrkev teda kupuju bio, protože je z toho bio sortimentu asi nejdostupnější, tak si říkám, že aspoň něco. Brambory jsem koupila normál, ale příští týden si vezmu u mojí mamky ze zahrádky. Cuketu a mangold mám zas od manželovy maminky. Jinak květák jsem taky koupila normální. No prostě pokud to jde, tak ze zahrádky nebo s označením bio. Ale vždycky to nejde, aspoň u nás na malým městě ne.

kijonkova.k
11. zář 2008

Holky,zeleninou se taky začíná proto,že ovoce je sladší a má výraznější chuť,takže kdyby mimi nejdříve vyzkoušelo ovoce,tak by pak asi nechtělo moc zelninku.A taky je to určitě větší alergen,jak psala makinka.1

keba
11. zář 2008

holky poradte mám 4měs.minčo a má atopic.ekzém,nekojím dávám Nutrilon HA,kdy začít s příkrmem???ukončený čtvrtý měs.nebo později??

caira
11. zář 2008

holky diky za ty rady s bramborem.K tem kasim ..tak jsem ji zkousla dat kasi pred koupanim a pak ji dat umku a stejne se mi vzbudila ve dve v noci..Vcera jsem ji dala jen umku, usnula v pul sedme a hadejte v kolik vstavala..v 6.30 rano 😅 je fakt, ze jsem k ni v noci asi 3x vstavala dat ji dudlika, snazila se snist si spaci pytel i s nozickou, ale nedala jsem se a ona po cca peti minutach opet unula a s ja jsem nestacila zirat, kdyz jsem se rano probudila v pul sedme 😀

Me desne prekvapuje,ze se rika, ze nejdrive maso a pak az ovoce..tady v anglii se to razi opacne, nejdriv zelenina, pak ovoce a maso az od sedmeho mesice.. 😅

je fakt,ze my papame skoro vesechnu zeleninku a ovoce nam chvilku trvalo nez si oblibila, nejradeji ma totiz veci jako brokolice, cuketa atd..ale treba vcera mela rozmackanou pulku bananu a pulku maleho manga k tomu a mohla se po tom utlouct.. Taky naprosto milujeme avokado, posledne mela avocado s jablickem a taky to byl hit 🙂

Dneska bude k obedu brambor { ma jeste porci od vcera+cuketa a mozna k tomu jeste neco prihodim, mozna mrkvev{ ja zamrazuju vsechno do forem na led a pak to mam zvlast v pytlickach v mrazaku, takze kombinuju vzdycky vice druhy zeleniny dle chuti :-}

Chci se zeptat na to maso? jake davate? zacina se kurecim? davate organicke kureci maso nebo obycejne? 🙂 Tady je organicke maso strasne drahe,ale zase si rikam, ze toho preci jen tolik nesni tak se to zamrazi..jeste mi poradte, jak to maso uvarit ..a rozmixovat s trochou vody?

Diky za rady.

kijonkova.k
11. zář 2008

Keba:já bych se asi poradila s Dr. pokud máte ten ekzém.Ale jestli malé mlíčko zatim stačí a přibírá,tak asi čím později,tím lépe 🙂

daluri
11. zář 2008

Holky, já Vám písnu, jaký je rozdíl teď a kdysi, jak jsem měla ty tři.
Terku kojím plně, ty tři jsem kojila taky, ale klukům to nestačilo, tak měli i UM. No a u všech třech jsem začala ve 4.měs. po lžíčce šťávičky, pak nastrouhané jabko, pomačkaný banán s pomer.sťávou. V půlroce polívky, ale ne jak teď se říká, zkusit jeden druh a pak další. To jsem povařila maso, pak přidala mrkev, brambor-rozmixovala..Jindy zas jinou zeleninu. A na konci toho 6 měs. klasické krupice. Pak kolem 8.měs bílé jogurty.

Tady vidíte, jaký to je rozdíl před 14,12,10 lety a teď.
A musím podotknout, že alergie, ekzemy neměli.Žádné problémy.
A Terka má atop. ekzem, tedy spíš už ho nemá, podařilo se mi to vypiplat, že ho nemá.

Dr taky říkala, že teď se říká dělat to tak, kdysi jinak, za 5 let to zas bude jinak..

makinka.1
11. zář 2008

No,medicina jde kupredu,nezbyva nez verit,ze to delame spravne,co!?! 😀
Dneska slupnul pulku sklenicky pastinaku,pri prvni lzicce teda skleb,cekal mrkev jako vcera,ale pak mnam. 😀 Pak je v planu kvetak a pak uz asi dam 2 druhy najednou. 😉

kijonkova.k
11. zář 2008

No,já myslím,že to taky děláme lépe,než třeba naše maminy(můj manža měl v 6 týdnech jahody v sunaru,můj švagr ve 3 měsících knedlo vepřo zelo!!!Pak že furt řvali,se nedivím!!!).Ale naše děti to taky budou dělat asi jinak a nad tím,jak jsme to dělaly my,kroutit hlavou a klepat si na čelo 😉 My jsme dneska měly poprvé brokolici,rovnou s bramborem,vždycky dám něco nového do něčeho,co už zná,ať nemá šok 🙂 Moc nám chutnalo 🙂

daluri
11. zář 2008

To jak píše Kijonkova,tak to bylo jak u moje švagrové, má děti 5 a rok a půl, takže současnost a ne, jak by řekl můj puboš - v pravěku 😀 ,tak např. v půlroce zelí, v 8 měsích normálně buchty, zákusky a v roce grilované párky.
A jak je oslava, tak ne, že by pojedly nějaké jídlo, to jsou jen lupínky, slánky, zapíjejí kofolou..a tak to je u obou od mala. Tak to mi normální teda nepřipadá.
😠

kijonkova.k
11. zář 2008

No,to mně teda taky nepříjde normální,moje dítě tyhle věci neochutná hodně dlouho 😝 Samozřejmě,že to neuhlídám na pořád,ale prostě bude jíst zdravě a hotovo.Kejši se to dělalo jinak,ale nebyla taková osvět,internet,časopisy...díky za to 🙂

daluri
11. zář 2008

Jo ještě jsem chtěla připsat, že to určo děláme dobře, jen jsem chtěla poukázat na ten rozdíl, že před 14 lety se začínalo s ovocem a teď se má začínat se zeleninou... 😉

makinka.1
11. zář 2008

Daluri,tak presne tohle jen pres moji mrtvolu!!!

daluri
11. zář 2008

Makinka předpokládám, že myslílš ten ""zdravý"" jídelníček mých neteří ??

jjaanca
12. zář 2008

Holky, nevíte jestli může být alergie na olivový olej. Minulý týden jsme začali s příkrmy, a já uvařila dávku na zmražení bez olivového oleje. Včera jsem uvařila s olivovým ol. a dcera měla odpoledne ve stolici krev. Že bych já zařadila něco nového do jídelníčku si neuvědomuju ☹
Jinak to byla jen pořád jen mrkev+brambor.

daluri
12. zář 2008

Alergie se určitě neprojevuje krví v stolici. Já bych hned volala k dr. A byla to určitě krev? Nebylo to třeba, načervenalé jakoby od té mrkve?

kijonkova.k
12. zář 2008

Alergie se může projevit krví ve stolici,ale to spíš třeba na kravskou bílkovinu.Na tu mrkev bych to spíše viděla na nějaké osypání a ne hned krev ve stolici.Ale určitě bych zašla k Dr.Může to být třeba nějaký zánět ve střevech,třeba jen lehký... ☹