Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

kisska
31. kvě 2009

luca - to mnozstvo sa dava tak po troche hlavne kvoli tomu, aby si sa vyhla burlivej alergickej reakcii. Aj brusko babetka si musi zvyknut na novy druh potravy. Ale myslim, ze okrem vacsej zapchy ti nic vazne nehrozi. Neskor, ked budes mat maleho "rozjedeneho" a vyskusane aspon 2-3 potraviny,tak mozes davat tolko, kolko mu chuti 😉
Ja som sa najviac cudovala, ked som nasla info, ze zelenym hraskom v statoch zacinaju prikrmy tak, ako my s mrkvickou...no kazdemu podla chut 😉 Adamovi robil horsie karfiol nez hrasok.

mikulka ja tiez davam hlavne mrazeny spenat ako saska (lisovany do guliciek). Mimo sezonu davam hlavne mrazenu zeleninu, lebo ta je zbierana v case plnej zrelosti a mrazena do par hodin od zberu, takze je naozaj cersta (casto cerstvejsia ako v obchode na pulte). A maly spenat miluje, tak mu ho davam kazdy tyzden so zemiacikmi, vajickom(predtym so zltkom) a lyzickou jogurtu na zjemnenie 😉

mikulka
31. kvě 2009

Holky, a mraženou zeleninu dáváte jakou, bio, normální, jakou značku?

kisska, dobrý nápad zjemnit špenát jogurtem. Malýmu ten ve skleničce nechutná. ☹
Špenát jaký, nějaká značka?

kisska
31. kvě 2009

mikulka - ak nemas problem s financiami, tak davaj bio, ale myslim, ze aj taka obyc mrazena je dobra varianta, ked si to tak odstupnujes z pohladu vyzivy - 1. najlepsia je nehnojena, nepostrekovana a hlavne cerstva zelenina z vlastnej zahrady, 2. Bio, ak mas overeny zdroj a vies sa dostat k uplne cerstvej 3. by som dala mrazenu, kvoli dovodom, ktore som pisala vyssie, 4. cerstvu kupovanu na trhu od babicky, ale tiez viem, ze babicky mavaju zvlast zahony na predaj a zvlast pre seba 😒 5. "cerstvu" v hypermarketoch, ktora byva osetrovana pri skladovani, aby dlhsie vydrzala 6. sterilizovana zelenina (urcena pre deticky)7. akciove kusy, ktore maju problem prezit cestu domov...

ja kupujem normalnu, aku zrovna maju, najcastejsie v Kauflande... Ardo, Bonduelle, Vinic, Findus...

telullah
1. čer 2009

Holki, vaříte na pařáčku nebo ve vodě? Já totiž pařáček nemám... ☹

shaula
1. čer 2009

Ve vodě. Ale kdybys chtěla vařit na páře, tak by asi nebyl problém si koupit nějakou vložku do hrnce, nemusíš mít přímo parní hrnec.

telullah
1. čer 2009

Do parního hrnece se mi nechce investovat, ale stačilo by takové to sítkona knedlíky ne? Pokud to nevadí ve vodě, tak je to taky fajn.

shaula
1. čer 2009

No něco jako sítko na knedlíky jsem měla na mysli. Jen pozor na materiál, ale z hliníku se to snad už nedělá🙂
A neřekla jsem, že to ve vodě nevadí, jen že já tak vařím🙂 Vařením ve vodě se prý ničí vitamíny, kdežto vařením v páře ne, ovšem nechápu proč - jestli je to teplem, tak se musí ničit stejně (případně na páře ještě víc). Jestli se vyvařují do vody, tak stačí vodu použít, ne?

fidka79
1. čer 2009

caute babky,adamko ma 4mesiace a tyzden a ideme zacat dnes s mrkvickou.kojime a uz asi cca mesiac aj UM pridavame vecer,akysi uz nespokojny.. 🙂 a buduci mesiac uz sa chystam do prace tak musime neaky ten rezim vytvorit 🙂 drzte nam palceky,nech nam to funguje..

