Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

telullah
16. kvě 2009

shaula- právě, že jí 7 krát za 24 hodin a vypije i 220, tak si říkám, že buďto kaši na noc nebo přes den příkrm. Co myslíte?

shaula
16. kvě 2009

Telullah - píšeš "tak chci zkusit tohle" - a probrala jsi to s dětskou lékařkou? Ta by o tom měla 100 % vědět, než začneš s příkrmy.

Saska: fakt dobrý nápad s kukuřičnou krupicí, zkusím si sehnat.

Jiskrina: to není pravda, že instantní kaše nemají žádné vitamíny, naopak jsou o ně obohacené.

ma.senka
16. kvě 2009

telullah - aha, samozrejme, vyskusaj. zdala sa mi tvoja dcerka este malinka na prikrmy, ale asi je to individualne. inak lekarka mi napr. hovorila, ze ked maly bude hladny, mam mu dat kasu, ale ze to este neznamena, ze hladny po nej nebude... hm... ved uvidime co nas caka...

telullah
16. kvě 2009

shaula - v pátej jsem to s ním lehce konzultovala, nic na mrkev nenamítal. Ve středu jdeme na druhou hexavakcínu, tak to s ním znovu proberu. Zatím tady sbírám info.

mikulka
16. kvě 2009

telullah: záleží, jestli to pláče hlady. Ve 4 měs. jsem taky kojila 6-7x denně a malý pil dost, ale kaši jsem nedávala.
Pokud ti ale pláče haldy, tak ybch klidně přikrmovala. I když samozřejmě je lepší vydržet, počkat.

Holky, tak jak je to s těma kašema? Já teď koukala na tu, co mám a ta má vitamíny i minerály. Tak bych ji možná dala.
Ale někdo tu psal, že kaše nemají nic, že jen zaplácnou žaludek, tak teď nevím?

Kdybych ji dávala na noc, myslíte,. že si pak malý ejště vezme mlíčko? Protože to bych radši, aby měl mlíčko, než kaši...

shaula
16. kvě 2009

Mikulka, pokud bys radši, aby měl malý mléko než kaši, tak proč chceš vůbec kaši dávat? Jinak když koupíš nemléčnou, tak ji můžeš zadělávat MM, a tím o tvoje mléko nepřijde. Ovšem podle mě je to pak zbytečná práce, jednodušší nakojit😉 Já jsem holt lenivý člověk 🙂 A kromě toho já bych ani tolik neodstříkala.

soanpe
16. kvě 2009

holky,
kdy jste začaly dávat lepek?

zoeno.1
16. kvě 2009

soanpe,ja som zacala davat ku koncu 8.mes....

telullah
17. kvě 2009

Díky moc za rady holki, tak to jěště proberu s doktorem a uvidím, co mi poradí a navrhne

mikulka
17. kvě 2009

shaula: Kaši jsem chtěla dávat, aby déle spal. Vím, že to tak často není, ale chtěla jsem to zkusit. Malý mi naspí za celou noc 6-7 hodin a nedospí to ani přes den.

saska.t
17. kvě 2009

No instantne kase samozrejme vitaminy maju ale väcsinou synteticke nie prirodzene (prirodne) u nas ma kasa (inst.) presne opacny vyznam ked som sa pokusila ju dat na veceru, mala zle spi a je hladna aj v noci, po mlieku spi do 5,00 rana takze sa im vyhybam 😉 tym ale nechcem povedat ze niektorym detickam nepomozu 😉

co sa tyka kukur. krupice - kupila som ju v tescu a pripravuje sa tak ako normal. krupica ale bez mlieka a malej moc chuti s ovocim a upozornujem zacpa po nej nehrozi mame skor opacny ucinok 😀

soanpe-uz som to tu niekde pisala najnovsie vyskumi so zavadzanim lepku deti na MM 5-6mes deticky na UM 6-7 mes. takze ako sa rozhodnes 😉
mikulka myslim ze ked das najskor kasu tak sa ti na mliecko vykasle ale kamoska robi tak ze okolo 17,30-18,00 da kasu a ked ide maly spinkat tak koji, treba vyskusat ako vam to bude vyhovovat, za skusku nic nedas

telulah - ak pije viac ako 1l UM radsej chod na zeleninove prikrmy akurat sa neponahlaj s rychlim zavadzanim ostatnych potravin ako je mäsko, zltok, aby si zbytocne tak skoro nezatazovala velmi ladviny aby sa to nevratilo v puberte v podobe alergii, uz som sa s tym u znamej stretla a vyhybaj sa aj alerg. ovociu ako su jahody atd. je to fakt svinstvo aj ked u nas su vyzivky po 4 mes. no katastrofa treba vzdy studovat zlozenie 😀

takze kocky vela stastia s papanim 😀

mikulka
17. kvě 2009

saska, takže ta kukur. krupice se dělá s vodou? Tím líp. Možná to tak udělám, že dám kašičku kolem 18 a večer normálně nakojím... Ještě nevím.

