Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kijonkova.k
12. říj 2008

To malá taky dělá,chtěla by všechno,co máme my,ale to si ještě počká. 🙂

eppik.m
13. říj 2008

jjaanca - ty kuřecí jatýrka jsem zkusila pouze jednou, dvakrát a samozřejmě porce byla jen ždibec pro spestření chuti v zeleninové polévce ........ piškotky dávam také občas a většinou pouze jednu, dvě do nastrouhaného jablíčka ...... a co se týče toho lepku tak jsem četla toto:
dotaz - Od kdy můžu svému dítěti podávat potraviny s lepkem (pečivo) ? Potraviny s lepkem je vhodné zavádět NEJDŘÍVE od UKONČENÉHO 6 měsíce. Výhodné pro dítě je, když matka v té době ještě kojí.
Tak si myslím že nic strašného se nestane když ho tim nenacpu a navíc už budeme mít 8 měsíců. Jinak jsme pořád zdravý, nemocný jsme ještě nebyli a nemáme ani zácpu.... tak snad to dělám dobře......... 🙂

kijonkova.k
13. říj 2008

jjaanca:Mně laktační poradkyně,dětská sestra řekle,že rýži až tak v 8 měsicích,tak nevím,já ještě nedávám,ale příští týden už ji asi vyzkouším 🙂

eppik.m
13. říj 2008

jjaanca - co lednice dá - samo sebou že taky se ji snažím naplnit pouze kvalitnými produkty a ovocem a zeleninou (BIO) už jsem to jednou psala ........ nebo ty máš doma nějakou speciální zvlášť pro mimi? 😀

jjaanca
13. říj 2008

eppik.m - ale ne, lednici máme s mimi společnou 😀 jen se nám tam běžně nevyskytuje květák a brokolice. Manžel je buřtovej a já zrušila zeleninu kvůli prdíkům, a nějak jsem na ní zapomněla, tak jí znovu objevuju 😅

kijonkova.k já právě taky slýchám že rýži později, ale nikde jsem se nedověděla důvod. Lucka rýži už jí a moc jí chutná.

kijonkova.k
13. říj 2008

jjaanca.Tak to já důvao taky nevím a ve kupovaných skleničkách ji taky dávají od 5. nebo 6.měsíce.Mně bylo řečeno,že až dítě vyzkouší aspoiň 10 druhů zeleniny a 4 druhy masa,tak pak rýži,že to vychází asi od 8.měsíce 🙂

jjaanca
13. říj 2008

4 druhy masa? Počítá se stehno a prso jako různý maso? A počítá se kuřecí a krůtí jako jiný druh? 😝

kijonkova.k
13. říj 2008

jjaanca:stehno a prso je určitě stejný druh,pokud je to z jednoho zvířete 🙂 Ale kuře a krůta je už jiný druh.Zkus i hovězí,telecí,králíka a taky vepřové se může,samozřejmě libové.já ho dnes dala poprvé a mňamka 😀

jjaanca
14. říj 2008

No mě doktorka řekla jen drůbeží a hovězí, tak s tím vepřovým ještě počkám, no králík by asi šel, to je taky bílé maso. Ale hovězí a telecí..... to je přece taky stejný druh zvířete ne?

eppik.m
14. říj 2008

kijonkova.k - Od ukončeného 6. měsíce lze dětem podávat také kaše a další potraviny obsahující lepek. Lepek je obsažen v obilí a v potravinách, do kterých se přidává mouka. Na trhu jsou dostupné kaše mléčné (příprava pouze do vody), ale i kaše nemléčné, vhodné především v případě rizika vzniku alergií .... nevhodná je pro kojence klasická krupicová kaše! Klasická krupice je ve spojení s mlékem těžce stravitelná! Šestkrát týdně by dítě mělo dostávat v nemléčném příkrmu maso (nejlépe maso bílé, králičí, krůtí, kuřecí) Dítě by mělo sníst za den 10g vařeného masa ( což je cca 20g syrového)

holky myslím si že když budem používat zdravý selský rozum a z toho množstí informací které nám poskytují letáky, internet, babičky, známe, pediatr ........ si vyberem zlatou střední cestu, nic nezkazíme 😵