kisska
1. čer 2009

telullah, shaula - suhlasim s vami, ja sice varim viac v pare (na knedlikovm sitku 😉 ), ale ked nemam cas, tak varim vo vode, lebo je to tak rychlejsie a potom pouzivam aj vodu,alebo rovno varim polievku a malemu to davam aj s tou vodou. Robim tak hlavne masko, lebo to som parit este neskusala - uvarim cele stehno/prso... so zeleninou ako polievku, masko vyberiem, naporcujem, slahnem do mrazaku a postupne vyberam a maly ma v ten den na obed polievocku, pripadne aj tu dam zamrazit a mam aj na neskor 😉

ditka1
1. čer 2009

verim ze sa to tu preberalo mozno 100x,ale nemam cas si precitat 200stran,takze co hrozi malemu ked mu zacnem davat ako 4mesacnemu prikrmy?ked pisete ze nic najlepsie nedavat tak malemu dietatu.Lebo mnohe vyrobky su od 4.mesiaca pre deti,tak neviem preco by to malo skodit nejako?aj kojim aj nutrilonujem,ale nestaci mu to,celu noc je hore stale by jedol,je to vycerpavajuce preto som myslela,ze keby som mu dala vecer nejaku hustejsiu aspon kasu,tak by prespal aspon 4hodiny vkuse.Dakujem za nazory a rady. 😒

berenika39
1. čer 2009

budeš si muset udělat čas na to čtení, protože my nemáme čas na vypisování 😉 😉 , nic ve zlém. Najdi si www.kojeni.net. Zažívání miminka není ani náhodou připravené na jinou potravu,než mlíčko Musí si na ni zvyknout, pomalu, a vhodná doba je kolem 6 měsíce. Nejdůležitější je to, že ho ohrozíš potenciální alergií na cokoliv. Organismus si neporadí s něčím, na co není ještě připravený, zareaguje nepřiměřeně a ty si budeš pak vyčítat exem, astma atd. O tom je začátek příkrmů A vždyt vám ještě nejsou ani ty 4 měsíce! To, že jsou výrobky od !!!!ukončeného!!!! 4. měsíce neznamená, že se musejí kupovat a dávat.
JInak kaše na noc je jen takový mýtus, většinou to stejně nepomůže. A rozhodně to není vhodný první příkrm, je sladká a mimčo si zvykne na sladkou chut a zeleninu nebude pak zrovna obdivovat.
Pije ti litr UM denně?

ditka1
1. čer 2009

berenika...no ty si mi ale dala,za prve konik zle rata,maly o tyzden bude mat 4mesiace,za druhe toto je diskusia o prikrmoch takze len o tom sa tu ma pisat,tak si mysli, ze je na mieste moja otazka aj keby sa to tu malo viac krat opakovat,cas nemam na citanie aj ked mam len jedno dieta lebo mam dom o kt.sa staram sama a nemozem zato ze niekto dokaze aj cely den sediet a citat-nic v zlom 🙂 a za tretie budes sa cudovat ale vypije viac ako je odporucena denna davka um +MM,cez den nutrilon a v noci materske mlieko,rozhodne ak by som ho mala ohrozit tak radsej sa budeme trapit a pockam este nejaky cas,ale nemusela si na mna hned tak utocit,chcela som len rady,ale radsej sa budem pytat pediatricky aby som tu nezasahovala do temy vam co ste tu stalice 😎 .a mohla si si odpustit tie vykricniky,nechodim sem zato aby tu na mna niekto ziapal. 😠

smardik
1. čer 2009

ditka malému nutrilon nestačil a přešli jsme na jiné mlíko a je to, prostě ho nezasytil. Já začínala s příkrmy v 5,5měsícich ale to jen proto že jsem do něj nic jiného dostat nemohla, když mi vypil 30 ml byl to úspěch, prostě začal mlíko odmítat tak jsme najeli na příkrmy. většinou se příkrmy doporučují od 6měsíce a pokud kojíš přijde mi to zbytečné. ano jsou dělané od 4 měsíce ale podle všech doporučení je lepší začít později, raději fakt vyzkoušej jiné mlíko

ditka1
1. čer 2009

smardik...dakujem si zlata,asi radsej teda skusim ine nieco,vies ja toho mliecka nemam dost,cez den horko tazko nieco nataham s odsavackou tak si sporim na noc aby mal dost aj vo flasi aj v prsniku a cez den nutrilon,inac ho aj bolieva brusko uz nie tak casto ale boli,aj bebu sme skusali to bolo este horsie,a to ti nezavidim,ze zle papate je to iste trapenie ked musis dietatko nutit,a jeeej tak ste sa poponahlali s manzelom,my tiez teraz cakame mrchu len neviem ci pride... 😲 😀 😝

berenika39
1. čer 2009

ditka, vždyt kliiid, nečil se, nejsme tu žádné stálice, kdo ví, odpoví. neútočím. nemám důvod.jen jsi se ptala,proč ne, tak píšu proč ne. vykřičníky jsou proto, že už jsem četla, že někdy si mamči pletou 4. a ukončený 4. měsíc. Máte na skleničky čas ještě víc než dva týdny, malý se ti narodil 17., dnes je 1., to znamená až za 16 dní mu budou 4 měsíce. Tak se nemrač 😉 .
Jiné mléko, dělají se i taková, co víc zasytí, jste zkoušeli?