saska.t
17. kvě 2009

mikulka- v zasade je to na tebe, mozes aj s MM ale ja uz robim len s vodou kedze mliecka mame za cely den dost a hlavne dietatko uz nema mat vylucne mliecnu stravu ved predsa prikrmy su o zavadzani normalnej stravy tak nemusi mat vsade mliecko 😉

shaula
17. kvě 2009

saska, opravdu lepek u dětí na MM 5 - 6 měs. a UM 6 - 7 měs.? Nenapsala jsi to naopak? Jinak jsou na to strašně různé názory🙂
S kaší to dělám podobně jako tvoje kamarádka - dostanou v 19 hod., ve 20 jdou do postýlek, tatínek přečte pohádku a maminka pak ještě nakojí🙂
Máš sice pravdu, že už nemusí mít všude mléko, ale pořád ho ještě potřebuje za den dost, tak zase je škoda tu kaši dělat bez mléka, ne? Vždyť bez mléka už má určitě obědové příkrmy a ovocné přesnídávky.

saska.t
17. kvě 2009

shaula- napisala som to dobre s tym lepkom😉 niekde skusim najst ten clanok a dam ho sem 😉 deticky na MM maju skor kedze MM ich chrani pred agresivnym lepkom a lepsie si nanho privykaju ... 😕
deticky medzi 9-12 mes. maju vypit 500-700 ml mliecka denne a kedze nasa to vypije v priebehu dna tak uz do kasi mliecko nedavam, a prikrmy su predsa na to aby spoznali aj chut bez mliecka 😉 samozrejme je to moj nazor a tak isto som to preberala s pediatrom 😎 ale ako som napisala kazda maminka vie co chuti jej dietatku takze musi robit po svojom-su to len dobre mienene rady 😉 podotykam ze nasa mala je uz na UM takze u deti na MM je to tazsie kedze nemozete odmerat kolko vypiju 🙂

shaula
17. kvě 2009

saska, no když víš, kolik toho za den vypije, tak to je jasné. Já kojím, a navíc kluci zrovna moc nepijí, tak radši to mléko cpu všude, kde se hodí🙂 Takže kaše dělám mléčné.
Já osobně jsem s lepkem začala opatrně v 8 měsících, mně to dřív přijde zbytečně agresivní a zatěžující. I když už jsem slyšela i názor, že může být jako úplně první příkm, aby se případná celiakie poznala hned - možná jsem to tu už výše psala, ale to je na mně teda moc extrémní.

saska.t
17. kvě 2009

shaula- tym som nechcela povedat ze som tak skoro zacala s lepkom 🙂 ja som tiez zacala v 8 mes., ja som tam napisala ze najnovsie vyskumi ...atd... 😀 treba poriadne citat.... 😀
jasne pri MM nevies kolko vypiju ale mozno by si mohla zacat ponukat vodicku z naucnych poharikov aby v neskorsom veku vedeli o co ide a obcas urcite nieco cucnu 😀
Elli tiez nevypije za den viac ako 100-130ml ale s mliekom to da dokopy dost tekutin +ovocie jogurty to je vsetko skryta voda takze som kludnejsia 😅

meleri
17. kvě 2009

ahojte,

nevíte jestli se při příkrmech má začít i s pitím čaje? zkoušela jsem to asi dvakrát mu uvařit dětský čaj ale odmítá ho. přikrmuju necelý týden, a zvládáme to dobře, jen nevím jestli pořád stačí jako tekutina to mateřské mléko. zvlášt když začnou vedra.
jediné co pije je štáva s přepasírovaných třešní a taky mrkvová.

saska.t
17. kvě 2009

meleri-pri zavadzani prikrmov by sa malo zavadzat aj pitie ani nie z dovodu smädu (MM staci) ale aby sa naucila o co ide aby ste v neskorsom veku nemali problem s pitim 😉 aj pitny rezim sa dieta musi naucit 😀
Ak nechce caj nedavaj skus vodicku a stavy ried vodou v pomere 2:1 voda/stava su zbytocne agresivne a sladke 😉
inak kocky pozor na granulovane caje obsahuju vela cukru a niekedy aj farbiv a konzervantov, treba kupovat detske sypane caje ak pijete cajik 😉

zuzik_p
17. kvě 2009

Saska, tak ja mam z vice zdroju naopak to, ze u kojeneho ditete netreba zacinat s pitim drive nez v 8,9 mesici, MM staci.
Meleri, ja ziju v celkem exoticke destinaci a take uz jsem resila tekutiny. Zatim ale jen MM, uvidime pozdeji. Ty mu ale uz davas nejake stavicky, takze bych cajik ani neresila.