kijonkova.k
14. říj 2008

jjaanca,je to sice ze stejného zvířete,ale když se na ty masa koukneš,tak jsou úplně jiné 🙂
eppik.m:Já kaše dávám,v tom nevidím problém a krupici bych malé určitě neuvařila 🙂 Vím,že se teď doporučuje dávat lepek už od 6.měsíce a nejlépe při kojení.Malá už jednou měla,koupila jsem skleničku od Hamé,nějakou polívku a ta byla zahuštěna moukou.A malá v pohodě. 🙂

eppik.m
14. říj 2008

pár receptů od ukončeného 6. měsíce:
Hovězí zeleninová polévka

20g vařeného libového hovězího masa
1 kousek mrkve (20g)
1 kolečko petržele a stejné množství pórku (20g)
350 ml teplé vody
1/2 lžičky olivového oleje
Omyté, nadrobno nakrájené hovězí maso zalijeme vodou a uvaříme do poloměkka. Očištěnou a omytou zeleninu přidáme k masu a vaříme, až je vše měkké. Maso a část zeleniny vyjmeme a necháme do masozeleninového příkrmu. Zbytek rozmixujeme, přidáme olej, zamícháme a podáváme.

Rajská polévka

1 lžička rýžové kaše
1 středně velké rajče (40g), petrželka
1 lžička olivového oleje
Rajče spaříme vroucí vodou, ponoříme krátce do studené vody, oloupeme a nakrájíme. Zalijeme asi 300ml vody a uvaříme doměkka. Takto připravenou polévku zamícháme, přidáme trochu oleje a najmeno nasekanou petrželku.

Bramborové pyré s drůbežím masem

20g vařeného drůbežího masa
100 g brambor
1/4 šálku mléka (značku jakou používáte)
Dobře uvaříme maso a brambory. Uvařené maso nadrobno nakrájíme a společně s bramorami rozmixujeme v malém množství vývaru. Vzniklou směs vyšleháme s mlékem a ještě teplé podáváme.

Vitaminový mls

Jedno jablko a jednu mrkev najemno nastrouháme. Přidáme 4 lžičky bílého nízkotučného jogurtu a zamícháme. Pro zjemnění přidáme libovolný ovocný nápoj (značku jakou používáte)

Banánová mňamka

Rozmixujeme jeden banám a přidáme asi 5-6 ks nadrobených piškotů. Dobře promícháme a do vzniklé kaše přilijeme přiměřené množství ovocného nápoje (značku jakou používáte)

Domácí kaše

30g rýže
mléko (značku jakou používáte)
přesnídávka (značku jakou používáte)

Uvaříme jeden sáček rýže. Uvařenou řýži přidáme do připraveného mléka a povaříme tak, až se mírně rozvaří. Nakonec vmícháme ovocnou přesnídávku.

Jablečná kaše

rýžová kaše (značku jakou používáte)
1 středně velké jablko
citronová šťáva
špetka skořice
Rýžovou kaši připravíme podle návodu. Jablko oloupeme, nakrájíme nadrobno a v malém množství vody dusíme doměkka. K rozvařenému jablku přidáme špetku skořice a pár kapek citrónové šťávy. Dobře promícháme. Jablečnou směs pak vmícháme do připravené kaše a teplé podáváme.

Přeji dobrou chuť. 😉

prin
14. říj 2008

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, nemáte někdo zkušenosti s polentou jako kaší?? Děkuju

ronikacz
14. říj 2008

ahoj, chcem sa spytat, ci amte niektora skusenost s tym, ze by Vam mimi zacalo odmietat prikrmy a chcelo iba mlieko. maly ma skoro 9m a zrazu mi nechce bastit prikrmy. zje tak 5-6lyziciek a potom odmieta a chce mlieko....Predtym papal krasne a sam otvaral pusinku. Dneska mi svagrova vravela, prej to moze byt kvoli zubom, ze im to nerobi dobre, tak nechcu lyzickou, ale iba mlieko. Je rpavda, ze este nemame ani jeden zub....Dakujem za postrehy.

