Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

shaula
9. kvě 2009

Zoeno, kaše je podle mě jeden z nejméně důležitých příkrmů. Jak říká Garfie, výživově to dítěti nic nedá, a kaše způsobuje hustější stolici. Takže ji zaveď, až budeš sama cítit, že to potřebujete. Jinak obvykle se zavádí měsíc po druhém příkrmu, tj. cca v 8 měsících (pokud s ní někdo nezačíná). Obvykle se napřed dává nemléčná kaše, ta se zadělává MM nebo UM - je to proto, že je to pro dítě známější chuť, tak ji lépe přijme. Později můžeš dávat mléčné. Já začala rýžovou nemléčnou kaší (v té době jsem ještě nedávala lepek, proto rýžová), cca po 3 týdnech jsem začala zkoušet i různé mléčné. Zatím jsme s žádnou neměli žádný zažívací problém.

holly1
9. kvě 2009

ahoj, potřebovala bych poradit kvůli pití. Začínáme se zeleninkou, až malá sní celou dávku, tj. těch 150-190 g, tak dát hned poté pití? Asi bych začala kojeneckou vodou, ale nevím kolik a jestli ji dát z flašky nebo už zkusit hrneček?? Poraďte prosím, díky.

bereninka
9. kvě 2009

holly, pokud kojíš, pak nejsou tekutiny nutné. myslím že až do 9. měsíce. Ale pokud chceš dávat tekutiny, aby si ti malá zvykla, pak se doporučuje 15 min poté, co dopapá. Kolik vody, nevím, ale řekla bych tak 50 ml a to lžičkou, ev. pítkem, ale na to je ještě malá. 😉

Holky, kolik by mělo děcko sníst v 7 měsících? Je to těch 150-200 g?
A od kdy mám, přestat mixovat a dávat trošku hrubší konzistenci?

holly1
9. kvě 2009

opravdu? No zatím dám příkrm a ještě u toho kojím, ale jak sní celou dávku, už kojit nebudu, takže jsem myslela, že by to měla trochu zapít - takže zatím nemusí??? A proč až v 9 měsících??

saska.t
9. kvě 2009

holly potrebu pitia mat nebude kedze kojis ale kup ten naucny poharik a skusaj davat vodicku len preto aby si zvykla ze nieco take existuje 😉 s mesiacmi to nema nic spolocne pohariky so sosacikom su od 6 mes. 😀 kolko vypije, tolko vypije 😉

shaula
9. kvě 2009

holly, doporučuje se pití od 9. měsíce proto, že v té době začínáš zavádět stravu už ne mixovanou a hodně tekutou, ale s menšími kousky, takže pak obsahuje méně vody. Jinak je to orientační a různé, každé dítě má jinou potřebu tekutin, mně jeden kluk nepije doteď nic jiného než MM, ale kojím už opravdu jen trošičku, podle mě mu to nemůže v horku stačit. Doktorka říkala, ať to zatím neřeším, zřejmě mu to stačí, protože dehydratovaný není.

katyl
9. kvě 2009

baby, tak aj my zaciname, doteraz vylucne dojcene babo Filip zacina papa prikrmy 🙂
mrkvicku prvy den len par lyziciek a po kazdej ho tak striasalo, ze som na druhy den skusila radsej zemiacik
Zemicik sice papa, ale tiez ziadna velka slava, najlepsie je maminkine mliecko 😕
vy davate do pomixovanej zeleninky este mliecko, laebo nie?

holly1
9. kvě 2009

ok, tak díky, zkusím trošku vody do hrnečku 🙂

shaula
9. kvě 2009

katyl, já jsem MM do stravy nedávala, neměla jsem ho tolik☹ A taky by se možná od toho těžko odnaučovali. Když jsem potřebovala stravu zředit, tak vodou, ve které jsem zeleninu vařila, nebo kojeneckou vodou.
Ale vím, že když mimi odmítá příkrmy, tak přidat MM bývá častým řešením, pak to má známější chuť a líp mu to šmakuje.

shaula
9. kvě 2009

holly, já sama to ještě odzkoušené nemám, ale dneska mi poradil kamarád dát pití přes brčko, jejich holka prý pila jenom přes brčko, všechno ostatní (hrnečky, láhev, atd.) odmítala. Tak to chci zítra na toho mého "nepijáka" vyzkoušet🙂 To jen kdyby ti nevyšel ten hrneček🙂

katyl
9. kvě 2009

shaula, dik
on to vyslovene neodmieta, ale postupne prestava otvarat usta a prestava jest, asi uz ma dost. Ved zetial papame len 3 dni, co by som od neho chcela. Celkom je za jedlom divy, ked vidi nas jest. tak snad sa coskoro rozpapa 🙂
a kedy ste davali uz zmiesane viecere zeleniky???