shaula
17. kvě 2009

saska, já jsem to taky tak pochopila (s tím lepkem) - neřekla jsem, že jsi ty osobně začala brzo. Jen jsem vyjádřila svůj osobní názor k těm výzkumům.
A z čeho jsi usoudila, že klukům vodu nedávám? To jsem taky nikde nepsala, nabízím jim ji už cca 1,5 měsíce, jeden občas trochu pije, druhý skoro nic. Ve svém příspěvku jsem neměla na mysli dostatek tekutin, ale dostatek mléka.

saska.t
17. kvě 2009

zuzik - ja som napisala ze MM staci ale co sa zamladi naucia na starobu ako keby nasli 😀 je to cisto len o uceni ...

shaula- prepac ja som sa ta nechcela dotknut, asi som nepochopila ze davas vodu, vsetky tu len prezentujeme nazor a ja beriem aj druhe nazory, viem ze nie vsetky vyzkumi su spravne a podlozene ale doba ide dalej a my musime tiez aj ked ja tiez zastavam nazor ze zo vsetkym treba pomaly a opatrne 😉

mikulka
17. kvě 2009

zuzik, a kde žiješ?

A zároveň jste mi dopověděly, zda dávat tekutiny mimo MM, nebo ne. Já kojím asi 5x denně, tak zatím snad tekutiny nemusím. Občas dám vodu, jen tak pro návyk. Ale plně začnu asi až v těch 8. měs.

Dr, mi dokonce říkala, že bych zybtečně zatěžovala ledviny, že MM stačí.

shaula
17. kvě 2009

saska, tak to máme stejný názor🙂 Omlouvat se nemusíš, není za co, pokud máš ten pocit, tak se zase omlouvám já🙂 Já jen, že předtím o vodě nepadlo nikde ani slovo, tak jsem měla za to, že je docela jasné, že mluvím celou dobu o mléce. Jinak s tou vodou to není u nás žádná sláva, doufám, že se rozpijí, než přijdou vedra. Doktorce jsem říkala, že vody pijí jen málo, resp. nic, ale říkala, že dehydrovaní nejsou, tak jim asi stačí ta troška + mléko + voda v příkrmech. A to jsem zkoušela i čaj a ředěnou šťávu (to je ještě horší).

meleri
17. kvě 2009

Zuzik,

no těch štáviček, to jsou zatím tak tři čtyři lžičky, takže nic moc..🙂 jo já mám z vedra celkem strach.

Shaula dík.

A myslíte že je výhodné koupit takový ten hrnek se zobáčkem(nevím vůbec jak se to jmenuje) místo láhve? možná ještě počkám co mi řekne doktorka.

jinak děkuju moc za vaše rady. 🙂

shaula
17. kvě 2009

Meleri, ten hrneček se zobáčkem🙂 (pítkem) se určitě vyplatí, ony by se ty jiné tekutiny měly radši dávat z hrnečku než z lahve, aby si dítě na hrneček pomalu zvykalo. Myslím, že i na hrnečky tu je někde diskuze, já mám Babylove z DM.

saska.t
17. kvě 2009

shaula 😀 to sme sa asi len nepochopili 😉 inak u nas stavy a caje tiez nemaju uspech najlepsie nam ide vodicka 😅
meleri - ja mam od aventu hrnicek so sosacikom taky mäkky a urcite sa to vyplati 😉 ... vzdy lepsie ako flasa...

mikulka
17. kvě 2009

Holky, tak jsem udělala 1. kaši a byla hrozně řídká! Dělala jsem ji s MM podle návodu, tak nevím: Nebylo to kašovité, ale spíš jako hustší mléko. Jakou konzistenci máte vy? 😕

saska.t
17. kvě 2009

mikulka ak to davas do flase je to ok, ak normal lyzickou musi to byt hustejsie, ak si robila inst. tak bud uber mliecka alebo pridaj o trosicku viac prasku, niekedy maju divne navody 😝

shaula
17. kvě 2009

mikulka, osobní zkušenost nemám, ale co jsem slyšela, tak z MM jsou ty kaše prý vždycky o hodně řidší než z UM, tak to udělej, jak píše saska.