kisska
1. čer 2009

Babule klud 😉
ditka, ked si odmyslis tie vykricniky, tak berenika ma v podstate pravdu v tom, ze babo sa nerodi so zrelou traviacou sustavou, takze najlepsia strava je pre naho mlieko - posledne vyskumy hovoria dokonca o 6-mesacnom plne mliecnom obdobi bez ohladu na to, ci kojis alebo nie. Nase mamy nas krmili vsetkym moznym aj nemoznym - a mozno aj preto je nasa generecia (20-40tnicky) najcastejsim nositelom alergii, astmy, atopickeho exemu a inych neduhov, ktore uspesne predavame nasim detickam 😒 Bohuzial bola taka doba a mnohe nemali na vyber, ani keby mali informacie, ktore mame dnes my. Ty si dnes mozes vybrat, ci budes pokracovat v stravovani nasich mam, alebo sa budes riadit novymu poznatkami. Inak vsimli ste si, ze zase nasich starych mam sa to netyka? Ale to je ina tema...
Ja ti odporucam pozriet si www.rodinka.sk - http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901, tu najdes tiez prehladnu tabulku a kopec zaujimavych infosiek o prvom papani.
A vratim sa k tvojej otazke, co hrozi malemu, ked zacnes prikrmovat skor? Minimalne hnacky, zapchy (tie sa prejavia hned), vyrazky a rozne kozne problemy, neklud, bolenie bruska, zhorsenie prospievania, pretoze mu uberies z mliecnej davky, ktoru nahradis potravinou, z ktorej si este nevie vytiahnut ziviny tak, ako by potreboval. Ak mate v rodine nabeh na akukolvek potravinovu alebo kontaktnu alergiu, moze sa prejavit ovela skor a v horsej forme, nez by to bolo keby si zacala prikrmovat neskor. Bez ohladu na rodinnu anamnezu moze maly ziskat alergiu na kravske mlieko, bielkovinu kravskeho mlieka, celiakiu a pod.
Pediatricka ti tiez urcite poradi co a ako. Konecne rozhodnutie je len na tebe. Tak drzim palce 😉

ditka1
1. čer 2009

berenika...15tyzdnov ma maly zajtra,ja ratam podla tyzdnov ale dobre,takze ukonceny 4mesiac je az 5mesiac?a velmi nemozem skusat na nom lebo ani to nie je dobre,vzdavam sa nemam chut sa dohadovat,akurat som volala pediatricke,povedala,ze od 5.mesiaca mame zacat davat takze aj tak pockam,teda to bude ten ukonceny 4.mesaic asi.

ditka1
1. čer 2009

kisska...tak som tema dna dnes 🙂 ale dakujem za rady,ano uz som sa poradila aj s nou mate pravdu,ja som taktiez alergik preto maly papa s pridavkom HA v nutrilone,tiez viem ze najlepsie je mliecko a najma materske,ved by som bola najstastnejsia keby len bolo aj 3roky 😝 hlavne aby malemu bolo dobre,len som chcela vediet co by sa stalo a ci by sa mohlo aj skor davat papat,ved ked nie tak nevadi,este sa potrapime nejako aj horsie veci byvaju,ja som nevedela,ze az takto by mu to ublizilo. ☹

kisska
1. čer 2009

Inak k tym flaskam - skor ako vek, pre ktory su urcene, ja pozeram zlozenie - ked mi niekto do kase pre 6-mesacne deti natrieska pomarance, skoricu, cokoladu, kekse s celymi vajciami... do prikrmov zeler, rajcinovy pretlak, rybu a podobne hovadiny, tak by som ich niekomu oplieskala o hlavu 😠 Vzdy som davala o stupen mensie prikrmy (ked som uz nevarila) - 6-mesacnemu pre 4-mesacne, 10-mesacnemu pre 8-mesacne a niektore som nedala ani dodnes 😉

berenika39
1. čer 2009

ano, ukončený 4.měsíc je 5.měsíc. Skleničky (je na nich 4) jsou pro děti, kterým začíná pátý měsíc. Úplně přesně to pro tebe bude 18.června 😉 . Ale jistě že se nejedná o dny. 😉 😉
JInak jsem ti chtěla v dobrém pomoct - jsem alergik z generace "svíčková v půl roce", aniž bych měla genetickou zátěž.Můj starší 20t letý syn je taky alergik - taky tenkrát byla zdravá výživa nezdravá. Takže pokud jsen trochu můžeš malého ochránit, tak jsem si myslela, že ti nějaké informace pomůžou.

berenika39
1. čer 2009

kisska,jj, to dělám taky. i když skleničky moc nekupuju, přesně na to takhle mrknu.
ditka: bezva, at ti malej dobře papá a pokud jste rodiče alergici, drržím palce, at se ho to netýká. jídlem se tomu dá fakt dost pomoci.