kijonkova.k
14. říj 2008

ronikacz:teď jsem to hodně četla,že se to stává kolem 8.-9.měsíce,že děti chtějí jen mlíčko,ale prý to během 14 dnů přejde.A může to být i zoubkama.netlač na něho,zkoušej to a dávej mlíčko,ono to přejde,neboj 🙂

alishia
15. říj 2008

ahoj,

nevim jestli uz mam zacit s prikrmy, kdyz sme byli u doktorky tyden pred uk.4. mesicem tak rekla ze prikrmy nedavat...pristi tyden nam bude presne 5. mesicu, a zatim prikrmy nedavam. Maly mi dokonce prestal jist velke davky mlika, a hladem netrpi, tak nevim jestli uz mu mam neco zacit davat nebo jesstli zustat zatim na mliku, ono je to pro me i pohodlnejsi...ale rikam si jeslti uz by si nemel zacit zvykat....

makkyy
15. říj 2008

Ahoj,
také přemýšlím, že bych začala malému dávat příkrmy.Chtěla jsem se zeptat,za jak dlouho může sníst celou tu 125g přesnídávku.Slyšela jsem,že mu mám celý měsíc dávat jen dvě lžičky před mlíkem k obědu,ale to mi přijde jako nesmysl.

kijonkova.k
15. říj 2008

makkyy:to záleží,jak bude malému chutnat.celý měsíc určitě nemusíš dávat jen 2 lžičky,to jen prvních pár dnů,co se to zkouší.Já malé dala poprvé asi 4 lžičky,pak už více.Asi za týden už snědla tak 80-100g,podle toho,jak měla hlad.Teď jsme na příkrmech měsíc a půl a Karolínka sní tak 150-200.Ale některé děti jsou větší jedlíci.Uvidíš,jak bude malému chutnat. 🙂

makkyy
15. říj 2008

Děkuji,myslím že malý je pěkný jedlík a tak jsem na něj zvědavá.Takže mu mám dávat dokud to bude chtít?

eppik.m
15. říj 2008

alishia - záleží na tobě jak se rozhodneš ......... nám pediatr nedoporučil dávat příkrmy až od ukončeného 6. měsíce tj když začíná 7. měsíc ........... to by ale nesměli být babičky, které by do něj nejraději už v 3. měsíci cpali příkrmy 😀 Já osobně jsem začala po malilinkých dávkách jednou denně, šťávičkou z mrkve nebo ovoce taky kolem 5. měsíce a pak postupně stupňovala....... přešli jsme na lžyčku 2-3 nebo víc.......... pak na piškotek do ruky, moc z nej nesnedl jen ho cumlal a stejně bylo víc kolem něj, ale takhle si i procvičil jemnou motoriku rukou a začátek samostatného krmení ...........pak kolem 6.měsíce spapal dopoledne 50g buď ovoce, nebo zeleninky a samozřejmě jsem ho nejdříve nakojila aby měl mlíčka dost ....... no a když ukončil 6. měsíc tak jsme už zavedli dopoledne místo kojení kolem 9-10h. ovocnou svačinku a na oběd zeleninku a všechno bylo v pohodě a Míša je spokojený 🙂 Doporučuje se začít nejdříve se zeleninkou aby si dítě nezvyklo na sladkou chuť ovoce, ale my papáme vše. 😵

kijonkova.k
15. říj 2008

makkyy.Já bych raději ty první 3-4 dny dávala pár lžiček a pak už to nechala na malém,kolik bude chtít.Abys měla jistotu,že mu to nevadí a toleruje to 🙂

zevina
15. říj 2008

makkyy, záleží jakého budeš mít jedlíka 😉 naše mládě bylo extrémní případ, ta 125g mu stačila bohatě ještě v roce a byl ji schopný sníst celou až někdy po 9m 😀 do té doby jsme vždy skončili u asi 5 lžiček, někdy dal víc a při mimořádně úspěšném dnu asi tak polovinu této pidiskleničky...
každé dítě je jiné a tu dávku si určí samo 🙂 ale většina prcků to zvládá asi tak jak píše kojonkova 😉

eppik.m
15. říj 2008

my teď spořádáme 200g ........ začátky jsem už psala........... 😵

makkyy
15. říj 2008

Dobře,tak já mu dnes zkusím dát mrkvičku a uvidím,nejdříve tedy jen pár lžiček a po pár dnech uvidím co malý.A po jaké době jste měnili druh zeleninky?