shaula
9. kvě 2009

Tak to je v pohodě, to určitě začne. Mně jeden jazykem zablokoval pusu a nemohla jsem mu tam dostat skoro nic, ten se rozjedl cca po týdnu. Druhý si jídlo nechal dát do pusy, ale pak to jen držel na jazyku a brečel, tomu to trvalo tři týdny.
Já jsem začala mrkví, pak jsem dala tuším samotnou brokolici (koupenou skleničku) a pak jsem do mrkve přidala rýži, a pak už mixovala ty vyzkoušené druhy a vždycky přidala další nový. Takže první směsku měli cca po týdnu (tu mrkev s rýží).

katyl
9. kvě 2009

no fajn, lebo ten samotny zemiak je poriadne lepivy, taka husta kasa 😝
keby som pomiesala viac, malo by to podla mnalepsiu chut aj konzistenciu
A este moja mama mi radi vyvarit kusok kuracieho masa spolu so zeleninu a tu potom dat. Nie masko, len tu zeleninku,myslite, ze sa to moze??

shaula
9. kvě 2009

Nevím, to mě nikdy nenapadlo. Ale asi by to šlo. Hlavně dávej do té zeleninky pár kapek oleje pro lepší vstřebávání vitamínů - já jsem lajdák a pořád na to zapomínám 😖 Nejlepší je kvalitní olivový (panenský), může být i slunečnicový.

katyl
9. kvě 2009

tak dik, aj ja si myslim, ze to by mohol,ale ved zajtra ideme k nasim na obedik, tak babinka asi nieco take navari....skusime

marelica
9. kvě 2009

Holly, najnovšie poznatky hovoria o tom, že zvyk zapíjať jedlo je skôr zlozvyk... U malých detí obzvlášť, rozrieďuje totiž žalúdočné šťavy a tým sťažuje trávenie... Ak sa Ti zdá, že potrebuje tekutiny, tak najskôr 20 min. po jedle...

bereninka
10. kvě 2009

marelica, to je zajímavé. Mně dr. říkala, že zapíjet nejdříve 15 min po jídle, tak na tom asi něco bude.

shaula, na ten olej zapomínám taky. 😒

Holky, poraďte ohledně kaší. Chci tak za měsíc začít, ale malý má velké potíže s kakáním. Exixtuje nějaká kaše, která by nestavěla, ale spíš naopak? Co třeba špaldová, ovesná? Existují nemléčné? Je asi lepší začít nemléčnými, ne? Já mám zmrazené své mlíčko, tak že bych to ředila s tím?

katyl, samotná brambora se moc nedává... Ta se spíš dává jako další druh zeleniny už k ěnčemu vyzkoušenému, třeba k mrkvičce... 😉

shaula
10. kvě 2009

Bereninka, myslím, že do určité míry bude stavět každá kaše, přece jenom je to hustší než mléko. Rozhodně ale nedávej rýžovou. Špaldové a ovesné existují, ale viděla jsem je jen jako mléčné... Tak nevím, jestli budou i nemléčné. Jinak obecně se říká, že lepší je opravdu začít nemléčnými, právě proto, že to mícháš s používaným mlékem (buď MM nebo UM), takže pro dítě je to známá chuť a lépe ji přijme. Ale myslím, že je to hodně individuální.

bereninka
10. kvě 2009

shaulo, kdyby to bylo jen kvůli tomu, že je to známá chuť a lépe ji přijmou, toho bych se nebála, tedy těch mléčných. Spíš jsem si říkala, z jakého mléka ty mléčné jsou? Můj mimi je zvyklý jen na MM, tak proto jsem se bála dát mu mléčnou kaši. Z čeho je dělají, víte to?