ditka1
1. čer 2009

berenika...o.k.v podstate sa nic nestalo,aj tak dakujem za rady,myslela si to dobre,aj mne stale svokra vravi vsak mu daj ja som mojim davala kapustnicu zo zabijacky v pol roku...no pekne.
kisska...aj ja som rozmyslala akurat,ze tak budem robit o jeden mesiac dozadu by som mohla,bolo by to menej drasticke pre dieta.

kisska
1. čer 2009

ditka - inak konecne sa niekto spytal preco? niekedy je to vazne otrava riesit stale dokola to iste 😉 ale zase si stale pamatam, ten chaos, ktory som mala z prvych prikrmov ja a aka som bola vdacna sirinke a ostatnym babam ked mi poradili bez ohladu na to, ze pred dvoma dnami pisali to iste 😉

ditka1
1. čer 2009

berenika...som rada,ze dobre papa,chvalabohu len som myslela,ze mu to nestaci ked tak vela,inac nie je tucny asi ma tazke kosti lebo ako 3mesacny vazil 7kg 😀

zuzik_p
1. čer 2009

Ditka, jak to myslis, ze si mlicko sporis na noc? To co odstrikas nebo moc neprikladas pres den, abys mela vice na noc?
Jinak s tema prikrmama, docela dost doktoru ci doktorekn nabada zacit jiz v 5 mesicich, nechapu proc. Zrovna ted mi kamaradka, ktera ma 5 mes syna, ktery velmi dobre prospiva, jiz ma 8 kg, rikala, ze dr radila jiz zacit s prikrmama. Nebo pred nejakou dobou zde zalozene tema, kde prispivatelka psala, ze dr ji radila zacit s ryzovou kasi jiz v 5 mes protoze je to pry moderni 😕

ditka1
1. čer 2009

zuzik...tak z modernych dovodov by som to urcite nerobila,to musi byt nejaka tapa ta dr.a k tomu sporeniu 😀 no to je tak,ze cez den mi maly nechce prsnik lebo sme zacali dokrmovat s nutrilonom a ten sa dava z flasky,ale paradoxne cez noc prsnik chce lebo v noci tak nevnima a v noci mu to nevadi lenze nemam dost cez noc tak davam materske v noci aj z flasky/to nasporene/,cez den len nutrilon aby som mu to nemiesala lebo z toho ho velmi bolievalo brusko,cize mam to zlozite,vsetko sa pokazilo s tym dokrmovanim bohuzial,a coraz menej mam uz mojho mlieka aj ked stale odsavam...no neviem preco nechce cez den prsnik aj ked ho prikladam.

berenika39
1. čer 2009

ditka, takhle jsem to taky měla. jen u nás to bylo neustálé blindění a neprospívání, začli jsme dokrmovat speciáním mlíčkem a poznal láhev, pak už to bohužel šlo s kojením s kopce. dělala jsem to jako ty, přes den odstříkávala, nechtěl ode mě, večer a v noci často kojila. používala jsem aspon dudlíky od avent nebo MaM, které mají tvar bradavky, nakolik to pomohlo, nevím, ale tak ještě dalších pět týdnů nám to vdrželo - pak už jen láhev. Jen na UM bylo od oloviny pátého měsíce.
Prostě prso nechce, protože z láhve jeto snazší. V noci ještě funguje sací reflex, proto jde kojení líp.

ditka1
1. čer 2009

berenika...aj jauz asi koncim s mojim mliekom lebo akokolvek sa snazim nejde uz tolko,aj caje pijem take pre kojace matky,gravimilk, a kadejake homeopaticke veci a nic,mozno keby maly tahal aj cez den didiku tak by bolo ci to je to iste ked sa odsava?a ozaj s cajikmi je to ako?tie sa mozu?lebo my sme feniklovy zacali davat ten od 1.tyzdna veku a velmi nechce ale tak i aspon poprdka z neho.

kisska
1. čer 2009

ditka bylinkove alebo ovocne detske su najlepsie, cierny zabranuje vstrebavaniu zeleza, zeleny dava zabrat aj dospelakom 😉 , este slaby roibos je super (tiez je to skor bylinkovy caj - kora zo stromu), treba vyskusat a ponukat, lebo niekedy trosku dlhsie trva, kym si deti zvyknu 😉

curadlo
1. čer 2009

Dievčence, stále tu čítam že už 7 mesačnému dieťatku sa môžu dávať kaše. Aké a ako ich pripravujete. Mne Dr. o tom nič nespomínala takže neviem či je to v tomto veku vhodné. Zatial papkáme len ovocie a zeleninku a občas mäsko.