Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

ijetka
16. únor 2007

Ahoj holky
tak dneska konečně prubnu ten žloutek, jsem zvědavá co na to ten můj kedlubínek 😀

Normálně se vám musím přiznat, že mě nabaví vařit Kubovi. Nevím proč, vím, že oloupu brambůrku a mrkvičku, přidám hrášek nebo tak.....ale stejně. Je to pohodlí otevřít skleničku a je to 😅

macejka
kukuřici jsem taky ještě nezkoušela, teda jestli nebyla už v nějaký kupovaný skleničce 😕

Taky myslím, že domácí vyjde levněji

jita2
16. únor 2007

raculka,
za blbečka neee, co blázníš...přece nikdo neví všechno, to já jen, že jsmr zrovna o tom četli 😉 , no, kupované nebo doma dělané, pokud nemáš možnost vlastní zeleniny ze zahrádky nebo domácího masa, tak bych se tii vůbec nedivila, že bys to kupovala 😉 , kupovaná zelenina má spousty dusičnanů, jak píšeš, nic moc a kupovaný maso, no fuj, pro mimi, to bych taky neprubla...snad jen český..no nás to dělání doma vyjde opravdu na minimum, zeleninku máme svoji napěstovanou, i brambory, a maso domácí koupené za levno...takže z vlastních zdrojů opravdu za pár šupek... 😀

raculka
16. únor 2007

dashak-díky za tip při nákupu mrkve.Dneska je problém koupit dobrou zeleninu.Nedávno jsem koupila květák a nebyl nic moc 😝
ijetka- tak to jsem zvědavá,jak mě bude vaření malému bavit,ale zatím se na to už docela těším 😀 . Jinak mě ale vaření pro nás už docela otravuje,pořád vymýšlet,co vařit,když jsem doma. 🙄 Předtím se vařilo jen o víkendech,to bylo super.
jita2- to se máte,že máte domácí.My snad zeleninu v létě nějakou budeme mít od babičky,s masem je to problém.Ale budu ho kupovat normálně v řeznictví,tady u nás mají pěkné maso a mají tam vždycky napsaný,odkud je.Jinak bysme asi vařit nemohli vůbec(my měšťáci 😀 ).

jita2
16. únor 2007

raculka,
jojo, máš recht 😀

ijetka
16. únor 2007

raculka
já jsem na to taky těšila, ale brzo mě to přešlo 😅
a s vařením pro nás je to stejný 😕

Jinak mi taky máme domácí zeleninu, maso a vajíčka

Dneska měl Kubík prvně žloutek a čekala jsem to horší, docela mu to jelo 😅

jita2
17. únor 2007

ijetka,
zkusila jsi žloutek s brokolicí a bramborem?? No pro naši to byla bomba 😀

carodkaa
17. únor 2007

Holky ja vam fakt zavidim,ze mate vsechno domaci.To tady v Praze nesezenete ani nahodou ☹

carodkaa
17. únor 2007

Furt resim jestli je pro nej lepsi kdyz mu budu varit z kupovanyho kdovi odkud nebo radsi ty sklenicky.Je pravda ze ty sklenicky asi draz vyjdou ale tak co bysme pro nej neudelali,ze 🙂 Kdybych mela domaci suroviny tak bych mu varila fakt rada.

vilca
17. únor 2007

holky, od kolika měsíců dáváte brambory?

carodkaa
17. únor 2007

vilca- brambory muzes hned od 6.m

ijetka
17. únor 2007

jita2
to jsem zatím nezkusila, žloutek měl jenom s mrkví a bramborem, jinak díky moc IP 😀

carodkaa
jestli chceš já ti králíka a vajíčka pošlu poštou 😀 😀
u tebe to hrozí jenom přes nějaký známý, nemáte????

jita2
17. únor 2007

carodka,
no nedělej si z toho těžkou hlavu, prostě kup skleničky a máš to...když to nemáš domácí..vždyť to je z kvalitních surovin.. 🙂

isacek
17. únor 2007

Ahojky,

holky dneska jsem dávala malé první lžičky mrkvičky a moc ji chutnala.
Jak jste začínaly s příkrmy, vy?Dala jsem jí ji odpoledne a pak se dopapala mlíčkem, zítra a v pondělí ji jí dám zas a v uterý už zkusim brambor.
Dávaly nebo dávate zatím příkrm jednou nebo dvarkrát denně?Myslím u těch začínajících 🙂 !