eppik.m
15. říj 2008

makkyv - já jsem začala mrkvičkou den dva, pak brambor den dva, to jen proto aby si zjistila jestli není na nějakou potravinu alergický ......... a pak jsem míchala mrkev s bramborou, bramboru s brokolicí, nebo kupované sklenky ty jsou už od 4.měsíce 'první lžyčka' jsou jemné konzistence a moc mu chutnali ....... uvidíš sama jak na to bude reagovat ......... možná taky bude mít tuchší stolici ....... změna stravy a některá zelenina staví....... tak to hlídej, samozřejmě by měl mít dostatek tekutin, pokuď kojíš nebo když ne tak kojenecká voda, čaj, popřípadě šťávička - dobré vše naředit a nedělat silné jen postrašit ....... pozor na slazené granulované čaje.......

kijonkova.k
15. říj 2008

Já vždy po třech dnech a novou zeleninu jsem pokaždé přidala do nějaké,kterou jsem už vyzkoušela.
Příklad:první 3 dny jen mrkev,pak tři dny mrkev s bramborem,pak tři dny brambor s cuketou,další 3 dny třeba brokolice s bramborem ...a tak postupně,teď už máme vyzkoušeno asi 11 druhů zeleniny a kombinuju různě.Stejně to dělám i s ovocem,vždy po 3 dnech. 🙂

makkyy
15. říj 2008

Mám tady nějaké nakoupené.Samotnou mrkev, pak brokolici, květák,mrkev s barmborem a pak nějakou mícahnou zeleninu.Takže mu to ůžu dávat, nějak za sebou, jo?A to už vždy tolik kolik sní?A nebo zase začínat od začátku po pár lžičkách?Malý je na Nutrilonu a pít čaj mi vůbec nechce.Koupila jsem nějaké ty šťávičky a tak mu zkusím nějakou naředit.Ale asi je lepší mu zatím dávat jen ty mrkvovou co? To je ale otázek ☹

kijonkova.k
15. říj 2008

Já bych dala dneska tu mrkev,tak 4 lžičky,zítra taky a pak třeba zbytek(ta sklenička ti vydrží v ledničce 2 dny).Pak bych teda zkusila něco jiného,zase tak jak s tou mrkví.Ale můžeš i vařit,protože on zase takový výběr té zeleniny ve skleničkách není 😉 Naše malá taky nechtěla čaj ani vodu.Pak jsem koupila hrníče,obyč.kapající a z toho ji to baví,takže pijeme čaj,sáčkovaný neslazený.Ale to stačí dávat,až když budete mít obídek úplně bez mlíčka,bez dokojení.

radka.m.
15. říj 2008

ahoj holky,tak s tím lepkem jsem se dočetla,že nejnovější studie opravdu doporučují podání lepku kolem 5měs.protože reakce je v tomto období bouřlivější,lépe se tedy rozpozná a zároven pokud se kojí,tak to tělíčko se s reakcí lépe vypořádá,oves ale lepek neobsahuje,obsahuje pouze avenin!jinak s tím telecím masem-já ho kupuji a malému moc chutná,protože má takovou jemně nasládlou chut,sice je pěkně drahé,ale jednou za čas mu ho kupuji a je vynikající s brokolicí.

eppik.m
15. říj 2008

makkyy - buď hlavně v pohodě, já to ze začátku taky moc řešila 😉 chce to jen klid o nic nejde, mimčo si bude mlaskat, uvidíš 😵 já začínala ze šťávičkami, pak šli na řadu lžyčky a když jsme se blížili k 7. měsíci tak jsem mu dala půlku sklenky ty malé 125g, psala jsem už ......... ale pokuď nekojíš tak klidně mu dej sklenku 'první lžička' ty jsou pro nekojené děti od ukonč. 4. měsíce.......... nejdříve pár lžyček pak klidně půlku a až vyskoušíš více druhů pak můžeš i celou, moje známá takhle krmí svojí holčičku už od 4. měsíců jelikož jí už nechtěla vůbec vzít prso tak přešli na UM a příkrmy a jsou v pohodě.........