Holky, pomalu bych přidala do zeleniny maso, budeme mít domácího králíka. Myslíte, že mohu začím králíkem?
A kolik asi masa do zeleninky 150 ml dát?

shaula
10. kvě 2009

No na některých je přímo uvedeno, že jsou z kojeneckého mléka (ale těch je minimum), na většině jen "mléko" nebo "odtučněné mléko". Tak jsem se na to ptala doktorky, říkala, ať to tak neprožívám, že ty kaše rozhodně děti mohou, jsou dělané tak, aby jim vyhovovaly. I každé kojenecké mléko není ve skutečnosti umělé, ale je to z kravského mléka (teď neberu speciality pro alergiky typu sojové apod.). Koneckonců jogurty taky. Že jsou i děti, které UM odmítají, tak pijí klasické kravské mléko.
Králíka dát můžeš, děti mohou jakékoli LIBOVÉ maso (akorát s vepřovým bych nespěchala). Pro začátek se doporučuje tak jedna polévková lžíce masa. Já to dávám tak nějak od oka, ono i v těch kupovaných skleničkách ho moc není (tuším okolo 8 %). Napoprvé se mi povedlo udělat spíše masový příkrm než masozeleninový 😀 A kluci to nechtěli, asi to na ně bylo moc 😀 😀 😀

bereninka
10. kvě 2009

A ty kaše se pak dělají s ohřátým mlékem? Protože když to budu dělat s MM, to se snad nesmí ohřívat... Tak nevím.

bereninka
10. kvě 2009

Našla jsem tuto kaši x zácpě: http://www.lekarna-online.com/zbozi/2031343-nes...

Máte s ní zkušenost?

shaula
10. kvě 2009

Nemléčné kaše se dělají buď s MM nebo UM. MM můžeš taky ohřívat (ale ne moc nahorko), když ho má někdo v ledničce nebo mrazáku, tak ho taky musí ohřát 😀
Tu nestlé kaši jsem nezkoušela, už teď dávám mléčné.

zoeno.1
11. kvě 2009

ahojte,takze este nemusim zavadzat kasu,ked mi mala uz nepapa v noci,teda tak myslim,ze vecer okolo 20-21hod ju nakojim a potom papa az okolo 5-7hod.rano,alebo ju mozem zaviest skor na olovrant,ten mavame okolo 17-18:30hod.?ci ako?ci nevadi,ked kasu nebude vobec? proste tak myslim,cisto teoreticky,ak by jej aj nadalej stacilo vecer MM -asi si fandim,co?😅 😀
a este ma napadlo,ze co robit ak si tolko uz neodsajem MM (uz to nejde ako kedysi 😀)...moze hned od zaciatku mliecne?
a ako davat?lyzickou?
.....no tie kase,to je pre mna total spanielska dedina 😀

shaula
11. kvě 2009

Zoeno, bez kaší se klidně obejdete, můžeš je třeba dávat jen občas "na přilepšenou". Dávej ji lžičkou. Klidně jji můžeš dávat i v podvečer, to záleží na tobě, ale mělo by to tak být pořád, děti mají rády pravidelnost. Pokud se ti už v noci nebudí (závidím), tak mu MM stačí a pokud ti to tak vyhovuje, klidně u toho můžeš zůstat a na kaše se vykašlat.

zoeno.1
11. kvě 2009

dik shaula,tak teda zatim ich davat nebudem a uvidime casom,som rada ze viem,ze sa da zaobist aj bez kase 🙂
nemusis mi zavidiet 😉 este je to dost cerstve,nepapa v noci len nieco vyse tyzdna,takze sa sem tam este prebudi ,ale nie hladom,ale zvykom 😝 a musim dodat,ze je to zasluhou mojho muza-prve noci chodil ku nej on a bolo to bez jednej slzicky 😵
a cestoviny uz mozme?predpokladam ze bezvajecne a grahamove byt mozu?

berenika39
11. kvě 2009

zoeno: opravdu nech kaše kašema a nezatěžuj se s nima. jako by nebyly 😀 😀. bud ráda, že ti krásně spí jen na mlíčku. taky dávám malému pořád večer jen mléko, sice UM, 250ml, a spí 11 hodin bez probuzení. Kaši jsem dávala jeden čas ráno - v šest měl mléko, ještě pospal a pak kolem půl deváté snídal kaši. děsně blinkal, takže jsem postupně tekuté mlíko nahrazovala - k snídani kaši, později jogurt a tak.

zoeno.1
11. kvě 2009

berenika jasne,ved ja som len rada,uz som tu pisala,ze sa mi do nich moc nechce 🙂 no teda a spite krasne,to fakt cumim 😕 😵 😵

shaula
11. kvě 2009

Zoeno, těstoviny už může, pokud ses už rozhodla dávat lepek. Měly by být bezvaječné. Ty grahamové nevím, nemám s tím zkušenosti.

mikulka
11. kvě 2009

Holky, dávám příkrmy tak 3 týdny, měsíc... Chci přidat maso, myslíte, že i těstoviny, existují jen s lepkem? A seženou se normálně yt bezvaječné, nebo jen ve spec. prodejnách?