ijetka
17. únor 2007

Začínej jedním, jednou denně 😀

Gratuluju, k hezkýmu papkání

Kuba dneska zlobil s jídlem 😠 ještě se mi nestalo, že by po obídku nechtěl cucnout z prsa, spapá půl skleničky a ještě vycucne prso 😀

danielah
17. únor 2007

Caarodkaa: my začínáme zítra a taky to docela řeším... rozhodla jsem se zatím zkusit kupovat v bioobchodech zeleninu, ale nevím esli tam v tuhle roční dobu seženu něco víc než mrkev a brambory ☹

carodkaa
17. únor 2007

Ijetka- 😀 😀 to je teda napad,to ses fakt hodna,jen tou postou by to asi dopadlo 😀 jinak od znamych v Praze nehrozi a manzel ma pribuzny 700km na Slovensku ☹

Jita2-hlavu si z toho nedelam jen me to trochu mrzi,ale ty slkenicky jsou aspon kontorlovany tak si rikam ze je to podobny jako domaci 😉

Danielah-vyber je fakt bidnej,tak akorak mrkav,brambory a cherry rajcata z toho toho moc neuvarim
😒

macejka
17. únor 2007

isacek

já dávala první lžičky v době poledního mlíčka.Nejdřív asi čtyři lžičky,další den asi šest-sedm a třetí den zbytek ze skleničky a vždycky celou dávku mlíka ,co vypil to vypil(vždycky vypil vše,ale nemusí to tak být 🙂 ) a teď mu dávám skleničku zeleniny nebo zel.s masem a má to na dvy dny,celou mu ještě nedávám a dám mu potom už jen 100ml mlíka a postupně chci zkoušet dát celou skleničku a mlíko žádné,jen čaj(v poledne).A od včerejška zkoušim ovoce,zatim jablíčko.Ale nejdřív začni se zeleninou a až tak za dva tři týdny co bude malá zvyklá zkus dát i ovoce.Takhle jsem to alespoň dělala já.

holky

já jsem se chtěla zeptat,když dáváte dětem čaj nebo šťávičku nebo prostě cokoliv na pití tak ohříváte to nebo dáváte studené(pokoj.teplota)? Já to neohřívám,maximálně když je to z lednice tak to dám na chvíli do vod.lázně,ale jinak pokoj.teplota.

A ještě něco 🙂 kdy se začíná dávat kaše?Podotýkám,že malej není kojenej.Teď dáváme zeleninu a začínáme s ovocem a chtěla bych zkusit tnějakou kaši akorát jsem někde vyčetla,že by děti kolem 6.-7.měsíce vypít tři dávky mlíčka a to mi jaksi nevychází,abych malího nemusela krmit pořád.Protože když mu budu dávat ráno mlíko,dopol.ovoce,k obědu zeleninu s masem,odpol mlíko a večer tu kaši tak to jsou jenom dvě dávky mlíka.Vy to nějak střídáte?

jita2
18. únor 2007

macejka,
já dávám čaj teplý, mám vodu v termosce, která je vždy teplá, a když už není, přihřeju to v rychlov. konvici...naše malá totiž čaj studený do pusy nevezme 😀

Jak se dává kaše, je vždy uvedeno na obalu, ale můžeš klidně daleko později, když třeba dítko nemá hlad a stačí mu např. dopoledne jen ovoce, já sem do malé dala jen dvakrát místo ovoce dopoledne..(až od 7. měs.-taky nejsme kojení),ale většinou jí ovoce stačí a navečer jí zas stačí mléko, tak nevidím důvod, proč bych ji tu kaši cpala..taky má dost kalorií a my jsme buclatí dost 😀 a jak říkám, hlad nemá, tak nedávám...jen sem tam na zpestření 😉

raculka
18. únor 2007

HOlky,to máme těžký s tím jídlem.Asi bysme nemohli jíst nic.Vždyť ani ty kočárky nejsou dneska vhodné pro zdraví,barvy v bytě z nábytku atd.... 😠
Kamarádka kupovala ty bio bramb a mrkev,říkala,že je to pěkně drahý. 😒
Pro začátek ty brambory s tou mrkví stačí,nebo ne? A přidat nějaké masíčko?!
Nevím,jestli to ve skleničkách je vždycky to nej,známé se kluk po některých osypal 😖

carodkaa
18. únor 2007

Raculka-ze zacatku v poho staci nejdriv 3-4 dny mrkvicka a pak muzes pridat brambor,masicko tak po 2-4tydnech od zavedeni zeleniny.
Jinak to bio ja fakt hodne drahy v treba 59Kc 1,5kg brambor ☹
To,ze se tve znamy maly osypal po sklenicce muze byt spis tim,ze na nektery druh zeleniny byl asi alergicky,proto se to ma zkouset kazdy druh postupne aby se vedelo z ceho to muze mit.A v tech sklenickach je vzdycky docela dost druhu najednou 😉 Jinak si myslim ze to docela dost kontrolujou na obsah skodlivin.

carodkaa
18. únor 2007

Raculka-a jak to ty budes resit,budes kupovat sklenicky nebo varit bio,nebo normalni??
My jsme na tom zatim tak ze uvarim treba brambor a k tomu pridam tak pulku sklenicky

raculka
18. únor 2007

carodkaa-no zatím pořád plně kojíme ( to je zas na jiném vlákně),DR mi to řekla,já se ani nebránila,malej spí celou noc a přibývá hezky,tak kam spěchat.Navíc u dětí kterým hrozí alergie(já jsem alerg), tak je prý lepší to o chvilku posunout jako prevence.

Jinak já zatím plánuju,že budu vařit doma,ale uvidím.Jestli mi to nebude jíst,tak asi taky začnu kupovat.Ale při cestování to samozřejmě budu řešit skleničkama.Co se týče té biozeleniny,tak si nejsem zatím jistá.Myslím,že aby to mělo smysl,musela bych jí kupovat pořád,a to bych se z toho zbláznila,vařit na 2x (až bude jíst s náma).Takže nevím,jestli má smysl vařit třeba 2 měs z bio a pak stejně dávat normální, co myslíš ty???
Jak jsi napsala tu cenu,tak jsem to teda ani takhle drahý nečekala,to je fakt děs.Pořád propagujou zdravá jídla,přitom zelenina a vše co je zdravé,je to nejdražší 😠

Ale jak to řešíš ty-půlka od tebe+půlka skleničky,tak to mi radila i kamarádka,takže uvidíme.Zatím jsem ve fázi teoretických příprav 😀
Jak vám jde jíst lžičkou??
Zatím si to krmení neumím moc představit.Při podávání sirupu to bylo všude okolo,jen né v puse,tak to bude veselý 😅

jita2
18. únor 2007

raculka,
nám to šlo lžičkou od začátku..

Taky se docela divím, jak se tu některé ptají, jak na to s příkrmama, přece by to každá doktorka měla podrobně mamince vysvětlit, já jsem dostala i brožurky od Hami, kde je všechno podrobně vypsané, krůček po krůčku, jako těhotná jsem si všechno nastudovala i z knížek a z internetu, tak jsem do puntíku všechno věděla, jak přesně začínat..Hami má perfektní brožuru, kde je opravdu krůček po krůčku..dala mi ji doktorka.. 😉

raculka
18. únor 2007

jita2- tak to gratuluju, doufám,že nám to půjde taky tak 🙂

Co se týče toho,jak se tu ptáme(nebo ptají,nevím, koho si myslela),co a jak, tak já třeba informací mám poměrně dost,ale někdy se ráda zeptám,jak to mají ostatní.Dneska ti taky každý DR řekne něco jiného,všude píšou něco jiného, tak je těžké,se v tom zorientovat 😒

isacek
18. únor 2007

jita2,

taky mám dost informací ohledně prvních příkrmu, jak začínat a podobně.
I mám kamarádky které mi řeknou své zkušenosti, ale každý to dělá trochu jinak.Tak se ráda zeptám a poradím s ostatníma, mimochodem od toho je to téma "začínáme s příkrmy" 🙂 !A s těma doktorama je to pravda, co doktor to jiný názor a každý říká něco jiného.Kolikrát si to dost protiřečí! ☹

macejka
18. únor 2007

je fakt,že si doktoři kolikrát protiřečej.Mně se taky náhodou dostala do ruky brožurka od hami,nevim přesně jestli je to ta samá jak má jita2,já mám jen takovou malou tenkou,vlastně jsou asi tři ty brožurky,v jedný píšou jak na příkrmy krok za krokem,a ty další jsou o jejich sortimentu.

jita2

malej sice pije čaj i studenější nebo vlažný,ale včera jsem mu udělala šťávičku s mrkve a jablíčka a po tom se mohl utlouct jak mu to chutnalo 😀

dashak
19. únor 2007

Macejko, naše malá vypije čaj jakékoliv teploty. Dělám ji sice teplý, ale samozřejmě za chvíli vychladne, tak ho neohřívám. Ten studenější ji osvěží a ochladí bolavá dásinka . Kaši už ji večer nedávám, protože má opačný efekt, když ji dostane jako poslední jídlo před spaním, tak se kolem 2 hod v noci probudí a musím ji krmit. Když ji dám mlíčko (a navíc řidší) tak spí až do 7.40, to je její čas 😀 . To ji dám zase mlíčko a kaši dám třeba kolem 10, střídám to s jogurtem a přesnídávkou.

Co se týče příkrmů, tak to poradím jedinou věc - nevzdávat to. Ty první pokusy nemusí vždycky dopadnout podle vašich představ. Ivanka taky ze začátku vytlačovala jazykem jídlo z pusy ven. Ale není to, že by ji to vyloženě nechutnalo, jen byla zvyklá na mlíčko, a tohle pro ní bylo "divné". Takže já jsem ze začátku docela nadávala 😀 Protože jsem se s tím piplala doma a pak to moc nechtěla. Ale byla jsem důsledná, takže nakonec se to povedlo.
Myslím, že pokud začnete s kupovanými, tak domácí jim pak moc nepojedou. Mají totiž úplně jinou chuť, myslím, že to není jen o zelenině, ale musí tam přidávat nějaké dochucovadlo. Taky je pravda, že je tam více druhů zeleniny pohromadě a přitom by se měla zavádět zelenina postupně s odstupem 3 dnů. Navíc je to i zátěž pro ledviny. Jinak mě by třeba zajímalo, jaktože se ty skleničky nekazí, když je tam pomíchané páté přes deváté a nejsou tam žádné konzervanty??? Já když nechám mrkev v polívce, tak mi zkvasí 😠 Možná mě některá do toho zasvětíte.

carodkaa
19. únor 2007

dashak -ja si myslim ze se to nakazi protoze projdou sterilizaci 😉 .A proto i tak dlouho vydrzej.S tema dochucovadlama me nestras ja je malymu tak napul davam a co jsem cetla v testech na idnes tak vsechny splnujou ty nejprisnejsi normy tudiz by tam zadny dochucovadla byt nemely ne?

carodkaa
19. únor 2007

Jinak ja malymu vecer kasi davam a vzbudi se mi na kojeni kolem 5 a pak spi jeste do 8:30.A kdyz byl na noc jen kojenej budil se co 2 hodky.Takze u nas to docela zabira,UM jsem nezkousela,nikdy nemel flasku v puse,chudak ani nevi jak z toho ma pit 😀 Mozna by to bylo jeste lepsi 😉

dashak
19. únor 2007

carodkaa, sterilizací určitě, ale jaké to pak má vitamíny? Nějak to musí uvařit a pak ještě sterilizovat. V některých fakt jsou dochucovadla, dokonce sůl, píšou to i holky v tématu "nechce papat co doma navařím".
Já už to moc neprožívám, kupuju obyč zeleninu nebo vyfásnu od tchýně. My ji přece jíme taky a za nějaký čas bude malá jíst stejně s náma. Nemůže přece jíst skleničky do nekonečna, tak ať si organismus zvyká. Nás kdysi krmili vším možným, nijak to neřešili a jsme tady taky. To bychom fakt nemohli jíst nic.